Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Marian Buczek
historycy.org > Historia Polski > II WOJNA ŚWIATOWA A POLSKA > Lata 1939-45 ogólnie
magister
Dziś w dobie czarno-białych schematów zastanawia jak czasamy mało wiemy o tamtych latach problemach,o II RP która dziś jest przedstawiana jako raj.To zadziwiające ale wielu legionistów i POW iaków wybrało komunizm.Była to grupa ok 100 osób.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Buczek_(komunista)
Anakin
Marian Buczek nie ma na imie "tak wielu", nawet jakby próbowac udownić komunzm Broniewskiemu (on sam, sie określał jako "Polak-katolik-alkocholik").
Natomiast ciekawą drogę do komunizmu przeszedł Rola-Żymierski. To przejście było zamaskowane... maskami gazowymi.
Net_Skater
Uzytkownik magister napisal:
Dziś w dobie czarno-białych schematów zastanawia jak czasamy mało wiemy o tamtych latach problemach

Musze stwierdzic, ze jesli ten brak wiadomosci zapelniamy informacjami "made in Wikipedia" - to nie mozna tego nazwac dobra robota. W poscie wprowadzajacym, jako zrodlo informacji, zostala zamieszczona strona Wikipedii. Co tam znajdujemy ciekawego o Marianie Buczku ?
W latach 1915-1917 w Legionach Piłsudskiego – podporucznik
Ciekawe. Buczek, urodzony we wrzesniu 1896 roku, 19 lat pozniej ma juz stopien podporucznika ? Co spowodowalo tak blyskawiczna kariere wojskowa naszego bohatera ? Chlopak pochodzacy z biednej wsi, bez odpowiedniego wyksztalcenia, zrobil w bardzo krotkim okresie czasu zawrotna kariere wojskowa. Gdyby bylyby to warunki frontowe, to zgodzilbym sie, ze cala seria aktow niebywalej odwagi i mestwa w obliczu wroga bylaby nagradzana szybkim awansowaniem - ale w biografii nie ma o tym sladu informacji.
W XX-leciu międzywojennym kilkakrotnie skazany na wieloletni pobyt w więzieniu za antypaństwową działalność komunistyczną i przynależność do sekcji wojskowej nielegalnej organizacji (KPP) będącej agenturą Związku Sowieckiego
Ogromna dziura faktograficzna. Ciekawia mnie zmiany swiatopogladu politycznego Buczka - w jakich okresach czasu byl w PPS, PPS Opozycja i w koncu KPP. Szczegolnie interesujace jest jego udzialanie sie w PPS Opozycja. Frakcja ta (zgodnie z Wikipedia) istniala od 1912 do 1914 roku, 16-letni Marian Buczek figuruje na liscie "politykow partii" (znowu oslawiona Wikipedia). Cos niesamowitego ... Nieletni jeszcze Buczek wymieniany w towarzystwie Tomasza Arciszewskiego czy Feliksa Perla, dwa lata pozniej - oficer w Legionach Pilsudskiego ??
Wikipedia podaje, ze Marian Buczek, za jego dzialalnosc polityczna spedzil lacznie 16 lat w wiezieniu. "za dzialalnosc polityczna" - to bardzo ogolnikowe okreslenie. II Rzeczpospolita nie cackala sie z opozycja lewicowa i wielu z niej spedzilo lata za kratami. Ale nawet wieziona gora KPP nie siedziala w wiezieniach przez tak dlugi okres czasu, nie mowiac juz o dzialaczach nizszego szczebla. Co wiec spowodowalo, ze Marian Buczek spedzil w miedzywojennej Polsce tylko 4 lata na wolnosci ?
Powyzsze watpliwosci sa dowodem, jak plytkie jest podejscie autorow strony Wikipedii (oczywiscie sa oni anonimowi) do tego ciekawego tematu. A poniewaz uzytkownik magister podal Wikipedie jako zrodlo informacyjne, wobec tego bede wdzieczny jesli to on zaspokoi moja ciekawosc, na zasadzie: jak juz sie powiedzialo "A" - to trzeba powiedziec "B".

