Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Stadion Narodowy Na Służewcu ?
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
etubel
Jak wszystkim wiadomo obecna prezydent Miasta Stołecznego wpadła na pomysł zmiany lokalizacji Stadionu Narodowego. Zamiast na Pradze zaproponowała Wawer, Łomianki lub Służewiec. Problem w tym że plany zagospodarowania okolicy wokół projektu praskiego są już niemal gotowe, a sporządzenie nowych zajmie sporo czasu, którego jak również wiadomo nie mamy zbyt wiele. Zegar nieubłaganie tyka, a z każdą chwilą zbliżamy się do mistrzostw 2012. Gronkowiec-Tango argumentuje swoją propozycje znacznymi kosztami gruntów, które w jej przekonaniu powinno się przeznaczyć pod budowe luksusowych apartamentowców. Jak zatem interpretować jej koncepcje ? Rzeczywista troska czy też kolejny interes w stylu ex-platformersa Piskorskiego ?
Danielp
QUOTE(etubel @ 29/10/2007, 13:49)
Jak wszystkim wiadomo obecna prezydent Miasta Stołecznego wpadła na pomysł zmiany lokalizacji Stadionu Narodowego. Zamiast na Pradze zaproponowała Wawer, Łomianki lub Służewiec. Problem w tym że plany zagospodarowania okolicy wokół projektu praskiego są już niemal gotowe, a sporządzenie nowych zajmie sporo czasu, którego jak również wiadomo nie mamy zbyt wiele. Zegar nieubłaganie tyka, a z każdą chwilą zbliżamy się do mistrzostw 2012. Gronkowiec-Tango argumentuje swoją propozycje znacznymi kosztami gruntów, które w jej przekonaniu powinno się przeznaczyć pod budowe luksusowych apartamentowców. Jak zatem interpretować jej koncepcje ? Rzeczywista troska czy też kolejny interes w stylu ex-platformersa Piskorskiego ?
*


A po co w stolicy dwa stadiony piłkarskie o pojemności pow. 35 tys. ? Rozbudować (w domyśle dofinansować przez miasto/ew. państwo) stadion Legii do pojemności tych 50 tys. + doposażyć go aby mogły być na nim przeprowadzana zawody LA i dokończyć modernizację Stadionu Śląskiego. A na miejscy Stadionu X lecia postawić porządną salę sportowo-widowiskową na kilkanaście tys. miejsc.
NELSON
Rowniez uwazam, ze pieniadze powinny byc przeznaczone na stadion Legii.Typowo pilkarski stadion.Na cholere Stadion Narodowy?
Rozbawilo mnie niedawno oswiadczenie pani Jakubiak, ze powstanie Narodowy, w calosci sfinansowany z budzetu panstwa i kosztowal bedzie miliard.Skad ona wziela taka rowna cyfre?To tylko swiadczy o jej niekompetencji i braniu sumy kosztorysowej z sufitu.
Ironside
Zaraz zaraz - problem nie polega na tym, czy budować stadion, czy nie budować stadionu. Nie odwracajcie kota ogonem. Problem polega na tym, że Platformersi, wcale nie negując potrzeby zbudowania tego obiektu, nagle stwierdzają, że należy zmienić miejsce planowanej inwestycji. A przyczyny są dla mnie mocno niejasne.

Tereny dawnego stadionu dziesięciolecia to idealne miejsce na taką inwestycję. Położone w samym centrum miasta, doskonale skomunikowane - między dwoma mostami. a przede wszystkim sąsiadujące z dworcami kolejowymi. Na dodatek jest jasna sytuacja prawna, nie trzeba by toczyć już żadnych batalii. Do tego dodać należy jeszcze świetny projekt architektoniczny.
A Służewiec? Komunikacja do d..., a projektów ani śladu!

