Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Persja
historycy.org > Historia powszechna > I WOJNA SWIATOWA I OKRES MIĘDZYWOJENNY > I Wojna Światowa > I Wojna Światowa ogólnie
Gregorus
Skoro zajęliśmy się ostatnio Indiami to warto też podyskutować o Persji. O działaniach Rosjan i Brytyjczyków jak i o oddziałach turecko-niemieckich. Oczywiście trzeba też wspomnieć o perskich oddziałach powstańczych. Teoretycznie Persja od 1914 była neutralna. Co o tym wiecie? Jak wyglądało zajmowanie terytorium Persji? Czy regularne odziały Perskie stawiały opór?

Pozdrawiam
G
Damian W.
QUOTE( Gregorus @ 24/06/2008, 12:31)
Skoro zajęliśmy się ostatnio Indiami to warto też podyskutować o Persji. O działaniach Rosjan i Brytyjczyków jak i o oddziałach turecko-niemieckich. Oczywiście trzeba też wspomnieć o perskich oddziałach powstańczych. Teoretycznie Persja od 1914 była neutralna. Co o tym wiecie? Jak wyglądało zajmowanie terytorium Persji? Czy regularne odziały Perskie stawiały opór?


Ciekawy temat Gregorusie. Osobiście mało o nim wiem, ale mam nadzieję, że uda mi się tą wiedze poszerzyć i dołożyć jakoś swoją "cegiełkę" w rozwoju tematu. Na początek załączę kilka linków dotyczących Rosjan i Kozaków w Persji.

http://modern-war.suite101.com/article.cfm..._of_gen_baratov

http://en.wikipedia.org/wiki/Persian_Cossack_Brigade

http://www.iranian.com/History/Feb99/RezaShah/index.html

Pozdrawiam!
DW
Gronostaj
Na "pierwszy ogień" poleciłbym Ci dwie książki: "Persja w polityce Niemiec 1906-1914", autorstwa Piotra Szlanty, a druga to "Historia Persji. Tom III. Od Safawidów do II wojny światowej (XVI-poł.XX w, autorstwa Bogdana Składanka.

Generalnie to zgodzę się z przedmówcami, że temat jest niezwykle ciekawy. Perski Teatr Działań Wojennych jest według mnie tak bardzo interesujący, ponieważ zawiera elementy sposobów wojowania typowych zarówno dla Frontu Wschodniego oraz Kaukaskiego, jak i Mezopotamskiego, a także Palestyńskiego. Działały tam przecież cztery różne armie, reprezentujące odmienne systemy taktyczne i operacyjne, a także ciekawe uzbrojenie - nowinki techniczne, które musiały zmierzyć się nie tylko z wrogimi żołnierzami, ale i trudnym terenem. Poza tym podczas gdy na Zachodzie kawaleria była niemal bezużyteczna, w Iranie jako chyba na jedynym TDW Wielkiej Wojny była ona siłą decydującą i niezwykle liczną. Wojskowi musieli radzić sobie w nie jasnej sytuacji politycznej ( walczyli wszak na terenach neutralnego kraju, który nie chciał w swoich granicach widzieć wielkiego konfliktu zbrojnego, ale też niewiele mógł na działania obcych machin wojennych poradzić).

QUOTE(Gregorus @ 24/06/2008, 12:31)
oddziałach turecko-niemieckich.
*


Czy Persja też była jednym z obszarów działalności Asien Corps? Oczywiście istniała też postać Wilhelma Wassmussa, niemieckiego "Lawrenca z Arabii", ale to troszkę inna bajka.
QUOTE(Gregorus @ 24/06/2008, 12:31)
Teoretycznie Persja od 1914 była neutralna.
*


I pozostała neutralna aż do końca wojny.

CIEKAWOSTKA Podczas rosyjskiej wyprawy na Tebriz w 1915 r. swój chrzest bojowy przeszły znakomite samochody pancerne Garford Putiłow.

Pozdrawiam!
Gregorus
QUOTE(Gronostaj @ 24/06/2008, 20:26)
QUOTE(Gregorus @ 24/06/2008, 12:31)
oddziałach turecko-niemieckich.
*


Czy Persja też była jednym z obszarów działalności Asien Corps? Oczywiście istniała też postać Wilhelma Wassmussa, niemieckiego "Lawrenca z Arabii", ale to troszkę inna bajka.


Faktycznie przesadziłem. Zasugerowałem się tylko tą wzmianką, być może na wyrost:

...Baratov fought Ottoman forces consisting of scattered Mesopotamian infantry, some Persian irregulars, and a handful of German officers. The Russians routed a Turkish force under German Count Kaunitz at Kangavar...

Pozdrawiam
G.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org