Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Wojna Zimowa: pomoc III Rzeszy
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
abba18
Gdy czytałem na Wikipedi artykuł o wojnie fińsko-radzieckiej z lat 39-40 zaskoczyło mnie jedno:
QUOTE
Sprzęt
Inne państwa wyraziły zgodę na sprzedaż lub przekazanie sporych ilości potrzebnej Finom broni:
Niemcy: 30 działek przeciwlotniczych

Niemców wtedy jeszcze obowiązywał pakt -Ribbentrop-Mołotow a tam było zapisane że Niemcy zostawiają Finlandię ZSRR czyli na to wygląda że złamali umowę czy Rosjanie na to zareagowali? confused1.gif
zajączek
Składali oficjalne protesty w Berlinie. Ale po wojnie, w 1940 roku.
ziuk76
III Rzesza nie mogła otwarcie poprzeć Finów, bo od 23 VIII 1939 r. była przecież sojusznikiem ZSRR. Natomiast nieoficjalnie Niemcy sympatyzowali z Finlandią. Hitler był zadowolony z tego konfliktu, a zwłaszcza z klęsk bolszewików, bo odwracały one uwagę Stalina od Bałkanów. Niemcy początkowo nawet pozwalali na przewiezienie pewnych ilości (niewielkich) broni dla Finów przez swoje terytorium, aż do momentu, gdy informacje o tym pojawiły się w szwedzkich gazetach. ZSRR zareagował protestami. Od tego momentu przyjęli postawę zimnej neutralności wobec tego konfliktu. Za to skupili się na uważnej obserwacji zdolności bojowej (!) Armii Czerwonej. "Znacznie" więcej pomocy dla Finów udzielił "mistrz" Hitlera- Mussolini: oficjalnie poparł Finów (np. demonstracje profińskie w Rzymie), wysłał trochę sprzętu wojskowego (m.in. 17 bombowców "Fiat") oraz ... 150 ochotników (jeden z nich poległ w walce).
ablaites
Niemcy oficjalnie odcięli się od pomocy Finom. Chociaż ci liczyli na "powtórkę " z I wojny światowej. Finowie przekonali sioę na własnej skórze o działaniu paktu Ribbentrop - Mołotow. Faktycznie Finom pomogły Włochy, Węgry - pobratymcy Ugrofinowie. W sumie cała Europy solidaryzowała się w ich walce z ZSRR.
Stanisław Ślimak
Mark Siemionowicz Sołonin w książce "25 czerwca. Głupota czy agresja?" (str. 107) pisze, że Finlandia przystąpiła do wojny z 53 (wikipedia mówi 54) działami plot kalibru 40mm i 38 (wg Wikipedii 36) dział plot kalibru 76 mm oraz podkreśla, że były to działa Boforsa. Natomiast pod koniec wojny dzięki zakupom zagranicznym liczba dział wzrosła do 81 (76mm) i 100 (40mm), nie precyzuje jednak niestety, skąd pochodziły. Szczerze mówiąc gdyby Niemcy rzeczywiście sprzedali broń Finom, to byłby to ogromny skandal. Ponieważ ochłodzenie stosunków między Niemcami a ZSRR to raczej lato 1940 roku, informacja o sprzedaży tych trzydziestu dział wydaje mi się podejrzana.

QUOTE
Składali oficjalne protesty w Berlinie. Ale po wojnie, w 1940 roku.

We wrześniu 1940 roku Niemcy zorganizowali drogę zaopatrzeniową do Kirkenes w północnej Norwegii, która wiodła przez terytorium Finlandii. (Na marginesie - organizując wspomnianą drogę Niemcy przez podpułkownika Weltjensa zakomunikowali Mannerheimowi, że od tego momentu Finowie będą mieli możliwość otrzymywania niemieckiego sprzętu wojskowego.) Transport do Kirkenes dotyczył dywizjonu artylerii przeciwlotniczej wraz z obsługą. Schulenburg w Moskwie nie zakomunikował Mołotowowi o powyższej akcji, a Mołotow dowiedział się o niej z prasy. 27. września towarzysz Mołotow wygarnął pretensje dotyczące zajścia niemieckiemu charge d'affaires Kurtowi von Tippelskirch i to być może o ten protest Ci chodziło smile.gif

Gdzieś czytałem, chyba też u Sołonina, że Niemcy w czasie Wojny Zimowej ani śrubki Finom nie wysłali, w obawie przed reakcją Rosjan.
ziuk76
QUOTE
Faktycznie Finom pomogły Włochy, Węgry - pobratymcy Ugrofinowie.


Mas rację, ale nie tylko oni. Finom pomagało także około 8000 szwedzkich ochotników, 800 Norwegów i Duńczyków (ci przybyli dopiero ostatniego dnia wojny), 50 Estończyków, a na pokładzie statku "Gripsholm" przybyło z Nowego Jorku 350 Amerykanów fińskiego pochodzenia. Gdzieś czytałem, ze była także grupa Japończyków. Węgry chciały wysłać korpus ochotniczy liczący 25 000 ludzi, ale ostatecznie zezwolono na wyjazd tylko 5000, z których 450 dojechało na czas, by wziąć udział w kilku ostatnich godzinach walk. Podczas walk najlepiej sprawdzili się ochotnicy skandynawscy, zwłaszcza Szwedzi. Również rząd szwedzki (nieoficjalnie) udzielił największej pomocy materialnej: 100 karabinów maszynowych, 89 dział polowych, 85 przeciwlotniczych, 77 000 karabinów i 18 armatek przeciwpancernych.

No i akcent polski- według "Wikipedii" walczyło tam też 6 Polaków. Niestety, w opracowaniach nie znalazłem takiej informacji. Może ktoś zna jej źródło.
Stanisław Ślimak
QUOTE
No i akcent polski- według "Wikipedii" walczyło tam też 6 Polaków. Niestety, w opracowaniach nie znalazłem takiej informacji. Może ktoś zna jej źródło.

