Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Zmiany w Kościele Katolickim po roku 1989
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
niemagicznie
Byłabym niezmiernie wdzięczna za wszelkie informacje, jakie tylko przyjdą Wam do głowy na ten temat. Interesują mnie ogóły jak i szczegóły na przykład przejmowanie przez parafie ziem od państwa, zmiany w stosunku z administracją.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Gerhard
QUOTE(niemagicznie @ 18/01/2009, 18:24)
wszelkie informacje, jakie tylko przyjdą Wam do głowy na ten temat.

W sumie drobna ciekawostka dotycząca administarcji kościelnej. Na "Ziemiach Odzyskanych" znaczna część terenu podlegała pod obce (głównie niemieckie) biskupstwa. Najciekawszy był przypadek Ziemi Kłodzkiej, która do lat 70-tych XX wieku była administracyjnie przypisana do archidiecezji PRASKIEJ..
Anakin
QUOTE(Gerhard @ 19/01/2009, 11:56)
QUOTE(niemagicznie @ 18/01/2009, 18:24)
wszelkie informacje, jakie tylko przyjdą Wam do głowy na ten temat.

W sumie drobna ciekawostka dotycząca administarcji kościelnej. Na "Ziemiach Odzyskanych" znaczna część terenu podlegała pod obce (głównie niemieckie) biskupstwa. Najciekawszy był przypadek Ziemi Kłodzkiej, która do lat 70-tych XX wieku była administracyjnie przypisana do archidiecezji PRASKIEJ..
*

nie dość, że nie w temacie (chodzi o zmiany po 1989) to jeszcze lekkie wprowadzanie w błąd.
Już od 1945 Ziemie Odzyskane na podstawie papieskiego pełnomocniztwa z 8 lipca 1945 "in tutto teritorio polacco" na mocy dekretów stają się administraturami apostolskimi. Ostatecznie na mocy bulli "Episcoporum Poloniae coetus" w 1972 ustanowiono na "Ziemiach Odzyskanych" pełnoprawne diecezje.
Gerhard
QUOTE(Anakin @ 19/01/2009, 12:31)
nie dość, że nie w temacie (chodzi o zmiany po 1989)

Zobaczyłem temat w dziale "Polska Ludowa" i automatycznie przeczytałem "do roku 1989".
Co wiecej "odwróciłem sobie w głowie" kierunek przejmowania ziemi ("państwo od parafii" zamiast "parafie od państwa").
W zwiazku z tym bardzo przepraszam za gapiostwo.
Gerhard
hazdrubal
Ciekawe ze z PAXu wyeliminowano zwolenników Teologi Wyzwolenia,a przyjęto po zmianie nazwy KIKowców i sympatyków OPUS DEI+ powrót do ideologi bepistów z Falangi oraz kontakty z NOP,MW czy LPR
carantuhill
QUOTE(hazdrubal @ 19/01/2009, 17:07)
Ciekawe ze z PAXu wyeliminowano zwolenników Teologi Wyzwolenia,a przyjęto po zmianie nazwy KIKowców i sympatyków OPUS DEI
*

Oczekujesz, że biskupi z karabinem będą walczyli o raj na ziemi w Polsce?
Anakin
QUOTE(Gerhard @ 19/01/2009, 14:50)
QUOTE(Anakin @ 19/01/2009, 12:31)
nie dość, że nie w temacie (chodzi o zmiany po 1989)

Zobaczyłem temat w dziale "Polska Ludowa" i automatycznie przeczytałem "do roku 1989".
Co wiecej "odwróciłem sobie w głowie" kierunek przejmowania ziemi ("państwo od parafii" zamiast "parafie od państwa").
W zwiazku z tym bardzo przepraszam za gapiostwo.
Gerhard
*

a teraz to ja przepraszam, że niezauważyłem błąd w lokalizacji tematu.
Zaraz go włożymy gdzie trzeba.
Arbago
Ciekawe ze z PAXu wyeliminowano zwolenników Teologi Wyzwolenia,a przyjęto po zmianie nazwy KIKowców i sympatyków OPUS DEI+ powrót do ideologi bepistów z Falangi oraz kontakty z NOP,MW czy LPR
hazdrubal

Dziwi Cię powrót PAX-u do ideologii związanej z Falangą i LPR? Przecież założycielem PAXU był pół-faszysta, pół-komunista Bolesław Piasecki. Jego poparcie dla ideologii totalitarnych takich jak hitleryzm i stalinizm odbijało się na działalności PAX-u. Kiedy tylko PAX miał możliwość to powrócił do korzeni.
Arbago
http://wiadomosci.wp.pl/kat,110794,title,J...,wiadomosc.html

Oto przykład kultu jednostki Jana Pawła II.

Co o tym sądzicie, czy uważacie, że kult jednostki dla zmarłego papieża jest nadmierny. Moim zdaniem to miły akcent. Rosjanie wielbili Stalina mordercę, Niemcy Hitlera mordercę, a my wielbimy ich zupełne przeciwieństwo czyli Jana Pawła II.

O KULCIE JANA PAWŁA II MAMY INNY WYSZCZEGÓLNIONY TEMAT
Anakin
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org