Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Częstochowa 1939-1945
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA LOKALNA
michall216
Zapraszam do udziału w dyskusji o postawie Częstochowian, akcjach hitlerowców oraz o działaniu ruchu oporu i o walkach na terenie Częstochowy i okolicach. Ogólnie rzecz biorąc o mieście Częstochowa jako ostatniej wojennej stolicy Polski.
Emiel Regis
Krótko przed wojną powstała Częstochowska Straż Obywatelska,mieszcząca się przy ulicy Narutowicza 16(Krakowska),jak ktoś by miał sprawę tu jest telefon(25-82) wink.gif .W sierpniu był zainteresowany wyrobami tutejszej huty przedstawiciel poważnej kowieńskiej firmy handlowej,zainteresowany inwestycją.
Emiel Regis
W 39 antypolską działalność prowadzili Niemcy mieszkający w podczęstochowskim Czarnym Lesie.W ich domach znaleziono zdjecia Hitlera,materiały o polskich wojskach pod Częstochową które przekazywali niemieckim szpiegom.
Emiel Regis
Po ogłoszeniu mobilizacji 30sierpnia przez goniec częstochowski ,pod punktem mobilizacyjnym przed czasem stanęły całe rzesze mężczyzn pod lokalem P.K.U.Powołani zachowywali się jak ochotnicy,cała ulica przed lokalem zapełniła się,a 31 tłumy jeszcze wzrosły,z zapałem oczekując na przydział.
Nie mogę odczytać dokładnie ze źródła ale w dniu 31 Admira pokonała w Myszkowie tamtejszy Światowid 3:2,domniemuję ze chodzi o piłkę nożną.
Jakiś gościu powiedział mi że Janusz Gąsiorowski opuścił 7DP 1 września z powodu choroby i rychło wpadł w ręce Niemców,może ktoś to potwierdzić?
Cube47pl
Witam,
A czemuż nikt,jeszcze z 7DP nie wyskoczył ?
Z Ponurym?
Z "odbiciem" Częstochowy przez siły ZSRR?
i wieloma innymi sprawami?
Zapraszam do dalszej dyskusji.
Anakin
QUOTE(Cube47pl @ 6/01/2010, 1:53)
Witam,
A czemuż nikt,jeszcze z 7DP nie wyskoczył ?
Z Ponurym?
Z "odbiciem" Częstochowy przez siły ZSRR?
i wieloma innymi sprawami?
Zapraszam do dalszej dyskusji.
*no to wyskakuj. Zgodnie z regulaminem post inicjujący temat powinien zawierać materiał merytoryczny.

Rozwiń dla przykładu i mojej ciakwości zarazem temat tej ostatniej wojennej stolicy.
Cube47pl
No to zaczynamy!
7DP,walcząca w składzie armii " Kraków" jak powszechnie wiadomo inaczej była nazywana dywizją częstochowską. Od południa graniczyła z Krakowską Brygadą Kawalerii natomiast od północy z Wołyńską. Organizacyjnie składała się z 25pp, 27pp, 74pp, 7PAL ( ten co do dziś szukają jego sztandaru pod Lelowem ), BON Kłobuck, 7DAC, 7Bat Art P-lot, 7Bat Sap, kompania telefoniczna, kawaleria dywizyjna, kompania kolarzy, kompania Ckm na taczankach + służby. Do jej dyspozycji był oddany 1/26 Eskadry Obserwacyjnej.
1.09.39 główne linie obrony.
- 74pp - Lubliniec
- OW "Truskolasy" droga Częstochowa - Truskolasy
- BON Kłobuck - Kłobuck
- 25pp był w odwodzie
Jutro o jej działaniach w drugim dniu wojny.
Zdrów.
PS
Jak są jakieś pytania proszę pytać.


41pp
Na początek małe "doprecyzowanie",
Według mojej wiedzy; w Lublińcu, był baon I/74 mjr. Pelca + bateria haubic 7PAL + pluton artylerii 74pp + kompania SG + kompania wartownicza 74pp + jakieś oddziały PW, PŚ i harcerzy.
Natomiast, gros pułku zajmowało linię, Łebki - Kochanowice - Boronów, /wyłącznie/.
Łączności z sąsiadem lewoskrzydłowym /KBKaw/ nie było.
GW
Cube47pl
Zmieniając temat na właściwy...
2 dzień walk to głównie obrona samej Częstochowy, 74pp op południa, 25pp od zachodu, 27pp od północy. Niestety po wycofaniu się za linię Warty, podjęto feralną decyzję o odwrocie w stronę miejscowości Janów. Oddając Częstochowę bez większej walki.
Zdrów
krakowiak
Widzę, że ktoś ma tutaj olbrzymi problem z panowaniem nad emocjami. To forum ma swój regulamin, który trzeba zaakceptować jak się tu loguje. Jest tam chyba mowa o nadużywaniu wulgaryzmów, czy argumentach ad personam. I albo się tych zasad przestrzega albo nie.
Cube47pl
Witam,
Po za tym, wracajmy do tematu.
Z nocy 2 na 3 dywizja wycofywała się w rejon, Janowa marsz ten utrudniali wszechobecni uciekinierzy. 74 pp po stoczeniu potyczki na polach Dębowca i Choronia, zajmuje pozycje nieopodal Złotego Potoku, 25 pp piechoty na wschód od Olsztyna, 27 pp na północy od Janowa w rejonie Śmiertnego Dębu.
Zdrów
krakowiak
Obszerny, literacki opis wkroczenia wojsk sowieckich w 1945 r. do Częstochowy znajduje się w książce "Piękni dwudziestoletni" Marka Hłaski (pod koniec 4 części w rozdziale "Feliks Dzierżyński i Bogey"). Autor mieszkał wtedy w Częstochowie przy ul. Sobieskiego 48.
Cube47pl
Do 4 września 7DP, walczyła coraz bardziej naciskana i otaczana przez Niemców. Wtedy już, była stracona, nie posiadała komunikacji z WBK ani KBK, wszystko to skończyło się z wiadomym skutkiem. Dla ziemi częstochowskiej zaczyna się okres okupacji...
Anakin
Twórca tematu napisał:

QUOTE(michall216 @ 30/10/2009, 20:36)
Zapraszam do udziału w dyskusji o postawie Częstochowian, akcjach hitlerowców oraz o działaniu ruchu oporu i o walkach na terenie Częstochowy i okolicach. Ogólnie rzecz biorąc o mieście Częstochowa jako ostatniej wojennej stolicy Polski.
*nigdzie nie powiedział, że należy się wypowiadać chronologicznie.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org