Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Fortece
historycy.org > Historia Polski > RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW > Sztuka wojenna
Pages: 1, 2
Pomorski Weteran
Dość silną fortecą był także Słuck

"Cytadela słucka zwana Nowym Zamkiem (zbudowana w miejscu wcześniejszej fortyfikacji) całe miasto otrzymało też nowe wały w systemie staroholenderskim (oprócz przedmieść Ostrowskiego i Trojczańskiego) wały miały szerokość 266 m, wysokość 8 m i posiadały 12 bastionów całość wałów miała długość 3840 m Znajdowały się w nich cztery bramy (trzy murowane). Dzięki tym wzmocnieniom wojska moskiewskie pod dowództwem Trubeckiego nie były w stanie zdobyć miasta podczas szturmów 2-6 i 27-30 września 1655 roku W 1659 roku Sejm wziął na służbę Rzeczypospolitej cały garnizon w Słucku twierdzę rozbudowano także w latach 1667-1669 do obrony miasta służył regiment piechoty w sile około 1000 ludzi, dragoni i piechota wybraniecka."

To teraz jeszcze tylko źródło

Dodam także niewielką twierdzę w Głowie osłaniającą Pomorze
RA.PA.AN
Bardzo ciekawe są te dane z zasięgami. Powstają tylko pewne wątpliwości - zasięg zależy od długości lufy i jakości prochu - D. Uffan podaje długości w kalibrach - czyżby Gohlke i Jakobsson nie podawali? Długość lufy może wyjaśnić pewne "zaburzenie" u Jakobssona - 12f ma mały zasięg (jeżeli porównamy to do zasięgów podobnych dział u innych autorów). Jednak może tu chodzić o szwedzką polową 12f zmodyfikowaną przez Torstenssona. Miała ona krótką lufę i lżejsze łoże, dzięki czemu łatwo ją się transportowało.
mariusz 70
Niestety nie znalazlem,ale mam do tych danych masy ladunkow prochowych.Przy okazji jest tez dokladna waga funta uzywanego w Szwecji:0,425 kg.
A wiec waga ladunku prochowego(autor niestety nie podal dla jakiego rodzaju strzalu)w funtach i kilogramach dla:
-Kartauny : 24 f;10,2 kg
-polkartauny: 12 f; 5,1 kg
-cwierckartauny: 6 f; 2,55 kg
-oktawy : 3 f; 1,28 kg
-dziala 3 f dlugiego:1,5 f;0,64 kg
-dziala 3 f regiment:1,5 f;0,64 kg
Mozna przy okazji dodac ze cena prochu wynosila w latach szescdziesiatych-osiemdziesiatych 60 zl za cetnar(120 funtow).
RA.PA.AN
Koczorowski podaje podobne dane - generalnie wychodzi, że na jeden strzał sypano prochu o połowę mniej niż wynosił wagomiar kuli (do 48f - 24f prochu).
mariusz 70
Na to wyglada.Zaskakujaco logiczna prawidlowosc.Orientujesz sie moze jaka ilosc amunicji przewidywano na okres teoretycznego oblezenia twierdzy na jedno dzialo.Na niezbyt dluga kampanie z wydaniem jednej duzej bitwy mialo to wynosic 100 kul na dzialo.Ciekaw jestem czy istnialy takie normy co do oblezen.
Gaweł II
Witam!

W przypadku kartaun o stosunkowo krótkich lufach ciężar sypanego prochu stanowił mniej więcej połowę wagi kuli. Natomiast w przypadku długolufowych kolubryn, proch ważył tyle samo, co kula.

Diego Uffan podaje następujące normy dla artylerii miejskiej:
100 kul dla każdej kartauny,
1000 kul dla każdej demi kartauny,
po 2000 kul dla mniejszych kartaun,
po 500 granatów do moździerzy,
2000 ręcznych granatów.


mariusz 70
W 1595 roku sejm uchwalil dla 20 000 armi nastepujace wyposarzenie artyleryjskie:
-8 dzial burzacych
-12 dzial polowych
-24 smigownice
Do kazdego dziala miano przygotowac po 300 kul.Chyba przewidywano rowniez dzialana obleznicze lub budowe wlasnego obozu bo zakupiono 800 siekier,500 lopat,600 rydli,500 niecek i 600 pak.Wprawdzie nie sadze aby w Moldawi majacej byc terenem dzialan znajdowaly sie twierdze o standardzie nazwijmy to "europejskim",ale zakladana ilosc amunicji wydaje sie zdecydowanie niewystarczajaca w porownaniu z iloscia amunicji majaca byc na stanie twierdz.Nic dziwnego ze Polacy mieli takie problemy ze zdobywaniem fortyfikacj.
Gaweł II
QUOTE
W 1595 roku sejm uchwalil dla 20 000 armi nastepujace wyposarzenie artyleryjskie:
-8 dzial burzacych
-12 dzial polowych
-24 smigownice

