Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Poszukiwanie korzeni szlacheckich
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
Kresowy
Zauważam od 10 lat, że "zwykli ludzie" wyszukują sobie szlacheckie pochodzenie. Twierdzą, że należą do jakiegoś Rodu, że ich przodek walczył pod Cecorą. Nie wiem, w ilu przypadkach jest to prawdą, a w ilu zmyśleniem. Pasuje taka postawa do kultury biesiadnej, jaka rozwinęła się zwłaszcza wśród zamożniejszych Polaków. Modna jest więc postawa: nasz stary szlachecki ród tylko na krótki czas został przytłoczony PRL-em, ale tak naprawdę nie wywodzimy się z chłopów/robotników.
Haushoffer
Przez ostatnie 200 lat Polacy doznali tylu wstrząsów, że wymieszali się za sobą dokumentnie, więc nie jest trudno o szlacheckiego przodka. Ja sam mam jakiegoś 6 pokoleń wstecz, ale mam też w żyłach krew ukraińską, chłopów z Galicji i robotników z Poznania (mieszkam we Wrocławiu;) ) Dlatego uważam, że to bardziej snobizm i moda, niż faktyczny dowód na "szlacheckość" narodu.
artifakt
QUOTE(Kresowy @ 24/03/2009, 9:44)
Zauważam od 10 lat, że "zwykli ludzie" wyszukują sobie szlacheckie pochodzenie. Twierdzą, że należą do jakiegoś Rodu, że ich przodek walczył pod Cecorą. Nie wiem, w ilu przypadkach jest to prawdą, a w ilu zmyśleniem. Pasuje taka postawa do kultury biesiadnej, jaka rozwinęła się zwłaszcza wśród zamożniejszych Polaków. Modna jest więc postawa: nasz stary szlachecki ród tylko na krótki czas został przytłoczony PRL-em, ale tak naprawdę nie wywodzimy się z chłopów/robotników.
*

Witam,

Hmm a co w tym złego że ktoś faktycznie przeszukuje księgi parafialne pod Wilnem i szuka swojego rodu? Jeżeli jest to sposób dochodzenia do odkrywania przeszłości pochwalam to - sam odkryłem w sobie krew szlachecką - Komar herbu Własnego. Tylko co mi z tego, skoro odtworzyłem korzenie rodziny do połowy XIX wieku...Cecory nie było. Jedyne co znalazłem to fakt, że nie jaki Michał Komar starosta oszmiański był posłem do Moskwy w trakcie oblężenia Smoleńska....

ps. Tylko co mi z tego skoro po I wojnie światowej doszło do kilku mezaliansów... wink.gif
Magnat Kresowy
U mnie w rodzinie tak jest, że biesiadny styl życia "uszlachetnia" a poza tym to nic nas ze szlachtą nie wiąże.
zoil
Sądzę podobnie. Co w tym złego? U mnie w rodzinie zawsze się o tym mówiło.
Tak, więc postanowiłam to sprawdzić i poszperać trochę tam i ówdzie. Poza tym to wciąga i jest ( przynajmniej dla mnie ) bardzo ciekawe. Nic przyjemniejszego wink.gif
Hmm.. mieć świadomość przynależności do herbu ( w moim przypadku Pobóg ) to bezcenne, ale.. fajne.
Dlatego uważam, że to bardziej snobizm i moda,

Zgadzam się. wink.gif
Magnat Kresowy
Ale dziwne jest to, że każdy doszukuje się u siebie korzeni szlacheckich a nikt chłopskich.
Domowik
Ale dziwne jest to, że każdy doszukuje się u siebie korzeni szlacheckich a nikt chłopskich.

