Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Austro-węgierskie plany wojny
historycy.org > Historia powszechna > I WOJNA SWIATOWA I OKRES MIĘDZYWOJENNY > I Wojna Światowa > I Wojna Światowa ogólnie
Jones777
W książce "Zmienne Oblicza Wojny" Martin van Creveld pisze że Austro-Węgry miały cztery plany wojny lecz ich nie opisuje i tu moje pytanie czy wiecie jakie one były?? Pisze o dwóch planach rosyjskich (wojna z Austro-Węgrami , lub z CK i Niemcami) oraz o pojedynczych planach wojny Francji i Niemiec.
Gronostaj
QUOTE(Jones777 @ 17/09/2008, 14:06)
W książce "Zmienne Oblicza Wojny" Martin van Creveld pisze że Austro-Węgry miały cztery plany wojny lecz ich nie opisuje i tu moje pytanie czy wiecie jakie one były??
*


Plany były rzeczywiście cztery:
1. przeciw Serbii.
2. przeciw Rosji.
3. przeciw Włochom.
4. przeciw Rumunii.

Pozdrawiam!
January
QUOTE
1. przeciw Serbii.
2. przeciw Rosji.
3. przeciw Włochom.
4. przeciw Rumunii.


Mała poprawka. A-W w roku 1914 posiadały plany wojny przeciwko:
1. Serbii
2. Rosji
3. Serbii i Rosji jednocześnie
4. Rumunii

Chociaz liczono sie z wojna przeciwko Wlochom, to na poczatku XX wieku nie bylo planu wojny przeciwko Wlochom. Zdawano sobie sprawę, że wojna przeciwko Włochom nie wybuchnie sama z siebie jako jedyny i główny front, lecz bedzie frontem drugim lub trzecim dla monarchii A-W.
Sam Conrad von Hotzendorf tuz przed wybuchem IWŚ powiedział: "Możemy walczyć przeciw Serbii, Rosji, a nawet przeciw nim obu. Ale jeśl przyjdzie nam walczyć jeszcze z Włochami, to niech Bóg ma nas w swej opiece i pomoże osiągnąć korzystny rozejm". Ten sam Conrad, ktory byl wszak "jastrzebiem".

Pozdrawiam
Beniamin Pogoda
QUOTE(January @ 3/10/2008, 23:18)
Conrad von Hotzendorf tuz przed wybuchem IWŚ powiedział: "Możemy walczyć przeciw Serbii, Rosji, a nawet przeciw nim obu. Ale jeśli przyjdzie nam walczyć jeszcze z Włochami, to niech Bóg ma nas w swej opiece i pomoże osiągnąć korzystny rozejm"

Co w takim razie uczynił jenerał Conrad, by zapobiec tej nieszczęsnej dla Austro-Węgier wojnie z Italią?
Piechur_27
QUOTE(Jones777 @ 17/09/2008, 14:06)
W książce "Zmienne Oblicza Wojny" Martin van Creveld pisze że Austro-Węgry miały cztery plany wojny lecz ich nie opisuje i tu moje pytanie czy wiecie jakie one były??


Nie znam ksiązki, z której przytaczasz to info. Nie wiem, czy można ją traktować jako wiarygodną ale według mojej wiedzy w 1914 r. Austro-Węgry posiadały trzy a nie cztery obowiazujące plany wojenne:
"Kriegsfall R" - wojna z Rosją.
"Kriegsfall B" - wojna z Serbią i Czarnogórą.
"Kriegsfall I" - wojna z Włochami.

QUOTE(Gronostaj @ 17/09/2008, 14:43)
4. przeciw Rumunii.

QUOTE(January @ 4/10/2008, 0:18)
4.Rumunii.


Nie mam pojęcia czemu we wcześniejszych postach pojawia się Rumunia. Austro-Węgry nie przewidywały żadnej wojny z tym krajem, co więcej w "Kriegsfall R" z roku 1908, Rumunia traktowana jest jako sojusznik CK.

QUOTE(January @ 4/10/2008, 0:18)
Chociaz liczono sie z wojna przeciwko Wlochom, to na poczatku XX wieku nie bylo planu wojny przeciwko Wlochom.

Był.
Dardedevil
QUOTE
"Możemy walczyć przeciw Serbii, Rosji, a nawet przeciw nim obu. Ale jeśl przyjdzie nam walczyć jeszcze z Włochami, to niech Bóg ma nas w swej opiece i pomoże osiągnąć korzystny rozejm".


To była ironia czy autor tych słów naprawdę w nie wierzył ???

Wiadomo skąd u niego taki podziw dla Włochów ??? Czy obawa że otworzą 3 front była tak wielka ??? Chyba musieli zdawać sobie sprawę że Alpy są wymarzoną linią obrony i że nawet duża armia rozbije sie o nie jeżeli tylko góry będą dobrze obsadzone .
Tizoc
Nie wydaje mi się by tu wchodził w grę podziw. Chodzi raczej o to, że Austro-Węgry by nie przetrzymały wojny z 3 przeciwnikami (Rosja, Serbia, Włochy) jednocześnie.
Valeria
Wydaje mi się, że Austro - Węgry były związane z Włochami tajnym sojuszem, który Włosi zerwali.
Warto wiedzieć, że plany wojenne Austro - Węgier zostały w 1913 roku wykradzione przez wywiad rosyjski.
Smardz
Mam gdzies w chałupie opracowanie CK planów wojny od końca XIXw. Wydawnictwo UMCS. Z tego co teraz pamiętam, najistotniejszym elementem na którym opierała sie CK strategia, był udział Niemców na wschodzie.
Jednak im bliżej wojny, tym bardziej było jasne, że Niemcy nie będą prowadzić wyśnionej przez Austriaków ofensywy na Brześć.
W 1913 Moltke miał powiedzieć w korespondencji z Conradem - Losy Austro-Węgier rozstrzygnął sie nad Sekwaną, nie nad Bugiem.
carantuhill
QUOTE(Beniamin Pogoda @ 5/10/2008, 1:51)
QUOTE(January @ 3/10/2008, 23:18)
Conrad von Hotzendorf tuz przed wybuchem IWŚ powiedział: "Możemy walczyć przeciw Serbii, Rosji, a nawet przeciw nim obu. Ale jeśli przyjdzie nam walczyć jeszcze z Włochami, to niech Bóg ma nas w swej opiece i pomoże osiągnąć korzystny rozejm"

Co w takim razie uczynił jenerał Conrad, by zapobiec tej nieszczęsnej dla Austro-Węgier wojnie z Italią?
*




A co mógł zrobić? Oddać południowy Tyrol, Dalmację, Triest?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org