Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Portugalia W Polskiej Historiografii
historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Imperium hiszpańskie i portugalskie
komestor
Czy ktoś ma jakieś obserwacje w tym temacie? Nie jestem specjalistą od Portugalii, ale mam wrażenie, że kraj ten jest mało obecny w naszym piśmiennictwie. A może szkoda, w końcu stanowimy dwa krańce kontynentu (w jakimś sensie Polska leży na skraju Europy) i być może ciekawie byłoby porównać historię i rozwój obu państw.
kundel1
Niestety tak. Ale nieżyjący już Marian Małowist był uznawany za znawcę dziejów Portugalii na skalę światową.
Co do porównań- według mnie mamy tu do czynienia z przeciwieństwami: Rzeczpospolita (a w zasadzie Polska przez cały czas swej historii) była państwem wybitnie lądowym, Portugalia morskim. Ze względu na położenie geograficzne Portugalia miała i ma niewielu "naturalnych" wrogów i sojuszników.
Samuel Łaszcz
Historia Portugalii w XX wieku
Autor : Tomasz Wituch
bustagallorum
"Morskie Dzieje Portugalczyków" autorstwa Jose Gentil Da Silva w przekładzie Very Soczewińskiej, a pod redakcją Jana Kieniewicza.
komestor
Czyli niewiele tego się uzbierało.

"Morskie Dzieje Portugalczyków" autorstwa Jose Gentil Da Silva --> to nie jest dzieło polskiej historiografii.

QUOTE(kundel1 @ 8/10/2009, 13:03)
Co do porównań- według mnie mamy tu do czynienia z przeciwieństwami: Rzeczpospolita (a w zasadzie Polska przez cały czas swej historii) była państwem wybitnie lądowym, Portugalia morskim. Ze względu na położenie geograficzne Portugalia miała i ma niewielu "naturalnych" wrogów i sojuszników.
*

Oczywiście, że kierunki rozwoju były zupełnie inne, ale wydaje mi się, że dzięki temu takie zestawienie, jak funkcjonowały dwa krańce kontynentu, byłoby jeszcze bardziej frapujące.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org