Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Sanacje, Czy Była Ona Także Ustrojem Politycznym?
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Sanacja do śmierci Piłsudskiego 1926-1935
Matii
Różne źródła różnie podaja, niektórzy twierdzą, że sanacja to tylko obóz Polityczny sprawujący władze po obaleniu Przez Piłsudskiego, Wincentego witosa jego członkowie zakładali że udrowia życzie polityczne i wzmocnia pastwa dzięki władzy wykonawczej oraz dzięki walką z dominującymi partiami? Jednakże określenie sanacja jest raczej tym potocznym aniżeli oficjalnym nazwanie typu rządów, a może jednak mozemy nazwać sanacje ustrojem politycznym ... Zwracam sie do tych madrzejszych z pytaniem Czy sanacja nazywamy takze system sprawowania rządów?
rycymer
Czy sanacja nazywamy takze system sprawowania rządów?

Rządy sanacyjne w Polsce to prostu domorosła forma rządów autorytarnych.
Matii
Czyli nie możemy nazwac sanacja nowego typu rządów?
Matii
Czyli nie możemy nazwac sanacja nowego typu rządów?
rycymer
Nie sądzę, abyśmy mogli tak uczynić, przynajmniej ja tak to widzę, żadnej bowiem innowacyjności w rządach sanacji nie zauważam, oczywiście biorąc pod uwagę polskie realia, do których - rzecz oczywista - trzeba było dostosować obce rozwiązania.
Matii
Hmmm a czy wogle mozemy zaliczyc sanacje do systemu sprawowania rządów? czy Mozemy powiedziec ze np w roku 1931 w polsce panowal system sprawowania rządów zwany sanacja? Przecierz sanacja nazywamy oboz zwolenikow pilsudskiego ktory obalil owczesny rzad osobiscie uwarzam ze owczesny typ rządów to autorytarny... ale czy mozna go nazwac sanacje? przecierz sanacja byla nazwa potoczna, i okresla oboz rzadzacych a nie system sprawowania wladzy..? chyba ze sie myle?
rycymer
Cóż, o reżimie sanacyjnym czy też sprawowaniu rządów przez sanację oczywiście możemy mówić, jak najbardziej, ale czy wolno ją nam określać jako system sprawowania rządów? Osobiście wątpie.
Matii
ok... potrzebuje tylko teraz argumentów świadczących o tym..że sanacja nie jestem system sprawowania rządów a jedynie nazwa grupy rządzacych która miała jakieś poglądy któe był mocno zbliżone do rządów autorytarnych.. Wiec jakie argumenty swiadcza własnie za tym ze sanacja nie jest system sprawowania rządów?
rycymer
Nie tyle były to rządy zbliżone do autorytarnych, co autorytarne sensu stricto. Co do argumentów zaś, to porównaj sobie wydarzenia z okresu rządów sanacji i styl sprawowania przez nią rządów (tutaj wystarczy podręcznik czy nawet internet) z tym, co działo się w międzywojniu w takich państwach jak: Węgry Miklósa Horthy' ego, Hiszpania - tak Primo de Rivery, jak i Franco, Portugalia Salazara czy Turcja Kemala Paszy. Tyle Ci chyba wystarczy, a jeśli nie, to zawsze możesz sięgnąć po przykłady Rumunii, Bułgarii, Litwy czy nawet Łotwy. Nie wspominaj jednak o Włoszech czy Niemczech - to zupełnie inna bajka.
Matii
ale Czy podanie przykładów innych panstw w ktorych takze dokonano w podbny sposob zamachu stanu bedzie wystarczajacym argumentym by zaprzeczyc temu ze sanacja nie jest systemem sprawowania wladzy?
rycymer
Myślę, że - per analogiam - jak najbardziej tak. To, że w Hiszpanii mieliśmy frankizm, w Portugalii salazaryzm, a w Polsce sanację, nie zmienia faktu, iż wszędzie tam panowały rządy autorytarne; wszystko inne to tak naprawdę kwestia nazewnictwa.
Matii
czyli sanacja nie jeste systemem sprawowania wladzy jest nim autorytarzym tak?
rycymer
Tak, rządy autorytarne to forma sprawowania władzy, podczas gdy sanacja to tylko ich określenie w polskich realiach.
Matii
CZyli jesli mamy zdanie. W roku 1931 panował system sprawowania rządów:
a) sanacja
cool.gif arystokracja
c) nazizm
d) demokracja

