Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Najważniejsza bitwa
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
Pages: 1, 2
Starzec z Gór
Jaka waszym zadaniem bitwa podczas 2 wojny światowej była najważniejsza?
Qltura
To już zalezy od kategorii, np. czy na morzy, na lądzie, w powietrzu...
Na lądzie obstaję za Kurskiem, w powietrzu to w ogóle bitwa o Anglię, a w morzu?
Tu mam dylemat, morze podciągne pod to Pearl Harbour (lotniskowce na bazę).
Ekonomista
Według mnie Moskwa zimą 1941. Gdyby Niemcy wygrali i ZSRR upadł, kto wie, jak potoczyłaby się dalej wojna.
Pewnie Okupacja Rosji i tak wymagałaby duzych sił (może powstałyby jakieś zależne od Niemiec państwa), ale jakże potęzne siły Niemcy mogliby użyć na innych kierunkach (wsparcie w Afryce, atak na Bliski Wschód). Realne byłoby "podanie dłoni" Niemiec i Japonii w Indiach.
Celt
Moim zdaniem zakończył się już czas decydujących bitew. Kiedyś ......to było proste; szły na siebie 2 armie, spotykały się w polu i praktycznie 1 bitwa decydowała o losach wojny. Z czasem decydujących bitew zaczeło przybywać i ostatecznie "rozmyły sie.
Przeciez już za czasów Napoleona pojęcie "decydująca bitwa" trafiła do lamusa; bo przecież pomimo Austerlitz i Moskwy Napoleon nie zlamał karku wrogom, ani jemu nie zlamano. Zniszyło go dopiero wygnanie na wyspe św.Heleny.
A teraz apropos 2 ws/fr wschodni/ - co by zmieniło gdyby:
Hitler idzie na Moskwe a niw Kijów - dociera na przedpola miasta i .....staje z powodu braków zaopatrzenia
Stalingrad zdobyty - wojna trwa o rok dłużej
Zwycięstwo N pod Kurskiem - to samo
Dziś nie liczy się już wynik 1 bitwy; dzisiejsze wojny są na to zbyt skomplikowane.
corvinus
QUOTE
Moim zdaniem zakończył się już czas decydujących bitew. Kiedyś ......to było proste; szły na siebie 2 armie, spotykały się w polu i praktycznie 1 bitwa decydowała o losach wojny. Z czasem decydujących bitew zaczeło przybywać i ostatecznie "rozmyły sie.


Wiesz Celcie to chyba nie jest dokładnie tak - wcześniej też bywało różnie. Przecież takie wnioski można wyciągnąć już odnośnie czasów starożytnych. Bitwa pod Issos nie była decydująca bo Imperium Achemenidów miało dość sił, aby zebrać jeszcze większe siły pod Arbelą (czy jak kto woli Gaugamelą). Cięgi jakie zebrał Rzym od Hanibala w 3 kolejnych bitwach też nie zadecydowały o wyniku wojny..Która z bitew I Wyprawy Krzyżowej miała znaczenie decydujące ? Śmiem twierdzić, że każda - gdyby którakolwiek zakończyła się klęską krzyżowców nie doszłoby do opanowania Ziemii Świętej.
Jednocześnie jako najważniejsze można wskazać bitwy, których rezultat prowadził do załamania sie nieprzyjaciela lub do poważnych konsekwencji politycznych jak np. rozpad Imperium Perskiego po Gaugameli czy też zawiązanie Ligii Świętej po Wiedniu 1683.
Wracając do tematu II WŚ - myślę, że można wskazać co najmniej Bitwę o Anglię oraz Moskwę lub Stalingrad. Zdobycie Moskwy mogło (hipotetycznie) doprowadzić do załamania się reżimu komunistycznego, a zdobycie Stalingradu ewentualnie do wystąpienia Japonii przeciwko ZSRR. Oczywiście to tylko mocno subiektywne opinie..

PS Czy któryś z moderatorów mógłby poprawić ortografię tego topicu ph34r.gif
Jasnogród
QUOTE
była najwarzniejsza?


