Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Konflikt polsko-krzyżacki w 1331 roku
historycy.org > Historia Polski > POLSKA JAGIELLONÓW > Konflikt polsko-krzyżacki
jpeterek
Witam
Mieszkam w okolicach Stawiszyna (miasto na trasie Kalisz-Konin). Większość żródeł dot. wyprawy Krzyżaków i wojsk czeskich w 1331 roku na Polskę podaje, że obydwa wojska spotkać się miały w okolicach Kalisza. Jakiś czas temu zasłyszałem, że precyzyjniej miejscem spotkania Krzyżaków i króla czeskiego Jana Luksemburskiego miał być właśnie Stawiszyn. Czy to prawda? Źródła podają co najwyżej, że Stawiszyn został zniszczony podczas odwrotu Krzyżaków spod Kalisza w kierunku Konina/Inowrocławia. Dziękuję za wszelką odpowiedź.
Piotr
Primo!
QUOTE(jpeterek @ 27/08/2007, 14:57)
Jakiś czas temu zasłyszałem, że precyzyjniej miejscem spotkania Krzyżaków i króla czeskiego Jana Luksemburskiego miał być właśnie Stawiszyn. Czy to prawda?
*


Pierwszy raz słyszę, a ponieważ ten temat jest mi bardzo bliski, mogę autorytatywnie stwierdzić, że o planowanym spotkaniu Krzyżaków z Janem Luksemburskim informują jedynie nieliczne źródła proweniencji krzyżackiej. W żadnym z nich nie ma mowy o mieście Stawiszyn.

QUOTE(jpeterek @ 27/08/2007, 14:57)
Źródła podają co najwyżej, że Stawiszyn został zniszczony podczas odwrotu Krzyżaków spod Kalisza w kierunku Konina/Inowrocławia. Dziękuję za wszelką odpowiedź.                                                                   
*


W zasadzie jedno źródło: zeznania świadków procesu polsko-krzyżackiego z 1339 roku.

Pozdrawiam! rolleyes.gif
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org