Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: NKWD
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > ZSRR i alianci wschodni > Wojska Lądowe (w tym wojska ZSRR)
Fikus
Witam
(na wstępie pisze co do treści tematu, NIE JESTEM antysemintą)
Otóż jakiś rok temu spotkałem się z poglądem, iż w NKWD (za przeproszeniem) "pracowali" sami/w większości osoby pochodzenia Żydowskiego, którzy po wojnie mieli zostać usunięci ze swoich stanowisk i wywiezieni/zabici.
Usłyszałem to nie od nacjonalisty/skinheada , tylko od mojego dziadka, który żył, w tamtym okresie, w okolicach w frontu wschodniego, i spotykał sie z przejawami bestialstwa Rosjanów (nabijanie dzieci na pale, itp)

Więc moje pytanie:
1. Co do członków NKWD, czy naprawdę byli to Żydzi, w większości, czy to tylko plotka/propaganda ?
2. Co do przedstawionych działań NKWD, czy miały one miejsce, czy to też jest takie nie do końca, prawdziwe....

Więc ponieważ nutruje mnie to już od roku, chciałbym poznać prawdę, albo chociaż jakieś założenia tej koncepcji.

Pozdrawiam
leszek
Najprawdopodobniej Twój dziadek był świadkiem "wyczynów" ukraińskich fanatycznych szowinistów. NKWD to było normalne wojsko. Poza kadrą oficerską i podoficerską byli tam żołnierze z poboru. Żydzi, owszem zajmowali szereg wysokich stanowisk we wczesnym ZSRR ale chyba nie dominowali.
Husarz
Głowy nie dam ale i Polaków (powiedzmy polskiego pochodzenia ludzi radzieckich) też pewnie "kilku" było więc dlaczego nie miałoby być Żydów ? Może błędne jest mniemanie że ZSRR to Rosja i rosjanie.
magister
Mam pyatani jak można było rozpoznać członków formacji NKWD?Kolor otoków,naszywki?
leszek
QUOTE(magister @ 29/09/2007, 10:09)
Mam pyatani jak można było rozpoznać członków formacji NKWD?Kolor otoków,naszywki?
*


Czapka z granatowym otokiem, zielona bluza, granatowe spodnie.
Alex Clockwork
QUOTE(leszek @ 29/09/2007, 10:03)
Żydzi, owszem zajmowali szereg wysokich stanowisk we wczesnym ZSRR ale chyba nie daominowali.
*


Powiedzmy że mieli znaczącą nadreprezentacje.


Aha -kiedyś wpadła mi w ręce pewna książeczka którą sobie zachowałem.Takie oto cuda znalazłem w pewnej tabelce.

Pseudonim Nazwisko prawdziwe Narodowość
Lenin Uljanow Rosjanin
Trockij Bronstein Zyd
Stekłow Nahamkes Zyd
Martow Cederbaum Żyd
Zinowjew Apfelbaum Żyd


...i tak dalej roi się od panów Złotogórskich,Złotych,Kapłanów i Pomocnorękich.
Byłbym wdzięczny gdyby ktos mógł to zweryfikować bo mam podejrzenie że ta książeczka stanowiąca reprint wydania z 1920 jest angielskim odpowiednik naszego swojskiego "Poznaj Żyda"
Celt
A czy nie należałoby zacząć od tego że całą to "Firmę" założył Polak, szlachcic, karany w szkole za mówienie po polsku - Feliks (łac.szcześliwy;) ) Dzierżyński wink.gif
Więc niech nas nie dziwi że w NKWD znajdziemy przedstawicieli wielu narodowości.
A co do nabijania dzieci na pale - NKWD miało inne zadania; nie musieli się w ten sposób rozładowywać wink.gif
Alex Clockwork
QUOTE(Celt @ 29/09/2007, 15:09)
A czy nie należałoby zacząć od tego że całą to "Firmę" założył Polak,
*


