Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Apel Ws. Emerytur Dla Ostatnich Oficerów Wp
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
Gaweł
Drodzy forumowicze

Okazuje się, że ostatni żyjący oficerowie przedwojennego Wojska Polskiego - a jest ich już zaledwie kilkunastu - nie mają prawa do emerytury wojskowej z tytułu służby dla przedwojennej Polski. Ludzie którzy 39 roku i później walczyli o niepodległość i ze względów oczywistych nie zdecydowali się na służbę w Ludowym Wojsku Polski, żyją dzisiaj często w nędzy. Dlatego zwracam się do Was z prośbą o podpisanie się pod poniższym apelem.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:
http://www.tvp.pl/publicystyka/magazyny-re...icerow-28102008

oraz - w wielkim skrócie - tutaj:
http://pl.youtube.com/watch?v=Y2D0Zf6WwlQ

Prezes Rady Ministrów Pan Donald Tusk
Kancelaria Rady Ministrów
00-583 Warszawa,
Al. Ujazdowskie 1/3
022 6946000
cirinfo@kprm.gov.pl

Szanowny Panie Premierze,
Gdy w 1989 roku Polska odzyskała niepodległość można było oczekiwać, że ludzie, którzy walczyli za swoją Ojczyznę nie
zostaną zapomniani i w nowej Polsce znajdą należne im uznanie oraz zwróci się im honor, który odbierano przez ponad
pięćdziesiąt lat systemu komunistycznego.
Przedwojenni oficerowie Wojska Polskiego nie znaleźli jednak takiego uznania. Z powodu obowiązujących przepisów, nie
przysługuje im wojskowa emerytura, gdyż staż ich służby nie przekracza zwykle piętnastu lat, wymaganych prawem.
Oficerowie Ci wyszkoleni według najlepszych, przedwojennych standardów walczyli na polach września 1939 roku, walczyli
w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, byli członkami organizacji Państwa Podziemnego. Swoje losy do końca życia
związali z Polską. Odmawiając jednak wstąpienia do Ludowego Wojska Polskiego w latach 40-tych skazali się na życie w
ubóstwie, pobierając dziś minimalne emerytury.

W III Rzeczpospolitej odwołujemy się do okresu przedwojennego, szczególnie przy okazji uroczystości państwowych.
Podziwiamy pokazy grup rekonstrukcji historycznej, podkreślamy znaczenie postaw naszych dziadków. Politycy chętnie
pokazują się przy takich okazjach, chcąc wykazać swoją patriotyczną postawę. Tymczasem z boku żyją wciąż oficerowie II
Rzeczypospolitej, o których władze państwowe zupełnie zapomniały. Niewielu z przedwojennych oficerów wciąż jest z nami.
13 października 2008 roku na wieczną służbę odszedł gen. Zygmunt Odrowąż-Zawadzki, ostatni dyplomowany oficer Wojska
Polskiego, wypromowany w sierpniu 1939 roku.

Sytuację można zmienić już teraz. W oparciu o art.82. ust 1 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z
Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 04.39.353), Prezes Rady Ministrów posiada uprawnienie do nadania emerytur
specjalnych, osobom, którym nie przysługują takie świadczenia emerytalne.

My niżej podpisani, prosimy o nadanie przedwojennym oficerom Wojska Polskiego uprawnień emerytalnych, jakimi dziś
cieszą się żołnierze zawodowi i tym samym zwrócenia im honoru żołnierza polskiego.

Podpisy można składać pod tym linkiem:
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=3688
kundel1
Podpisałem i podbijam^.
Ironside
Podpisałem
Damian W.
Podpisałem.
jur
Podpisałem.
oskar(zet)
Witam!

Podpisałem!

pozdrawaim
Oskar
rycymer
Ja również podpisałem.
Blake
Podpisałem. Szlachetna inicjatywa!
MikoQba
Podpisałem.
Domowik
Podpisałem.
adam1234
Ja również, bardzo fajna inicjatywa.

