Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Znaczenie Państwa Arabskiego
historycy.org > Historia powszechna > ŚREDNIOWIECZE > Islam w średniowieczu
sosna666
Mam do Was pytanie. Jak sądzicie, jaka była rola i znaczenie Arabów dla ówczesnego świata w czasach mahometańskich i później czyli VII a VIII wiekiem.


Proszę o odpowiedzi wszelkie możliwe, byle na temat smile.gif
rycymer
A co to jest, u diabła, owo "państwo arabskie"? Pierwszy raz bowiem spotykam się z takowym pojęciem... rolleyes.gif
sosna666
QUOTE(rycymer @ 25/09/2008, 20:27)
A co to jest, u diabła, owo "państwo arabskie"? Pierwszy raz bowiem spotykam się z takowym pojęciem... rolleyes.gif
*



Ja sobie tak to określiłem tongue.gif no może jednak niezbyt poprawnie. Tak więc chodziło mi o znaczenie Arabów, zamieszkujących początkowo półwysep Arabski! inacze: mieszkańców pustyni itd....... chyba wiadomo o co chodzi smile.gif więc uzyskam odpowiedź ?
panicz_12
Tak więc w dziedzinie rolnictwa Arabowie, zetknąwszy sie z wysoką kulturą rolną Mezopotamii i Egiptu, poznali metody mielioryzacji i przyczynili się do ich rozpowszechnienia na terenie ziem zamieszkujących przez tą nację. Oni spopularyzowali uprawę wielu roślin znanych dotąd w nielicznych krajach. Oni spowodowali szersze zainteresowania się ziołami leczniczymi itp itd.
Nie mniejsze zasługi położyli w zakresie przemysłu. Beduinom znane było rzemiosło tkackie i metaruligczne, jednak stało na niskim poziomie, dopiero ich zwycięskie wyprawy doprowadziły do zapoznania się z lepszymi metodami obróbki a przy tym udoskonalić je jeszcze bardziej.
Njawiększą jednak aktywność Arabowie przewijali w dziedzinie handlu. Byli oni pośrednikami wymiany towarowej. Toteż kupcy arabscy stali się częstymi goścmi w krajach Europy. Dostarczali artykuły zbytków, których rzemiosło w tamtych krajach nie znało.
murginion
Mam pytanie: w 1174r Saladyn był pasowany an rycerza. Czy ktoś może mi powiedzieć coś na ten temat? Przez kogo był pasowany i w jakich okolicznościach? Z góry dziękuję
panicz_12
Bardzo prosze wink.gif Z "Rycerze i rycerskość" R. Barbera

"... w poemacie L' Ordene de Chevaliere anonimowego autora, datowanym na rok 1220- 1225 [...] można znaleźć wyjaśnienia symboliki związanym z rycerskim ceremoniałem, a wszystko to w formie opisu fikcyjnych epizodów z życia Saladyna, który cieszył się wśród rycerstwa tamtego okresu wielkim poważaniem i godnego statusu rycerskiego. Jako poganin nie mógł on znać ceremonii związanych z rycerskim życiem. Do niewoli Salaha trafia jednak chrześcijański rycerz Hue de Tabarie. Saladyn ofiarowuje mu wolność w zamian za wyjasnienie spraw zwiazanych z rycerskim statusem i za pasowanie go na rycerza. Hue do propozycji Saladyna odnosi się niechętnie, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że Saladyn nigdy nie będzie prawdziwym rycerzem, jako że ma w pogardzie boskie prawa i wiarę chrześcijańską. Zaczyna od przystrzyżenia i ułożenia włosów i brody Saladyna, prowadzi go do kąpieli, wyjaśniając mu przy tym jej znaczenie jako czynności, która ma symbolizować oczyszczenie z grzechów. Każe przygotować wspaniałe łoże, symbolizujące miejsce w raju, do którego prawy i waleczny rycerz może trafić po śmierci. Gdy Saladyn już wypoczął, jest przystrajany w biały ubiór, szkarłatną opończę i przepasany białym pasem. Hue przypina mu miecz, ale odmawia jednak colee, rytualnego uderzenia czyniącego kandydata rycerzem, twierdząc, że tego ucznić nie może będąc w niewoli."

QUOTE
A co to jest, u diabła, owo "państwo arabskie"? Pierwszy raz bowiem spotykam się z takowym pojęciem... 


Tadeusz Manteuffel używa takiego stwierdzenia.
Blake
QUOTE
Tak więc w dziedzinie rolnictwa Arabowie, zetknąwszy sie z wysoką kulturą rolną Mezopotamii i Egiptu, poznali metody mielioryzacji i przyczynili się do ich rozpowszechnienia na terenie ziem zamieszkujących przez tą nację. Oni spopularyzowali uprawę wielu roślin znanych dotąd w nielicznych krajach. Oni spowodowali szersze zainteresowania się ziołami leczniczymi itp itd.
Tak, tyle, że Mezopotamii nie wyszło to zbytnio na dobre. Walki między arabskimi władcami spowodowały, że zaniedbano system kanałów - i dlatego dziś ta kraina nie jest tak bogata rolniczo jak kiedyś. A teraz też nikomu nie chce się tym zająć, zwłaszcza, że mają większe zmartwienia na głowie.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org