Dlatego, jak porównuję warunki na Pradze i na Służewcu, to mój wniosek co do przyczyn takiej ewentualnej decyzji jest tylko jeden - korupcja. Kawał ziemi w tak genialnym punkcie stolicy, jak właśnie Port Praski i Stadion, to szalona gratka dla deweloperów. Jak postawi się tam stadion i halę sportową, to kolesie na tym nei zarobią.
NELSON
W porzasiu Ironsidzie .To w koncu twoja parafia.Z tego co mi jednak wiadomo, to grunty na ktorych planuje sie postawic Stadion(obok 10 lecia) sa bagienne i niestabilne!Nie wiem czy uzbrojenie tego terenu jest wykonalne w jakims sensownym czasie.Stadion posiada swoja wage i tego wymaga!
gregski
Moim zdaniem - rozbudować Legię!
Wyjdzie taniej.
A po za tym co później robić ze "Stadionem Narodowym"? Imprezy będą się na nim odbywały 2-3 razy w roku, nie częściej, a kasa na utrzymanie takiego obiektu idzie ogromna!
Co z pozostałym czasem?
Wydzierżawić go kupcom?
Ironside
Z tego co mi jednak wiadomo, to grunty na ktorych planuje sie postawic Stadion(obok 10 lecia) sa bagienne i niestabilne!

- Malbork stawiano na takim gruncie, że jak się wkopałeś w ziemię na 1 metr, to już stała w dołku woda. A Malbork stawiano na początku XIV wieku wink.gif

Na poważnie: sama bryła stadionu X lecia jest straszliwie ciężka, bo to jest po prostu kupa gruzów ze Starówki. A jakoś przez te 53 lata nic się nie obsunęło, ani nie zapadło.

I jeszcze raz podkreślam - ja nie chcę teraz roztrząsać zasadności budowania stadionu narodowego. Decyzję o jego budowie podjęto - słuszną czy nie, dla tego tematu nie ma to znaczenia. Tu chodzi o to, dlaczego zmienia się miejsce inwestycji z doskonałego na kiepskie?? Swoją teorię wyłożyłem powyżej. Dodać jeszcze mogę (bo wtedy zapomniałem), że dziwnym trafem PO nie zająknęła się o tym przed wyborami.
NELSON
Bryla stadionu X lecia trzyma sie na gruzie z polowy Warszawy, wrzuconym w to bagno wlasnie.
Crazy Horse
QUOTE
Z tego co mi jednak wiadomo, to grunty na ktorych planuje sie postawic Stadion(obok 10 lecia) sa bagienne i niestabilne!Nie wiem czy uzbrojenie tego terenu jest wykonalne w jakims sensownym czasie.Stadion posiada swoja wage i tego wymaga!

Do tego co napisał Ironside mogę jeszcze dodać, że to nie jest argumentem PO-wców. Twierdzą oni, że na tym terenie powinny zostać zbudowane apartamentowce. No to jak to, stadion nie może powstać, a apartamentowce mogą?

Co do takich kuriozalnych lokalizacji jak Wawer, Białołęka i Łomianki: połączenie głównego obiektu euro 2012 z centrum Warszawy jedną nitką spowoduje prawdziwą katastrofę komunikacyjną porównywalną ze stanem Zakopianki po Sylwestrze.

"Stadiony powstają dzisiaj poza centrami miast" - argumentuje HGW wraz z chórem innych platformersów. Z tym że w większości znanych miast centrum i jego okolice są ściśle zabudowane (m.in. obiektami sportowymi, a jakże). Warszawa ma dziury nawet w samym śródmieściu. Dobrym pomysłem na wypełnienie tych luk jest budowa centrów handlowo-usługowych, muzeuów, obiektów sportowych i innych funkcji centrotwórczych. "Sypialnie" miasta powinny być skupione w pewnej odległości od śródmieścia, czyli na Mokotowie, Żoliborzu, Woli, Ochocie itd. Jeśli jednak HGW długo porządzi w Warszawie, to będziemy mieli sytuację odwrotną - będziemy jeździć na przedmieścia dla rozrywki i wracać do centrum na noc biggrin.gif
Wartburg
Popieram Ironside'a - ostatnio chyba często, to słyszy (czyta) rolleyes.gif .

