Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Ludmila Mihaylovna Pavlichenko
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Biografie
Czarny Ogień
Witam
Od jakiegoś czasu czytam sobie różne tematy na tej stronie, bo interesuję się historią, szczególnie IIWŚ ale raczej tak mniej wnikliwie niż nie jedni z Was.Dlatego prosiłbym o pomoc wszystkich, którzy coś wiedzą na temat tej osoby:

Ludmiła Mihajłowna Pawlichenko

Wiem tylko, że była rosyjskim snajperem w czasie II WŚ mającym na koncie aż 309 "zaliczonych" nazistów w tym 36 wrogich snajperów.

Jednocześnie jako, że jestem nowy proszę o wyrozumiałość adminów i innych użytkowników tej strony. Dziękuję

user posted image
kundel1
Dlaczego nie "Ludmiła Michajłowna Pawliczenko"?
Grzesio
Krótka notka encyklopedyczna (Wielikaja Atiecziestwiennaja Wajna 1941-1945, encikłopiedia; Sawietskaja Encikłopiedia, Moskwa, 1985):
Ludmiła Michajłowna Pawliczenko (1916-1974), Bohater Związku Radzieckiego (1943), major służby nabrzeżnej (1943). Członek KPSS od 1945 r. W Armii Radzieckiej od 1941 roku. Skończyła szkołę snajperską Osoawiachimu, kursy "Wystrzał" (1943). W czasie wojny snajper w składzie 25. DP im. W.I. Czapajewa. Brała udział w obronie Odessy i Sewastopola. Zlikwidowała 309 faszystowskich żołnierzy i oficerów, za co dostąpiła tytułu Bohatera Związku Radzieckiego. Uczyła żołnierzy snajperstwa. Po wojnie pracownik dydaktyczny Sztabu Głównego WMS. Nagrodzona dwoma Orderami Lenina.
smile.gif

Pzdr

Grzesiu
Gronostaj
A w czasie wojny domowej podobno u "czerwonych" też taka snajperka służyła, ale z tego co ustalono, to była ona wymysłem bolszewickiej propagandy ( nawet film o tej postaci nakręcili).

Pozdrawiam!
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org