Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Celownik Vampir
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Uzbrojenie > Prototypy, projekty, broń unikatowa
jojomayer
http://www.allegro.pl/item288444084_celown...izor.html#photo
czy to jet słynny wampir?? bo nie wiem czy męczyć tatę smile.gif
AKMS
Nie. To urządzenie wygląda bardziej na radziecki noktowizor NSP-2 generacji 0
ku140820
Jakby ktoś wystawiał "Vampira" na Allegro, to by zażądał za takie cudeńko pewnie z jedno 0 więcej, albo i dwa...
Botras
No i na Vampirze raczej nie było napisów "W LEWO" i "W PRAWO" wink.gif
Grzesio
QUOTE(Darth Stalin @ 24/12/2007, 20:51)
Jakby ktoś wystawiał "Vampira" na Allegro, to by zażądał za takie cudeńko pewnie z jedno 0 więcej, albo i dwa...
*


A ja myślę, że Vampir na Allegro w ogóle by nie trafił - a na pewno nie za jedno 0 więcej. wink.gif O ile pamiętam śledztwo na AHF, do dzisiejszych czasów nie zachował się ani jeden z tych celowników - a przynajmniej nic o takim nie wiadomo. Byłby to więc całkowity, światowy unikat.

Pzdr

Grzesiu
Scharfschütze
Witam
Raczej to nie wygląda na "Vampyra".
Dla porównania:
http://www.historycy.org/index.php?act=Att...pe=post&id=5338
http://www.stg.online.pl/main.html

Pozdrawiam wink.gif
Jason Bourne
Czyżby, a wiesz w ogóle co to był WAMPIR ?
Był to pierwszy stosowany w tamtych czasach noktowizor i był on stosowany właśnie przez oddziały Waffen SS. Chociaż masz po części rację co do 98k. Wampir był montowany na STG 44. Mimo to nadal myślę że Waffen SS było lepiej wyposażone od Wehrmachtu.
poldas372
Mamy jakieś informacje na temat zastosowania bojowego tegoż celownika?
Jason Bourne
Oczywiście, nie wiesz co to jest noktowizor ?
Noktowizor umożliwia widzenie w ciemności.
Wikipedia noktowizor

Uzytkownik nie pyta co to jest.
Uzytkownik wie co to jest i pyta o zastosowanie (kiedy, kto, gdzie, ile)
Moderator N_S
Jason Bourne
Waffen SS używało tej broni na froncie wschodnim. Mimo iż pomagała im nie zmieniło to wyniku wojny. Po prostu zbyt późno wprowadzono ją do produkcji.
Botras
QUOTE(Jason Bourne @ 10/01/2013, 15:54)
Był to pierwszy stosowany w tamtych czasach noktowizor i był on stosowany właśnie przez oddziały Waffen SS.
*



Gdzież to można znaleźć jakieś potwierdzenie, że Vampir był kiedykolwiek używany bojowo albo że chociaż przeszedł próby wojskowe...?
Jason Bourne
Nie chce mi się szukać wszystkich dokładnych informacji. Wiem o tej broni dzięki filmu dokumentalnemu o wszystkich broniach Waffen SS.
I wiem też że Niemcy na pewno go używali.

QUOTE
Nie chce mi się szukać wszystkich dokładnych informacji.

Jestes mlodym stazem uzytkownikiem wiec spedze te pare minut aby ci wyjasnic pewna sprawe. Otoz na Forum tego rodzaju wypowiedz (ktora zacytowalem) nie jest akceptowana. Jezeli cos twierdzisz, to musisz to prawidlowo udokumentowac (film nie wystarcza). Zasada jest prosta: albo dostosowujesz sie do regul albo przestajesz marnowac swoj i nie swoj czas. Chyba wyraznie to przedstawilem ?
Moderator N_S
Botras
A ja mam taką książkę o Sturmgewehrze: http://www.amazon.com/Sturmgewehr-From-Fir...r/dp/0889353565 , gdzie stoi, że nie ma żadnych śladów po bojowym użyciu, ani nawet po próbach wojskowych. Jeśli Hans-Dieter Handrich nie wie, to Ty możesz sobie najwyżej fantazjować.
Jason Bourne
Czyli pomyliłem się. To był prototyp.

