Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Do kiedy istniał język staroskandynawski
historycy.org > Historia powszechna > ŚREDNIOWIECZE > Wikingowie i Normanowie
Strategos temu Anatolikon
Kiedy z języka staroskandynawskiego wyodrębniły się języki szwedzki, duński itd? Czy z końcem Unii Kalmarskiej?
baxx66i6
'języki staroskandynawskie' Języki nordyckie jak już coś ;]
baxx66i6
''W okresie między 400 p.n.e. a 100 p.n.e. doszło do rozróżnienia dwóch podstawowych gałęzi: wschodnionordyckiej (później duński i szwedzki) i zachodnionordyckej (później norweski, farerski i islandzki). Znaczące zróżnicowanie w ramach dialektów skandynawskich nastąpiło około 800 r. n.e.''
Vapnatak
QUOTE(baxx66i6 @ 5/05/2011, 0:52)
'języki staroskandynawskie' Języki nordyckie jak już coś ;]

Obie formy są poprawne. smile.gif Można jeszcze rozbić na: staroduński, staronorweski, staroislandzki...

vapnatak
Strategos temu Anatolikon
A jak z protokołem Unii Kalmarskiej? Czy ze względu na dominującą rolę Danii i fakt że królowa Małgorzata była Dunką - został on sporządzony w języku staroduńskim, czy też ze względu na przynależność Kalmaru - w staroszwedzkim?
Bazyli
Najlepiej zajrzyj tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_norweski
I choc to Wiki, to prawdę mówiąc zawarte tutaj informacje nie różnią się istotnie od wiedzy nt. języka(ów) norweskiego(skich), którą można znaleźć w poważnych księgach.
Pzdr
Strategos temu Anatolikon
Przeczytałem o norweskim, ale nie znalazłem tu żadnych związków z Unią Kalmarską. Z 2-giej strony wynika i ze strony o szwedzkim, że podział języków skandynawskich nastąpił przed wspomnianą Unią. Dzięki Bazyli!
Język norweski kształtował się w zgoła innych warunkach niż duński, czy szwedzki i znacznie dłużej - co widać z powyższej lektury - a to przede wszystkim, z powodu duńskiego aparatu administracyjnego działającego do klęski Napoleona.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org