Bo są ludzie, którzy chcieliby ogrzać się w blasku szlachetnych antenatów. A prawda jest taka, że przodków nie ma co oceniać za pochodzenie, a za czyny. Szlachcic mógł być ostatnim łachudrą, a chłop porządnym patriotą, dobrym ojcem i gospodarzem.
artifakt
QUOTE(Magnat Kresowy @ 11/04/2009, 13:30)
*

Witam,

Bo nie doszukawszy się korzeni szlacheckich pozostaje chłopstwo lub mieszczaństwo. Poza tym powiedzmy se szczerze - od XX wieku miało miejsce tyle pomieszań pokoleniowych, że czystej szlachty poza kilkoma osobami nie ma.
Domowik
Bo nie doszukawszy się korzeni szlacheckich pozostaje chłopstwo lub mieszczaństwo. Poza tym powiedzmy se szczerze - od XX wieku miało miejsce tyle pomieszań pokoleniowych, że czystej szlachty poza kilkoma osobami nie ma.

A i w przeszłości pewnie różnie z ta "czystością szlachecką" bywało.
yrus
po prostu ludziska uważają, że szlachectwo to coś lepszego wink.gif
artifakt
hmmm przesadzą to będzie na pewno dorabianie sobie pierścieni...
Gronostaj
Ale nikt z Was mi nie wmówi, że posiadanie nazwiska kończącego się na "ski" ( bez względu na rzeczywiste pochodzenie szlacheckie, lub też jego brak) nie dowartościowuje, zwłaszcza gdy ktoś kogo nie lubimy zowie się "po chłopsku". rolleyes.gif Na ten przykład ja na to "jaką kto ma godność" zwracam bardzo dużą uwagę. rolleyes.gif

Pozdrawiam!
Domowik
  Ale nikt z Was mi nie wmówi, że posiadanie nazwiska kończącego się na "ski" ( bez względu na rzeczywiste pochodzenie szlacheckie, lub też jego brak) nie dowartościowuje, zwłaszcza gdy ktoś kogo nie lubimy zowie się "po chłopsku". rolleyes.gif Na ten przykład ja na to "jaką kto ma godność" zwracam bardzo dużą uwagę.

Ja tak nie mam, pomny przysłowia, że "Potocki to Pan, Potocki chłop i Potocki Żyd" nie mam zaufania do końcówki -ski, -cki. Poza tym co z Pacami, Firlejami, Sapiehami, Wańkowiczami, o Radziwiłłach nie wspominając?
OverHaul
QUOTE(Gronostaj @ 11/04/2009, 19:56)
Na ten przykład ja na to "jaką kto ma godność" zwracam bardzo dużą uwagę.  rolleyes.gif
*

I co uzależniasz od tego, czy ktoś jest z rodziny szlacheckiej czy chłopskiej? Jesteś grzeczniejszy w rozmowie?
Marynaxd
a jeżeli ktoś ma zakończenie na -uk? to co wtedy?
Nie człowiek?
artifakt
Ale nikt z Was mi nie wmówi, że posiadanie nazwiska kończącego się na "ski" ( bez względu na rzeczywiste pochodzenie szlacheckie, lub też jego brak) nie dowartościowuje, zwłaszcza gdy ktoś kogo nie lubimy zowie się "po chłopsku".  rolleyes.gif Na ten przykład ja na to "jaką kto ma godność" zwracam bardzo dużą uwagę.  rolleyes.gif

Pozdrawiam!
*

A dwa rody szlacheckie: litewski Komar herbu własnego oraz mazowiecki Komar herbu Korczak?

Rozumiem, że brak -ski determinuje je jako chłopskie..wink.gif
Gronostaj
QUOTE(OverHaul @ 11/04/2009, 21:06)
Na ten przykład ja na to "jaką kto ma godność" zwracam bardzo dużą uwagę.  rolleyes.gif
*

I co uzależniasz od tego, czy ktoś jest z rodziny szlacheckiej czy chłopskiej? Jesteś grzeczniejszy w rozmowie?
*

Od tego pierwszego nie uzależniam. Z tym drugim to bywa różnie. Jak ktoś jest dobry to nie ma sprawy jak się nazywa nawet "po chłopsku", natomiast jeśli kogoś nie lubię, to zaraz odczuwam w stosunku do niego dziwną pogardę. rolleyes.gif
QUOTE(Marynaxd @ 11/04/2009, 21:12)
a jeżeli ktoś ma zakończenie na -uk? to co wt edy?
Nie człowiek?
*

jw.
No ładnie to nie brzmi i nie najlepiej się kojarzy.
QUOTE(artifakt @ 11/04/2009, 21:15)
A dwa rody szlacheckie: litewski Komar herbu własnego oraz mazowiecki Komar herbu Korczak?