Koszmarnie to wygląda huh.gif
Ekonomista
Do Celta - generalnie masz rację - np. w sprawie Kurska sądzę tak samo. Ale czasem dochodzi do przełomowych zmagań. Wrócę do mojej myśli z wcześniejszego postu - gdyby Niemcy zdobyli Moskwę w 41 r. (a mogli zdobyć) mogło (aczkolwiek nie musiało) skończyć się to rozpadem ZSRR i Armii Czerwonej. Ewentualna klęska pod Stalingradem nie miałaby dla ZSRR aż takiego znaczemia, ale w 41r. władza radziecka była tak przerażona szybką ofensywą Niemiec, że upadek Moskwy mógł doprowadzić do ostatecznego rozpadu struktur państwa.
Wszechbor
Na lądzie to uważam jak większość interesujących się historia- Stalingrad, na morzu Pearl Harbour, w powietrzu "Bitwa o Anglię"
Rothar
QUOTE(Celt @ Jan 19 2004, 09:59 PM)
Moim zdaniem zakończył się już czas decydujących bitew. Kiedyś ......to było proste; szły na siebie 2 armie, spotykały się w polu i praktycznie 1 bitwa decydowała o losach wojny. Z czasem decydujących bitew zaczeło przybywać i ostatecznie "rozmyły sie.

Zgadzam się w 100%.

Jeśli chodzi o najważniejszą bitwę... Myślę, że bitwa o Anglię miała największe znaczenie. Czemu? Bo wyłączenie z rozgrywki Wielkiej Brytanii, bezpośredni na nią atak rozbiłby całą koalicję. Po upadku Francji Anglia była jedyną ostoją sił sprzymierzonych przeciwko nazizmowi.
Ciubus
Moim zdaniem jedną z najważniejszych bitew był Kursk - był to punkt zwrotny wojny Rosyjsko niemieckiej i początek zchyłku armi hitlerowskich niemiec..
Ważną bitwą o której warto wspomnieć była bitwa pod Midway oraz bitwa o Stalingrad ....
Foxer
Bitwa o Anglię, nie mam żadnych wątpliwości. Bez Churchilla na zachodzie Adolf mógł zaangażować wszelkie dostępne środki w Barbarossę. Łącznie z tymi siłami które lekkomyślnie wysłał do Afryki Północnej. (Rommel na froncie wschodnim pokazałby Stalinowi co to znaczy "Blitzkrieg")
eques
QUOTE
Bitwa o Anglię, nie mam żadnych wątpliwości
-ależ jej niemcy nie mogli wygrać. Nawet ewentualne zwycięstwo w powietrzu nie byłoby wystarczająco duże by zniszcyć Home Fleet.
Aby byc orginalnym powiem: Jelnia '41.
Bo ogólnie to jednak sprzet złoża logistyka fabryki...
maks55m
Atak na Rosja był na pewno powodem klęski Hitlera, ale najistotniejszą bitwą był Stalingrad. Tam stracił 6 armie i ważny punkt zaczepienia do kolejnego ataku na Moskwę. Poza tym było tam wiele surowców, których brakowało Niemcom.
Klęska pod Stalingradem była punktem zwrotnym w wojnie i Kursk nie miał już znaczenia. Gdyby zostało to osiągnięte to wspomógł by Afrika Corps i być może nie dopuścił do lądownia w Normandii.
Najwieksza bitwa powietrzna to na pewno o Anglię, morska to prawdopodobnie Midway, ale i tak USA wygrało by używając atomówek
Gasio
hmm moim skromnym zdaniem to chyba walki w ZSRR(chodzi mi i o kursk jak i o stalingrad) oraz bitwa o Anglie te bitwy moim zdnaiem byly bardzo istotne no i nie mozna pominac faktu Pearl z 7 grudnia. dry.gif
Sokal
wg mnie najwazniejsza bitwa na ladzie rozegrala sie pod Stalingradem, gdyz od tego momentu niemcy zostali zatrzymani i zmuszeni do odwrotu, konsekwencja tej bitwy byl Kursk - wg mnie rowniez istotna bitwa, przez ktora niemcy zupelnie stracili inicjatywe (jeszcze o jako takiej mozna bylo mowic przed ta bitwa) na froncie wschodnim.
nie uwazam, ze bitwa o moskwe, gdyby zakonczya sie po mysli niemcow doprowadzila by do szybkiego zakonczenia wojny, owszem moglaby ja skrocic.
rosjanie przeciez zdecydowna wiekszosc swych fabrym mieli za uralem, a do niego niemcy mieli jeszcze kawla drogi.
Jesli chodzi o bitwe powietrzna niewatpliwie byla nia Bitwa o Anglie - pierwsza znaczniejsza porazka armii niemieckiej.
a co do morskiej, to zastanawiam sie miedzy dwiema, miedzy tzw. bitwio o atlantyk oraz bitwa o midway.
midway - japonczycy stracili 4 wielkie lotniskowce, podaczas gdy amerykance tylko jeden. doprowadzilo to (podobnie jak u niemcow) do utraty inicjatywy na pacyfiku, a co do atlantyku to nie chce mi sie juz pisac, chyba kazdy wie o co chodzi, u-booty i te sprawy :/.
Elvert
Moim zdaniem najważniejszą bitwą drugiej wojny światowej była bitwa stalingradzka ale także bitwa powietrzna o anglie gdyz Hitler zostawiając na swym zapleczu anglie spowodował w puźniejszym okresie wojny walke na dwa fronty .
.:eMKa:.
Stawiam na Stalingrad. Klęska 6 Armii miała nie tylko znaczenie militarne, ale może nawet przede wszystkim propagandowe (no, może przesadziłem z tym przede wszystkim). Pierwsza zwycięska bitwa i to jeszcze jaka! Niemcy okazali się do pokonania.
Jako bitwę powietrzną - BoB oczywiście.
Morska - nie licząc Bitwy o Atlantyk - cała operacja przeciw Bismarckowi. Bismarck, wydostając się na Atlantyk stworzyłby naprawdę potężne zagrożenie na trasach konwojowych, zaangażowałby ponadto jeszcze większe siły Aliantów. Tirpitz juz nie...
dragon
QUOTE(Starzec z Gór @ Jan 18 2004, 06:47 PM)
Jaka waszym zadaniem bitwa podczas 2 wojny światowej była najważniejsza?
*


