Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Majowie, Inkowie, Aztekowie
historycy.org > Historia powszechna > >> INNE CYWILIZACJE > Cywilizacje Ameryki
Sklawin
Witam, od jakiegoś czasu czytam to forum z zaciekawieniem aż do tego stopnia, że postanowiłem zgłębić swoją jakże płytką wiedzę dot. historii aktualnie jestem po lekturze "1491. AMERYKA PRZED KOLUMBEM" Charlesa C.Mann'a która dała mi z grubsza wyobrażenie o cywilizacjach Ameryk, jednak chciałbym pójść dalej, dlatego zamierzam kupować sobie co miesiąc 2 książki o w/w tematyce.

Po zaznajomieniu się z większością tematów na forum wybrałem po kilka/kilkanaście książek opisujących poszczególne cywilizacje, oto one:

Aztekowie:
- "Tenochtitlan 1521" Ryszard Tomicki
- "Aztekowie z Meksyku" G.C Vaillanta
obie powyższe pozycje już zamówiłem

Inkowie:
- "Cajamarca 1532"
- "Mity, Rytuały I Polityka Inków" Jan, Szemiński, Mariusz Ziółkowski
- "Historia Państwa Inków" Maria Roztworowska
- "Powstanie Tupaka Amaru" Jarosław Wojtczak
- "Podbój Peru" Wiliam H. Prescott
- "Podbój Imperium Inków i Azteków" Andrzej Tarczyński
- "Ostatnie Dni Inków" Kim Macquarie
- "Relacja o odkryciu i podboju królestwa" P. Pizarro

Co do książek o Majach to nie mogłem znaleźć nic pewnego.

Moja prośba jest taka, abyście napisali w jakiej kolejności studiować owe książki tak żebym nie pomieszać sobie w głowie. Zaznaczam, że jestem laikiem rolleyes.gif

A może macie jakieś własne propozycje zwłaszcza jeśli chodzi o Majów.

Liczę na waszą pomoc

Sklawin
Wielki Wódz
O Majach akurat mam tylko dwie książki:

1. Książka z cyklu Rzeczpospolitej "Mitologie świata" - Majowie. Bardzo ładnie ilustrowana i przyjemnie się ją czyta.

2. Tedlock Dennis, Popol Vuh. Księga Majów. O początkach życia oraz chwale bogów i władców.
kundel1
Rozumiem, że chodzi o pozycje dostępne w Polsce, w języku polskim.

Koniecznie przeczytać Bernala Diaza de Castillo "pamiętnik żołnierza Crteza"
http://peb.pl/epika-i-dramat/111952-rapids...l-castillo.html
(było co najmniej jedno wydanie papierowe) tłumaczenie jest mocno skrócone w stosunku do oryginału, ale jest to jedno z najważniejszych źródeł do historii konkwisty.

W latach osiemdziesiątych Wydawnictwo Literackie wypuściło serią (bez własnej nazwy) cienkich, ale starannie dobranych książek o Ameryce prekolumbijskiej.
Niektóre tytuły:
Maria Sten "Malowane księgi dawnych narodów Meksyku" 1980
Maria Sten "Teatr, którego nie było" 1982
"Bogowie i ludzie z Huarochiri" 1985 opracowanie mitów i wierzeń peruwiańskich J.M Arguedasa z pocz. XVII w.
"Kronikarze kultur prekolumbijskich" wybór Marii Sten 1988
Edward Lanning "Peru przed Inkami" 1985
tłumaczenia wspomnień dwóch czołowych archeologów Peru
Hiram Bingham "Zaginione miasto Inków" 1982
Gene Savoy "Antisuyu" 1990
(te dwie przedstawiają stan badań cokolwiek przestarzały, ale napisane są b. ciekawie przez dwóch archeologów, którzy dokonali odkryć niezwykle ważnych w swojej dziedzinie, w dodatku prywatnie byli bardzo ciekawymi ludźmi)

tłumaczenia materiałów źródłowych:
"Dzieje Inków przez nich samych opowiedziane" 1989 (wybór tekstów z XVI w.)
"Zmierzch Azteków - kronika zwyciężonych" 1967 (wybór tekstów z XVI w. z komentarzem)

dwa lata temu pod idiotycznym "rynkowym" tytułem "Świat Apocalypto"(!) ukazało się polskie tłumaczenie słynnego dzieła Diego de Landy o Majach.

