Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Najlepsza armia niemiecka w Rosji
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
witek199
Która waszym zdaniem Armia Niemiecka w Rosji wywiązała się najlepiej i dlaczego ze swoich zadań. Chodzi mi tu o konkretne 3 armie: środek, południe i północ. Moim zdaniem była to Armia Północ bo chociaż nie zdobyli Leningradu byli oni najbliżej zrealizowania celu jaki im powierzono, a także podczas wycofywania sie na zachód jako jedyna z tych 3 armii trzymała sie najdłużej i najdzielniej.
Morgan Ghost
Popieram, armia Północ. Odebrano jej grupę pancerną i otrzymywała najmniej uzupełnień, a broniła się bodajże najdzielniej podczas ofensywy radzieckiej.
Egzeginum
Tez na poczatku bylem za armia Pólnoc... równie blisko celu co ona znalzla sie armia Srodek (po czesci) no i Armia Poludnie, która wygrywa u mnie z rezch powodów:
1. Ma najwiekszy dystans do przebycia i dochodzi do celu, niemal go zajmujac.
2. Ma tez najwiecej pobocznych zadan, które utrudnialy utrzymanie calosci frontu, jednoczesnie powiekszajac obszar do zajecia.
3. Ponosi najwieksze straty, to jej badz co badz dzielni zolnierze ponosza najciezsza ofiare w imie chorych manii zakompleksionego kurdupla z nieefektownym wasem. Poszedl z nimi na ciezkie meczarnie ich dowódca.

Sukcesy- porównywalne z pozostalymi armiami (choc mozna sie spierac, czy pozostale jej dorównuja- nie znam dokladnych statystyk), ale przy okazji odaje sie czesc odwaznym mezczyznom.
das_reich
jeżeli by rozdzielić temaat stawiam na 6 Armia Pancerna SS walczyła jako całość w Ardenach nad Balatone i w Austrii należały do niej I i II KPancSS, PLD, 150 panzer Brigade,1,2,3,12DPancSS, 6 DPanc(WH) i 356DP(WH) więc cała śmitanka jeżeli wiecie i znacie to co wymieniłem to chyba nie bedziecie mieli sprzeciwów smile.gif
korten
A mnie sie wydawalo za Srodek,Polnoc,Poludnie to byly Grupy Armii.Pozniej grupe Armii Poludnie podzielono Grupe Armii A i B.Pod koniec 1942 utworzono Grupe Armii Don.Po zagladzie Grupy Armii Srodek utworzono Grupe Armii "Wisla".
Morgan Ghost
Zastanawiam się jednak jeszcze nad grupą armii południe. Podczas wycofywania się na zachód, armia ta mimo iż była w defensywie, zadawała bardzo poważne straty nacierającym na nią armii radzieckich.
Primus Pilus
Ja stawiam na Grupę Armii Południe bo jako poierwsza przyczyniła się do przyspieszenia zakonczenia wojny (6 Armia). Na drugim miejscu powinna być Grupa Armii Środek za jej rozbicie latem 44 roku oraz za styczeń 45 i ponone rozbicie.

A na serio najlepiej wypada tu Arupa Armii Północ, najmniej sromot do wiosny 45. Jeszce jedno były to Grupy Armii a nie Armie, idaelny przykład na armię to 6 Armia SS.
Nagano
Armia Pólnoc.Byla bodajze najmniesza niz inne grupy ,ale za to moim zdaniem najlepsza chociaz nie opanowala Leningradu.Czemu tylko nie odwazyli sie zaatakowac tego miasta?Woleli oblezac je ponad 900dni
Primus Pilus
Powiem ci dlaczego nie opanowała Leningradu. Prosta sprawa Hitler raze OKW oskubał ją z rezerw. Zaczeli już po klęsce pod Moskwą.Rzeby przeprowadzić Fall Blau zabrali wszystkie rezerwy z G.A. Środek i Północ okazało się, że niemają wystarczajacych sił na prowadzenie działań zaczepnych na całym froncie. I tak z G.A. Północ zrobili najmniejszą grupę, zdolną jedynie do działan defensywnych.
Morgan Ghost
Nie sądzę żeby to było powodem - bardziej przemówiającym do rozsądku Hitlera było zdarzenie jakie było wczęśniej - Kijów. Podczas szturmu na miasto, Armia Czerowna wycofując się zostawiła sporo min i pułapek na Wehrmacht, który poniósł poważne straty. Hitler obawiał się, że będzie tak samo w Leningradzie.
Rzeby przeprowadzić Fall Blau zabrali wszystkie rezerwy z G.A. Środek i Północ

Nie dość że rezerwy to jeszcze odebrano G.A Północ czwartą grupę pancerną.
Primus Pilus
Nie sądzę żeby to było powodem - bardziej przemówiającym do rozsądku Hitlera było zdarzenie jakie było wczęśniej - Kijów. Podczas szturmu na miasto, Armia Czerowna wycofując się zostawiła sporo min i pułapek na Wehrmacht, który poniósł poważne straty. Hitler obawiał się, że będzie tak samo w Leningradzie.

