Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Kozacczyzna: zasieg terytorialny
historycy.org > Historia Polski > RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW > Kwestia kozacka
Polsen
Witam wszystkich serdecznie. Mam do was pytanie gdyż mój historyk popełnił błąd który sporo mnie kosztował na sprawdzianie
oto link:
http://biblioteka.edu.pl/bc/nz/TRYLOGIA/ILUSTR/MAPA2000.GIF
mam pytanie czy ziemie wschodnie Ukrainy czyli Zaporoże można nazwać Kozaczyzną? Gdyż mój historyk na lekcji podawał na mapie że to właśnie Kozaczyzna, na sprawdzianie się jednak okazało że to nie jest Kozaczyzna? a więc co jest prawdą? rolleyes.gif confused1.gif
artifakt
Moim zdaniem Kozaczyzna - nazwa grupy narodowościowej/etnicznej/społecznej.

Ziemie to Zaporoże, Dzikie Pola...
Albor
Po pierwsze: nie utożsamiałbym terenów wschodnich Ukrainy z Zaporożem. Po drugie:Zaporoże to terytorium, a Kozaczyzna to "grupa społeczna". Być może nauczyciel mówił, że tereny zwane Zaporożem zamieszkiwali Kozacy. A Tobie się "pokiełbasiło".
123hopp
No a co z osadnictwem Kozaków na Kubaniu, które stanowiło odskocznię dla opanowania Kaukazu.
Albor
Na Kubaniu? Owszem, ale to nie "nasi" Kozacy, a mam wrażenie, że Polsen mówił o Zaporożcach.
Ensifer
Zgodził bym się tutaj z Artifaktem. Kozacy zamieszkiwali wiele terenów nie tylko Zaporoże. Jedym z takich przykładów jest Zadnieprze, gdzie bardzo duża ilość ludności to czerń kozacka a nikt tych terenów nie nazywałby kozaczyzną.
Albor
Nie twierdzę, że Kozacy zamieszkiwali jedynie Zaporoże, nigdzie tego nie napisałem!!! Uważam jedynie, że nauczyciel mógł powiedzieć o Zaporożu jako o miejscu zamieszkiwanym przez Kozaków, czy też Kozaczyznę (prawdę mówiąc zdecydowana ich większość zamieszkiwała na włości), a Tobie pomyliły się nazwy Zaporoże i Kozaczyzna. Jeśli jednak, bo i taka możliwość istnieje, nauczyciel użył terminu Kozaczyzna, dla określenia Niżu, to świadczy jedynie o jego głębokiej niewiedzy przynajmniej w tym temacie. Zainteresowanych odsyłam do haseł Słownika Geograficznego: Zaporoże, Zadnieprze itd. A także do książek Aleksandra Jabłonowskiego.
Ensifer
Szanowny Alborze również zgadzam sie z tobą. Akurat, poprostu przytoczyłeś teren Zaporoża.
Jeśli nauczyciel tak to ujął (a wcale bym tego nie wykluczał, znam ludzi po historii, którzy są nauczycielami a nie mają zielonego pojęcia o niektórych sprawach)to masz rację, iż jest niezbyt douczony w tym temacie.

Pozdrawiam
Albor
Szczere dzięki! Dyskusję , przynajmniej na ten temat mamy chyba za sobą.
futurysta
A może on powiedział Kozacczyzna ?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org