Wiem też że takie coś istniało lecz może był to tylko prototyp.
Przepraszam za pomyłkę.

Przedstawiam jeden z dowodów na istnienie Wampira. Oto on.
QUOTE
Pierwszy niemiecki przetwornik optoelektroniczny opracowano w Instytucie Badawczym Poczty (Reichspostforschungsinstitut). Początkowo laboratoria Instytutu znajdowały się w Berlinie, później w związku z groźbą alianckich nalotów ewakuowano je do miejscowości Hassenbach.
Drugą niemiecką firmą, która prowadziła intensywne prace związane z noktowizją była firma A.E.G. Przedsiębiorstwo A.E.G. opracowało pierwszy noktowizyjny przetwornik optoelektroniczny już w 1934 roku!
Produkowane przetworniki optoelektroniczne (generacja 0) posiadały fotokatodę S-1. Przetworniki miały duże (w porównaniu do współcześnie produkowanych urządzeń) wymiary. Produkowano je w dwóch wersjach, o średnicy : 160 mm i 70 mm. Roczny potencjał produkcyjny Instytutu Badawczego Poczty szacowany był na: 600-700 sztuk przetworników 160 mm oraz ponad 200 sztuk przetworników 70 mm. Firma A.E.G. zdołała w ciągu całej swej działalności wyprodukować około sztuk POE, z czego tylko 186 sztuk zatwierdzono do użytku wojskowego (kryterium oceny była "jakość obrazu").
Przy użyciu wyprodukowanych przetworników niemieccy inżynierowie opracowali szereg systemów noktowizyjnych. Były to między innymi urządzenia:

- celownicze: Z.G. 1221 (przeznaczony do dział przeciwpancernych, próby bojowe miała prowadzić dywizja Waffen SS "Leibstandarte Adolf Hitler"), "Vampir" (przeznaczony dla karabinków automatycznych MP-43/MP-44), F.G. 12/50 (rozwojowa wersja "Vampira", stosowana do karabinów maszynowych MG-42 oraz jako pokładowy system celowniczy transporterów i czołgów Panther)
- obserwacyjne: "Uhu" (był to system obserwacyjny i wspomagajacy dla innych urządzeń noktowizyjnych, które mogły działać w trybie paswnym bez ryzyka ujawniania swoich pozycji; główną część składową systemu stanowił olbrzymi reflektor podczerwieni o mocy 5500 Watt zabudowany na transporterze półgąsienicowym), "Adler I/II" (modyfikacja systemu "Uhu" przeznaczona dla artylerii przeciwlotniczej), "Seehund" (urządzenie opracowane na początku drugiej wojny światowej dla Kriegsmarine, bardzo dobry noktowizyjny system obserwacyjny), "Spanner" (projektowany dla Luftwaffe noktowizor miał działać jako prymitywny termonamiernik wykrywający promieniowanie podczerwone emitowane przez gorące silniki samolotów)


Łączenie postów.
Użytkownik przekopiował czyjąś wypowiedź nie podając źródła ani nie zaznaczając, że jest to cytat. Wobec tego post został edytowany, aby wyróżnić tekst, który jest kopią postu usera caprimk1 z forum: http://www.militarium.net/forum/viewtopic....e53fdec5#p31956

Andrea$
QUOTE
Czyżby, a wiesz w ogóle co to był WAMPIR ?


Jak już, to Vampyr.

QUOTE
Chociaż masz po części rację co do 98k.


