Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Vw Typ 92
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Uzbrojenie > Wojska pancerne, piechota zmechanizowana i kawaleria
vifon
Spotkałem sie z modelem samochodu VW typ 92. Wyglądem -w przeciwieństwie do Kubelwagen typ82- niewiele różnił się w wyglądem od normalnego Garbusa. Od kiedy był używany w WH, gdzie, jakie były różnice w stosunku do cywilnego Garbusa?
pzdr
bohdanm
Witam
Spotkałem się z różnymi opisami tego pojazdu. Podawane sa trzy wersje:
1. jest to odmiana modelu 87 przeznaczona dla formacji SS (między innymi w/g Vanderveena)
2. jest to samochód z nadwoziem typu pickup na bazie 82E, określany jako Pritschenwagen (między innymi w/g Piekalkiewicza)
3. jest to samochód typu 82E wyposażony w generator gazu drzewnego
Która wersja jest prawdziwa trudno okreslić, osobiście wahałbym się pomiędzy 1 a 2, może bardziej 2.
Wymienione wyżej modele wojskowe garbusa różniły się między sobą:
87 powstał na bazie mechaniki amfibii 166, posiadał napęd na 4 koła, zwolnice, bieg terenowy i samoblokujące oba dyfry. W zamyśle przeznaczony był jako pojazd dowodzenia dla wojsk w Afryce.
82E to nadwozie garbusa nałożone na płytę kubelwagena 82 czyli napęd tylko na tył, zwolnice, samoblokujący dyfer, zwiększony prześwit, taka bardziej komfortowa wersja
Pzdr
BM
gtsw64
QUOTE
Volkswagen w II wojnie światowej / Robert Sawicki. - Warszawa : Books International, [1998]. - 64 s.

Z tej książki dowiesz się dużo na temat VW. Dużo fajnych nie publikowanych zdjęć. W tej chwili nie posiadam jej i nie mogę nic Ci napisać.
Poszukaj w bibliotece.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org