Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Matura 2005: wszystko zwiazane z tematyka
historycy.org > Forum > Historia - pozostałe sekcje > Matura z Historii i WOSu
Pages: 1, 2, 3, 4
^^Scarlett^^
Mam mały problem, w maju pisz maturę z Historii sztuki (jak ktoś się orientuje to właśnie jednym z zadań jest opis architektury-przeważnie romańskiej lub gotyckiej, a wygląda to tak że w arkuszu jest plan jakiejś budowli, przekrój poprzeczny i widok ogólny i należy to pisać zwracając uwagę na bryłę, konstrukcję, plan, układ przestrzenny, dekoracje ) i mam wielka prośbę ...czy miał by może ktoś jakieś porządne przykłady opisu arch. Gdzie wyszczególniona jest bryła(…)dekoracja…bo straciłam na próbnej na tym trochę punktów i nie chciał bym tego zawalić w maju!!!

Pozdrawiam i proszę o pomoc!!!
Folkatka
Witaj, czy opis który masz zrobic ma byc podobny do takich, jakie robi się np. do dokumentacji konserwatorskiej? A jesli tak, to czy znasz schemat takiego opisu? Rządzi się on swoimi prawami - używa się tylko równoważników zdań, zaczyna sie od paru zdań ogólnie charakteryzujacych obiekt i potem przechodzi się do szczegółów: "koścół murowany, trójnawowy, z wieżą od strony zachodniej. Dach dwuspadowy pokryty gontem. Od wschodu do prezbiterium przylega nakryta pulpitowo zakrystia, etc." Tak to mniej więcej wygląda.Odwiedzaj swój wątek na biezaco. Jak coś znajdę to Ci wrzucę.
Pozdrawiam
smile.gif
^^Scarlett^^
No tak właśnie o to mi chodzi…tylko jest jeden problem… ja po prostu nie wiem co mam do czego powpisywać….bo np. na próbnej maturze było tak, że były te rysunki romańskiego kościoła i był tam wygląd ogólny, plan i wnętrze…i musiałam opisać pod względem bryły, konstrukcji i układu przestrzennego.
Z dekoracją i planem nie ma problemu.

Przykładowo mam układ przestrzenny i nie wiem na co mam w nim zwrócić uwagę!!! A Dopiero gdy patrzę na klucz odpowiedzi widzę to czego nie widziałam jak pisałam…i dlatego chciała bym poczytać więcej takich opisów…

P.S. dziękuję za odpisanie.
Urime
Myślę, że mogłabym ci pomóc, bo ja też mam zamar zdawać historię sztuki, ale za rok, bo moja szkoła jest czteroletnia( plastyk:P). Historii sztuki mamy 3 godziny w tygodniu, także mogę przejrzeć zeszyty i coś ci przepisać z konstrukcji i form architektury średniowiecznej. Ale może lepiej mailem?
Pozdrawiam:)
^^Scarlett^^
była bym wdzięczna!!!

pozdrawiam ciepło!
Friia
Urime, jeśli możesz, to dodawaj te informacje tutaj, bo więcej osób jest zainteresowanych zdawaniem historii sztuki (na przykład ja smile.gif
Zainteresowanym mogę polecić najnowszą książkę WSiPu (nie wiem, czy już jest w księgarniach, ale w wydawnictwie można zamówić) - "Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka". Jakkolwiek jest to pierwsze wydanie i zawiera trochę błędów, to pod kątem matury wydaje mi się cenne. Przykładowo architektura romańska zawiera m.in. podrozdziały: kompozycja bryły, konstrukcja, dekoracja a konstrukcja. Czyta się dość przyjemnie, zwłaszcza, że autorka przekazuje poza ścisłymi informacjami także te dotyczące kontekstu historycznego, geograficznego, społecznego, symboliczne znaczenie itp. Nie jest to omówienie zupełnie wyczerpujace, ale jako podręcznik sprawdza się dobrze.
Urime
My nie korzystamy na lekcjach ze "Sztuki i czasu". Najważniejsze są zeszyty i dużo, dużo reprodukcji, planów i takich tam. Najwięcej można znaleźć w "Sztuce świata", a jeśli chodzi o obrazy, to warto przeglądać "Wielkich malarzy".

Poniżej podstawowe rzeczy odnośnie architektury romańskiej ogólnie, bez przykładów.