Warto podkreślić cudzysłów,ponieważ Dzierżyński załóżył Czriezwyczajke (WCzK) i OGPU a NKWD powstało już po śmierci Feliksa Edmundowicza.
magister
NKWD było "bękartem" Czarnej Sotni,jeśli mówimy o nadreprezentacji Żydów w Czeka/GPU bo NKWD w czasach Stalina to inna sprawa,to powinniśmy znać metody prawosławnej Czarnej Sotni które stosowano wobec społeczności Żydowskiej. A mowa o nad reprezentacji, Łotysze stanowili sporą grupe w Czeka,Estończycy,Finowie,Polacy.
Czy Lenin był Rosjaninem,jak patrzeć na jego korzenie to był w części Rosjaninem,Tatarem,Kałmukiem,Karaimem/Chazarem.Dzierżyński był Polakiem bo za takiego się uważał.Zresztą co znaczy nadreprezentacja w KPP byli Żydzi,ale byli również byli legioniści-b.piłsudczycy,zarówno z pierwszego jak i drugiego nie można wyciągać wniosków.
Fikus
Dzięki za odpowiedź. Pomogła na pewno i pozwoliła poukładać sobie pewne rzeczy.

I jeszcze mam pytanko dot. Feliksa D. wink.gif
Czy na prawdę spalił dom publiczny ?
(kiedyś student na lekcji wspomniał o czymś takim w luźnej rozmowie, i nie wiem czy traktować to jako żart, czy też prawdę)

Pozdrawiam i jeszcze raz, dzięki wszystkim za odpowiedzi.
pozdrawiam
carantuhill
QUOTE(Fikus @ 2/10/2007, 20:29)
I jeszcze mam pytanko dot. Feliksa D. wink.gif
Czy na prawdę spalił dom publiczny ?
(kiedyś student na lekcji wspomniał o czymś takim w luźnej rozmowie, i nie wiem czy traktować to jako żart, czy  też prawdę)

*



Chyba okradł dom publiczny-pieniądze nie smierdzą, a rewolucja potrzebuje środków.
rycymer
QUOTE(carantuhill @ 2/10/2007, 21:34)
QUOTE(Fikus @ 2/10/2007, 20:29)
I jeszcze mam pytanko dot. Feliksa D. wink.gif
Czy na prawdę spalił dom publiczny ?
(kiedyś student na lekcji wspomniał o czymś takim w luźnej rozmowie, i nie wiem czy traktować to jako żart, czy  też prawdę)

*



Chyba okradł dom publiczny-pieniądze nie smierdzą, a rewolucja potrzebuje środków.
*



Może rzeczywiście spalił? Być może był wówczas anarchistą, a jak wiadomo, anarchiści słynęli z nieprzejednanie wrogiej postawy wobec prostytucji... rolleyes.gif

Pozdrawiam!
ak_2107
28/09/2007, 23:20

Witam
(na wstępie pisze co do treści tematu, NIE JESTEM antysemintą)
Otóż jakiś rok temu spotkałem się z poglądem, iż w NKWD (za przeproszeniem) "pracowali" sami/w większości osoby pochodzenia Żydowskiego, którzy po wojnie mieli zostać usunięci ze swoich stanowisk i wywiezieni/zabici.
Usłyszałem to nie od nacjonalisty/skinheada , tylko od mojego dziadka, który żył, w tamtym okresie, w okolicach w frontu wschodniego, i spotykał sie z przejawami bestialstwa Rosjanów (nabijanie dzieci na pale, itp)

Więc moje pytanie:
1. Co do członków NKWD, czy naprawdę byli to Żydzi, w większości, czy to tylko plotka/propaganda ?
2. Co do przedstawionych działań NKWD, czy miały one miejsce, czy to też jest takie nie do końca, prawdziwe....

Więc ponieważ nutruje mnie to już od roku, chciałbym poznać prawdę, albo chociaż jakieś założenia tej koncepcji.