Rozumiem, że brak -ski determinuje je jako chłopskie..wink.gif
*

Bez przesady Artifakcie. Ważne, że polskie, a to czy masze herb własny, czy zwyczajnie nas kłamiesz, wink.gif to już kwestia drugorzędna. Ja po prostu wolę jak mój kolega ma w nazwisku końcówkę "ski", więc występuj pospiesznie o zmianę nazwiska na Komarowski. wink.gif

Pozdrawiam!
carantuhill
Komar herbu Korczak?

Herb Korczak to Komorowscy, na pewno Ci z Węgier wink.gif Herb Korczak widnieje na zamku w Suchej smile.gif
Marynaxd
Nie człowiek?
*

jw.

hmmm kojarzy z czym?
jakiś przyklad?
rycymer
Ja po prostu wolę jak mój kolega ma w nazwisku końcówkę "ski", więc występuj pospiesznie o zmianę nazwiska na Komarowski.

A "- cki" to już Ci może nie pasuje, co? dry.gif
artifakt
QUOTE(carantuhill @ 11/04/2009, 20:35)
Komar herbu Korczak?

Herb Korczak to Komorowscy, na pewno Ci z Węgier wink.gif Herb Korczak widnieje na zamku w Suchej smile.gif
*

Witam,

1. Tak Komar herbu Korczak to szlachta z ziemi czerskiej.
2. Gronostaju: herb własny był stosowany na Litwie wśród części dawnych rodów bojarskich, które z tego co kojarzę nie zostały adoptowane do istniejących herbów koronnych w ramach Horodła.

Poniżej ciekawy link odnośnie heraldyki litewskiej:
http://www.herby.umk.pl/wystawa/heraldyka/
Domowik

Śmieszne twierdzenie. Nazwiska sobie człowiek nie wybiera, kobieta może co najwyżej przyjąć nazwisko męża (jak za mąż wychodzi). Mi nazwiska zakończone na -uk kojarzą się przede wszystkim z Podlasiem i Kresami. To wschodnia odmiana nazwisk, które w innych częściach kraju mają zakończenie -ak. Są to najczęściej nazwiska pochodzenia chłopskiego.
Stokrot
Swoja drogą, nazwiska "szlacheckie" stanowią obecnie jakos wiecej niż 5% całości wink.gif
No ale jakie to budujące dopisać sobie herb wink.gif To tak jak zjeść sniadanie w hotelu, gdzie kelner usługuje w złotej liberii wink.gif
Gronostaj
QUOTE(Marynaxd @ 11/04/2009, 21:35)
Nie człowiek?
*

jw.

hmmm kojarzy z czym?
jakiś przyklad?
*

Kojarzy mi się z prostym, dbającym tylko o swój własny interes, zacofanym chłopstwem, które w czasie rabacji wycinało szlachtę małopolską. rolleyes.gif
QUOTE(rycymer @ 11/04/2009, 21:36)
Ja po prostu wolę jak mój kolega ma w nazwisku końcówkę "ski", więc występuj pospiesznie o zmianę nazwiska na Komarowski.