Mi to wyglada bardziej na pretekst niż powód. Dodam, że w 42 planowano szturm Leningradu ale rezerwy które przydzielono do tego zadania zostały wysłane pod Stalingrad. Potem już nie posiadano żadnych zbędnych jednostek które można było skierować do szturmu Leningradu.
wjje
Mniemam, że autor miał na myśli Grupy Armii, a nie armie. I warto określić przedział czasowy! Jeżeli idzie o rok 41 to najtrudniejsze zadanie miała GA Południe. Najdłuższy dystans do pokonania, najsilniejsze zgrupowanie przeciwnika rozłożone(bo przecież nie skoncentrowane) na ogromnym terytorium, tylko jedna grupa pancerna i co za tym idzie niemożność przeprowdzenia dwustronnego okrążenia. A przecież zdobyli Rostów! To GA Południe była najbliższa zrealizowania celów "BArbarossy".
Morgan Ghost
Chyba pomyliłeś się z GA Północ... bo to GA Północ miała jedną grupę pancerną... pozatym jeśli mówisz o roku 41 to GA Południe miała najkrótszy dystans do pokonania, bo jej celem był Kijów i Odessa, a plan ataku na Stalingrad opracowano później po załamaniu się szturmu na Moskwę.
Celt
W GA Południe działała 1 grupa pancerna; dokładnie - 1 Grupa Pancerna , dow. Kleist /stąd nazywana Panzergruupe Kleist/.
Radze zauważyć że największa bitwa pancerna rozegrała się nie pod Kurskiem tylko w rejonie Dubno-Równe /pierwsze dni wojny - opisałem ta bitwe; istnieje jako samodzielny temat na Forum .
Grupa ta była najbardziej niejednorodna etnicznie, o bardzo szerokim froncie natarcia.
jeśli chodzi o armie - stawiam na 6 wink.gif
Morgan Ghost
Ajj, mój błąd, myślałem że było inaczej, wobec tego zwracam honor Wjje wink.gif

Czym różniły się grupy pancerne Grup Armii Północ i Południe??
wjje
QUOTE(Morgan Ghost @ 21/06/2005, 23:41)
Ajj, mój błąd, myślałem że było inaczej, wobec tego zwracam honor Wjje wink.gif

Czym różniły się grupy pancerne Grup Armii Północ i Południe??
*

Jeżeli ktoś zwraca mi honor, to przyjmuję przeprosiny(?) i nie będę wdeptywał w glebę.
Do rzeczy:
1.GA Północ - 4 G Panc
-XXXXI KPanc (Reinhardt) - 3 DZmot, 1 i 6 DPanc
-LVI Kpanc (v. Manstein - tak, właśnie ten!) - 36 DZmot, 8 DPanc i SS Dyw. Totenkopf