Co to jest NKWD ?

Palowanie nie jest taka prosta operacja. Moze ktos przyblizy
szczegoly techniczo - anatomiczne tej operacji ?
mieszkoch
QUOTE(ak_2107 @ 18/12/2007, 0:54)
[i]  28/09/2007, 23:20   


Palowanie nie jest taka prosta operacja. Moze ktos przyblizy
szczegoly techniczo - anatomiczne tej operacji ?
*


POLECAM stososny fragment 'Pana Wolodyjowskiego' Sienkiewicza. Barwne opisy popraowdzone z epickim rozmachem, zaś narracja aż skrzy się od 'techniczno-anatomicznych' szczegółów!
ak_2107
POLECAM stososny fragment 'Pana Wolodyjowskiego' Sienkiewicza. Barwne opisy popraowdzone z epickim rozmachem, zaś narracja aż skrzy się od 'techniczno-anatomicznych' szczegółów!

No wlasnie.
To tak z rycinami po bodajze pierwszym oblezeniu Wiednia.
Turecka jazda z ponadziewanymi na dzidy czy inne kopie dziecmi.
cwalujaca wzdluz murow. Wedlug swiadkow naocznych.
Taki mlody austriak mogl wazyc od 5 do 10 kg. Zainteresowanym
proponuje umieszczenie podobnego ciezaru (raczej nie w postaci
mlodego austriaka ) na koncu kilkumetrowego kija i zmierzenie stoperem czasu ile przecietnie wysportowany czlowiek taki
kij w jednej rece utrzyma.

Z palowaniem nie radzilbym raczej eksperymentowac. Wystarczy
poczytac Sienkiewicza a potem zastanowic sie jak funkcjonowalo to rosyjskie palowanie w II ws,o ktorym dziadkowie opowiadaja.


Zdaje sie, ze troche z tematu zbaczamy - mialo byc o NKWD.
Zreszta czyba nie szkodzi.Jest o Zydach, bestialskich ruskich, domach publicznych. Czyli histerycznie ciekawie.

Kto wie, jaka byla ulubiona potrawa zolnierzy oddzialow NKWD ?.
Czytalem gdzies o Zydach co to ...dzieci... Jesli enkawude
skladal sie z wiekszosci z mojzeszowych to kto wie ????
Premagape
Jaroslav Hrycak w książce "Historia Ukrainy 1772-1999" podał w którymś miejscu, że 60-80% wyższych oficerów NKWD stanowili Żydzi. Podkreślam wyższych, nie wszystkich. Spotkałem się z tą informacją tylko w tej książce, ale przyznaję się, że nie zgłębiałem tematu i nie szukałem dalszych informacji na temat składu narodowościowego NKWD.
Gerhard
QUOTE(Premagape @ 18/12/2007, 10:08)
Jaroslav Hrycak w książce "Historia Ukrainy 1772-1999" podał w którymś miejscu, że 60-80% wyższych oficerów NKWD stanowili Żydzi. Podkreślam wyższych, nie wszystkich. Spotkałem się z tą informacją tylko w tej książce, ale przyznaję się, że nie zgłębiałem tematu i nie szukałem dalszych informacji na temat składu narodowościowego NKWD.
*



byłbym ostrożny ze wskazywaniem narodowości...

QUOTE
W pierwszych latach po rosyjskiej rewolucji wśród wtajemniczonych osób krążyły plotki, że Stalin jest nieślubnym synem Przewalskiego (podobno Polaka), znanego badacza Azji. Jego nazwisko nosi azjatycki koń stepowy. Na fotografii Przewalski i Stalin są podobni jak dwie krople. Wiedząc o tym pytałem Chruszczowa, czy wie coś na ten temat. Nic z tego nie wyszło. Chociaż wydawało mi się, że wie coś o tym. Natomiast dość obszernie mówił o dużej roli Polaków w utrwalaniu władzy radzieckiej w Związku Radzieckim. W pewnym momencie stwierdził: "Wtedy w «Czeka» głównym językiem był polski".