Niestety, z uwagi na odległość czasową od dat wydania, książki mogą być trudne do zdobycia, ale nakłady były wówczas wyższe niż obecnie i przynajmniej seria WL krąży po antykwariatach i straganach.

Jeśli jest Pan w temacie początkujący, można przeczytać, jeśli się trafią, książki Konrada Osterloffa z lat siedemdziesiątych. Autor ten napisał około dziesięciu książek o Ameryce prekolumbijskiej i konkwiście, w dość dziwnej manierze ni to powieściowej, ni to popularnonaukowej, ale zawierają one dużo cennych informacji, choć literacko są raczej słabe.
Ciekawostką może być jego książka "Synowie Kuguara i Lisicy", jedyna w języku polskim książka
poświęcona w całości podbojowi Chile i "Trapalanda- stolica indiańskich Cezarów" o jednej z najmniej znanych wypraw Hiszpanów na terenie obecnej Argentyny.
Sklawin
Dziękuje panowie za szybką odpowiedź, postaram się dotrzeć do podanych przez was książek.
Wasza Wysokość
QUOTE(Sklawin @ 1/10/2009, 14:28)
- "Aztekowie z Meksyku" G.C Vaillanta
*

Ta książka niestety jest już przestarzała, choć dobrze się ją czyta.

Polecam za to Ingę Clendinnen, Aztekowie. Próba interpretacji.

Świetna narracja, ciekawe pomysły badawcze, kopalnia wiedzy o Aztekach smile.gif

Polecam również Miguel-Leon Portilla, Dawni Meksykanie. Autor to autorytet piśmiennictwa nahuatl i czyta się znakomicie
Brecht
Co szanowne grono myśli o książkach popularnonaukowych, pokroju "Tajemnica Olmeków" Davida Hatcher Childress??
Wasza Wysokość
QUOTE(Brecht @ 15/10/2009, 19:56)
Co szanowne grono myśli o książkach popularnonaukowych, pokroju "Tajemnica Olmeków" Davida Hatcher Childress??
*

Czytałem tylko quasi-recenzję tej książki, tak, że proszę do mojej wypowiedzi nie podchodzić zbyt poważnie, ale jedna sprawa: Ujawnia zdumiewające podobieństwa pomiędzy sztuką i pismem Olmeków a zabytkami starożytnych Chin i Afryki. I przedstawia intrygujące dowody na to, że nie byli oni rdzennymi mieszkańcami Ameryki. Przybyli zza oceanu i byli przedstawicielami starożytnej cywilizacji, która istniała 4000 lat temu i obejmowała cały świat.

Wydaje się, że autor uległ fascynacjom i tezom Prof. Van Sertimy. Proszę rzucic okiem na mój post, gdzie przedstawiłem trochę te zagadnienia: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=54064&st=15
marteczek88
Ja mam jeszcze dwie inne książki m.in. w swoich zbiorach,
Jacka Walczaka - "Inkowie i tajemnica Machu Picchu",
a druga to "Kod Majów" Barbary Hand Clow. smile.gif smile.gif
IndiTemplar
Jeżeli chodzi o inków to mogę coś napisać. W mniej więcej takiej kolejności to czytałem.
El Dorado Polowanie Na Legede
Ostatnie Dni Inków
Czciciele Gwiazd
Zaginione Cywilizacje
Cajamarca 1532
Historia Państwa Inków
Mity, Rytuały i Polity Inków
No i oczywiście internet internet i wikipedia choć nie jest to najpewniejsza strona.
Sklawin
Jestem juz po lekturach "Tenochtitlan 1521", "Aztekowie z Meksyku" odnośnie Azteków, a jeśli chodzi o Majów to strawiłem "Apocalypto" bo delikatnie mówiąc to ciężka książka.