2.GA POłudnie - 1 G Panc
-III KPanc
-XIV KPanc
-XXXXVIII KPanc
Ogółem dziewięć (9) DPanc i Zmot.
Jak z tego widać 1 G Panc była silniejsza, ale jej zadanie było o niebo, a nawet piekło trudniejsze! A z tą bitwą pancerną pod Równem, to szczera prawda! Tylko kto o tym wie?!?
Killer1
po pierwsze to Grupa Armi Północ była najsłabsza z grup armi działających na terenie rosji a to że tak długo stawiała opory rosjanom zawdziecza ukształtowaniu terenu w Kurlandii gdzie działała.
najlepszą z grup armi które walczyły w rosji była grupa armi południe. zaś Grupa Kleist-a była tzw. pięscią pancerna rzucana po całym froncie rosyjskim:)
pod koniec wojny najsilniejsza była grupa armi środek pod dowództwem samego Himmler-a:)
co do armi to ja uważam za najlepszy.. związek taktyczny gen. Student-a:)smile.gifsmile.gif jedni nazywaja go korpusem inni armią (ja obstawłbym za nazewnictwem "armi" bo jesli weźmie sie pod uwage ilość dywisji pow-desant. które musiały walczyć na polach afryki (i mam na mysli inna jednostkę niz HERMANN GOERING wink.gif, włoch czy francji to robi to wrażenie. mam jednak świadomośc że jednostki te miały raczej zależność frontową a nie jak w alianckiej I Armi Pow.- Desant. odrębne dowodzenie:(
Co do chłopaków z 6 Panz SS Sepp-a Dietrich-a (na marginesie rzeźnika z zawodu który stał sie spec od czołgów bo pod koniec I wojny św. służył w nich "chwile") to.. zgadzam sie że był to kwiat armi niemieckiej.. "usychającej" juz niestety pod koniec wojny. wielkie pochwały za operacje w ardenach i na Węgrzech.
adamos2006
Ciezki wybor bo Niemcy to nie Rosjanie,ich dyscyplina zapobiegala jakims wiekszym wpadkom.Przegrali po prostu z powodu przewagi sprzetowej,sily zywej i potencjalu gospodarczego sprzymierzonych.Ale jesli mialbym wybrac ta jedna to chyba 9 Armia.Walczyla w ramach GA"Srodek".Doszla pod sama Moskwe.Kontrofensywa radziecka omal jej nie zniszczyla.Jej dowodca-general Strauss przezyl zalamanie.Zastapila go wschodzaca gwiazda Wehrmachtu-general Model.Juz wkrotce bylo o nim glosno na calym ostfroncie.Byl obok generala Heinriciego mistrzem defensywy.Dzieki zastosowaniu nowatorskich metod[Schneckenoffensive i Hackmaschine] uratowal 9 Armie.Jesienia 42r Rosjanie rozpoczeli rownolegle dwie operacje:Uran{Stalingrad]i Mars[Rzew].Do obu uzyto rownie duzych sil,pod Rzewem dowodzil Zukow,a celem tej ofensywy mial byc Smolensk i zniszczenie calej GA"Srodek".Tylko doswiadczenie zolnierzy 9 Armii i zdolnosci dowodcze generala Modela[swietnie rozmiescil odwody]uchronily Niemcow od drugiego Stalingradu.A wiadomo co by to oznaczalo dla Niemcow.9 Armia walczyla do konca.Gdy jej legendarny dowodca-wtedy juz feldmarszalek Model popelnial samobojstwo,9 Armia[pod dowodztwem generala T.Busse] doprowadzala jeszcze wtedy Zukowa do wscieklosci swoja obrona Wzgorz Seelowskich.
NORDWIND
QUOTE(Killer1 @ 12/12/2005, 18:05)
po pierwsze to Grupa Armi Północ była najsłabsza z grup armi działających na terenie rosji a to że tak długo stawiała opory rosjanom zawdziecza ukształtowaniu terenu w Kurlandii gdzie działała.
najlepszą z grup armi które walczyły w rosji była grupa armi południe. zaś Grupa Kleist-a była tzw. pięscią pancerna rzucana po całym froncie rosyjskim:)
pod koniec wojny najsilniejsza była grupa armi środek pod dowództwem samego Himmler-a:)
co do armi to ja uważam za najlepszy.. związek taktyczny gen. Student-a:)smile.gifsmile.gif jedni nazywaja go korpusem inni armią (ja obstawłbym za nazewnictwem "armi" bo jesli weźmie sie pod uwage ilość dywisji pow-desant. które musiały walczyć na polach afryki (i mam na mysli inna jednostkę niz HERMANN GOERING wink.gif, włoch czy francji to robi to wrażenie. mam jednak świadomośc że jednostki te miały raczej zależność frontową a nie jak w alianckiej I Armi Pow.- Desant. odrębne dowodzenie:(
Co do chłopaków z 6 Panz SS Sepp-a Dietrich-a (na marginesie rzeźnika z zawodu który stał sie spec od czołgów bo pod koniec I wojny św. służył w nich "chwile") to.. zgadzam sie że był to kwiat armi niemieckiej.. "usychającej" juz niestety pod koniec wojny. wielkie pochwały za operacje w ardenach i na Węgrzech.
*

Dietrich nie był rzeźnikiem z zawodu, to plotka powtarzana przez Bullocka. Był chłopakiem na posyłki w piekarni. A potem traktorzystą. Po wojnie Max Amman załatwił mu pracę na stacji benzynowej 'Niebieski Kozioł'. Przez jakiś czas był też w Landespolizei w Monachium po I Wojnie. Skończył siedem klas przed I Wojną.

W Ardenach nie było 6 Armii Pancernej SS. W dokumentach jest wyraźnie napisane, że była to formacja operacyjny - strategiczna Wehrmachtu. W Ardenach osiągnęła bardzo mało. Na Węgrzech także. 5 Armia Pancerna osiągnęła więcej w Ardenach a była znacznie słabsza.

Student miał do dyspozycji XI Korpus Spadochronowy. 7 Dywizja Lotnicza ( Flieger, tak się nazywała ), pułk szturmowy. i jednostki szkolne. Gdzie tu armia? Trzeba najpierw trochę poczytać. Kolejne dywizje Strzelców Spadochronowych od nr 1 poczynając były uziemione. Walczyły jako elita piechoty i miały straszyć spadochronowym charakterem niejako korzystając z nimbu prawdziwych spadochroniarzy z lat 1940, 1941. W Afryce walczyła tylko niemiecka brygada Ramckego. Też uziemiona. Mimo, że miała lądować początkowo na Malcie. Sam Bernard Ramcke był wybitnym żołnierzem. Pierwszy skok spadochronowy przeszedł w wieku 50 lat.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org