Z tego co na szybko udało mi się znaleźć, to na pewno w Finlandii działali:
- pilot porucznik Feliks Lecho,
- rotmistrz (potem podpułkownik) Arnold Majewski (zginął w czasie Wojny Kontynuacyjnej),
- kapral Pomeranz w składzie Osasto Sisu, oddziału złożonego z ochotników, który ostatecznie nie wszedł do walki.

Z powyższych postaci najznamienitszą wydaje się podpułkownik Arnold Majewski, znany swego czasu z licznych anegdot. Np. po zwycięstwie Polski z bolszewikami w 1920 wysłał Piłsudskiemu gratulacje o treści: "Brawo Piłsudski. Majewski." Obaj panowie prawdopodobnie nigdy się nawet nie widzieli...
Z braku czasu nie piszę więcej, podaje natomiast przydatne linki:
Polacy w armii fińskiej (po angielsku): http://forum.axishistory.com/viewtopic.php...09702&view=next
Informacje dotyczące Majewskiego (po fińsku...): http://www.genealogia.fi/genos/70/70_38.htm
Stanisław Ślimak
Jeszcze kilka informacji o Polakach biorących udział Wojnie Zimowej:
- http://kotisivu.suomi.net/brantberg/Sotaup...%20Majewski.htm - obszerny artykuł o Arnoldzie Majewskim, po fińsku, ale tłumacz gogle pomaga,
- http://www.mysliwcy.pl/forum/watki.php?id=976&ustaw=pt - kilka zdań o Feliksie Pecho,
- http://www.oocities.com/finnmilpge/fmp_forpilots.html - F. Pecho jest również wymieniony w zestawieniu zagranicznych pilotów-ochotników w Wojnie Zimowej.
gandalph
Na http://forum.axishistory.com/viewtopic.php...72747&start=300 jest dziwna informacja wymagająca sprawdzenia, która jednak może wyjaśniać tę niezwykłą superatę w zakresie działek plot Boforsa, jaką posiadali Finowie. Miała ona być dostarczona przez Węgrów z tego, co znalazło się u nich wraz z oddziałami polskimi ewakuowanymi we wrześniu 1939.
Temat warto zgruntować.

QUOTE(Stanisław Ślimak @ 10/02/2011, 1:46)
Mark Siemionowicz Sołonin w książce "25 czerwca. Głupota czy agresja?" (str. 107) pisze, że Finlandia przystąpiła do wojny z 53 (wikipedia mówi 54) działami plot kalibru 40mm i 38 (wg Wikipedii 36) dział plot kalibru 76 mm oraz podkreśla, że były to działa Boforsa. Natomiast pod koniec wojny dzięki zakupom zagranicznym liczba dział wzrosła do 81 (76mm) i 100 (40mm), nie precyzuje jednak niestety, skąd pochodziły. Szczerze mówiąc gdyby Niemcy rzeczywiście sprzedali broń Finom, to byłby to ogromny skandal. Ponieważ ochłodzenie stosunków między Niemcami a ZSRR to raczej lato 1940 roku, informacja o sprzedaży tych trzydziestu dział wydaje mi się podejrzana.

QUOTE
Składali oficjalne protesty w Berlinie. Ale po wojnie, w 1940 roku.

We wrześniu 1940 roku Niemcy zorganizowali drogę zaopatrzeniową do Kirkenes w północnej Norwegii, która wiodła przez terytorium Finlandii. (Na marginesie - organizując wspomnianą drogę Niemcy przez podpułkownika Weltjensa zakomunikowali Mannerheimowi, że od tego momentu Finowie będą mieli możliwość otrzymywania niemieckiego sprzętu wojskowego.) Transport do Kirkenes dotyczył dywizjonu artylerii przeciwlotniczej wraz z obsługą. Schulenburg w Moskwie nie zakomunikował Mołotowowi o powyższej akcji, a Mołotow dowiedział się o niej z prasy. 27. września towarzysz Mołotow wygarnął pretensje dotyczące zajścia niemieckiemu charge d'affaires Kurtowi von Tippelskirch i to być może o ten protest Ci chodziło smile.gif

Gdzieś czytałem, chyba też u Sołonina, że Niemcy w czasie Wojny Zimowej ani śrubki Finom nie wysłali, w obawie przed reakcją Rosjan.
*


Piro
QUOTE(abba18 @ 13/03/2010, 22:54)
Gdy czytałem na Wikipedi artykuł o wojnie fińsko-radzieckiej z lat 39-40 zaskoczyło mnie jedno:
QUOTE
Sprzęt
Inne państwa wyraziły zgodę na sprzedaż lub przekazanie sporych ilości potrzebnej Finom broni:
Niemcy: 30 działek przeciwlotniczych

Niemców wtedy jeszcze obowiązywał pakt -Ribbentrop-Mołotow a tam było zapisane że Niemcy zostawiają Finlandię ZSRR czyli na to wygląda że złamali umowę czy Rosjanie na to zareagowali? confused1.gif
*



W Wojnie zimowej E Engle L Paananen
s 222 - spis pomocy jest adnotacja - Niemcy 30 działek 20mm - Tuż przed wojną.
W rozdziale o pomocy międzynarodowej jest informacja o sprzedaży pewnej ilości karabinów i przepuszczaniu darów z innych krajów

QUOTE
Miała ona być dostarczona przez Węgrów z tego, co znalazło się u nich wraz z oddziałami polskimi ewakuowanymi we wrześniu 1939.


s221 Węgry - 40 działek plot 40mm i 10 000 naboi


Pozdrawiam
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org