Życzenie bożonarodzeniowe - żeby ta petycja skutek odniosła smile.gif
varius
Podpisałem. Inicjatywa jak najbardziej słuszna!
lancelot
Jestem i ja, choć zazwyczaj nie wierzę w skutecznośc tzw. inicjatyw społecznych.
poldas372
Wybaczcie - Coś mi tu nie pasuje.
Najpierw chętnie wysłuchałbym stanowiska rzecznika MON.
pzdr.
Lu Tzy
Oczywiscie, ze podpisalem.
Wybaczcie - Coś mi tu nie pasuje.
Poldas Ja tez go chetnie poslucham, rownie chetnie poslucham innych odpowiedzialnych urzednikow. Oraz zapewne poslow, ktorzy albo zapomnieli o ludziach, przypinajac korone orlowi, albo spuscili z woda wszystko, co sprzed "prawdziwej odrodzonej"

OverHaul
Unterschrieben. Choć na ogół tego typu petycje niewiele dają, mam nadzieję, że przynajmniej tutaj - inicjatywa bowiem jest bardzo zacna - skutek jakiś odniesiemy...
poldas372
Podejrzewam, że ci ludzie mają z czego żyć; To po pierwsze.
Kolejna sprawa; Czemu ten problem został podniesiony dopiero teraz?
"Kto za tym stoi i komu to służy?"
Upsss - To powinno byś w "Słynnych cytatach Polaków"
Ale cóż - Historia się widocznie lubi powtarzać.
pzdr.
adam1234
Spiskowa teoria dziejów wink.gif Mam nadzięję, że ktoś pokusi się o odpowiedzenia na te pytania.
poldas372
Ktoś skutecznie zamanipulował mediami, aby nagłośnić ten "skandal".
- Jak długo ci ludzie służyli w wojsku?
- Dlaczego dopiero teraz domagają się swoich domniemanych, bądź słusznych praw?
Panie i panowie - Mnie ta sprawa "śmierdzi". Pochopnego podpisu nie złożę.
Wolę poczekać aż uzyskamy więcej informacji na ten temat.
pzdr.
adam1234
W takim razie kto może mieć z tego jakowąś korzyść?
poldas372
Tak na mój instynkt - wnuki. Któreś z nich, bądź ich dobrze poinformowani znajomi rozdmuchali ten problem.
pzdr.
Gaweł

Niestety, raczej się nie doczekasz, rzecznik MON nie chce się wypowiadać na ten temat przed kamerą(więcej tutaj). Co innego jak jest jakaś rocznica. Wtedy w dobrym tonie jest się pokazać z jakimś weteranem, zrobić sobie fotkę, poklepać po plecach. A później? Później, niech spada :/

Na bilbordach WP można zobaczyć przedwojennych oficerów i wielkie słowa: "Tradycja zobowiązuje", "honor", "braterstwo" itp. A rzeczywistość jest dzisiaj taka, że zwykły zawodowy żołnierz LWP, "weteran" stanu wojennego, który przez całe życie ołówki w sztabie ostrzył, żyje na emeryturze w 100 razy lepszych warunkach niż przedwojenny oficer.

Można by powiedzieć, że jaka tradycja takie braterstwo, ale może nie jest tak źle, może coś to da zrobić.
adam1234
Osobiście uważam, że Twój instynkt jest całkiem przekonujący, ale co by z tego wnuki miały?
Gaweł
Przede wszystkim dziękuję za dotychczasowe wsparcie i podpisy.

Wszystkich którzy rzeczywiście mają jakieś wątpliwości/pytania odsyłam do reportażu na tvp.pl (link w pierwszym poście).

A z trollami, którzy dają tutaj upust jakimś swoim frustracją, przypisują innym jakieś niecne intencje i Bóg wie co jeszcze, nie zamierzam rozmawiać.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org