Zabieram się teraz za "Historia Państwa Inków" pani Rostworowskiej. Interesuje mnie natomiast "Trapalanda - stolica Indiańskich cezarów" mógłby ktoś napisać czy warto nabyc ta pozycję?
IndiTemplar
Mam pytanie w sprawie książki " Ukryta Historia " jest to pozycja dotycząca bardziej archeologii niż Imperium Inkaskiego, ale widzielm co nie co o Machu Picchu. I o kilku innych obiektach w Ameryce Południowej. Jest tam poruszany temat wielu kontrowersyjnych zagadnień i związku z tym pytam czy jest to tylko przedstawienie tego co jest jeszcze do wyjaśnienia a nie jakieś niestworzone teorie autora.
natasz91
na pewno przeczytam niektóre z wyżej wymienionych książek bo bardzo mnie interesują te cywilizacje
narazie zacząłem czytać
"Zanim przyszli Hiszpanie" W Konrad Osterloff
i mam również do przeczytania
"dzieje inków przez nich samych opisane" są to kroniki peruwiańskie
"Zaginione miasto inkow" Hiram Bingham

znacie może jakaś z tych książek czytaliście je?
co o nich sadzicie?
IndiTemplar
QUOTE(natasz91 @ 20/01/2010, 21:23)
na pewno przeczytam niektóre z wyżej wymienionych książek bo bardzo mnie interesują te cywilizacje
narazie zacząłem czytać
"Zanim przyszli Hiszpanie" W Konrad Osterloff
i mam również do przeczytania
"dzieje inków przez nich samych opisane" są to kroniki peruwiańskie
"Zaginione miasto inkow" Hiram Bingham

znacie może jakaś z tych książek czytaliście je?
co o nich sadzicie?
*

Co do zaginionego miasta to nie wiem, trochę to przestarzale dlatego podchodzę z dystansem może być ździebko nieaktualna.
czwartek12ego
QUOTE(kundel1 @ 2/10/2009, 10:00)

Koniecznie przeczytać Bernala Diaza de Castillo "pamiętnik żołnierza Crteza"
*

Dodam tylko, że pamiętnik dostępny jest na stronie
http://www.zswsucha.iap.pl/STREFA_N/WiLeHi/lektury.html

nerf_smerf
Które z wymienionych książek są popularno-naukowe, lecz bez wierutnych bzdur, a czyta się je lekko, łatwo i przyjemnie, tak do poduszki.
IndiTemplar
Jeżeli chodzi o Kulturę Inkaską to dość lekkie jest : "El Dorado polowanie legendę" to jest bardzo lekkie i fajnie się czyta. Zawiera dużo ciekawych informacji i ciekawostek. Potem można przeczytać " Ostatnie dni Inków".
daigotsu

Na dobry początek polecam doskonale napisaną książkę Ryszarda Tomickiego "Tenochtitlan 1521" wydaną w serii historyczne bitwy...

Tu była za 9 zł http://www.allegro.pl/item895330134_r_tomi...czne_bitwy.html

Autor w sposób naprawdę i rzeczowy i przystępny pisze i o wojskowości azteckiej, i o samym podboju Meksyku, szczególnie dokładnie, w oparciu i o źródła opisuje oblężenie Tenochtitlan - doskonała książka, którą szczerze polecam jeżeli chodzi o Azteków.
daigotsu
Rzeczowa, dobra i uwzględniająca w znacznym stopniu najnowsze odkrycia jest też książka Renaty Faron - Bartles "Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej".

http://www.gandalf.com.pl/b/ludzie-i-bogow...ryki-srodkowej/

Niedroga, a naprawdę przystępnie napisana.
nerf_smerf
Bardzo dziękuję za żywy odzew. Powiem szczerze, że El Dorado nigdy mnie nie pociągało a po opisie książki widać, że jest to temat tam namiętnie wałkowany.

Za to pozycję "Ostatnie dni Inków" i "Tenochtitlan 1521" bardzo mnie zaciekawiły.