Powiem nieskromnie, że mam 100 % racji, bo podstawową bronią każdego niemieckiego piechura od 1939 roku do 1945 roku był Mauser Kar98k. Jedyną osobą, jaka nie była w niego uzbrojona, był dowódca drużyny, aż do 1944 roku, no i oczywiście celowniczy kaemu.

QUOTE
Wampir był montowany na STG 44.


Istnieją dwa zdjęcia tego celownika, zamontowanego na StG-44. I bynajmniej nie dowodzą tego, co piszesz.

QUOTE
Mimo to nadal myślę że Waffen SS było lepiej wyposażone od Wehrmachtu.


Kiedy?


QUOTE
  Czyli pomyliłem się. To był prototyp.

Wiem też że takie coś istniało lecz może był to tylko prototyp


Nie ''może'' tylko ''na pewno''.

QUOTE
Przedstawiam jeden z dowodów na istnienie Wampira. Oto on. Pierwszy niemiecki przetwornik optoelektroniczny opracowano w Instytucie Badawczym Poczty (Reichspostforschungsinstitut). Początkowo laboratoria Instytutu znajdowały się w Berlinie, później w związku z groźbą alianckich nalotów ewakuowano je do miejscowości Hassenbach.
Drugą niemiecką firmą, która prowadziła intensywne prace związane z noktowizją była firma A.E.G. Przedsiębiorstwo A.E.G. opracowało pierwszy noktowizyjny przetwornik optoelektroniczny już w 1934 roku!
Produkowane przetworniki optoelektroniczne (generacja 0) posiadały fotokatodę S-1. Przetworniki miały duże (w porównaniu do współcześnie produkowanych urządzeń) wymiary. Produkowano je w dwóch wersjach, o średnicy : 160 mm i 70 mm. Roczny potencjał produkcyjny Instytutu Badawczego Poczty szacowany był na: 600-700 sztuk przetworników 160 mm oraz ponad 200 sztuk przetworników 70 mm. Firma A.E.G. zdołała w ciągu całej swej działalności wyprodukować około sztuk POE, z czego tylko 186 sztuk zatwierdzono do użytku wojskowego (kryterium oceny była "jakość obrazu").
Przy użyciu wyprodukowanych przetworników niemieccy inżynierowie opracowali szereg systemów noktowizyjnych. Były to między innymi urządzenia:

- celownicze: Z.G. 1221 (przeznaczony do dział przeciwpancernych, próby bojowe miała prowadzić dywizja Waffen SS "Leibstandarte Adolf Hitler"), "Vampir" (przeznaczony dla karabinków automatycznych MP-43/MP-44), F.G. 12/50 (rozwojowa wersja "Vampira", stosowana do karabinów maszynowych MG-42 oraz jako pokładowy system celowniczy transporterów i czołgów Panther)
- obserwacyjne: "Uhu" (był to system obserwacyjny i wspomagajacy dla innych urządzeń noktowizyjnych, które mogły działać w trybie paswnym bez ryzyka ujawniania swoich pozycji; główną część składową systemu stanowił olbrzymi reflektor podczerwieni o mocy 5500 Watt zabudowany na transporterze półgąsienicowym), "Adler I/II" (modyfikacja systemu "Uhu" przeznaczona dla artylerii przeciwlotniczej), "Seehund" (urządzenie opracowane na początku drugiej wojny światowej dla Kriegsmarine, bardzo dobry noktowizyjny system obserwacyjny), "Spanner" (projektowany dla Luftwaffe noktowizor miał działać jako prymitywny termonamiernik wykrywający promieniowanie podczerwone emitowane przez gorące silniki samolotów)


Ładnie przekopiowane. I co z tego wynika?
Jason Bourne
Chodziło mi o to po części że Niemcy korzystali z Mausera 98k jak i również STG 44

A co do tego prototypu sprawdzałem w różnych miejscach i na Wikipedii było napisane;


,,ZG 1229 wszedł do uzbrojenia w lutym 1945 roku''
Mowa oczywiście o Vampirze.