Źródło: Gorzki smak władzy, Franciszek Szlachcic

Franciszek Szlachcic (1920-1990) - generał brygady, działacz państwowy i partyjny, wysoki funkcjonariusz bezpieczeństwa publicznego w okresie PRL


A tak ogólnie trzeba przyznać,że Związek Radziecki bardzo "równo" traktował wszystkie swoje narody - mogłeś awansować niezależnie od tego czy pochodziłeś z Rosji, Ukrainy, Kazachstanu czy Kirgizjii, czy byłeś Łotyszem czy Żydem. Ważna była "wierność władzy", zdolności osobiste i znajomość "języka urzędowego".

Także prześladowania wszystkich narodowości były "demokratyczne": mordowano i wysyłano "na Sybir" wszystkich jak leci.. Było wiele "akcji" specjalnych: Ukraina, Polska, kraje nadbałtyckie, Czeczenia, Żydzi - ale ich ilość była tak duża, ze w zasadzie wszyscy byli prześladowani.

NKWD także było wielonarodowe i prześladowało wszystkich. Co do "Żydów w NKWD" - jest to plotka powstała podczas kolejnych prześladowań. Miała uzasadnić i dodatkowo rozniecić niechęć do Żydów. Wskazanie kilkudziesięciu "wysoko postawionych Żydów" nie było problemem, jeżeli się uwzględni, że w NKWD było kilkaset tysięcy osób.
rycymer
QUOTE(ak_2107 @ 18/12/2007, 0:54)
[i]  28/09/2007, 23:20   
Palowanie nie jest taka prosta operacja. Moze ktos przyblizy
szczegoly techniczo - anatomiczne tej operacji ?
*