Jeszcze takie jedno pytanie (mam nadzieje, że mod mnie nie ukarze wink.gif)
Czy znacie jakieś powieści, osadzone w realiach świata Inków, Majów, bądź Azteków, kiedy jeszcze ich cywilizacja nie została podbita przez Europejczyków (mogą być takie w których konkwista jest w trakcie ale z punktu widzenia ziomków)?
Arderyk
znam tylko jedną powieść- Quetzalcoatl -

http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=66141

Co ciekawe książkę napisał były prezydent Meksyku smile.gif
nerf_smerf
QUOTE(Arderyk @ 17/02/2010, 21:05)
znam tylko jedną powieść- Quetzalcoatl -

http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=66141

Co ciekawe książkę napisał były prezydent Meksyku smile.gif
*

A fajna?
IndiTemplar
Bardzo dziękuję za żywy odzew. Powiem szczerze, że El Dorado nigdy mnie nie pociągało a po opisie książki widać, że jest to temat tam namiętnie wałkowany.

Ta książka tylko w opisie jet o El Dorado. Jest opis ekspedycji i całego jej przygotowania, przez znanego polskiego survivalowa i podróżnika Jacka Pałkiewicza i Andrzeja Kapłanka.Obaj panowie ruszyli szukać miasta w peruwiańskiej dżungli zwanego Paititi. Książka ciekawa na długie zimowe wieczory.

Podaj może parę linków :

http://en.wikipedia.org/wiki/Paititi

http://www.palkiewicz.com/ekspedycje/index.php?p=paiti

http://www.empik.com/el-dorado-polowanie-n...siazka,251333,p

nerf_smerf
QUOTE(IndiTemplar @ 17/02/2010, 23:57)

Ta książka tylko w opisie jet o El Dorado. Jest opis ekspedycji i całego jej przygotowania, przez znanego polskiego survivalowa i podróżnika Jacka Pałkiewicza i Andrzeja Kapłanka.Obaj panowie ruszyli szukać miasta w peruwiańskiej dżungli zwanego Paititi. Książka ciekawa na długie zimowe wieczory.

Podaj może parę linków :

http://en.wikipedia.org/wiki/Paititi

http://www.palkiewicz.com/ekspedycje/index.php?p=paiti

http://www.empik.com/el-dorado-polowanie-n...siazka,251333,p
*

Nic tylko kupować.

Wielkie dzięki, bo może faktycznie być fajna.
Och kochana wypłato nadchodź !!!!
IndiTemplar

Znam ten ból. Ale zamiast wypłata to kieszonkowe. wink.gif

Polecam też inne książki Andrzeja Kapłanka :

Tropami Synów Słonca

Śladami Pierzastego Węża
nerf_smerf
QUOTE(IndiTemplar @ 18/02/2010, 0:54)

Znam ten ból. Ale zamiast wypłata to kieszonkowe. wink.gif

Polecam też inne książki Andrzeja Kapłanka :

Tropami Synów Słonca

Śladami Pierzastego Węża
*

hmm co do Kapłanka już kilka razy na tym forum widziałem spory o tego pana..
IndiTemplar
Ja się przyznam nie czytałem, ani jednej książki tego autora. Lecz obiecuję poprawę. rolleyes.gif
daigotsu
Pan Kapłanek którego książkę pt."Śladami Pierzastego Węża" mam nawet na własność jest wybitnym entuzjastą teorii rzekłby mało naukowych, mocno powiązanych z Atlantydami i podobnymi wątkami... Co gorsza we wspomnianej książce, nawet wzmiankując o Majach popełnia błędy wynikające z nagminnego wykorzystywania informacji z lat 80 tych XX wieku, mocno nieaktualnych biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy... Książki tego pana traktować należy jako ciekawostki - broń Boże nie jako źródło wiedzy o cywilizacjach prekolumbijskiej Ameryki.
daigotsu
Zamiast po książki Kapłanka czy innego Daenikina lepiej sięgnąć po rzeczy solidne i rzeczowo napisane - przez naukowców czy rzetelnych popularyzatorów, nie zaś przez entuzjastów mocno problematycznych teorii...
daigotsu
Książki o Inkach uwzględniające obecny stan wiedzy:
Jan Szemiński, Mariusz Ziółkowski, Mity, rytuały i polityka Inków, Warszawa 2006.
Maria Rostworowska, Historia państwa Inków, Warszawa 2007.