Napewno bitwa pod Stalingradem.
Morgan Ghost
QUOTE
ależ jej niemcy nie mogli wygrać. Nawet ewentualne zwycięstwo w powietrzu nie byłoby wystarczająco duże by zniszcyć Home Fleet.
Aby byc orginalnym powiem: Jelnia '41.
Bo ogólnie to jednak sprzet złoża logistyka fabryki...

Co ty pleciesz??? Panowanie w powietrzu Luftwaffe przecież zmierzdżyło by Royal Navy i to doszczętnie!!! Flota sprzymierzonych bez osłony z powietrza została by zatopiona szybciej niż ci się wydaje...

Najważnijeszą bitwą był Stalingrad. Gdyby Niemcy wygrali by pod Stalingradem to załamał by się front w tamtych okolicach. Atak na Kaukaz był by prowadzony bez zagrożenia lewej flanki (wogóle nie był by zagrożony). Potem Niemcy mogli by zorganizować atak na Moskwę z dwóch kierunków --> południa i zachodu (ewentualnie z północy). Poza tym Niemcy mogli by klinem wbić się za Moskwę odcinając ją od reszty świata...
Bitwa o Anglię nie była decydująca, ponieważ Niemcy i tak mieli przewagę do bitwy Stalingradzkiej...
Bitwa pod Kurskiem też nie była decydująca, bo choćby Niemcy ją wygrali to i tak ruscy mieli produkcję wojska na najwyższych obrotach, a na zapleczu mieli jeszcze drugie tyle... Poza tym front wschodni musiał by pochłonąć dodatkowe samoloty i czołgi z zachodu, a tam alianci się już czaili... Naloty były ogromne. Chociaż przemysł niemiecki dokonywał w 1943 i 1944 cudów to nie miał szans przed rosnącymi nalotami bombowymi, bo było brak myśliwców, a tych nie można było produkować na tyle, bo trzeba było z czołgami jechać...
hiron
<hiron>
moim zdaniem ważniejsze bitwy to Invasion of Nomady, bitwa o Stalingrad, bitwa o Anglię, Market Garden, Monte Cassino, i Kursk. Co wy na to? confused1.gif
Wojtala
Moim zdaniem.Największym przełomem i zarazem klęską Niemiec był 22 VI 1941-Operacja "Barbarossa"
I.F.
Bitwa o Anglię - utrzymanie sojuszu alianckiego, możliwość dalszego tworzenia sojuszy mając na uwadze nieuniknioną wojnę Niemiec z ZSRR.
Kursk - Niemcy utracili inicjatywę strategiczną na froncie wschodnim, ponosząc olbrzymie (jak dla nich) straty.
Pyrrus
Bitwa pod Moskwą. Pierwsza udana, przeprowadzona na taką skalę kontrofensywa rzadziecka.
Sarissoforoj
Chyba rzeczywiście Kursk. Chociaż, taktytcznie to był raczej remis. Zaś strategicznie to kleska Niemców. Niemcy utracili tyle swego sprzętu i ludzi, że nie byli w stanie nic juz zrobić. Przecież naczelne dowództwo proponowało, aby zrezygnować z działań ofensywnych w 1943, aby po prostu odbudować swe siły zbrojne. Hitler sie uparł międzyinnymi dlatego, że na Ukrainie zostały poczynione przez niego znaczne inwestycje, a tereny te zostały utracone. Więc je chciał odzyskać. Na szczęście nie słuchał sie Mansteina i wojna sie potoczył tak jak sie potoczyła.