Co do pomysłu powiększenia pojemności stadionu Legii do 50 tys, to pamiętam, że jakiś czas temu były głosy, iż to będzie szkodliwe dla otoczenia stadionu i zakłóci harmonię tego miejsca, czy jakoś tak (nie znam się) .
NELSON
Najbardziej sszkodliwi dla otoczenia to sa obecni(i byli)kibole Legii.Budowa nowoczesnego i duzego stadionu pozwolilaby zmarginalizowac w jednym sektorze cale to chamstwo i umozliwilaby przyjscie na stadion normalnym kibicom.
carantuhill
A czemu w ogóle budować stadion w Warszawie? Dla tej garstki co chodzi na mecze (no i przy okazji demoluje otoczenie). Stadion narodowy w Chorzowie!!! Przynajmniej na południu ludzi piłka interesuje..
etubel
Carantuhill: "A czemu w ogóle budować stadion w Warszawie? Dla tej garstki co chodzi na mecze (no i przy okazji demoluje otoczenie). Stadion narodowy w Chorzowie!!!"

Z bardzo prostej przyczyny: Warszawa jest Stolicą i właśnie tu powinno odbyć się otwarcie mistrzostw.

Ironside: "Dlatego, jak porównuję warunki na Pradze i na Służewcu, to mój wniosek co do przyczyn takiej ewentualnej decyzji jest tylko jeden - korupcja. Kawał ziemi w tak genialnym punkcie stolicy, jak właśnie Port Praski i Stadion, to szalona gratka dla deweloperów. Jak postawi się tam stadion i halę sportową, to kolesie na tym nei zarobią."

Jak dla mnie trafiłeś w sedno problemu.
Crazy Horse
QUOTE
A czemu w ogóle budować stadion w Warszawie?

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że mistrzostwa Europy omijają stolicę kraju, w którym się odbywają. Nawet jeśli niektórzy obywatele tego kraju mają na punkcie swojej stolicy niezdrową obsesję biggrin.gif

Sprawa stadionu jest prosta: albo nowy stadion powstanie tam, gdzie był planowany albo Euro ominie Warszawę. Proponowane lokalizacje są wyjęte z kapelusza. HGW chyba nie zdawaje sobie sprawy z tego, ile może trwać samo uregulowanie spraw własności gruntów. Moim zdaniem HGW działa wbrew interesowi miasta, którego jest prezydentem.
NELSON
Do warszawiakow.
A postawcie se go gdzie chcecie!Widzial ktos ten ostatni projekt?Zbaraz przy tym to jest maly pikus.Chcecie taki koszmarek? Prosze bardzo!
Acha!Zeby mi nie bylo biadolenia, kiedy kafary od 6 rano do 22 wieczorem, przez 2 lata beda bily pale, coby ten koszmar bylo na czym oprzec.
etubel
Przypominam, że stadion ma zaistnieć nie tylko z myślą o Warszawiakach. Według pierwotnego założenia (bo kto wie co wymyśli obecna ekipa ? Na razie pomysły Gronkowiec-Tango nie wróżą nic dobrego) obiekt ten miał pełnić również funkcje inne niż sportowe. Zapewne doskonale sprawdziłby się jako miejsce na koncerty z prawdziwego zdarzenia które wbrew pozorom przydałoby się Stolicy. I pamiętajmy, że przy okazji otwarcia mistrzostw stadion narodowy ma być wizytówką całego kraju a nie tylko Warszawiaków. Stąd radziłbym trzymać kciki za pomyślność tej inicjatywy.
swatek
QUOTE
Nie ma innego wyjścia. Inauguracyjne spotkanie mistrzostw Europy w 2012 roku musi odbyć się w Warszawie. Tak jest zapisane w umowe dotyczącej organizacji Euro - pisze "Dziennik".

Jeżeli ten wymóg nie zostanie spełniony, to Polsce i Ukrainie zostanie odebrana to piłkarskiego święto.


http://sport.wp.pl/wiadomosc.html?wid=9341...=1193733854.467

QUOTE
sama bryła stadionu X lecia jest straszliwie ciężka, bo to jest po prostu kupa gruzów ze Starówki. A jakoś przez te 53 lata nic się nie obsunęło, ani nie zapadło.