Godne uwagi i dobrze napisane są też książki wydawane kiedyś w serii Mitologie Świata przez Rzeczpospolitą - mamy tam i mitologię Inków, i mitologię Azteków, i mitologię Majów... Są jeszcze często do nabycia w księgarniach naukowych...
IndiTemplar
Godne uwagi i dobrze napisane są też książki wydawane kiedyś w serii Mitologie Świata przez Rzeczpospolitą - mamy tam i mitologię Inków

Też jestem posiadaczem tej zacnej pozycji. Warto zajrzeć na ostania stronę. Jest tam napisane :

Niniejsza publikacja powstała z wykorzystaniem obszernych fragmentów książki oraz stryktury dzieła Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego pt. " Mity rytuały i polityka Inków ", PIW Warszawa 2006, wraz z reprodukcją kolorową okładki tego dzieła.

Więc pozycja ta przeznaczona jest dla laików, osoby będące o wiele bardziej zainteresowane tymi zagadnieniami, przejdą od razu do " Mity rytuały i polityka Inków ". W tej Mitologii polecałby jedynie zdjęcia, gdyż są godne uwagi.
Jeżeli o pozostałe pozycję tzn. Historia Państwa Inków, i wyżej wspomniane Mity rytowały i politykę Inków, to się pod nimi jak najbardziej podpisuję.

Mam też pytanie czy na polskim tynku ukazały się inne ( poza Historią Państwa Inków_ książki M. Rostworowskiej w języku polskim ?
Samuel Łaszcz
Co do badań archeologicznych to polecam:
Kosidowski Zenon, "Gdy słońce było bogiem" (rozdział: "W królestwie wielkiego węża")
IndiTemplar
Jak chodzi o Zenona Kosidowskiego to w swoich zbiorach mam tylko Królestwo złotych łez. A co książki mojego przed mówcy to muszę zakupić.
daigotsu
Przy całym szacunku dla pana Kosidowskiego stwierdzić pragnę, że te nader łatwym językiem pisane książki są po prostu przestarzałe. Pisano je parędziesiąt lat temu, gdy nasza wiedza o cywilizacjach prekolumbijskiej Ameryki była znacznie mniejsza niż obecnie. "Królestwo Złotych Łez" jest tego najlepszym przykładem... Da się to przeczytać, ale nie radzę z tego uczyć się o historii Inków...

Co do "Mitologii Inków" o której niżej - w tym rzecz, że książka ta w sposób jasny i przystępny ujmuje kwestie wierzeń Inków - dlatego jest jak najbardziej godna polecenia nie tylko ze względu na zdjęcia, ale i dlatego, że jest doskonałym wprowadzeniem i skrótem...
dbname
Napiszę od siebie (powielając może tytuły):

Najważniejsze źródła dostępne w języku polskim o Inkach to:
"O Inkach uwagi prawdziwe" Inca G. de la Vega [niewymieniona wyżej]
"Dzieje Inków przez nich samych opisane"
"Bogowie i ludzie z Huarochiri" [biblia inkaska]

'Podręczniki' w języku polskim:
"Mity, rytuały i polityka Inków" wspominane wcześniej
"Historia państwa Inków" (książka nie nowa ale opatrzona odpowiednim komentarzem, bodajże Ziółkowskiego więc się nadaje)
"Inkowie. Naród Słońca" C. Bernand (broszura ta wydaje się być całkiem porządnie opracowana, dodatkowo w miłej i przyjemnej formie)

Z dziejów konkwisty nie orientuję się dobrze, jednak "Pizarro" S. Stirlinga jest OK.
W języku angielskim niezastąpionym źródłem wiedzy jest P. Sarmiento de Gamboa "History of the Incas". Nie czytałem jeszcze lecz pojawia się ona w wielu przypisach.

Do tego dochodzą jeszcze takie książki jak:
"Zaginione miasto Inków" Bingham'a
"Antisuyu" Savoy'a
"Inkowie" Matraux'a
Niestety już przestarzałe lecz napisane miłym dla czytelnika językiem.

