Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Okrety wydzierżawione od Roal Navy
historycy.org > Historia Polski > II WOJNA ŚWIATOWA A POLSKA > Polacy w siłach zbrojnych Aliantów
modelarczyk
Witam jestem nowy i mam powarzna pytanie.
Ile było dokładnie okrętów brytyjskich w polskiej flocie? confused1.gif
Wiem że były:
ORP ,, DRAGON ''
OPR ,, CONRAD ''
ORP ,, KUJAWIAK ''
ORP ,, PIORUN ''
ORP ,, GARLAND ''
ORP ,, ŚLĄZAK ''
ORP ,, JASTRZĄB ''
OPR ,, SOKÓŁ ''
OPR ,, DZIK ''
oraz kutry torpedowe.
Ale co dalej ?
zamieszczam zdjecia ,, Dragona '' i Naszywki z ,, Garlanda ''
rolleyes.gif rolleyes.gif
January
ORP "Krakowiak", od 22 V 1941
ORP "Orkan" od 18 XI 1942
Ścigacze od ORp "S-1" do ORP "S-10"
Ruderigo
Witam

Krążowniki lekkie Dragon i Conrad
Niszczyciele Garland (typ G), Orkan (ex Myrmidon typ M), Piorun (ex Nerissa typ N)
Niszczyciele eskortowe Krakowiak(ex Silverton), Ślązak(ex Beadle o ile dobrze pamiętam), Kujawiak (ex Oakley) - Wszystkie typu Hunt II
Okręty podwodne Dzik (ex P52) i Sokół (ex Urchin) oba typu U

Do tego jeszcze ścigacze artyleryjskie S1,2 i 3, oraz torpedowe - S4,5,6,7,8,9 i 10, choć tu mogłem się pomylić, pewności nie mam czy wymieniłem wszystkie ( i czy przypadkiem czegoś nie pokręciłem rolleyes.gif )

daje to 20 jednostek

Co do Jastrzębia to okręt ten był w orginale amerykański, czyli od RN wypożyczony jakby pośrednio, choć również można go jak najbardziej zaliczyć do wyżej wymienionych. Był też niszczyciel Ouragan, oraz patrolowce Medoc i Pomerol, oraz dwa ścigacze okrętów podwodnych. Te okręty też pośrednio otrzymano od Royal Navy choć były francuskie.

Pozdrawiam
gregski
QUOTE
Wszystkie typu Hint II

Wkradła Ci się literówka, jak mniemam. Chodzi o typ Hunt II
Ruderigo
Faktycznie, już poprawiłem. dziękuję za zwrócenie mi uwagi smile.gif Swoją drogą ciekawym byłoby gdyby te niszczyciele eskortowe zamiast "łowca" nazywały się "wskazówka" wink.gif

Pozdrawiam
Wlad
QUOTE
Był też niszczyciel Ouragan, oraz patrolowce Medoc i Pomerol, oraz dwa ścigacze okrętów podwodnych. Te okręty też pośrednio otrzymano od Royal Navy choć były francuskie.

Te francuskie ścigasze okrętów podwodnych nosiły oznaczenia Ch-11 i Ch-15. Przez pewien czas wykorzystywano także dwanaście belgijskich i holenderskich statków rybackich jako okręty patrolowe P1 - P12.

Pierwsze trzy z brytyjskich ścigaczy miały nazwy własne:
S-1 Chart,
S-2 Wilczur,
S-3 Wyżeł.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org