Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Lud nad Wisla - narodem wybranym ?
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
Arcyhistoryk
Jak myślicie czy polska zasługuje przez swoją historię na miano nowego narody wybranego ?
Mam nadzieje że jest wam to pojęcie znane drodzy forumowicze bo ja już kilka razy spotkałem się z określeniem polski a właściwie rzeczypospolitej jako nowego narodu wybranego.
Anakin
cieszę się, że jest wśród nas ktoś kto zna twórczośc Adama Mickiewicza rolleyes.gif
carantuhill
QUOTE(Arcyhistoryk @ 13/11/2007, 21:54)
Jak myślicie czy polska zasługuje przez swoją historię na miano nowego narody wybranego ?
Mam nadzieje że jest wam to pojęcie znane drodzy forumowicze bo ja już kilka razy spotkałem się z określeniem polski a właściwie rzeczypospolitej jako nowego narodu wybranego.

Chyba mesjaszem narodów albo przedmurzem chrześcijaństwa rolleyes.gif smile.gif smile.gif rolleyes.gif A kto Polaków wybrał? Sami się wybrali? Z Tetmajera pamiętam, że narodem wybranym byli górale, z tym co najwyżej mogę się zgodzić rolleyes.gif
Arcyhistoryk
Czytałeś III Cześć "Dziadów" A. Mickiewicza ?? co z tego że tyle narodów też zginęło ale chodzi mi tu też o terytorium gdzie wtedy była polska oprócz serc polaków ? moim zdaniem polska była na Syberii, Kaukazie, Uralu i Krymie w tym czasie. Ludzie nie wiedzieli w XX wieku gdzie mieszkają czy w III Rzeszy czy w ZSRR czy w GG ? A jak ktoś kto się urodził w 1850 roku w Warszawie to już nie był polakiem tylko rosjaninem.
yarovit
Czym ten los byl inny od losu Ormian i ich Armenii? Byli rozproszeni, zabijani, a ich gorska ojczyzna okupowana przez 3 mocarstwa.
carantuhill
QUOTE(Arcyhistoryk @ 14/11/2007, 17:41)
Czytałeś III Cześć "Dziadów" A. Mickiewicza ?? co z tego że tyle narodów też zginęło ale chodzi mi tu też o terytorium gdzie wtedy była polska oprócz serc polaków ? moim zdaniem polska była na Syberii, Kaukazie, Uralu i Krymie w tym czasie. Ludzie nie wiedzieli w XX wieku gdzie mieszkają czy w III Rzeszy czy w ZSRR czy w GG ? A jak ktoś kto się urodził w 1850 roku w Warszawie to już nie był polakiem tylko rosjaninem.
*

Trochę to chaotyczne dry.gif Licytowanie się własnym cierpieniem jest czymś żałosnym. Gdyby iść tym tropem to gorszy był los Ukraińców - także bez państwa, także mordowanych, wysyłanych na Sybir. Czy tylko Polacy turystycznie zwiedzali Workutę? Czy tylko Polacy nie mieli własnego państwa? Czy tylko Polacy byli ofiarami II wojny?
yarovit
Polska nie odzyskala niepodleglosci sama. Konieczne do tego bylo pokonanie w wojnie mocarstw centralnych przez aliantow zachodnich. Zas co do Izraela, to do podzialu Palestyny zmusily brytyjskie wladze oddzialy podziemia zydowskiego.
Alex Clockwork
Według powyższych kryteriów narodem wybranym byliby Irlandczycy.
Setki lat bez własnej państwowości,liczne ofiary w historii,rozproszeni po kontynentach.Wywalczyli niepodległośc od wielkiego Babilonu/Londynu i odzyskali Ziemię Obiecaną.

A teraz mają jeszcze raj podobno u siebie. smile.gif
Anakin
QUOTE(Alex Clockwork @ 14/11/2007, 19:04)
Według powyższych kryteriów narodem wybranym byliby Irlandczycy.
Setki lat bez własnej państwowości,liczne ofiary w historii,rozproszeni po kontynentach.Wywalczyli niepodległośc od wielkiego Babilonu/Londynu i odzyskali Ziemię Obiecaną.

A teraz mają jeszcze raj podobno u siebie. smile.gif
*

a do tego należy dodać, że zgodnie z legendą św. Patryk wywalczył (strajkiem głodowym) u Pana Boga, że na Sądzie Ostatecznym to on będzie sądził Irlandczyków.