manisko
A WEDŁUG MOJEGO SKROMNEGO ZDANIA- najważniejsze były 3 bitwy, które rozegrały się na 3 najważniejszych frontach IIWŚ, mniej więcej w tym samym czasie, pod koniec 1942 i na początku 1943: Stalingrad, el-Alamein i Midway. To był punkty zwrotne tej wojny.Koniec. Kropka.
BOMIR
Myśle że bitwa, która znacznie wpłynąła na losy wojny to bitwa o STALINGRAD, LENINGRAD i MOSKWĘ oraz na łuku kurskim. To się tyczy oczywiście frontu wschodniego, zaś zachodni to bitwa o Anglię.. Jedank myślę jednak,że najważniejsza to bitwy w normandii o Caen i Falese (nie wiem jak to się pisze, nie znam francuskiego).
Losal
Z tego co przeczytałem wnioskuje. że większość ludzi(na tym forum oczywiście biggrin.gif)uważa że ważne bitwy działy się tylko na wsch., a zach nie miał już nic do powiedzenia. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Owszem Rosja miała duży wkład w wynik wojny, ale zach. sojusznicy też odgrywali dużą rolę. Jak np. bitwa o Midway-
QUOTE
"doprowadzilo to (podobnie jak u niemcow) do utraty inicjatywy na pacyfiku",
a pod El Alamein- anglicy doprowadzili tak rozwój wypadków, że można było zaatakować Włochy, przez co stworzyć następny front.
Don Kenny
O to, ktora bitwa byla najwazniejsza mozna by bylo dlugooo polemizowac, ale popatrzcie na to z tej strony, ze gdyby nie "Tora, tora, tora" - rozpoczecie ataku przez Japonczykow, Amerykanie mogliby nigdy nie wlaczyc sie do wojny. Pomyslcie sobie teraz, jakby obecnie wygladal swiat, gdyby Nazi wygrali ? blink.gif

A co do waznych bitew zaliczam Stalingrad oraz D-Day: The Allied Invasion of Normandy: Czerwiec 6, 1944. Hmm, ale bitwa o Midway uznawana jest przez wielu za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, wiec tez wypada ja wziasc pod uwage.
Radkojurgensen
Moim zdaniem jest to bitwa o Anglie.Bo zdobycie panowania w powietrezu przez Niemcow pozwolilo by im na desant a w konsenkwencji na latwe opanownie brytanii bo co moglo im stac na drodze te 400 czolgow angielskich?Zdobycie Anglii spowodowalo by upadek koalicji.
Ciasto997
Chyba decydującą i najważniejrzą bitwą było lądowanie wojsk alianckich w Normandi. Pomyślcie sami , co by było gdyby jednak wojskom niemieckim udało powstrzymać lądowanie. Wyzwolenie Francji baaardzo by się opuźniło.
Morgan Ghost
QUOTE
Chyba decydującą i najważniejrzą bitwą było lądowanie wojsk alianckich w Normandi. Pomyślcie sami , co by było gdyby jednak wojskom niemieckim udało powstrzymać lądowanie. Wyzwolenie Francji baaardzo by się opuźniło.