Kultury preinkaskie mają małe zaplecze. Znana mi jest osobiście tylko książka "Peru przed Inkami" E. P. Lenning'a i ją właśnie poleciłbym jako lekką i łatwą lekturę do poduszki

Jeśli chodzi o Azteków to jedyna godna polecenia książka (odnośnie ich mitologii) to "Mitologia Azteków" Marii Frankowskiej.

Jest jeszcze książka "Zanim przyszli Aztekowie" lecz nie wiem czy nie wybiega ona zbyt daleko w przeszłość wink.gif

Trochę historii powinno być w pierwszym tomie "Dziejów Ameryki Łacińskiej" H. M. Bailey, A. P. Nasatir odnośnie podboju.
06klara06
Być może powtórzę to, co napisali już moi poprzednicy, ale niemniej...
uważam, że poza tymi jakże pociągającymi publikacjami warto także zaopatrzyć się w kilka co lepszych albumów traktujących o cywilizacjach prekolumbijskich, żeby niejako uzmysłowić sobie tamte realia bardziej wizualnie.
W tym miejscu polecam albumy wydane, co prawda przez Świat Książki, ale całkiem frapujące, oto i one:
"Skarby Andów"- Jeffrey Quilter,
czy publikacja z 2004r pod lakonicznym tytułem "Majowie, Aztekowie, Inkowie",
a także seria Rzeczpospolitej i wyd. Folio- "Wielkie Cywilizacje"- nas zainteresują tutaj 4 tomy dotyczące Meksyku i Peru autorstwa Marii Longheny i Waltera Any.
IndiTemplar
Mogę się wypowiedzieć co do Wielkich Cywilizacji mam oba tomy o Peru. A co do Skarbów Andów to również gorąco polecam (chociaż nie kupiłem to wielokrotnie przeglądałem) wink.gif
dbname
Przejeżdżając przez Katowice ostatnio na dworcu kupiłem książkę:
"Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej" Renaty Faron-Bartels

220 stron, wydane w 2009 roku więc nowe.
Jeszcze nie czytałem ale wydaje się ciekawa wink.gif
Yoko
Kilka pozycji o Majach, których nie było w tym wątku, dla zainteresowanych:

-Adamowiczowie H. i S., Meksyk, cz. II: Śladami Majów, W-wa 1968.
-Białostocki J., O sztuce dawnej Ameryki. Meksyk i Peru, Warszawa 1972.
-Boglar Lajos, Kovacs Tamas, Sztuka indiańska od Meksyku do Peru, W-wa 1985.
-Coe Michael, Snow Dean, Benson Elizabeth, Ameryka prekolumbijska, W-wa 1997.
-Curyło- Gonzalez Irena, Człowiek i świat wartości w Mezoameryce: Toltekowie, Majowie, Aztekowie, W-wa 2001.
- Gac Jan, Majowie, Łódź, Tuszyn Las, 2003.
- Gallenkamp Charles, Majowie, W-wa 1968.
- Hugh Thomas, Podbój Meksyku, Katowice 1998.
- Las Casas, Bartolome de, Krótka relacja o wyniszczeniu Indian, kilka wydań
- Laughton Timothy, Majowie: życie, legendy i sztuka, W-wa 2002.
-- Popol Vuh, Księga Majów, (oprac. Dennis Tedlock), Gliwice 2007.
- Popol Vuh, Księga Rady narodu Quiche, przeł. Halina Czarnocka i Carlos Marrodan Casas, opr. i wstęp Elżbieta Ziarkiewicz, W-wa 1980.
-Smith Stan, Majowie, Aztekowie, Inkowie, W-wa 2004.
-Stierlin Henri, Majowie. Pałace i piramidy w dżungli, W-wa 1998.

daigotsu
Chciałbym zauważyć że warto pamiętać o tym iż pozycje wydawane w latach 60 czy 70 tych XX wieku są już w większości przypadków absolutnie nieaktualne i można je traktować tylko jako pomocnicze źródło informacji. Od mniej więcej 5 - 8 lat postęp wiedzy o Majach jest tak wielki i wręcz rewolucyjny, że stare opracowania okazują się bezużyteczne. To samo tyczy i innych cywilizacji prekolumbijskich.
Arderyk
Chciałbym zauważyć że warto pamiętać o tym iż pozycje wydawane w latach 60 czy 70 tych XX wieku są już w większości przypadków absolutnie nieaktualne i można je traktować tylko jako pomocnicze źródło informacji. Od mniej więcej 5 - 8 lat postęp wiedzy o Majach jest tak wielki i wręcz rewolucyjny, że stare opracowania okazują się bezużyteczne. To samo tyczy i innych cywilizacji prekolumbijskich.