Czy św. Stanisław coś takiego wskórał? Skąd! Jeszcze nam Polskie podzielnicował za swoja krzywde! O!
Dziad wędrowny
Jeżeli Polacy to naród wybrany, to chyba jesteśmy gdzieś po przekroczeniu Morza Czerwonego tongue.gif.
gregski
Przypomniał mi się rysunek Andrzeja Mleczki.
Żyd (pejsy, chałat, kapelusz) mówi do Polaka:
"Wy też jesteście narodem wybranym, ale do eksperymentów ekonomicznych".
Bolesław Śmiały
Idea polski jako narodu wybranego pojawiła się już w czasach sarmackich, nie wiem może jako pokłosie kontrreformacji? Z drugiej strony może to wpływ tysiącletniej (już) historii Żydów w Rzeczpospolitej. Podobno, jak mówią badacze, do dziś bez problemu można znaleźć ludowe przekazy, których jedynym źródłem mogły być tylko żydowskie grupy religijne. Wpływ na szlachtę musiał być o wiele większy.
balum
A czy jest jakiś naród, który nie uważa się za wybrany?
Ironside
W pewnym sensie każdy. Jednak tu chodzi chyba o takie przeświadczenie, któee przebija się wyraźnie w narodowej kulturze. Na przykład Czesi - cenią sami siebie jak każdy "normalny" naród pod słońcem, ale czy słyszeliśmy o tym, aby kiedykolwiek popularne było nad Wełtawą twierdzenie, że jest to naród stworzony do rzeczy wielkich? Czy taki motyw występuje często w czeskiej poezji, malarstwie, muzyce? Podobnie można zapytać o inne narody Europy - Norwegów, Finów, Holendrów etc.

Gdyby zaś z drugiej strony wymienić narody europejskie, u których taki wątek występował często: Rosjanie, Polacy, poniekąd Niemcy, na pewno Brytyjczycy. Ale czy więcej? Mam wątpliwości.
Ironside
Jest różnica między uważaniem się za naród wyjątkowy - to rzeczywiście można przypisać każdemu narodowi - a uważaniem się za naród wybrany do wyższych celów. Zapewne wątek narodu wybranego pojawił się kiedyś tam w kulturze każdego narodu, ale to trochę za mało, aby stwierdzić, że Czesi czy Włosi uważają się za takowy. Za naród wybrany uważa się bądź też uważał taki naród, u którego ów wątek jest lub też był DOMINUJĄCY w kulturze narodowej i świadomości narodowej. Polacy zaliczyli dwa takie etapy (sarmatyzm i zabory), Brytyjczycy jeden (epoka wiktoriańska), Amerykanie są w trakcie od mniej więcej II wojny światowej. Proszę o wykazanie, kiedy to w kulturze i świadomości Czechów dominowało przeświadczenie o ich wszechświatowej misji dziejowej.
gregski
A ja mam podejrzenie, że jednak Polacy są Narodem Wybranym ... do eksperymentów ekonomiczno-społecznych.
Magnat Kresowy
Moim zdaniem naród wybrany to taki, który dużo w swojej historii przecierpiał i często się poświęcał dla innych krajów. To pasuje do Polski.
Ironside

1) Już w Republice Rzymskiej powstała koncepcja ideologiczna, według której Rzymianie są przeznaczeni do panowania nad światem. Tymczasem ówcześni Kwiryci bynajmniej się nie lenili. Prowadzili ciągłe wojny o urzeczywistnienie tej idei. Nikt nie leżał brzuchem do góry i nie wymyślał uzasadnienia dla nieróbstwa - wręcz przeciwnie. Ideologia była uzasadnieniem dla DZIAŁANIA.

2) Identycznie rzecz się ma z brytyjską misją cywilizacyjną w XIX wieku. Była to ideologiczna podkładka dla budowy Imperium Brytyjskiego. Ludzie, którzy mieli na ustach tę ideę, również nie leżeli brzuchem do góry, ale budowali imperium - byli odkrywcami, żeglarzami, badaczami, żołnierzami i administratorami.

3) Polski mesjanizm wieku XIX również nie był ideologią leniuchów, ale miał uzasadniać czyn. W tym wypadku głównie czyn zbrojny, czyli walkę o "wolność waszą i naszą".

4) Amerykańska idea apostolstwa wolności i demokracji na całym ziemskim globie również ma uzasadniać konkretne CZYNY, a więc taką a nie inną politykę Stanów Zjednoczonych.

5) I wreszcie sarmackie przeświadczenie o byciu narodem wybranym również ma swoje źródło głownie w fakcie prowadzenia wojen z pohańcami, schizmatykami i heretykami - a więc bycia "przedmurzem chrześcijaństwa". Drugim źródłem tego przeświadczenia sarmatów był fakt ich czynnego udziału w sprawowaniu rządów i budowaniu ustroju Rzeczypospolitej. Gdzie Ty tu widzisz jakiekolwiek uzasadnienie dla lenistwa???

Także nie widzę żadnego uzasadnienia do formułowania generalnych reguł, jakoby idea narodu wybranego była "uzasadnieniem nieróbstwa". Takiej reguły po prostu nie ma.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org