Stary, decydującą bitwą na pewno nie była ta bitwa... Bo Niemcy byli już w kleszczach od wschodu, zachodu, południa... Co z tego, żeby wygrali w Normandii, skoro nie mogli powstrzymać już inwazji od wschodu i południa i jeszcze te ciągłe naloty bombowe... Klęska rzeszy w 1944 była tylko kwestią czasu... Mówimy tutaj o bitwie która zadecydowała o losach wojny w ten sposób, że wygraliby Niemcy lub kolaicja...

Z drugiej strony można tę bitwę rozpatrywać pod innym kątem i częściowo masz racje... Bo rozpatrując ją pod względem tego kto będzie rządził w Europie, bo mogli Alianci i ZSRR, to faktycznie miała duże znaczenie... Przegrana Niemców stanowiła pewne zabezpieczenie dla Alinatów... Wygrana oznaczałay by poważne kłopoty, bo sami wiemy co zrobił potem ZSRR... Mógłby dojść do samego Renu, a może i dalej??? Pytaniem pozostawał fakt co by wtedy zrobili Alianci?? Patrzyli bezczynnie jak Ruscy zagarniają coraz to większe terytoria?? Czy też podjeli jakieś działania??
Ciasto997
No morganie chyba masz racje. Nie wziąłem pod uwage szybkiego "pochodu" wojsk sowieckich , których już chyba nic nie mogło powstrzymać.
BoBsley
[SIZE=7][FONT=Arial][COLOR=blue][B] Moim zdaniem wybranie decydującej bitwy, jest bezsensowne. Każda potyczka, o których była mowa wyżej miała wpływ na roztrzygnięcie całej II wojny światowej. Megalomania Hitlera doprowadziła do upadku państw osi. Porażki w Anglii, Francji, Afryce czy Rosji były juz tylko skutkiem nieprzemyślanych działań wojennych. Równie dobrze Amerykanie mogli wyladować na plaży w Grecji(taki był pierwotny zamiar, połączenia sił aliantów z armią radziecka tylko nasz dobry stryjek Stalin się nie zgodził) i wtedy nie byłoby walk w Normadi(oczywiście większych)może nie byłoby pod Kurskiem ale byłaby jakaś inna ważna.
KSIĄŻĘ
Bitwa o anglię-poniewaz pierwszy raz po dojściu adolfa do władzy plan operacji wojennej(w tym przypadku see Lowe-Lew morski)okazał sie fiaskiem,a anglia zachowała suwerenność i pozostała niezwyciężona.az strach byłobu pomysleć gdyby wydarzenia potoczyłyby sie pomyslnie dla Niemców.
Stalingrad-wielka porazka Wermachtu-90 tys. Niemców wziętych do niewoli.
Kursk-wielka bitwa pancerna-w konsekwencji porazka Niemców-przełom na wschodnim froncie.
Midway-zwyciestwo Amerykanów,także można tu powiedziec o przełomie.Japonia,choc nadal silna nie mogła podnieść sie juz po tym ciosie.
Morgan Ghost
QUOTE
(w tym przypadku see Lowe-Lew morski)okazał sie fiaskiem

Operacja ta wogóle się nie zaczęła, więc nie można powiedzieć, że była klęską... chyba chodzi ci o "Ofensywe Orła", operacje uzyskania kontroli nad angielskim niebem...
QUOTE
Kursk-wielka bitwa pancerna-w konsekwencji porazka Niemców-przełom na wschodnim froncie.