Spotkałem się ze stwierdzeniem, że na X-lecie dlatego przestano grać bo płyta była nierówna rolleyes.gif Co do budowy Malborka - to ile lat go budowano?
Mam wrażenie, że Prezydent Warszawy kombinuję jak by tu zarobić na gruntach po stadionie X-lecia a jednocześnie zbudować tanim kosztem stadion na Euro2012. Jeśli chcemy złapać dwie sroki za ogon można obejść się smakiem.
Danielp
QUOTE(Ironside @ 29/10/2007, 17:38)
Tereny dawnego stadionu dziesięciolecia to idealne miejsce na taką inwestycję. Położone w samym centrum miasta, doskonale skomunikowane - między dwoma mostami. a przede wszystkim sąsiadujące z dworcami kolejowymi. Na dodatek jest jasna sytuacja prawna, nie trzeba by toczyć już żadnych batalii. Do tego dodać należy jeszcze świetny projekt architektoniczny.

Trochę dziegciu:
komunikacja - duża cześć kibiców będzie chciała na mecz dojechać samochodem, czy tam będzie parking na kilka/kilkanaście tys. samochodów + zakorkowane obie części miasta.
Dwa dworce kolejowe - W-wa Wileńska ok standard europejski (zgrabnie połączony z Carrefourem). W-wa Wschodnia -pominę milczeniem (może od dwóch lat coś się zmieniło, kiedy ostatni raz tam byłem).

Moje miejsce na stadion (jeśli już musi być): okolice planowanej autostrady/obwodnicy + dobry dojazd WKD czy inną kolejką podmiejską.

QUOTE
Co do takich kuriozalnych lokalizacji jak Wawer, Białołęka i Łomianki: połączenie głównego obiektu euro 2012 z centrum Warszawy jedną nitką spowoduje prawdziwą katastrofę komunikacyjną porównywalną ze stanem Zakopianki po Sylwestrze.

Ale lepiej jest mieć zakorkowaną jedną drogę (lokalizacja np.Łomianki) niż sparaliżowane centrum.
QUOTE
Kawał ziemi w tak genialnym punkcie stolicy, jak właśnie Port Praski i Stadion, to szalona gratka dla deweloperów.
*


A niech miasto to sprzeda (otwarty przetarg coś na kształt licytacji), zaznaczając ze ma tam powstać hala widowiskowo- sportowa na 20 tys. osób + parking na te 3 tys aut.
QUOTE
Sprawa stadionu jest prosta: albo nowy stadion powstanie tam, gdzie był planowany albo Euro ominie Warszawę.

Ominąć Warszawę może mecz otwarcia, mecze Euro mogą być rozgrywane na stadionie Legii.
Ironside
komunikacja - duża cześć kibiców będzie chciała na mecz dojechać samochodem, czy tam będzie parking na kilka/kilkanaście tys. samochodów + zakorkowane obie części miasta.

- A od kiedy to, przyjeżdżając na imprezę sportową, parkuje się pod samym stadionem?? Moja Sister była w czasie ostatnich mistrzostw świata w Hanowerze. Kibice mieli kwatery rozrzucone po całym mieście, a na mecze maszerowali pieszo i z hałasem.
Poza tym teren o którym mówimy, to 36 hektarów. Miejsce na parking się znajdzie.

Dwa dworce kolejowe - W-wa Wileńska ok standard europejski (zgrabnie połączony z Carrefourem). W-wa Wschodnia -pominę milczeniem (może od dwóch lat coś się zmieniło, kiedy ostatni raz tam byłem).

- Miałem na myśli dworzec Warszawa-Stadion. Plany inwestycji zakładają jego gruntowną modernizację.

Moje miejsce na stadion (jeśli już musi być): okolice planowanej autostrady/obwodnicy + dobry dojazd WKD czy inną kolejką podmiejską.

- Czyli GDZIE?