Ze swej strony polecić mogę fragment tomu II Legendy Tatr Kazimierza Przerwy - Tetmajera pt. Janosik Nędza Litmanowski, który z iście homeryckim rozmachem opowiada o wbiciu na pal na krakowskich Krzemionkach Aleksandra Kostki - Napierskiego... sleep.gif
woti
Z "kwestią żydowską" trzeba bardzo ostrożnie, jeśli kto chce być uczciwym badaczem. Jednym z przykładów niech będzie "sam" Adolf H. i jego krewni...
W CZEKA obcokrajowcy (nie tylko Żydzi) byli nadreprezentowani. Byc może wynika to ze znanej nie tylko w tym przypadku tendencji do specyficznego podejścia przez "obcych" do "ppodstawowej masy narodu". Okrutni dyktatorzy często byli outsiderami. Napoleon, Stalin i Hitler są tego najlepszymi przykładami. W samej zaś Rosji carowie bardzo chętnie zatrudniali obcych jako wysokiej rangi dowódców w wojsku, marynarce i policji.
------------------------
Tu jednak konkretniej o Feliksie Edmundowiczu: dawno temu poznałem starsza panią, która opowiadała, że miała rodzinne kontakty z familią "krwawego" Feliksa. Potwierdziła jego szlacheckie i polskie pochodzenie, ale dodała, że jego matka na łożu śmierci przeklęła go "za to, co Rosjanom zrobił". Ta sama pani twierdziła, że stosunek Feliksa do Rosjan, a szczególnie tych "białych" wynikł z faktu, że jego ukochaną zgwałcono i zamęczono w carskim więzieniu.
Na ile powyższe może być prawdą? Czy ma potwierdzenie w znanych dokumentach? Nie wiem, ale dama owa nie wyglądała na osobę "gadającą po próżnicy".
Ona też twierdziła, że Lenin zaprzysiągł zemstę carowi i jego rodzinie za to, że jego brat został stracony za udział w zamachu na cara (fakty dot. brata i zamachu są dość znane).
Żółkiewicz
Trochę to przestarzały wątek, ale wydaje mi się że nie został
z jakichś powodów wyczerpująco omówiony.
Być może właśnie dlatego że wszyscy boimy się oskarżenia o antysemityzm. Wydaje mi się jednak, że najlepszym sposobem na uniknięcie antysemityzmu jest możliwość dyskutowania o Żydach
jak o każdym innym narodzie. Bez ich demonizowania ale i bez udawania, iż są narodem wybranym wśród którego nie trafiają
się zbrodniarze.
Fakt że w NKWD było wielu Żydów wynikał z określonej sytuacji historycznej.
Dla wielu młodych ludzi, komunizm w swych pierwszych latach wydawał się być bardzo atrakcyjną ideą, bo czy nie są piękne hasła powszechnej równości i braterstwa? Szczególnie atrakcyjny był dla młodych Żydów, którzy nie chcieli dalej funkcjonować w swych zamkniętych, odizolowanych kulturowo społecznościach. Wielu więc garnęło się do komunistów, dających im nadzieję, a że byli to ludzie jako tako wykształceni, bo społeczność żydowska tradycyjnie i powszechnie szkoliła swoją młodzież w sferze abstrakcyjnego myślenia, zajmowali wyższe stopnie w organizacji.
Tem bardziej, że komunizm był popularny raczej wśród tych co nie mieli nic do stracenia, czyli biednych w większości analfabetów.
Problem polega na tym, że rewolucyjny komunizm poszedł paradoksalną drogą, wychodząc z założenia, że piękne idee można wcielić w życie okrutnymi metodami. Do tego po rewolucji komuniści radzieccy doszli do wniosku, że tylko oni wiedzą czym jest komunizm i że może się on rozwijać wyłącznie pod ich kierownictwem.
I tak pojawił się Leninizm a co gorsza Stalinizm.
Stalin bezpardonowo tępił nie posłusznych mu komunistów, a szczególnie tych którzy mieli jakieśkolwiek sentymenty do narodowej niezależności. A do tego zadania najlepiej nadawał się aparat złożony z ludzi pozbawionych swojego kraju i związanych z tym zależności.
Dla czego na kresach wschodnich rzeczypospolitej, duża część nkw-dzistów była Żydami i to często miejscowymi?
Bo była do tej działalności najlepiej przystosowana.
Po pierwsze nie byli emocjonalnie związani z Polakami czy Ukraińcami.
Często zresztą mieli w pamięci jakieś dawniejsze krzywdy.
Po drugie znali język i lokalne środowisko.
Mogli więc być najbardziej skuteczni.
Z tych samych względów, później, gdy Roosevelt z Churchillem oddali nas i resztę wschodniej europy Stalinowi, ten wraz z Berią umieszczali żydowskich komunistów z danych krajów na czele lokalnych struktur władzy i służb bezpieczeństwa.
U nas był Jakub Berman czy Józef Światło (Izaak Fleischfarb)
Według raportu Nikołaj Sieliwanowskiego napisanego dla Berii w 1945r
w polskich służbach bezpieczeństwa było 19% Żydów, ale stanowili oni 50% kadry oficerskiej.
Na Węgrzech dyktaturę sprawował Mátyás Rákosi,( Mátyás Rosenfeld)
Nie wiem jak to było w Czechosłowacji.
{Zmiany nazwisk dokonywano z powodu, który tak zdefiniował Beria w rozmowie z Rakosim-Rozenfeldem "Węgry miały wielu cudzoziemskich królów, ale króla żydowskiego tolerować nie będą"}
Sytuacja zmieniła się po śmierci Stalina, (do której przyczynił się zresztą Beria). Beria z kolei został zlikwidowany przez Chruszczowa.
Wraz z Berią zlikwidowano wielu oficerów NKWD (głównie Żydów).
Zmiana sytuacji nastąpiła również w podległych Moskwie krajach.
Władzę zaczęły przejmować niedobitki lokalnych komunistów.
U nas, po wyjściu z więzienia władzę przejął Gomułka.
Światło uciekł do Stanów, Bermana odsunięto od władzy.
Wielu oficerów SB zmieniło stanowiska a wraz z nimi dokonało (czasami powtórnej) zmiany nazwisk w celu zatarcia przeszłości.
Ich dzieci i wnukowie mają spory wpływ na aktualną sytuacją polityczną w naszym kraju.

