Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Racja stanu czy sprawiedliwość
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
carantuhill
Zaczęło się niewinnie. Objawiło się nowe Westerplatte - obywatele niemieccy, którzy opuścili w latach 70-tych Polskę na mocy decyzji sądu zaczęli odzyskiwać swoje majątki. Po pierwszej decyzji, politycy zaczęli bić na alarm, straszyć najazdem Niemców, rugowaniem Polaków itd. Najbardziej jednak kuriozalną wypowiedzią były słowa J. Kaczyńskiego, że sądy powinny kierować się "polską racją stanu". Nie prawem, sprawiedliwością ale bliżej niezidentyfikowanym interesem Polski. Co to takiego?
1234
Sposób na "zjednoczenie Narodu przeciwko niemieckim najeźdźcom" i odwrócenie uwagi (a raczej próba odwrócenia) od tego, co się akurat dzieje.
Ja tam nie rozumiem tego posunięcia Kaczora. Byli to obywatele polscy i w latach 70-tych ich mienie pod porzucone nie podpapdało. Wyjechali i nie sprzedali, więc jak by nie było, należało to do nich. Co najwyżej mozna wyciągnąć zasiedzenie, ale to ja już dokładnie nie wiem, jak jest z datami.
carantuhill
Zdaje mi się trzydzieści lat, ale mogę sie mylić.
1234
Chyba jest jeszcze różnica "w dobrej" i w "złej wierze"
tuxman
Przypominam, że ci "biedni obywatele", którzy uciekli z PRL w latach 70-tych, przyznając się do przodków niemieckich zmienili obywatelstwo na niemieckie (nie są więc już Polakami) tudzież otrzymali od Rządu Niemiec właśnie w tamtych latach odszkodowania za porzucone mienie (przekraczające niejednokrotnie wartość tego co zostawili).
Z tego co wiem, Rząd Polski w tej chwili przeznaczył ~150 mln złotych na uregulowanie zapisów w Księgach Wieczystych w powiatach, których sprawa dotyczy (są też takie w Opolskim), co zakończy sprawę.

Odpowiadając więc na pytanie: i jedno i drugie. I Racja Stanu i Sprawiedliwość.

Pozdrawiam
carantuhill
W księgach wieczystych nadal figurują. Ich wina, że państwo polskie się nie popisało?
Domowik
Za zaniedbanie zmian w księgach wieczystych możemy jako Polacy mieć pretensje tylko do siebie. Okazuje się, że reguła, którą tak często stosują polskie władze - "jakoś to będzie" nie zawsze się sprawdza. Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko szybko dostosować przepisy, aby chroniły faktycznych posiadaczy danych nieruchomości.
1234

Przypominam, że ci "biedni obywatele", którzy uciekli z PRL w latach 70-tych, przyznając się do przodków niemieckich zmienili obywatelstwo na niemieckie (nie są więc już Polakami)

Dowcip w tym, że tego obywatelstwa się nie zrzekli, zresztą to akurat nie ma nic do rzeczy.
tudzież otrzymali od Rządu Niemiec właśnie w tamtych latach odszkodowania za porzucone mienie (przekraczające niejednokrotnie wartość tego co zostawili).

Jakieś dowody na potwierdzenie?
Z tego co wiem, Rząd Polski w tej chwili przeznaczył ~150 mln złotych na uregulowanie zapisów w Księgach Wieczystych w powiatach, których sprawa dotyczy (są też takie w Opolskim), co zakończy sprawę.

A to nie będzie musiał podać podstawy prawnej takiego "pozbawienia"?

Władysław IV Waza
Agnes Trawny, wyjechała w 1977 więc argument o zasiedzeniu przepada.
Argument Tuxmana:

nie są więc już Polakam

jest absurdalny ponieważ prawo jest równe dla wszystkich, zarówno dla Polaków jak i dla Niemców, a to że Trawny dostała rzekomo odszkodowanie
od rządu niemieckiego nie ma nic do rzeczy, ponieważ jeśli w księgach wieczystych jest ona zapisana jako właściciel to jest to oczywiste że będzie chciała odzyskać to co w świetle prawa należy do niej. Gdyby ktoś z Was dowiedział się że jego przodek figuruje jako właściciel kilkudziesięciu hektarów na atrakcyjnym turystycznie terenie np. na Litwie, to nie wykorzystalibyście tego i nie zgłosili swoich roszczeń?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org