Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Wywiad Włoch
historycy.org > Historia powszechna > I WOJNA SWIATOWA I OKRES MIĘDZYWOJENNY > Liga Narodów i ład powojenny
August II Mocny
Czy istniał wywiad Włoski??A jak tak to prosiłbym o informacje
Egzeginum
Isnial, ale nie odgrywal w zasadzie zadnej roli, nie mial wiekszej akcji. Wlosi sie do tego typu akcji i dzialan nie nadawali.
1234
Wiem, że nazywał się OVRA, rzuć to na google, może coś znajdziesz.
corvinus
OVRA to jakby wywiad policji politycznej, oprócz tego istniały osobne wywiady sił lądowych i marynarki (ale nie pamietam nazw)
Egzeginum
Ale nie odgrywaly w zasadzie zadnej roli, moze wy znacie jakies "akcje"?? Ja niestety nie...
1234
No, w Gibraltarze wysadzono kilka statków przez podwodnych włoskich dywarsantów, w podwodnej dywersji Włosi byli dobrzy, tylko nie wiem, czy uznać to za akcję wywiadu czy dywersantów.
corvinus
Jakieś minimalne informacje na temat włoskiego wywiadu morskiego były w książce Andrzeja Perepeczki " O panowanie na Morzu Śródziemnym"..czytałem to z 15 lat temu więc nie pamiętam dokładnie, ale Włochom chyba udało sie zorganizować dośc sprawną siatkę agentów w miastach portowych Morza Śródziemnego.
1234
W Aleksandrii podłożyli ładunki pod dwa pancerniki i ciężko uszkodzili.
Egzeginum
Ale dywersja, to jak na "mocarstwo" i wielkiego politycznego gracza, dosc zanizone srodki szpiegowskie, tudziez wywiadowcze. Akcje tego typu imaja sie raczej malutkiego panstewka, a nie Wloch. Wiec konkluzja jest jedna- Wlochy wywiadu nie mialy, bo i poco im?!
August II Mocny
czy w czasie miedzywojennym udało się włochom zdemaskować agentów innych państw??(anglia,francja,rosja itp.)??
Egzeginum
Nie bylo wiekszych akcji, przynajmniej nikt nie oglaszal, ale raczej wywiady sie Wlochami nie interesowly (to oficjalna wersja- wybiela ew. zainteresowanych i ukrywa nieudolnosc Wlochów). z drugiej strony Wlosi mieli malo do ukrycia.
August II Mocny
Czy naprawde wywiad włoski był aż tak do kitu??
Nie wierze że ich wywiad był na końcu listy wywiadów światowych......
Egzeginum
Nie byl na koncu, ale nie byl znaczacy, bo wladze wloskie uznawaly wywiad za sile trzeciorzedna.
Sapiens
A czym był włoski SIM? Bo zawsze myślałem że tak nazywał się włoski wywiad (przynajmniej podczas DWŚ).
Von Slavek
Każde państwo miało wywiad nawet ówczesna Persja wink.gif , wywaid włoski nazywał się Servizio Ifnormazione Militari, działał bardzo dobrze min, wykrył planowaną ofensywę genrała Wavella.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org