N_S
magister
myśle Net Skate że jako znawca lewicy,mam nadzieje że czytasz coś poza biuletynami IPN i obiektywnymi inaczej pracami publicysty Frondy Gontarczyka,znacz takie poblikacje jak kwartalnik społeczno-polityczny Lewą Nogą,kwartalnik Rewolucja,starsze publikacje Czerwonego Salonu czy kwartalnika społeczno-politycznego Dziś,dział historyczny Trybuny Robotniczej.Prace wydane w Towarzystwie Naukowym im.Adama Próchnika,Instytut Badań Naukowych im. E.Rozłubirskiego,krakowska "Kuźnica".
NELSON
QUOTE(magister @ 3/03/2008, 20:21)
myśle Net Skate że jako znawca lewicy,mam nadzieje że czytasz coś poza biuletynami IPN i obiektywnymi  inaczej pracami publicysty Frondy Gontarczyka,znacz takie poblikacje jak kwartalnik społeczno-polityczny Lewą Nogą,kwartalnik Rewolucja,starsze publikacje Czerwonego Salonu czy kwartalnika społeczno-politycznego Dziś,dział historyczny Trybuny Robotniczej.Prace wydane w Towarzystwie Naukowym im.Adama Próchnika,Instytut Badań Naukowych im. E.Rozłubirskiego,krakowska "Kuźnica".
*

Magistrze!Moze jakies artykuly,albo konkrety?Bo poki co, to rzuciles tytulami o prowieniencji smierdzacej bolszewia i zdrada!
Net_Skater
1. Nie znam zadnych z powyzej przytoczonych publikacji. Jestem za granica od kilkudziesieciu lat i nie mam do nich dostepu.
2. Nie jestem znawca lewicy wiec komplement chybil celu.
3. To nie ja posilkowalem sie w poscie wprowadzajacym podaniem linka Wikipedii tylko uzytkownik magister. Jezeli uzytkownik magister ma dostep do wymienionych publikacji, to dlaczego zamiast nich, jako zrodlo podal Wikipedie ?
4. Zamiast wplatywac w ten watek off topic post, zalecam pozyteczniejsze dzialanie: odpowiedz na pytania ktore przedstawilem we wczorajszym poscie. Wyjdzie to na korzysc merytorycznej stronie tego watka.
Piro
QUOTE(Anakin @ 2/03/2008, 15:04)
Marian Buczek nie ma na imie "tak wielu", nawet jakby próbowac udownić komunzm Broniewskiemu (on sam, sie określał jako "Polak-katolik-alkocholik").
Natomiast ciekawą drogę do komunizmu przeszedł Rola-Żymierski. To przejście było zamaskowane... maskami gazowymi.
*

Polecam Dzienniki Broniewskiego.Stoi tam jak byk-(cytat z pamięci)"...personalnie bliżej mi do socjalistów,ideowo jestem komunistą.."

Na pewno jest jeszcze Dąbal- wódz republiki tarnobrzeskiej i sporo innych...Warto wszak pamiętać,że czym innym było komunizować w czasach rządów "większości",a czym innym po stalinowskiej interwencji i przejęciu władzy w partii przez mniejszość.

Pozdrawiam
Piro
QUOTE(Net_Skater @ 2/03/2008, 21:02)
Uzytkownik magister napisal:
Dziś w dobie czarno-białych schematów zastanawia jak czasamy mało wiemy o tamtych latach problemach

Musze stwierdzic, ze jesli ten brak wiadomosci zapelniamy informacjami "made in Wikipedia" - to nie mozna tego nazwac dobra robota. W poscie wprowadzajacym, jako zrodlo informacji, zostala zamieszczona strona Wikipedii. Co tam znajdujemy ciekawego o Marianie Buczku ?
W latach 1915-1917 w Legionach Piłsudskiego – podporucznik
Ciekawe. Buczek, urodzony we wrzesniu 1896 roku, 19 lat pozniej ma juz stopien podporucznika ? Co spowodowalo tak blyskawiczna kariere wojskowa naszego bohatera ? Chlopak pochodzacy z biednej wsi, bez odpowiedniego wyksztalcenia, zrobil w bardzo krotkim okresie czasu zawrotna kariere wojskowa. Gdyby bylyby to warunki frontowe, to zgodzilbym sie, ze cala seria aktow niebywalej odwagi i mestwa w obliczu wroga bylaby nagradzana szybkim awansowaniem - ale w biografii nie ma o tym sladu informacji.
W XX-leciu międzywojennym kilkakrotnie skazany na wieloletni pobyt w więzieniu za antypaństwową działalność komunistyczną i przynależność do sekcji wojskowej nielegalnej organizacji (KPP) będącej agenturą Związku Sowieckiego
Ogromna dziura faktograficzna. Ciekawia mnie zmiany swiatopogladu politycznego Buczka - w jakich okresach czasu byl w PPS, PPS Opozycja i w koncu KPP. Szczegolnie interesujace jest jego udzialanie sie w PPS Opozycja. Frakcja ta (zgodnie z Wikipedia) istniala od 1912 do 1914 roku, 16-letni Marian Buczek figuruje na liscie "politykow partii" (znowu oslawiona Wikipedia). Cos niesamowitego ... Nieletni jeszcze Buczek wymieniany w towarzystwie Tomasza Arciszewskiego czy Feliksa Perla, dwa lata pozniej - oficer w Legionach Pilsudskiego ??
Wikipedia podaje, ze Marian Buczek, za jego dzialalnosc polityczna spedzil lacznie 16 lat w wiezieniu. "za dzialalnosc polityczna" - to bardzo ogolnikowe okreslenie. II Rzeczpospolita nie cackala sie z opozycja lewicowa i wielu z niej spedzilo lata za kratami. Ale nawet wieziona gora KPP nie siedziala w wiezieniach przez tak dlugi okres czasu, nie mowiac juz o dzialaczach nizszego szczebla. Co wiec spowodowalo, ze Marian Buczek spedzil w miedzywojennej Polsce tylko 4 lata na wolnosci ?
Powyzsze watpliwosci sa dowodem, jak plytkie jest podejscie autorow strony Wikipedii (oczywiscie sa oni anonimowi) do tego ciekawego tematu. A poniewaz uzytkownik magister podal Wikipedie jako zrodlo informacyjne, wobec tego bede wdzieczny jesli to on zaspokoi moja ciekawosc, na zasadzie: jak juz sie powiedzialo "A" - to trzeba powiedziec "B".