A niech miasto to sprzeda (otwarty przetarg coś na kształt licytacji), zaznaczając ze ma tam powstać hala widowiskowo- sportowa na 20 tys. osób + parking na te 3 tys aut.

- Chciałbym, żeby tak było. Ale przecież HGW już powiedziała, że tam powinny powstać mieszkania. Przynajmniej jest kobieta szczera i mówi niemalże wprost, że ktoś chce zarobić.


A postawcie se go gdzie chcecie!Widzial ktos ten ostatni projekt?Zbaraz przy tym to jest maly pikus.Chcecie taki koszmarek?

- NELSONIE, czy my mówimy o tym samym projekcie?? Moim zdaniem jest świetny - stadion, obok "skrzydlaty" wieżowiec, a bryła dawnego stadionu zamieniona na bardzo oryginalny park tarasowy.
gregski
Ktoś zadzwonił do Trójki i zauważył, że historia kołem się toczy.

1812 - Klęska Napoleona w Rosji
1912 - Zatonięcie Titanica
2012 - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

Obśmiałem się jak norka!
etubel
Miejmy nadzieję że będzie jednak nieco lepiej.
makron
Jako warszawiak uważam, że Stadion Narodowy powinien powstać na miejscu Stadionu X-lecia. Dojazd, jak trafnie pokazał Ironside jest najlepszy z możliwych: dwa nowe mosty (Świętokrzyski + Poniatowszczak ze zmienioną kilka lat temu nawierzchnią i właśnie zmodernizowaną trakcją tramwajową), tramwaje z kilku kierunków, autobusy, duży przystanek PKS, kolej, a jak się uda, to i metro. Poza tym nie ma obawy, że ludzie będą jechać tylko w jednym kierunku, jak by było w przypadku np. Służewca. Na Stadion łatwo dojechać nie tylko z miasta, ale i z całej aglomeracji (ok. 3 mln). Oczywiście korki będą, ale i tak już są. Lokując stadion na obrzeżach miasta nie pozostawia się już wyboru w kwestii dojazdu: spróbujcie puścić kilkadziesiąt tysięcy ludzi środkami transportu publicznego, które obecnie obsługują Puławską i Rzymowskiego (to w przypadku budowy stadionu na Służewcu, który i tak jest nieźle obsłużony komunikacyjnie). Metro odpada, bo przecież w kierunku południowym już poszła jednak nitka (Kabaty) i drugiej przez lata nie wybudują, bo dużo bardziej potrzebne jest obsłużenie osi wschód-zachód (Praga-Wola/Ochota/Bemowo). Rozwiązanie jest jedno: wtedy dopiero wszyscy wsiadają w samochody i HURAAA!!! A ktoś z Was próbował kiedyś wyjechać z Warszawy Puławską w godzinach szczytu? Polecam. smile.gif
Warszawa nie ma fajnego obiektu sportowego z prawdziwego zdarzenia, więc zbudowanie nowoczesnego kompleksu z dużym stadionem jest miastu potrzebne. Poza Legią i Polonią (oba obiekty są, delikatnie mówiąc, nie pierwszej młodości i urody) nie ma już właściwie nic. A przecież jest jeszcze wspaniały teren Skry, który przecież można by tak fajnie wykorzystać modernizując obiekty (stadion główny, stadion treningowy, hala, korty, muzeum sportu, basen i ogromna przestrzeń do zagospodarownia na ewentualne parkingi lub inne obiekty). Skra jest gorzej obsługiwana przez komunikacje miejską, choć od instniejącej już stacji metra Pole Mokotowskie to tylko kwadrans spacerkiem. A w tej chwili ten obiekt po prostu niszczeje, że aż strach patrzeć.
Jeśli chcemy, żeby Warszawa była brana pod uwagę przy organizacji masowych imprez sportowych, ale i kulturalnych, to musi powstać nowoczesny i spójny koncepcyjnie kompleks obietków sportowych oferujący szeroką możliwość wykorzystania (a nie traktować ewentualnego Stadionu Narodowego jako miejsca, w którym zostaną rozegrane 2-3 mecze reprezentacji w roku). Posiadając nowoczesną bazę będzie można starać się o organizację innych imprez (lekkoatletycznych chociażby, a w przyszłości - choć przez najbliższe półtorej - dwie dekady to z pewnością marzenie ściętej głowy, być może na poważnie powalczyć o organizację Olimpiady). Mistrzostwa Europy są świetną okazją, żeby zbudować na nowo infrastrukturę sportową w stolicy (obiekty Legii, oczywiście modyfikowane, są z lat 30-ych; stadion Polonii w swojej zasadniczej formie pochodzi z roku 1950, a stadion X-lecia, jak sama nazwa wskazuje powstał w roku 1955). Przyznacie chyba, że w takiej sytuacji wyrzucać duży stadion narodowy poza Warszawę jest ciosem w plecy dla rozwoju sportu w stolicy. Oddalenie od centrum będzie faktycznym zmarginalizowaniem obiektu i dopiero wtedy stanie się on niopłacalnym molochem używanym może 2-3 razy w roku. Pomysł HGW uważam zatem za kompletnie chybiony, choć być może niepozbawiony pewnych racji ekonomicznych. Jednak w tym wypadku powinno chodzic o prestiż i o promocję sportu, a nie o pieniądze. pozdrawiam.
carantuhill
QUOTE(NELSON @ 30/10/2007, 9:55)
Do warszawiakow.
A postawcie se go gdzie chcecie!Widzial ktos ten ostatni projekt?Zbaraz przy tym to jest maly pikus.Chcecie taki koszmarek? Prosze bardzo!
Acha!Zeby mi nie bylo biadolenia, kiedy kafary od 6 rano do 22 wieczorem, przez 2 lata beda bily pale, coby ten koszmar bylo na czym oprzec.
*
W Warszawie to tak buduje się stadiony http://wyborcza.pl/1,75248,7603706,Diabli_...ias=3&startsz=x
Ironside
QUOTE(carantuhill @ 26/02/2010, 10:16)
QUOTE(NELSON @ 30/10/2007, 9:55)
Do warszawiakow.
A postawcie se go gdzie chcecie!Widzial ktos ten ostatni projekt?Zbaraz przy tym to jest maly pikus.Chcecie taki koszmarek? Prosze bardzo!
Acha!Zeby mi nie bylo biadolenia, kiedy kafary od 6 rano do 22 wieczorem, przez 2 lata beda bily pale, coby ten koszmar bylo na czym oprzec.
*
W Warszawie to tak buduje się stadiony http://wyborcza.pl/1,75248,7603706,Diabli_...ias=3&startsz=x
*