20 dział burzących i polnych (polowych) na 20 tysięcy wojska to daje 1 działo na tysiąc żołnierzy. Zupełnie przyzwoity standard europejski z przełomu wieków. Z tym jednak, że według D. Uffano wychodząca w pole armia, w przewidywaniu zdobywania twierdz, powinna posiadać minimum 23 działa burzące. 8 dział burzących to trochę za mało do zdobywania twierdz.
mariusz 70
Czytajac "Wojskowosc Polska w dobie wojny polsko-szwedzkiej 1626-29.Kryzys mocarstwa" R.Sikory na str.120 znalazlem informacje ,jakoby Krakow w przededniu tego konfliktu mial liczyc zaledwie 20 piechoty zalogi.Dane zadziwiajace biorac pod uwage ze zaledwie dwie dekady wczesniej zostala przedstawiona zaloga Krakowa na Rolce Sztokcholmskiej.Miala wowczas liczyc 1600 piechoty w 12 lub 13 kompaniach,umundurowanych na styl zachodni.Do tego dochodzila kompania hajdukow-milicji z dzielnic Klaparza,Stradoma i Kazimierza,liczaca zapewne nie mniej niz 100 osob.Skad wiec taka roznica?.Rozumiem ze poczatek panowania Zygmunta III to szczyt swietnosci tego miasta,a pozniej nastapila jego szybka polityczna i ekonomiczna degradacja,ale zeby az na taka skale w ciagu zaledwie 20 lat?
Hieronim Lubomirski
Wtedy Kraków był stolicą, a w czasie wojny o ujście Wisły, już nie
mariusz 70
Ja to rozumiem,ale zeby skala upadku byla az taka?
Hieronim Lubomirski
Gwardie przeszły do Warszawy rolleyes.gif
mariusz 70
To by bylo wyjasnienie,ale krakowska piechota nie byla Gwardia Krolewska.W okresie wojny o ujscie Wisly piechota gwardi liczyla zaledwie 4 choragwie(600 zolnierzy) i to hajdukow na dodatek.Gdzie sie podzialo zatem owe kilkanascie kompani piechoty cudzoziemskiej?
Hieronim Lubomirski
W czasie napięcia w stosunkach z Siedmiogrodem, ponoć wzmacniano załogę grodów leżących w pobliżu granicy. Może wtedy był taki okres. confused1.gif
mariusz 70
Ja sadze ze liczba kilkunastu kompani piechoty w stolicy panstwa bedacego jakby nie bylo mocarstwem,na dodatek miasta lezacego na pograniczu to stan normalny.Gdansk w owym czasie mial zaloge czterokrotnie liczniejsza.Szokuje mnie degradacja,tym bardziej ze w okresie pozniejszym sama zaloga Wawelu potrafila byc wzmacniana do 300 osob,a zazwyczaj liczyla kilkudziesieciu wybrancow.
Nie podwazam tu bynajmniej fachowosci pana Sikory ktorego ksiazki b.cenie,powoluje sie on przy podaniu tej informacji na listy Jerzego Zbaraskiego do krola z roku 1626.
Hieronim Lubomirski
Oddział z Krakowa mógł być wysłany na Ukrainę lub na Pomorze, gdy pojawiło się tam zagrożenie, a pozostawiono tylko garstkę do pilnowania magazynów i koszar.
mariusz 70
Tak,ale to byly prywatne odzialy miejskie.Nie podlegaly w okresie pokoju wladzom panstwowym,a i w okresie wojny wplyw wladz na tego typu wojska byl utrudniony.W przypadku np.wojsk gdanskich bylo to praktycznie niemozliwe.Byc moze tych 2o zolnierzy z Krakowa to tylko liczba wojsk komputowych,ale trudno temu dac wiare.Nawet jak na liczbe strazy miejskiej czy nocnych cieciow 20 osob przy tak duzym miescie to za malo.Nawet bram nie byli by w stanie obsadzic.
Cos mi sie wydaje ze imc pan Zbaraski koloryzowal JKM w swych raportach.
Hieronim Lubomirski
QUOTE
Cos mi sie wydaje ze imc pan Zbaraski koloryzowal JKM w swych raportach.

To bardzo prawdopodobne, nie był wojskowym i należał do opozycji
IVO
Niedawno w TVP Historia oglądałem program o Okopach Świętej Trójcy. Narrator podał, że to był największy na świecie obszar umocniony. Chyba fort czy coś takiego. Zamku tam jednak nie było. Chyba wiecie gdzie to jest.
Polonista97
Okopy św. Trójcy, Połock,Ryga,Smoleńsk,Zbaraż,Bar,Kamieniec,Lwów.
Skrzetuski
Czołem!

QUOTE(Polonista97 @ 21/06/2011, 12:19)
Okopy św. Trójcy, Połock,Ryga,Smoleńsk,Zbaraż,Bar,Kamieniec,Lwów.
*Powyższe fortece/twierdze/arsenały/miasta zostały już wymienione. smile.gif
Hetman Różyński
Chyba nie podano zespołu twierdz na północy: Siebież, Newel, Uświat, Wieliż oraz inna twierdza- Elbląg i chyba także Sicz
Polonista97
QUOTE(Skrzetuski @ 21/06/2011, 11:26)
Czołem!

QUOTE(Polonista97 @ 21/06/2011, 12:19)
Okopy św. Trójcy, Połock,Ryga,Smoleńsk,Zbaraż,Bar,Kamieniec,Lwów.
*Powyższe fortece/twierdze/arsenały/miasta zostały już wymienione. smile.gif
*No tak, ale chciałem tylko wyrazić swe zdanie wink.gif
Michał Wołodyjowski
Największe twierdze w RON to bez wątpienia Zamość, Lachowicze i Kamieniec Podolski. Z kresowych fortyfikacji warto wymienić jeszcze Kudak, Konotop, Łubnie i Zbaraż. Doskonałe fortyfikacje bastionowe posiadały także nadmorskie miasta takie jak Ryga i Gdańsk, zaś w głębi kraju posiadał je nawet Kijów. Nie można zapomnieć o Jasnej Górze, a także o ufortyfikowanych rezydencjach magnackich - np. o Birżach i Żółkwi. Krzyżtopór to raczej pałac na planie fortyfikacji. Można wspomnieć też o Okopach Św. Trójcy i Żwańcu, mieście Połock, a także o kwaterze hetmanów - Barze.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org