To zadna odpowiedz nie jest dobra? bo tym systemem byl autorytaryzm?
rycymer
Nie, to świadczy jedynie o tym, że pytanie jest źle sformułowane. wink.gif Oczywiście pod warunkiem, że chodzi tutaj o Polskę. Jeśli tak, to rzeczą wiadomą jest również, iż należy zaznaczyć odpowiedź a), by uzyskać punkty za to zadanie, winniśmy jednak mieć przy tym świadomość pewnej niepoprawności zadania.
kmat
1) Na klasówce zakreśl sanacja,
2) Pogódź się z tym, że Twój nauczyciel historii to idiota...
rycymer
QUOTE(kmat @ 10/01/2010, 22:50)
1) Na klasówce zakreśl sanacja,
2) Pogódź się z tym, że Twój nauczyciel historii to idiota...
*

Kmacie, a ja chciałem jak najmniej dosadnie! tongue.gif
Matii
jestem podobnego zdania. JEdnakże nigdzie w zandych dostepnych źródłach nie jest napisane ze sanacja byla ustrojem politnczym ze nazywana ja tak... nawet potocznie.. jest napisane ze nazywany tak oboz Pilsudczykow.... lub ich program. uwarzam dlatego ze odpowiedz sanacja jest bledna. bowiem jest to nazwa na oboz pilsudczykow nie na system sprawowania wladzy czy rzadów a nawet nie potoczny.
Matii
problem polega na tym ze hm... zaznaczylem odpowiedz d) ktora jest wedlug mnie bardizej dobra niz a choc rzeczywisicie autorytaryzm to nie sanacja ale znowusz sanacji nie mozemy nawet wliczac do tego grona systemow sprawowania wladzy... hmmm i proboje teraz wywalczyc zeby zadanie zostalo skasowane.
Matii
dlatego tez zbieram argumenty zeby zadanie to zostalo zlikwidowane..
Matii
jesli macie jakies pomysly to z gory dziekuje smile.gif
rycymer
Skoro zaznaczyłeś d), to teraz nic już nie poradzisz - nauczyciel, choć kretyn, był chyba jednak bliższy prawdy. wink.gif
Matii
Teoretycznie tak. Tylko ze problem polega na tym ze to bylo pytanie testowe dokladnie z egzaminu probnego.. i jesli pytanie nie ma prawidlowej odpowiedzi oznacza to ze powinno byc usniete nie sadzisz? ja rozumiem klasowke ale to jest cos wyzszej rangi.
Matii
Probny egzamin gimnazjalny. Pytanie z historii.
rycymer
i jesli pytanie nie ma prawidlowej odpowiedzi oznacza to ze powinno byc usniete nie sadzisz?

Pytanie nie tyle nie posiada prawidłowej odpowiedzi, co raczej jest źle sformułowane. rolleyes.gif
Matii
Nie ma prawidlowej odpowiedzi z tych mozliwych. smile.gif
Ryszard Lwie Serce
Możesz zawsze utrzymywać, że formalnie w Polsce panowała demokracja, co jest prawdą... ale to bardzo słaba linia obrony, bo de facto opozycja gniła w Brześciu, czekając na polityczne, sfingowane procesy.
Matii
Mógłys rozwinąc watek tej sanacji.. bo wedlug mojej wiedzy i znanych mi zrodel po zamachu stanu... Pilsudski choc sam nie rzadzil wyznaczyl na stanowisko prezydenta Ignacego moscickiego i wlasciwie byly to zadne autorytarne.. choc obywatele na to przyzwalali bowiem nie byli zadowoleni wczesniejszymi rzadami Witosa i prezydenta Wojciechowskiego itd.. a wiec jakim cudem mozna nazwac system sprawowania rzadow w tamtych czasach demokracja.. hmm? jakies argumenty?
Ryszard Lwie Serce
Pilsudski choc sam nie rzadzil wyznaczyl na stanowisko prezydenta Ignacego moscickiego i wlasciwie byly to zadne autorytarne..

Prezydenta zgodnie z konstytucją wybrał Sejm.
a wiec jakim cudem mozna nazwac system sprawowania rzadow w tamtych czasach demokracja.. hmm? jakies argumenty?

Takim cudem, iż demokracja była zapisana w konstytucji, a wszelkich form ustrojowych dochowywano. Ale, tak jak mówię, rzeczywistość była trochę inna. Ostatecznie za PRLu też formalnie panowała demokracja (ludowa), a w praktyce wiemy, jak to wyglądało.
Można powiedzieć, parafrazując klasyka, że po zamachu majowym (jak i po II wojnie) panowała w Polsce "komedia demokracji" wink.gif
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org