Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Warta honorowa przy grobie Józefa Piłsudskiego
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Sanacja do śmierci Piłsudskiego 1926-1935
niebieski1933
Zwracam się do Was z prośbą o wyjaśnienie zagadnienia (może bardziej jego potwierdzenie źródłowe), traktującego o wystawieniu na rozkaz Hermana Goeringa warty honorowej przy grobie Józefa Piłsudskiego w Krakowie podczas okupacji niemieckiej. Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Pozdrawiam.Pozostawiam w woli Moderatorów ocenienie związku postu z treścią merytoryczną forum. Może on pasować również do forum Polski podczas II WŚ. Pozdrawiam.
secesjonista
QUOTE(niebieski1933 @ 29/05/2009, 12:21)
Zwracam się do Was z prośbą o wyjaśnienie zagadnienia (może bardziej jego potwierdzenie źródłowe), traktującego o wystawieniu na rozkaz Hermana Goeringa warty honorowej przy grobie Józefa Piłsudskiego w Krakowie podczas okupacji niemieckiej. Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Pozdrawiam.
*


Po śmierci Marszałka Piłsudskiego (12 maja 1935 roku) Hitler ogłosił w Niemczech żałobę narodową. Jednocześnie do ówczesnych władz polskich wysłał depeszę kondolencyjną oraz jeden jedyny raz oficjalnie uczestniczył we mszy św. za duszę zmarłego, zamówioną przez pracowników ambasady polskiej w Niemczech w kościele św. Jadwigi w Berlinie. Zarówno 13 maja jak i w dzień pogrzebu zostały opuszczone flagi państwowe do połowy; po nabożeństwie dwie kompanie Wehrmachtu oddały honory wojskowe.
16 maja ogólnoniemiecka rozgłośnia radiowa nadała obszerną audycję poświęconą życiu Piłsudskiego. 21 maja Göring w Reichstagu opisywał dokonania marszałka: "My Niemcy wychowani i wyrastający w narodowosocjalistycznym światopoglądzie mamy szczególne zrozumienie dla osobowości wielkiej miary(...) Doceniając wielkość postaci marszałka, zdajemy sobie również sprawę, że należał on również do tych mężów stanu, którzy występowali energicznie na rzecz pokoju, a jednym z widocznych dokonań pokojowych stał się jego wkład w dzieło niemiecko-polskiego porozumienia".
Telegram Hitlera do rządu polskiego:
"Głęboko poruszony wiadomością o zgonie Marszałka Piłsudskiego wyrażam Waszej Ekscelencji i rządowi polskiemu najszczersze wyrazy współczucia moje i rządu Rzeszy. Polska traci w powołanym do wieczności Marszałku twórcę swego nowego państwa i swego najwierniejszego Syna. Wraz z narodem polskim również naród niemiecki obchodzi żałobę z powodu śmierci tego wielkiego Patrioty, który przez swą pełną zrozumienia współpracę z Niemcami oddał nie tylko wielką usługę naszym krajom, ale przyczynił się ponadto w sposób jak najbardziej wartościowy do uspokojenia Europy."
8 maja 1935 r. na pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego przybyli przedstawiciele 16 państw, a wśród nich delegacja rządu III Rzeszy z generałem Hermannem Göringiem, który szedł w pierwszym rzędzie za trumną marszałka. Na uroczystość przybył też ówczesny minister w rządzie III Rzeszy dr Hans Frank, późniejszy zarządca Generalnego Gubernatorstwa.
Tuż po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939r. Wermacht wystawił wartę honorową przy grobie Marszałka Piłsudskiego. Sama warta miała mieć wydźwięk propagandowy, wreszcie to Hitlerowi przypisuje się powiedzenie: gdyby Piłsudzki żył nie doszło by do wojny .... można mniemać, że Hitler podziwiał Naczelnika, a zarazem jego osoba przydatna mu była w jego celach politycznych. Obaj widzieli na wschodzie zagrożenie ...
niebieski1933
Dziękuję bardzo za wypowiedź. Mógłbym Cię prosić o źródło cytowanego tekstu? Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
secesjonista
QUOTE(niebieski1933 @ 31/05/2009, 12:12)
Dziękuję bardzo za wypowiedź. Mógłbym Cię prosić o źródło cytowanego tekstu? Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
*


