Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Pytanko W Sprawie Pomorza Zachodniego...
historycy.org > Historia Polski > POLSKA PIASTÓW > Polska Piastów ogólnie
michaltok
Witam.
Mam problem z określeniem, w jakich okolicznościach Polska utraciła Pomorze Zachodnie. Może Wy mi pomożecie? Będę bardzo wdzięczny.
Marek Tulliusz Cyceron
Za panowania Bolesława Chrobrego ?
marlon
na pewno przed rokiem 1046 ale dokładnie nikt nie wie bo źródeł brak. Na pewno nie datuje tego faktu poselstwo z miasta Vuolini (Wolina) co króla Henryka bowiem z analizy danych historycznych wynika niezbicie że Wolinianie to plemię wieleckie Nie wiadomo też aby kiedykolwiek podlegali Piastom przez czasami Bolesława Krzywoustego. Twierdzi się że pobyt biskupa pomorskiego (kołobrzeskiego) Reinberna na Rusi gdzie został około 1013 roku uwięziony przez księcia Włodzimierza wraz z córką Bolesława Chrobrego oznaczał kres jego diecezji - jako skutek reakcji pogańskiej na Pomorzu. Tyle że kronikarz Thietmar interesujący się losem Reniberna jego sukcesami i porażkami o tak istotnej porażce wcale nie wspomina. Tak więc tu akurat argument ex silentio ma pewną wartość choć oczywiście sprawy nie rozstrzyga. Istnieje jednak jeszcze jeden zapis - u tegoż zresztą kronikarza - zdający sie pokazywać że Reibern poza rolą misjonarza pełnił też funkcje dyplomatyczne i inne polityczne zlecone przez swego suzerena. Pod rokiem bowiem 1003 opisując wydarzenia rozgrywające się po zajęciu Czech przez Bolesława Chrobrego Thietmar mimochodem wspomniał że w praskim grodzie przebywał kapelan biskupa Reinberna co sugeruje że i sam biskup tam się znalazł. To zaś może być przesłanką do twierdzenia iż także pobyt biskupa na Rusi miał podobny charakter i nie wynikał z utraty diecezji. No chyba że uznamy iż Bolesław stracił Pomorze w rok czy dwa po założeniu tejże czyli w czasie swych największych triumfów. Sprawa jest niejasna podobnie jak zasięg terytorialny biskupstwa kołobrzeskiego. Znany jest fakt archeologiczny budowy wielkiej bazyliki w Kałdusie (Chełmno) nad Wisłą na północ od Bydgoszczy. Rozmiar świątyni zdaje się wskazywać na jej funkcje diecezjalną. O jakim ewentualnie zasięgu byłaby to diecezja nie wiemy. Falsyfikat mogileński sugeruje ((ale tylko sugeruje) iż północne Mazowsze (za Wisłą) oraz dalsze tereny wzdłuż Wisły (czyli także Ziemia Chełmińska) aż do morza stanowiły pewną całość administracyjną około połowy XI wieku. Może to ślad efemerycznej diecezji "chełmińskiej" powstałej już po roku 1000 confused1.gif confused1.gif confused1.gif
Kakofonix
Hej,
generalnie można by przyjąć, że ujście Odry nigdy do Mieszka i Chrobrego nie należało. Za daleko i zbyt związane z Wieletami. Problem jednak jest z grodem wolińskim, który w koncu Xw. otrzymał umnocnienia w stylu piastowskim (konstrukcja hakowa wału).
Nadto źródło skandynawskie - saga o jomsborskich wikingach sugeruje, że Chrobry władał ujściem Odry.
Polecam interesującą pracę:
http://www.sbc.org.pl/Content/7040/doktorat2772.pdf

Pozdrawiam, Andrzej
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org