Drzewiecki jest z Łodzi, a Sobiesiak z Wrocławia, a budowa stadionu nie jest inwestycją miejską, tylko rządową. Problemy z realizacją mają swoje źródło nie w ratuszu, ale w Ministerstwie. Zaiste, oto wspaniały dowód na to, jak się buduje w Warszawie rolleyes.gif

Mam wrażenie, że dla stwierdzenia, jak się buduje w Warszawie, bardziej adekwatny byłby ten oto link: http://mostpolnocny.warszawa.pl/
Husarz
Ze stadionami w Warszawie to w ogóle jakaś kpina. Raz, że koszt wydaje się być absurdalnie wysoki, dwa, że powstają też stadiony dla Legii i Polonii. Kto tam będzie grał potem ? Czy nie lepiej żeby Legia i Polonia wspólnie dzierżawiła ten stadion ?

Ironside
No ale od kiedy stadiony NARODOWE są stadionami klubowymi? Na Stade de France też nikt na co dzień nie gra. Takie stadiony buduje się na wielkie międzynarodowe imprezy sportowe. Jak się impreza skończy, to stadion służy do rozgrywania meczów międzynarodowych, finałów pucharu, do organizowania koncertów. I stoi gotowy na inną imprezę międzynarodową. To nie jest inwestycja, która koniecznie musi się zwrócić w pieniądzu. To jest inwestycja prestiżowa.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org