A "- cki" to już Ci może nie pasuje, co? dry.gif
*

Pasuje, a co? wink.gif
rycymer
QUOTE(Gronostaj @ 12/04/2009, 18:56)
Pasuje, a co?  wink.gif
*

A nic, jeno jakoś nie wypada, a byś o mym szlachectwie zapominał... wink.gif
Gronostaj
QUOTE(rycymer @ 12/04/2009, 19:15)
QUOTE(Gronostaj @ 12/04/2009, 18:56)
Pasuje, a co?  wink.gif
*

A nic, jeno jakoś nie wypada, a byś o mym szlachectwie zapominał... wink.gif
*

A gdzież bym śmiał! Rycymerze Drogi za kogo Ty mnie masz? wink.gif

Pozdrawiam!
artifakt
QUOTE(Stokrot @ 12/04/2009, 9:49)
Swoja drogą, nazwiska "szlacheckie" stanowią obecnie jakos wiecej niż 5% całości wink.gif
No ale jakie to budujące dopisać sobie herb wink.gif To tak jak zjeść sniadanie w hotelu, gdzie kelner usługuje w złotej liberii wink.gif
*

A kto mówi o dopisywaniu herbu? Konstytucja Polski wyraźnie stwierdza, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Stąd stosowanie herbów nie ma już znaczenia. A przeszłość i przodków warto znać. Tak jak warto wiedzieć, że np. Komarzy herbu własnego utracili szlachectwo w 1854r. (nadal próbuję dojść z jakiej przyczyny) i już.

ps. Carantunhillu Komar to jednak trzy herby:
1) Herb Własny na Litwie i Wileńszczyźnie
2) Korczak - szlachta czerska
3) Korwin - nazwisko Komar-Gacki na Kijowszczyźnie (posiadłości wokół Żytomierza).
carantuhill
Korczak - szlachta czerska

Na ziemię czerską to dopiero herb przeniesiono po unii w Horodle. Herb jest związany z Małopolską i Rusią Czerwoną dry.gif Herbu Korczak byli np Braniccy, Komorowscy rolleyes.gif Wybierz się do Suchej w końcu smile.gif herb Korczak jest np na starym kościele ufundowanym przez Komorowskich, na zamku i jeszcze w paru miejscach wink.gif

Kojarzy mi się z prostym, dbającym tylko o swój własny interes, zacofanym chłopstwem, które w czasie rabacji wycinało szlachtę małopolską.

A o czyj interes mieli dbać? Szlachty? dry.gif Za rabację odpowiada szlachta.
artifakt
QUOTE(carantuhill @ 12/04/2009, 19:00)
Korczak - szlachta czerska

Na ziemię czerską to dopiero herb przeniesiono po unii w Horodle. Herb jest związany z Małopolską i Rusią Czerwoną dry.gif Herbu Korczak byli np Braniccy, Komorowscy rolleyes.gif Wybierz się do Suchej w końcu smile.gif herb Korczak jest np na starym kościele ufundowanym przez Komorowskich, na zamku i jeszcze w paru miejscach wink.gif

Kojarzy mi się z prostym, dbającym tylko o swój własny interes, zacofanym chłopstwem, które w czasie rabacji wycinało szlachtę małopolską.

A o czyj interes mieli dbać? Szlachty? dry.gif Za rabację odpowiada szlachta.
*

Witam,

Może w długi weekend? Macie jakieś Tesco w okolicy abym mógł zadość uczynić Zacnemu Mariuszowi?
rycymer
Macie jakieś Tesco w okolicy abym mógł zadość uczynić Zacnemu Mariuszowi?

W Żywcu, bowiem to lokalna metropolia dla słowackiego chłopstwa zza wału Karpat tudzież dla drobnych mieścin pokroju Suchej... rolleyes.gif
carantuhill
QUOTE(rycymer @ 12/04/2009, 20:19)
Macie jakieś Tesco w okolicy abym mógł zadość uczynić Zacnemu Mariuszowi?

W Żywcu, bowiem to lokalna metropolia dla słowackiego chłopstwa zza wału Karpat tudzież dla drobnych mieścin pokroju Suchej... rolleyes.gif
*

Pominę te obraźliwe uwagi sleep.gif zwrócę tylko uwagę, że za Komorowskich centrum administracyjne było w Suchej dry.gif Miałem jeszcze o herbie Korczak coś napisać, ale był już taki temat http://www.historycy.org/index.php?showtopic=4004 wink.gif Ciekawe jest pochodzenie tego herbu i węgierskie rzeki na nim: Dunaj, Sawa i Cisa wink.gif
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org