Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Operacja DWAJ MUSZKIETEROWIE
historycy.org > Historia powszechna > DZIEJE NAJNOWSZE > Afryka postkolonialna
eltom69
Panowie szukam więcej wiadomości na temat próby nacjonalizacji przez Gamala Nasera,prezydenta Egiptu, Kanału Sueskiego.Wiem że Anglicy podpuścili Izraelczyków( zbytnio nie musieli sie starać gdyż wiadomo nie od dziś że Izrael i Egipt to "pies ikot") przeciwko Egiptowi i 29.10.1956 ruszyli oni na Egipt choć Dawid Ben Gurion wiedział że gdyby Egipt walnął ręką w stół to by sie Izraelczycy wtedy posikali ze strachu oni po prostu nie byli gotowi do wojny.Egipt był tak zakręcony łykńięciem "kanału" że chyba zamknął oczy na tą sprawe.Prawie 80 tyś. żołnierzy,ok. 500 samolotów i 7 lotniskowców najechałó Egipt.5 dni wojny i dwa telefony(jeden z USA drugi z CCCP i 6 listopada Anglicy i Francuzi szybciutko sie zwijali z egiptu.Jak zawsze i wszędzie wielki brat zza oceanu i 2 wielki brat zza miedzy musieli sie wtrącić we wszystko co sie na ziemi dzieje wink.gif JeZeli ktoś ma fotki będe wdzięczny,szczególnie z Port Saidu no i oczywiście z samego kanału gdyż było w nim zatopionych wiele statków.
Panek3101
Znalazłem jakieś zdjęcie z walk na Synaju. Słyszałem,że spryciarz Naser tuż przed nacjonalizacją kanału(to było oficjalne i jawne) polepszał swoje stosunki ze wschodem za co dostał prezenty w postacie radzieckiej broni pancernej. Ewidentnie spodziewał się tej wojny. Myślę, że kryzys miał podłoże walki(odwiecznej) zachodu ze wschodem, i nie chodzi tu o położenie obu państw, bo to akurat źle wskazywałoby na ich sojusze.

[attachmentid=6652]
hocha
Dowiedz się więcej o modyfikacjach (i ich podłożu politycznym) planu desantu o kryptonimach: Omlety, Muszkieterowie i Teleskop. Polecam również zapoznanie się ze wspomnieniami Rafula Eitana i Awrahama Joffe. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org