historycy
odkrywca dyskusja
trad
... to są zresztą sprawy znane i udokumentowane
niebieski1933
Dzięki wielkie!
netkarol
podobno we wrześniu 1939 roku po zdobyciu Krakowa przez Niemców wystawili oni przy grobie Piłsudskiego wartę honorową, czy to prawda???
Andronikos
QUOTE(netkarol @ 9/12/2010, 0:59)
podobno we wrześniu 1939 roku po zdobyciu Krakowa przez Niemców wystawili oni przy grobie Piłsudskiego wartę honorową, czy to prawda???
*


Tak, to prawda.
netkarol
a to ciekawe, a dlaczego tak zrobili przecież nie chodzi chyba o To że był proniemiecki podczas I w ś, później nie było mu z nimi po drodze:)
Franky Furbo
Jeeezuuu. Przeczytałem wszystkie trzy wątki. No cóż, myślałem że to forum nazywa się historycy.org a nie magiel.pl. Poza tym, w inkryminowanym czasie szefem Evidenzbureau (bo o takiej organizacji mówimy a nie o żadnym HK-Stelle, to jej ostatnim szefem był Max Ronge) był niejaki August Urbanski von Ostrymiecz. Zupełnie możliwe że biednym kolegom fuchę załatwił, równie to prawdopodobne jak szpiegowanie... kogo dokładnie? O tym wszystkie wątki milczą... A kto w ogóle rzeczoną książkę Ronge'a widział? Bo ja znalazłem tylko garść książęk i artykułów o nim (po niemiecku lub po francusku).
A w ogóle to trzy wymienione wątki prezentują taki poziom zacietrzewienia i niewiedzy "autorów" że mi wstyd za polskich młodych historyków... Zaraz,zaraz - mają znamienite przykłady: Komorowski, Tusk, Michnik, Rolicki, Piskorski, Poncyliusz... No tak, wszystko jasne...
Holyfield
Mam w domu gazetę z 1939r. i na pierwszej stronie widać wartę honorową wystawioną przez Niemców przy grobie Marszałka Piłsudskiego.

Jak to zinterpretować politycznie?
MarekMRB
A z jakiego miesiąca?
Holyfield
Oczywiście wrzesień, albo październik, dokładnie nie pamiętam.

Zdublowałem temat i na tym drugim poście (już skasowanym) były odpowiedzi, że to przejściowa propaganda niemiecka. Podobno były zakusy na Witosa, żeby stworzyć proniemiecki rząd i przerwać wojnę (to by wskazywało na to, że gazeta jest z września).

Sprawdzę w domu to powrócę.
Holyfield
żeby było ciekawiej - 13.X.1939r. "Ilustrowany Kurjer Polski"

Gazeta w pełni po Polsku, ale widać ewidentną propagandę niemiecką. Wychodzi na to, że jest to po prostu jej część. Mimo wszystko jestem tym bardzo zaskoczony - tyle jest przykładów niszczenia pamięci narodowej przez Niemców.
poldas372
Czy aby nie był to "Ilustrowany Kurjer Codzienny" z 13.10.1939r?
Bardzo podobny wątek mamy tutaj - http://www.historycy.org/index.php?showtopic=55389

Co do wymowy politycznej;
W październiku to jeszcze Niemcy rozważali odtworzenie państwa polskiego (obszar GG). Sowieci byli jednak temu przeciwni i głównie z tej przyczyny odpuścili sobie Niemcy ten plan.
Kolejnym czynnikiem sprawczym było by tu zawarcie porozumienia o przerwaniu wojny z Francją
i Wielką Brytanią jesienią 1939r., do czego jednak nie doszło.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org