Jeśli ktoś wie, niech mi powie, co można zrobić by po takim stwierdzeniu uznano tylko, że stwierdzam fakt a nie pałam jakąś urojoną nienawiścią do Zydów?

Może to na razie tyle co do pierwszego pytania.

Co do drugiego to opisane przez ciebie zbrodnie są działaniami typowymi dla ukraińskich Banderowców i Upowców.
NKWD miała z tym tyle wspólnego, że nienawiść między Ukraińcami a Polakami była im na rękę, bo po okrutnych rzeziach jakich dokonali Banderowcy, ludność polska, witała armię sowiecką jak wybawicieli.
NKWD organizowała nawet tak zwane Istriebitielnyje Bataljony do których masowo wstępowali Polacy by bronić się przed Ukraińcami lub mścić się za śmierć bliskich. Zresztą były również Istriebitielnyje Bataljony złożone z Ukraińców "napuszczane" przez NKWD na Polaków.

No i może na koniec rada.
Słuchaj uważnie dziadka,(jeśli jeszcze żyje) bo był świadkiem wydarzeń i doznał "historii" na własnej skórze a czego nie rozumiesz
staraj się doczytać z "różnych" źródeł.

Pozdrawiam
Michał
ku 250622
QUOTE(Żółkiewicz @ 1/10/2011, 18:46)
[...]

Jeśli ktoś wie, niech mi powie, co można zrobić by po takim stwierdzeniu uznano tylko, że stwierdzam fakt a nie pałam jakąś urojoną nienawiścią do Zydów?

[...]

Wskaz wyniki badan statystycznych jaki byl % Zydow w NKWD i jaki w spoleczenstwie. Wtedy bedziemy miec nadzieje na punkt zaczepienia do tego czy bylo ich tak "duzo".
emigrant
W NKWD nie wiem jaki procent, ale kiedyś czytałem wyniki dla Biura politycznego za Lenina i w Komitecie Centralnym. Wyszło, wysoko: ponad 50% osób pochodzenia żydowskiego i to grubo, przy kilkuprocentowym stanie w całym społeczeństwie.
Żółkiewicz
Jeszcze link do strony z danymi statystycznymi w temacie
http://niniwa2.cba.pl/zydzi_w_kierownictwie_ub.htm
ku 250622
Wybacz, ale Twoje dane nie dotycza NKWD, wiec zdecydowanie w temacie nie sa.
Żółkiewicz
Przepraszam.
Jeśli nie brać pod uwagę faktu, że będący Żydami oficerowie "polskich" służb bezpieczeństwa, najczęściej rozpoczynali swoją karierę w NKWD a po oficjalnym transferze, nadal realnie podlegali Berii, faktycznie nie ma to związku z tematem.

to faktycznie nie ma to związku z tematem.
Bardzo cenna obserwacja - wiec wracajmy to tematu !
Moderator N_S
Żółkiewicz
Zdaje się, że pierwotnie temat brzmiał, Żydzi w NKWD, a odnosił się szczególnie do działalności tegoż na kresach Rzeczypospolitej.
Skoro wykazaliśmy, że wczesne PRL-owskie służby bezpieczeństwa były pochodną NKWD i faktycznie jej podlegały to chyba pozostajemy w temacie?
Jeśli nie, poproszę o ponowne zdefiniowanie tematu.
Ambioryks
QUOTE
Co do członków NKWD, czy naprawdę byli to Żydzi, w większości, czy to tylko plotka/propaganda ?