N_S
*

Jako absolwent szkoły im MB mogę potwierdzić- za działalność w sekcji wojskowej KPP szło się siedzieć bez litości.W pozostałych wypadkach koledzy z lewicy często patrzyli przez palce- patrz proces wileński gdzie w obronę członków KZMP włączyła sie ....żona gen Piskora ? smile.gif
Związane to było z pewnym ogólnym rysem polityki IIRP- armia była na piedestale,szło się siedzieć i za pacyfizm!!!
Mój polonista- zresztą aktywista Solidarności wyższego szczeble jawnie szydził z "naszego patrona" podkreślając,że jego działalność partyjna polegała głównie na odsiadywaniu wyroków.Jakby nie patrzeć Buczek poległ pod Ożarowem z rąk najeźdźcy ....

Pozdrawiam

Anakin
QUOTE(Piro @ 4/03/2008, 13:11)
Mój polonista- zresztą aktywista Solidarności wyższego szczeble jawnie szydził z "naszego patrona" podkreślając,że jego działalność partyjna polegała głównie na odsiadywaniu wyroków.Jakby nie patrzeć Buczek poległ pod Ożarowem z rąk najeźdźcy ....
*

Buczek był w każdym podręczniku minionego okresu. Stał tam jak alibi, że komuniści jako zwolennicy ZSRR byli de facto w sojuszu z najeźdźca.
magister
No tak działacze Solidarności,oni to cierpieli,te obozy internowania.Buczek zginął w walce,a to pokazuje że czarno-białe schematy są do d....... . Bo np.Leon Lipski komunista anystalinowiec zastrzelony przez członków ZWM, i jego bracia . Gdyby mierzyć wszystko jedną miarą dziś obowiązującą,to jak w schemacie mieści się. Karaszewicz-Tokarzewski PPSowiec,mason,kapłan kościoła liberalno-katolickiego,I prezes WiN Rzepecki sympatyk PPSu,Pużak działacz PPSu.Czy trockista L.Hass więzień sanacji,NKWD,UB,SB,w opozycji PRL.Ludzkie losy były bardziej pogmatwane
Savary
To zadziwiające ale wielu legionistów i POW iaków wybrało komunizm.Była to grupa ok 100 osób.

Czyli jakieś 0.5%.
Anakin
QUOTE(magister @ 5/03/2008, 11:56)
No tak działacze Solidarności,oni to cierpieli,te obozy internowania.Buczek zginął w walce,a to pokazuje że czarno-białe schematy są do d....... .
*

ale od razu wyjasnijmy - zginał z rak Niemców. Bo z takimi analogiami zabrzmiało, jakby był ofiara polskiej (sanacyjnej) zbrodni wojennej.

Nie miejsce jest tu (bo sa inne tematy) dotyczący roli organizacji komunistycznej (czy tez agenturalnych ZSRR) w denuncjonowaniu polskiego podziemia.