Nierozumiem czemu każdy uważa że przełom to Kurska na wchodzie... przecież Niemcy gdyby nawet wygrali to nie mieli na tyle sił by dojść do Moskwy poraz kolejny...
MaciejB
Najważniejsza bitwa to Leningrad i Moskwa gdby Niemcy przełamali obrone tych dwóch miast dzisiaj byśmy sie nie spotkali
DariuszR.
Każda bitwa odegrała pewną rolę w kształtowaniu się historii. Ale najważniejsze były na froncie wchodnim. Moskwa, stalingrad itp.
Haila88
Oczywiscie zgadzam sie ze Stalingrad i Moskwa... Gdyby Niemcy zdobyli Moskwe wpadlby im w rece Stalin a wtedy wszelki zorganizowany opor by padl z racji tego ze potworzyly by sie bez watpienia w ZSRR różne zwalczajace sie stronnictwa, tak jak to bylo zreszta po sierci Stalina. Przypuszczalnie gdyby tez Stalin uciekl z Moskwy dalo by to czas Niemcom na umocnienie sie w niej. Stalinrad zas stal sie sybolem dla Sowietow i jakoby sercem o wiele bardziej znaczacym dla morale Armii Czerwonej niz Moskwa...
tuxman
1. Bitwa o Anglię. Gdyby niemcy ją wygrali (zniszczyli bądź poważnie oslabili brytyjskie lotnictwo) -> mogliby poradzić sobie z marynarką brytyjską -> wylądowaliby w Anglii -> zajęliby Wyspy -> nie byloby skąd dokonać inwazji a co za tym idzie niemcy zamknęli by front zachodni...

Teraz przerzucenie wojsk na wschód -> i walka calymi silami z osamotnioną AC.

Moje pytanie: czy aby widmo stania 1 vs. 1 (Niemcy kontra ZSRR) zalamaloby obronców ZSRR czy dodatkowo by ich zmobilizowalo do jeszcze większych wysilków?
Morgan Ghost
Tuxman:
QUOTE
Moje pytanie: czy aby widmo stania 1 vs. 1 (Niemcy kontra ZSRR) zalamaloby obronców ZSRR czy dodatkowo by ich zmobilizowalo do jeszcze większych wysilków?

Ja sądzę, że Niemcy by sobie poradzili z osamotniną AC. Przewaga technologiczna niemców i nowe bronie wymyslane przez niemców przechyliły by szalę na ich korzyść. Dodatkowo brak angielskiego wywiadu, brak odczytywania i dekodowania enigmy to sukces gwarantowany.
Domingo
Jeśli chodzi o bitwę morską to bo na pewno bitwa o Midway. Był to początek końca cesarskiej floty i japońskiego panowania na wschodzie. Zdecydowanie punkt zwrotny w wojnie z Japonią. W bitwach powietrznych sprawa jest prostrza. Gdyby nie zwycięstwo w bitwie o Anglię, to kto wie, czy do dzisiaj nie wołalibyśmy "Heil Hitler", zamiast "dzieńdobry". Gdyby Wielka Brytania
upadła los Europy byłby przesądzony. Na lądzie najważniejsza była, moim zdaniem, bitwa pod Stalingradem. Armia Czerwona zatrzymała wtedy niemiecki Blitzkrig. Po klęsce von Paulusa Wehrmacht już nigdy nie odzyskał inicjatywy na froncie wschodnim
1234
Tu bym polemizował, Niemcy po Stalingradzie byli na tyle silni, że potrafili dać Ruskim "w pysk" i odebrać Charków. Przełom to Kursk
Stefan || Batory
1Powitrzna- bitwa o Anglię
2.Morska - Pear Harbor/bitwa o Midwey
3.Lądowa - bitwa pod Moskwą
Morgan Ghost
QUOTE
Tu bym polemizował, Niemcy po Stalingradzie byli na tyle silni, że potrafili dać Ruskim "w pysk" i odebrać Charków. Przełom to Kursk