Zapewne masz rację, ale znasz moze jakąś nową i godną polecenia książkę o majach wydaną w j.polskim???

szapur II
np. J. Olko, J. Źrałka, W krainie czerni i czerwieni. Kultury prekolumbijskiej Mezoameryki, Warszawa 2008.
PIW miał wydać książkę autorstwa Justyny Olko, chyba o Meksyku prekolumbijskim ogólnie, ale zapowiedź znikła sad.gif
w załączeniu spis treści pozycji wyd. przez Wydawnictwo UW.
dbname
Książka którą podałem powyżej zawiera ok 100 stron o Majach.
blaithiel
chialabym zakupic jedna z tych ksiazek:

http://merlin.pl/W-krainie-czerni-i-czerwi...t/1,669785.html

http://merlin.pl/Meksyk-przed-konkwista_Ju...4.html#fullinfo

czy bylby wstanie ktos napisac która z nich ma bardziej szczegółowy wglad na cywilizacje majow i aztekow?

IndiTemplar
Co do drugiej pozycji. Jest to książka rozwijająca twoją dotychczasową wiedzę na temat Azteków. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z ich historią i kulturą Azteków to nie polecam.
IndiTemplar
Nowa książka o historii przed kolonialnego Peru. "Starożytne Peru" Józefa Szykulskiego

Trochę więcej informacji o autorze jak i publikacji

w tym linku

Czy ktoś może mi powiedzieć coś więcej na temat tej książki ?
serpent
QUOTE(IndiTemplar @ 28/12/2010, 18:40)
Nowa książka o historii przed kolonialnego Peru. "Starożytne Peru" Józefa Szykulskiego

Trochę więcej informacji o autorze jak i publikacji

w tym linku

Czy ktoś może mi powiedzieć coś więcej  na temat tej książki ?
*

Ja nie czytałem ale tu polecają tą pozycję:
http://wpdk.pl/content/view/462/61/lang,polish/
IndiTemplar
zna może ktoś jakąś stronę na której można znaleźć więcej informacji o autorze ?

IndiTemplar DK
serpent
Z racji że w tym dziale poruszono znów kwestie literatury polskojęzycznej dotyczącej cywilizacji Ameryki podaje linka do Bibliografia indiańskiej zebranej przez Marka Cichomskiego i Rafała Kisielewskiego
http://www.huuskaluta.com.pl/marekc/bibliografia.php
i jeszcze taki link
http://wieszwal.republika.pl/pliki_wymiana...rafia%20a_d.htm
Może komuś się to przyda biggrin.gif
IndiTemplar
Z racji że w tym dziale poruszono znów kwestie literatury polskojęzycznej dotyczącej cywilizacji Ameryki podaje linka do Bibliografia indiańskiej zebranej przez Marka Cichomskiego i Rafała Kisielewskiego
http://www.huuskaluta.com.pl/marekc/bibliografia.php
i jeszcze taki link
http://wieszwal.republika.pl/pliki_wymiana...rafia%20a_d.htm
Może komuś się to przyda biggrin.gif

No muszę powiedzieć że spis naprawdę potężny. Nic tylko wydrukować i na zakupy smile.gif \

IndiTemplar DK
serpent

Owszem, spis warty uwagi, jednak niektóre z tych książek są bardzo trudno osiągalne jak np. Espinosa y Prieto Eduardo: „Tragedia Cuauhtemoka i Cortesa” [w:] Bermudez Jose López: „Tragedia Cuauhtemoka i Cortesa”; Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1966 r.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org