Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Najważniejsze bitwy morskie na Atlantyku...
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
godfrydl
Wasze zdanie? Ja stawiam na Matapan.
oskar(zet)
Ja stawiam na zatopienie Bismacka, mimo że nie była to największa bitwa to jej znaczenie propagandowe i psychologiczne było wielkie.
shrek63
Postawiłem na "inne", bo IMO była to tzw Bitwa o Atlantyk, czyli te wiele, wiele starć eskorty konwojów z Ubootami. jednak jest to ciąg wielu potyczek i starć...
Jesli chodzi o pojedynczą operację, to postawię na atak brytyjski na Tarent. Przetrącił kręgosłup Regia Marina, i odebrał ochotę do dalszych stać. Ponadto pokazała, że samolot, chocby stary i brzydki, jest potwornie skuteczną bronią.
gregski
Po namyśle zagłosowałem na Tarent
Przy użyciu minimum środków na dłuższy czas wyłączono z gry całkiem silną flotę.
Poza tym atak ten był inspiracją do czegoś znacznie większego.

Bitwa o Atlantyk - i owszem znaczenie podstawowe ale to "bitwa" z nazwy. Tak naprawdę to była wieloletnia kampania.
"Zagończyk"
Zagłosowałem i stawiam na angielskie uderzenie we flote włoską w Taranto.
Petreus007
O ile overlord można nazwać bitwą morską to skłaniałbym się do niej, jednak wydaje mi się, że Tarent bardziej pasuje bo to była prawdziwa bitwa morska overlord to raczej operacja desantowa.
Polak
Inna - najważniejszą bitwą była zdecydowanie bitwa Konwoje vs U-booty (na obu akwenach). Bez wygranej na pełnym morzy nie byłby możliwy D-Day, Sycylia itp.
Rommel 100
Ja stawiam na Tarent- ta bitwa ma podwójne znaczenie, osłabienie floty włoskiej, oraz nowy rodzaj ataku morskiego, co później wykorzystali Japonczycy w Pearl Harobor.
Mevar
Z wymienionych Overlord, o ile można to nazwać bitwą morską. Był to desant przecież?
Wielki Han
Ja zagłosowałem na Overlod, może nie była to typowa bitwa morska bo tylko jedna strona miała flotę i lotnictwo... rolleyes.gif

Ale jednak suma sumarum była to operacja morska o niespotykanej skali i zaangażowaniu setek okrętów wojennych, tysięcy barek transportowych, dziesiątek tysięcy żołnierzy i sprzętu, osłanianych przez setki samolotów, i to wszystko udało się wyładować na plażach Normandii zanim Niemiaszki się pokapowali co i jak smile.gif
Sensatious
Bitwa o konwój PQ-17 w 1942 r. Chcociaż nie miała miejsca na Atlantyku. Skoro obok Atlantyku wymieniasz Morze Śródziemne, to czemu nie Barentsa? Samoloty i u-booty zatopiły 25 z 36 statków handlowych.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org