Jakoś po odebraniu Charkowa ponownie dostali w pysk od Rosjan, a zwycięstwo pod Charkowem nic im nie dało, żadnej inicjatywy. Kursk też nie zaliczył bym do przełomu, liczne awarnie i usterki techniczne nowych czołgów i dział przeciwczołgowych nie dały rezultatu i nawet gdyby wygali bitwe pod Kurskiem, to te usterki nie pozwoliły by przeprowadzić dalszych działań ofensywnych.
iglak
Najważniejsze bitwy londowe
1.Moskwa
2.Stalingrad
3.Kursk
4.El alamein
5 Leningrad
Leningrad dlatego że szkopy związały tam potężne siły które mogły zostać użyte n.p. pod Moskwą.
Najważniejsza bitwa morska
Midawy
Najważniejsza bitwa powietrzna
Bitwa o Anglię
wjje
[/I]Nie będę specjalnie odkrywczy jeżeli podam swoje typy:
1.Na lądzie - Moskwa 41.
2.W powietrzu - Bitwa o Anglię.
3.Na morzu - Bitwa o Atlantyk.
4.Kombinowana - Normandia 06.06.44.
Ale warto się zastanowić, czy nasze myślenie nie jest skażone schematyzmem. Decydująca bitwa=wielka bitwa. Przecież w historii były bitwy rozstrzygane przez niewielkie siły, które przynosiły oszałamiające skutki strategiczne. Anglicy wygrali decydującą bitwę w Indiach, angażując 800 swoich żołnierzy i 2200 sprzymierzonych Bengalczyków.
Zajęcie przez Oś Kanału Sueskiego byłoby katastrofą strategiczną, a Niemcy mogli to zrobić w grudniu 41 roku, angażując 2 DPanc. i 3 Zmot., kilka pułków lotnictwa i ogon logistyczny.
Więc może warto przemyśleć listę bis:
1.El Alamein.
2.Malta.
3.Guadalcanal.
I jeszcze jedno: czy przypadkiem Rosji w 41 roku nie uratowali Grecy i Jugosłowianie? Te 5 tygodni, o które opóźniła się "Barbarossa" nie ocaliło Moskwy. Proszę sprawdzić co mówił na ten temat Kleist. Jego czołgi po walkach na bezdrożach Bałkanów, musiały iść do walki pokonując dodatkową drogę z Grecji do Galicji bez napraw i przeglądów.

Przepraszam!
W ostatnim akapicie, drugie zdanie powinno zaczynać się "Czy te 5 tygodni...".
Izwinitie pażałsta.

[I]Prosze o używanie opcji EDYTUJ A NIE TWORZENIE PIĘTROWYCH POSTÓW
CELT
Adrian Mole
Staingrad
Kursk
Operacja D-Day
semek
Stawiam na Stalingrad.Tam było po prostu strasznie.W tej bitwie zginęło chyba najwięcej ludzi.
Gryps
w kampani wrześniowej na pewno Bzura- mogła zmienić oblicze tej kampani, ale cóż rozkazy "z góry", ogólnie to jest mój typ, ale wiem że na tym wojna by sie nie skończyła, więc może jeszcze Kursk alet tam Rosjanie wszystko wiedzieli o Niemcach co przyczyniło się do ich zwycięstwa(solidny radziecki wywiad), dodam jeszcze "oblężenie" Berlina- na pewno jakoś zadecydowało o losach wojny(czyli przesądziło). Monte Casino otworzyło drogę aliantom na Rzym(trochę pochopnie zajęty- jako wolne miasto, strategicznie żadny cel), Stalingrad tam to sie działo! Ardeny maiły też swój wpływ. Można wymieniać i wymieniać było tego dużo.
gt100
QUOTE(Morgan Ghost @ 12/06/2005, 15:01)
Jakoś po odebraniu Charkowa ponownie dostali w pysk od Rosjan, a zwycięstwo pod Charkowem nic im nie dało, żadnej inicjatywy. Kursk też nie zaliczył bym do przełomu, liczne awarnie i usterki techniczne nowych czołgów i dział przeciwczołgowych nie dały rezultatu i nawet gdyby wygali bitwe pod Kurskiem, to te usterki nie pozwoliły by przeprowadzić dalszych działań ofensywnych.
*


Zimowa ofensywa Mansteina zasadniczo miała uratować całe południowe skrzydło wojsk niemieckich i osiągneła zakładany cel. Ciężko mówic tutaj o przejęciu inicjatywy, ona raczej miała odebrać ją rosjanom i to się udało. W końcu to Niemcy wybrali miejsce i czas następnej ofensywy.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org