I chyba nie ma co Tokarzewskiego mieszać zkomunistami. Zresztą kozna by przypomnieć przez kogo to został we Lwowie Tokarzewski aresztowany? Chyba nie przez sanacje. Tylko przez władze popierana przez inna polska komunistkę - ba córke legionisty i chrzestna Piłsudksiego - Wandę Wasilewską. To jest dobry przykład na patriotyzm czczonej przez magistra lewicy.
Piro
No tak działacze Solidarności,oni to cierpieli,te obozy internowania

Cóż,jemu wycięto większe świństwo - w 1981 dano tylko lojalkę,mógł uczyć,był z tego bardzo szczęśliwy,ale po 1989 z braku internowania w życiorysie był bardzo nieszczęśliwy(to znam tylko z opowiadań tych co z nim pili) smile.gif

Ot,pogmatwane losy
Pozdrawiam
Net_Skater
Gentlemen, koniec zabawy. Zadalem pare dni temu konkretne pytania, prosilem o trzymanie sie tematyki watka. W rezultacie dostalem pouczenie gdzie szukac informacji (tak jakbym tutaj w miejscu zamieszkania dysponowal zrodlem w postaci doskonale zaopatrzonej polskiej biblioteki) oraz pare oglednie podanych ale nic nie wnoszacych i nie odpowiadajacych na moje pytania - wiadomosci. Natomiast uzytkownicy zaglebiaja sie coraz bardziej w pisanie postow nie na temat. Wobec tego dyskutant Net_Skater zamienia sie w Moderatora Net_Skater.
Wszelkie posty nie dotyczace tematyki watku a takze posty prowokujace dyskusje nie zwiazana z tematyka watku beda likwidowane. Recydywa bedzie zrozumiana jako przejaw lekcewazenia ustalen Regulaminu Forum i moze stanowic podstawe do uzycia sankcji.
MODERATOR N_S
magister
Prosze odpowiedź "Sanacja,socjalizm,komunizm,stalinizm" praca zbiorowa wyd FHP,"Lewica nie jedno ma imię" wyd FHP.

Chyba zartujesz, gdzie ja to dostane kolo Bostonu ??? Masz dostep do zrodel to napisz odpowiedz na moje pytania !
MODERATOR N_S
Piro
Buczek, urodzony we wrzesniu 1896 roku, 19 lat pozniej ma juz stopien podporucznika ? Co spowodowalo tak blyskawiczna kariere wojskowa naszego bohatera ?

Patrz casus Broniewskiego- odwaga osobista na polu walki,samokształcenie...zdolni i odważni ludzie w Legionach mieli pole do popisu- czego jak czego,ale wewnętrznej demokracji tej formacji odmówić nie można.O ile pamiętam,"mój patron" odznaczył się w walkach na Wołyniu w 1916

Co do odsiadek- już pisałem- za gadanie sądy mogły sprawy lekceważyć,ZA SEKCJĘ WOJSKOWĄ (a w niej udzielał się Buczek) sadzano BEZ LITOŚCI!!!
Wybiorę się na zjazd absolwentów- może w szkolnej biblioteczce "dzieł o patronie" nie wykasowano to coś poszperam.
"W młodości" jakoś zaniedbałem ten dział,fakt,raz gdy starałem zainteresować się KPRP to odkryłem z pewnym zaskoczeniem,że jest to temat praktycznie nieopisany!!??
wink.gif
Pozdrawiam
Monteregnum
Proponuję, żeby zastosować wobec Buczka zasadę ewangeliczną:
że tam jeden nawrócony jest lepszy niż 100 sprawiedliwych - czy jakoś tak
(wybaczcie, jeśli się mylę w cytacie, ale jako ateista nie jestem znawcą Pisma Świętego)
- no więc Buczek to taki trochę nawrócony komunista. Dowiódł swoim życiem, że jest wytrwałym bolszewikiem. Ale później wykazał swoją postawą, że jest patriotą, a nie agentem sowieckim i to co najmniej 3-krotnie:
- w 1935, kiedy nie chciał się zrzec polskiego obywatelstwa
- w 1939 próbując wstąpić do WP
- walcząc z hitlerowcami pod Ożarowem.
A chciałbym przypomnieć, że komuniści powinni popierać nazistów - wszak pakt Ribbentrop-Mołotow, itd. Komuniści francuscy przecież najgłośniej wołali: Mourir pour Danzig? No a komuniści polscy musieli 1.09.39 dokonać dramatycznego wyboru: kim się bardziej czują: czerwonymi czy biało-czerwonymi?
No i Buczek, po 16 latach pierdla, gdzie pewno lekko nie było (Rawicz do dziś się cieszy sławą smile.gif ), postanawia stanąć w obronie ojczyzny. Wbrew partyjnej dyscyplinie. Muszę przyznać, że żywię do niego podziw. Nie jakiś strasznie duży, ale jednak podziw.
Jego postać ma duży walor edukacyjny. Trochę męczennik za niesłuszną sprawę, trochę ekscentryczny patriota, trochę fanatyk zbrodniczej idei. Ale tak per saldo oceniłbym go pozytywnie.
Nie jest najlepszym patronem dla podstawówki, no bo jak tu pierwszoklasiście wytłumaczyć te wszystkie niuanse, ale ja postuluję akcję PRZYWRÓCIĆ BUCZKA smile.gif
Zastosowałem "czerwony" jako synonim komunisty, a nie działacza ruchu robotniczego w ogóle (w końcu prawie cały ruch niepodległościowy się z PPSu wywodził) smile.gif
No i chciałem przez to tylko powiedzieć, że ludzie tacy jak Buczek musieli wybrać, czy się czują bardziej komunistami, czy Polakami.
Socjaliści nic nie musieli wybierać - ich patriotyzm nie wymaga reklamy smile.gif
marcin29
Byli legioniści i POWiacy którzy zostali komunistami:
Jan Lipski
Adam Lipski
Leon Lipski
Ignacy Dobrzyński
Wiktor Marczewski
W.Steckiewicz
J.Czeszejko-Sochacki
B.Szacki
H.Radziejowski
T.Żarski
T.Dąbal
J.Makowski

