Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Renesans na Sląsku: informacje
historycy.org > Historia sztuki > SZTUKA NOWOŻYTNA > Sztuka renesansu
athria
Szukam informacji na temat renesansu na Sląsku- cechy charakterystyczne, główne ośrodki i dzieła.
rycymer
Zamek brzeski jest zabytkiem wyjątkowym. Zaliczany do klasy "0" jest jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych na Śląsku a brama główna zamku porównywana wartością architektoniczną do kaplicy zygmuntowskiej na Wawelu. Obecny kształt zamku pochodzi z przebudowy i rozbudowy przeprowadzonej w latach 1532 - 1560, a niewątpliwie inspiracją tej budowli był krakowski Wawel.
Pierwsze wzmianki o istnieniu w Brzegu zamku książęcego pochodzą z 1235 roku. Był to niewielki dwór gotycki, będący siedzibą namiestnika książęcego a dla książąt wrocławskich stanowił miejsce postoju podczas podróży. Innego znaczenia nabiera po wyodrębnieniu się w 1311 roku księstwa brzeskiego i utworzeniu tu rezydencji książąt brzeskich istniejącej aż do wymarcia lini piastowskiej w 1675 roku. Dużej przebudowy zamku dokonał w latach 1360 - 1370 książę Ludwik I. Fragmenty murów tego zamku do dziś są widoczne w skrzydle południowym.
W roku 1532 książę Fryderyk II rozpoczyna przebudowę a następnie rozbudowę zamku w stylu renesansowym. Inspiracją jest niewątpliwie krakowski Wawel. Książę sprowadza do Brzegu włoskich architektów Jakuba i Franciszka Parrów oraz Bernarda Niurona. Prace budowlane prowadzono w szybkim tępie. W latach 1541 - 1544 wzniesiono skrzydło południowe (od placu Moniuszki), w 1544 - 1547 skrzydło wschodnie (od placu zamkowego). Skrzydło północne powstaje po umocnieniu grząskiego terenu (od strony Odry),dopiero po wbiciu kilkuset dębowych pali i osadzeniu ich na twardym podłożu można było stawiać fundamenty. W roku 1547 umiera książę Fryderyk II a głównym realizatorem prac jest jego syn Jerzy II. Dzięki niemu zamek otrzymuje wspaniałe renesansowe wykończenie architektoniczne i artystyczne dzięki którym podziwiany był przez współczesnych i potomnych. Prace budowlane trwały do roku 1560 a wykończeniowe do 1582r.


Cyt. za: http://wroclaw.hydral.com.pl/11949,obiekt.html.

Niby niewiele tego, zawsze jednak coś... wink.gif

Pozdrawiam!
athria
wielkie dzięki...bardzo pomocna informacja i na pewno mi się przyda. worthy.gif Jeśli ktoś miałby coś jeszcze...czekam
rycymer
W Brzegu mieści się również późnorenesansowy ratusz, który wzniesiono w latach 1570 - 1572. Do dziś zachował się w całości w swej pierwotnej, renesansowej formie. W sali posiedzeń rady znajdują się późnobarokowe malowidła. Zaprojektowali go Bernard Niuron i Jakub Parr.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org