W NKWD większość funkcjonariuszy stanowili Rosjanie, choć we wczesnym okresie było wśród nich również wielu Żydów, Polaków, Łotyszy, Ukraińców, a później również Gruzinów i Ormian.

Podczas "wielkiej czystki" usunięto z NKWD, a następnie aresztowano i zabito właściwie wszystkich Polaków, a także wielu Żydów, Niemców i Łotyszy. Za to po objęciu stanowiska ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR przez Berię w NKWD była wyraźna nadreprezentacja Gruzinów i Ormian. Za to była "niedoreprezentacja" Kazachów i Uzbeków, patrząc na ich liczbę jako mieszkańców ZSRR i porównując to z liczbą Gruzinów i Ormian.

Na wysokich stanowiskach w NKWD było wielu Ormian i Gruzinów (oprócz oczywiście Rosjan), za to praktycznie w ogóle nie było Kazachów ani Uzbeków. Widać władze ZSRR nie ufały tym ostatnim.

W latach 1937-1939 w NKWD nastąpiło wyraźne przesunięcie narodowościowe na korzyść Rosjan i ludzi z Kaukazu, natomiast na niekorzyść Polaków, Żydów, Łotyszy i Niemców. Zresztą w organach partyjnych sytuacja wyglądała podobnie.

W 1940 roku ludowymi komisarzami republik ZSRR byli:

Armeńska SRR: Aleksiej Korotkow (Rosjanin)
Azerbejdżańska SRR: Stiepan Jemieljanow (Rosjanin)
Białoruska SRR: Ławrientij Canawa (Gruzin)
Estońska SRR: Boris Kumm (Estończyk)
Gruzińska SRR: Awksienti Rapawa (Gruzin)
Karelo-Fińska SRR: Michaił Baskakow (Rosjanin)
Kazachska SRR: Siemion Burdakow (Rosjanin)
Kirgiska SRR: Siemion Abuszenko (Rosjanin)
Litewska SRR: Aleksandras Gudaitis-Guzevičius (Litwin)
Łotewska SRR: Alfons Noviks (Łotysz)
Mołdawska SRR: Nikołaj Sazykin (Rosjanin)
Tadżycka SRR: Andriej Charczenko (Ukrainiec)
Turkmeńska SRR: Timofiej Borszczew (Żyd)
Ukraińska SRR: Iwan Sierow (Rosjanin)
Uzbecka SRR: Aleksiej Sadżaja (Gruzin)

Później zastępcami Berii byli Bogdan Kobułow i Leon Safrazjan - Ormianie.

Wiele informacji o narodowości wyższych rangą i funkcją oficerów NKWD można znaleźć w pracach Nikity Pietrowa.
http://www.memo.ru/history/nkvd/kto/index.htm i http://www.memo.ru/uploads/files/845.pdf

W latach 50. sytuacja zmieniła się jeszcze bardziej na korzyść Rosjan, gdy ekipa Chruszczowa usunęła z najwyższych stanowisk Żydów i Kaukazów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:%C5...BCb_specjalnych - spośród 84 znanych Żydów w NKWD w sumie ponad połowa została rozstrzelana.
QUOTE
kiedyś czytałem wyniki dla Biura politycznego za Lenina i w Komitecie Centralnym. Wyszło, wysoko: ponad 50% osób pochodzenia żydowskiego i to grubo, przy kilkuprocentowym stanie w całym społeczeństwie.

Lenin cenił Żydów, inaczej niż Stalin. Od 1917 do ok. 1937 we władzach Rosji sowieckiej/ZSRR Żydzi faktycznie stanowili bardzo dużą część, jednak później - można powiedzieć, że Stalin i Beria odżydzili ZSRR, przynajmniej w pewnym stopniu.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org