Karta 11/93
Monteregnum
QUOTE(marcin29 @ 27/07/2008, 12:23)
Byli legioniści i POWiacy którzy zostali komunistami:
Jan Lipski
Adam Lipski
Leon Lipski
Ignacy Dobrzyński
Wiktor Marczewski
W.Steckiewicz
J.Czeszejko-Sochacki
B.Szacki
H.Radziejowski
T.Żarski
T.Dąbal
J.Makowski

Karta 11/93

*

Możesz jeszcze poetę Broniewskiego dodać smile.gif
Gronostaj
Co by o Buczku nie mówić w 1939 r. wykazał się bohaterstwem, idąc na niemiecki km. No cóż takie to były dziwne czasy i tyle.

Pozdrawiam!
Monteregnum
QUOTE(Gronostaj @ 28/07/2008, 9:45)
Co by o Buczku nie mówić w 1939 r. wykazał się bohaterstwem, idąc na niemiecki km. No cóż takie to były dziwne czasy i tyle.

Pozdrawiam!
*

Niedawno przeglądałem kniżkę o Paryżewie i dowiedziałem się o bojowych wyczynach Henri "Roi" Tanguy (nie odmieniam nazwiska przez przypadki). Był to działacz komunistyczny, wielokrotnie więziony w III Republice za tworzenie komórek komunistycznych, w IV i V Republice członek KC KPF, weteran hiszpańskiej wojny domowej, w 1944 jeden z trzech Francuzów, którzy przyjmowali kapitulację von Cholditza w wyzwolonym Paryżu.

JEdnocześnie w 1939, powołany do armii francuskiej, walczył dzielnie na froncie w 1940. Było to w czasach, kiedy komuniści prowadzili taktyczną współpracę z reżimem hitlerowskim (rzecz jasna, z wyjątkiem samych Niemiec biggrin.gif). Komunistyczni agitatorzy sabotowali francuskie próby pomocy Polsce w 1939 (druga sprawa, że nie było czego sabotować wink.gif ), prowadzili politykę pacyfistyczną i propagowali hasło "Mourir pour Dantzick?". KPF została zdelegalizowana przez władze francuskie za prowadzenie wywrotowej i antywojennej propagandy.

W tych okolicznościach Tanguy zachował się jak patriota a nie jak kominternowiec.

Interesuje mnie, czy znacie podobne przypadki?

Proponuję dla powyższego zachowania oficjalną nazwę naukową "Syndrom Buczka". Co wy na to? biggrin.gif
shunkaha
Marcin 29-zapomniałes o niżej wymienionych:

-Władysław Broniewski,
-Michał-Rola Żymierski,
-Franciszek Jóźwiak,
-Jan Strzeszewski ps."Wiktor".
Folkatka
Witam serdecznie
czy to prawda że Buczek był zamieszany w zamach bombowy na jednostkę wojskową w Lublinie? Tak słyszałam, jeśli ktoś to zweryfikuje będę wdzięczna.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org