Łączenie postów.
Zamiast pisać post pod postem używaj proszę opcji "edytuj".
Andrea$
QUOTE
  Chodziło mi o to po części że Niemcy korzystali z Mausera 98k jak i również STG 44


I co w związku z tym? confused1.gif Niemcy używali też X innych rodzajów broni strzeleckiej.
Botras
QUOTE(Jason Bourne @ 10/01/2013, 17:39)
Czyli pomyliłem się. To był prototyp.


To było co najmniej 200 szt.

QUOTE(Jason Bourne @ 10/01/2013, 17:39)
Przedstawiam jeden z dowodów na istnienie Wampira. Oto on. Pierwszy niemiecki przetwornik optoelektroniczny opracowano w Instytucie Badawczym Poczty (Reichspostforschungsinstitut). Początkowo laboratoria Instytutu znajdowały się w Berlinie, później w związku z groźbą alianckich nalotów ewakuowano je do miejscowości Hassenbach.(...)


Po pierwsze, nikt nie kwestionował istnienia tego urządzenia.
Po drugie, przekopiowany tekst z internetu nie może być żadnym dowodem na cokolwiek.

Nieładnie wkleić coś, co napisał ktoś inny: http://www.militarium.net/forum/viewtopic....e53fdec5#p31956.

Mlody, niedoswiadczony entuzjasta naszego Forum popelnia szereg pomylek.
Dobrze, ze weterani Forum wykazuja sporo tolerancji.
Moderator N_S
Tromp
Witam!
Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale zdajsie jedyne zastosowanie bojowe noktowizorów przez Niemców na froncie to Pantery (Tygrysy Królewskie?) na Froncie Wschodnim, od Balatonu?
Jason Bourne
Więc przepraszam za wklejanie nie mojego tekstu. Już na pewno tak nie zrobię lecz nie wiem czy Vampir był stosowany bojowo przez Niemców czy był to tylko prototyp ?
Najpierw napisaliście że się mylę więc napiszcie mi to proszę.
Botras
O ile wiem, nie ma żadnych śladów użycia bojowego tego urządzenia, pozostaje więc uznawać, że nie miało to miejsca.
Jason Bourne
Dobrze, w takim razie dziękuję i przepraszam za zamieszanie, które przeze mnie powstało.
poldas372
Jedyne bojowe zastosowanie noktowizorów, które przyjmuje się za niby pewne, to udział kompanii PzKpfw-V, wyposażonych w taki sprzęt, na Froncie Zachodnim wiosną 1945r.
Na Froncie Wschodnim (włącznie z Węgrami) tego czegoś nie użyto.
Informacje na ten temat są mało przekonujące, lecz dowody pośrednie wskazują, że coś na rzeczy musiało być.
Tromp
QUOTE(poldas372 @ 12/01/2013, 16:00)
Jedyne bojowe zastosowanie noktowizorów, które przyjmuje się za pewne, to udział kompanii PzKpfw-V, wyposażonych w taki sprzęt, na Froncie Zachodnim wiosną 1945r.
Na Froncie Wschodnim (włącznie z Węgrami) tego czegoś nie użyto.
Informacje na ten temat są mało przekonujące, lecz dowody pośrednie wskazują, że coś na rzeczy było.
*


Coś gdzieś kiedyś czytałem, że nad Balatonem właśnie niemieckie Pz V zniszczyły paręnaście różnych tetów i Józków właśnie w nocy, dzięki użyciu noktowizji.

Notabene, jak jesteśmy przy mniejszych urządzeniach, czy przypadkiem Amerykanie na Okinawie nie mieli przy niedużej ilości kbk M1 jakichś celowników nocnych?
poldas372
Proponuję przeczytać bardzo rozsądny artykuł Łukasza Męczykowskiego min. na temat omawiany w tej dyskusji - http://www.konflikty.pl/a,2277,Wojska_lado...y._Czesc_1.html
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org