Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Władysław IV Pod Smoleńskiem
historycy.org > Historia sztuki > SZTUKA NOWOŻYTNA
pikinierczak
witam. Czy zna ktoś link lub publikację z obrazem "Władysław IV pod Smoleńskiem " ?
indigo
Poszukaj tutaj -

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category...land?uselang=pl
pikinierczak
dziękuje, ale to nie o ten obraz mi chodziło. W wiki jest obraz KAPITULACJA "SZEINA POD SMOLENSKIEM". Wydarzenia te same , ale obraz jednak inny.Przy okazji, WILHELM HONDIUS też jest autorem rycin przedstawiających to wydarzenie, może wie ktoś gdzie je znalezć ?
Gabrielle deMornay
Chodzi Ci o obraz konkretnego autora (chyba że autora brak)? I z jakiej epoki? Czy może o dowolny obraz o tym tytule? Tutaj można zobaczyć szkic Jana Matejki - obraz "Władysław IV pod Smoleńskiem" z 1892 r. , aktualnie zaginiony.
Hondius był autorem prac głównie kartograficznych, więc uczestników wydarzeń lub ujęcia bitwy jako takiej raczej nie narysował, tu jest jego "Mapa zniesienia oblężenia Smoleńska w 1634 roku" z 1636 r.
Mam nadzieję, że te informacje nieco pomogą.
Tomasz Rejf
Ja zlokalizowałem kilka obrazów przedstawiających "Kapitulację Szeina pod Smoleńskiem". Jeden jest w Zamku Królewskim w Warszawie, drugi w Muzeum Narodowym w Krakowie lub na Wawelu, trzeci jest w zamku Kórnik, czwarty to fragment plafonu z Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Obrazy z Krakowa i Warszawy są prawie identyczny i ich fragmenty są na podanej tu stronie (http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Wladislaus_IV_of_Poland?uselang=pl)

fragment obrazu z Kórnika
user posted image
user posted image

fragment obrazu z Warszawy
user posted image

fragment rycina Hondiusa
user posted image
user posted image
user posted image

pikinierczak
Pięknie dziękuję za podpowiedz smile.gif Chodzi mi wyłącznie o obrazy z XVII w. Z twórczości HONDIUSA najbardziej zależy mi na dziełach przedstawiających wojsko polskie w okresie tzw wojny smoleńskiej. Z zamieszczonych fragmentow obrazów zaciekawił mnie ten z KÓRNIKA. Gdzie można go znalezc? Postać na siwym koniu z niebieskim czaprakiem to chyba WŁADYSŁAW IV? CZy znany jest autor tego obrazu? jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam wink.gif
Tomasz Rejf
obraz znajduje się w zamku w Kórniku, mam jego zdjęcia w swoich zasobach. Autor chyba anonimowy.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org