Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Obróbka kamienia w Egipcie
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Egipt starożytny
Bika
Witam forumowiczów.
Szukam polskiej nazwy dla metody obróbki kamienia stosowanej w starożytnym Egipcie (podobno współcześnie również) polegającej na tym, że mocno rozgrzewano kamień w ogniu, po czym schładzano go wodą. Francuzi nazywają to "étonnement de la roche" (dosłownie: wstrząśnienie skały/kamienia) i piszą o tym tutaj http://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89nigme_arch%C3%A9ologique

Czy ktoś spotkał się z polską nazwą?
Vapnatak
Może chodzi po prostu o hartowanie? smile.gif

vapnatak
Bika
Nie, chyba nie, chociaż pewności nie mam. Gdzieś doczytałam, że struktura kamienia zmienia się wtedy tak, że łatwiej można go obrabiać. Skoro Francuzi mają na to nazwę, to pewnie i u nas jakoś się to nazywa. Bardzo mi to potrzebne do książki, którą tłumaczę.
Vergilius
QUOTE
Może chodzi po prostu o hartowanie?


Vapnataku, kamień da się hartować smile.gif? Myślałem, że tylko stal ma na to monopol smile.gif.

Biko, powiedz mi przede wszystkim, o jaki rodzaj kamienia Ci chodzi smile.gif. W Egipcie bowiem, wyróżnia się 2 podstawowe jeśli chodzi o budowlanke: miękki i twardy. Tymi miękkimi, były naprzykład wszelkie rodzaje piaskowca, wapień, i taki najnormalniejszy kamień smile.gif. Natomiast twardy to tylko i wyłącznie granit. I odnośnie tego granitu ewentualnie byłbym pomocny smile.gif. Bo dysponuje pewnymi informacjami, może nie bezpośrednio o tym sposobie, ale ogólnie apropos jego obróbki. Pozdrawiam smile.gif.
El Gran Capitán
Hartowanie to po francusku "trempe" lub "trempage" więc raczej nie o to chodzi.
Bika
[quote=Vergilius,27/08/2009, 22:28
...o jaki rodzaj kamienia Ci chodzi=quote]

Nie mam pojęcia. To dosłownie jedno zdanie z notatnika bohatera, bez żadnego kontekstu (on sobie wynotowuje różne dziwne rzeczy i cytaty - kurczę, a biedny tłumacz potem się męczy ;-). Brzmi tak po francusku:

"ETONNEMENT DE LA ROCHE: procédé qui consiste à chauffer violemment au feu la surface de la pierre, puis, en l’arrosant d’eau, à la faire éclater."

I po polsku:
"ETONNEMENT DE LA ROCHE: sposób, który polega na silnym ogrzaniu ogniem powierzchni kamienia i zlaniu go wodą, aby pękł."

Spotkałam się z określeniem "pirotechniczna obróbka kamienia" i "termiczna obróbka kamienia", ale brzmi to jakoś dziwnie...
Vergilius
Chyba takie zaawansowane sztuki kamieniarskie stosowano wobec twardych materiałów... Nie mniej jednak, nie pasuje to nijak do tego co głosi książka Billa Manleya. Właściwie nie ma tam o tym żadnej wzmianki sad.gif. Ogólnie rzecz biorąc obróbka skał granitowych wyglądała tak że używano przede wszystkim wierteł i pił (najczęściej miedziowych, zważywszy że w historii ciężko mówić o Epoce Żelaza). Z pomocą kwarcu, którego wkładano w poczynione dziury i szczeliny granitu, potrafiły zdziałać cuda smile.gif.
Bika
Dzięki. Jeszcze poszperałam u Francuzów. Wychodzi na to, że u nas będzie to zwyczajnie "rozbijanie kamienia", chociaż tak do końca pewności nie mam. Gdyby komuś coś się skojarzyło, wdzięczna będę.

Ha! Znalazłam! Po polsku to się nazywa "płomieniowanie kamienia" - rzeczywiście jest stare i nadal stosowane, chociaż technologia jest nieco inna i jej wykorzystanie także.

Dzięki wszystkim, którzy chcieli mi pomóc.
Co nie znaczy, że się od Was wypisuję. Jestem historykiem amatorem, tyle że czas nie pozwala mi aktywnie uprawiać tego hobby. Ale nic straconego...
Vergilius
Mam nadzieje, że jeszcze spotkamy się w dyskusji o starożytnym Egipcie smile.gif. Pozdrawiam.
Vergilius
Mam nadzieje, że jeszcze spotkamy się w dyskusji o starożytnym Egipcie smile.gif. Pozdrawiam.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org