ARCHITEKTURA konstrukcja
Podstawowym materiałem jest kamień obrobiony w kostkę. Użycie cegły ograniczone-najwcześniej występuje we Włoszech w Lombardii w połączeniu z kamieniem. Na północy cegła rozpowszechnia się dość szybko w końcu XII w /ze względu na trudności w zdobyciu kamienia/. Dla niektórych podstawowym materiałem jest drewno. Grube, ciosowe mury grubości ok. metra i więcej, okna i drzwi nieproporcjonalnie małe, dachy kryte deskami, słomą, w kościołach blachą ołowianą. Statkiem rzymskim i bizantyjskim są sklepienia: kolebkowe, krzyżowe, klasztorne, kopuła - występuje b. rzadko, częściej półkopuła /jako nakrycie absydy/, sklepienie kolebkowe otrzymało gurty czyli pasy sklepienne usztywniające konstrukcję, przenoszące ciężar na filary. W sklepieniu krzyżowym pojawiają się żebra które biegną po krawędzi przenikania się kolebek.
FORMA
Otwór drzwiowy niewielki, obramiony zazwyczaj parą kolumienek na których spoczywa półkolista archiwolta wypełniona tympanonem. Często obramienie ulega wzbogaceniu: nadproże, portal schodkowy. Występuje również portal baldachimowy.
OKNA
-okna romańskie są niewielkich rozmiarów zakończone łukiem półkolistym. W celu lepszego doprowadzania światła posiadają rozglifienie. Oprócz okien pojedynczych występują okna podwójne tzw. biforia /potrójne - triforia/. Okna występują w krużgankach wieżach lub galeriach. Spotykane są również okna koliste tzw. rozety. Najczęściej rozety znajdowały się w fasadzie zachodniej. Rozety we wnętrzu podzielone kamiennym laskowaniem i oszklone.
KOLUMNY
Trzony przeważnie gładkie, zazwyczaj nie zwężają się do góry, bazy składają się ze spłaszczonych talerzowatych elementów umieszczonych na kwadratowej płycie. Typowa głowica to głowica kostkowa zbliżona kształtem do półkuli. Z czterech stron półkule ścięta pionowymi płaszczyznami, górą-kwadratowa płyta. Płaskie boki głowicy otrzymują dek. płasko rzeźbioną. Obok kolumn w arch. romańskiej występują filary- na planie kwadratu lub prostokąta. We wnętrzu kościoła charakterystyczną dekoracją są służki. Są to smukłe pionowe pasy idące od sklepienia do posadzki albo kończące się na wspornikach. Z kolei na zewnątrz kościoła elewacja jest udekorowana fryzem arkadkowym oraz lizenami/paski na fasadzie/.

Jeżeli o tego typu informacje Ci chodzi, Scarlett, to wyślę też gotyk:)
Pozdrawiam:)
Urime
Jeszcze do romańskiej:)

ARCHITEKTURA SAKRALNA
Pozycją wyjściową arch. jest trójnawowa bazylika wczesnochrześcijańska ale już wówczas istnieje arch. halowa. Różnica zasadnicza tkwi w wysokości kościoła ponieważ kościół bazylikowy ma różną wysokość wszystkich naw /hala-równą/. Bazylika ma okna w nawie głównej i nawie bocznej przez co mamy tradycyjne oświetlenie, w kościele halowym całe wnętrze jest oświetlone głównie przez nawy boczne. W hali jest równomiernie oświetlone. Transept kościoła posiada ramiona znacznie wychodzące na zewnątrz prezbiterium-wydłuża się. Dookoła prezbiterium pojawia się obejście czyli ambit. Jest on przedłużeniem naw bocznych. Mogą się pojawiać również kaplice dookoła ambitu otwarte do wnętrza /jeżeli ich jest więcej niż 3 to jest to tzw. Wieniec kaplic/. Pod prezbiterium może mieścić się krypta wówczas posadzka jest znacznie uniesiona ponad posadzkę kościoła. Pojawia się również drugi transept w części zachodniej. Oprócz nawy głównej również nawy boczne mogą być zakończone niewielkimi absydami. Często we wnętrzach pojawiają się EMPORY. Kościoły są orientowane.
SKLEPIENIA
Jeżeli bazylika miała sklepienie krzyżowe to jej nawa główna podzielona była na 4 lub 4 kwadratowe przęsła sklepione krzyżowo. Jeśli w nawach bocznych miało znajdować się sklepienie krzyżowe to 1 kwadratowi nawy głównej odpowiadały 2 mniejsze kwadraty naw bocznych. Jest to tzw. system wiązany. Dalszy etap rozwoju sklepienia krzyżowego to pojawienie się trzeciego poprzecznego żebra /XII w/. Wówczas powstaje tzw. sklepienie sześciodzielne. Romańska sklepiona bazylika nie mogła być zbyt wysoka a mury musiały być grube i ciężkie.
BRYŁA
-Wieże - mogły stać osobno obok kościoła albo wyrastać z bryły. Mogły być pojedyncze lub ustawione parami na planie koła lub kwadratu. Mogły się znajdować w fasadzie zach. na końcach transeptu, na przecięciu naw, przy absydzie. Najczęściej mają kształt czworościennych lub ośmiościennych bloków nakryte piramidowymi dachami. Bryła niezbyt wysoka, ściany słabo rozczłonkowane, wejście najczęściej od strony zachodniej ale często również ze względów obronnych wejście mogło znajdować się z boku przy dłuższej fasadzie. Kościół romański pełni dwie funkcję obronną i sakralną.

Pozdrawiam
Friia
QUOTE
My nie korzystamy na lekcjach ze "Sztuki i czasu".

Ja też nie korzystam z niej na lekcjach (nie chodzę do plastyka) i nie twierzdę że "Sztuka i czas" powinna być traktowana jako jedyne źródło wiedzy. Po prostu nie wszyscy mają możliwość korzystania z takich jak Ty lekcji, a wtedy jakieś podsumowanie może się przydać.
A tak w ogóle, to cieszę się, że chce Ci się przepisywać te notatki. Nie wiem, jak pozostałe osoby, ale ja na pewno będę ja czytać z zainteresowaniem. Dzięki! smile.gif
Folkatka
Jeszcze w sprawie samego opisywania:
Najpierw bryła budowli, potem technika wykonania, a na końcu zdobnictwo. Poszukaj książek gdzie są takie, lub podobne opisy : np. Atlas zabytków sztuki w Polsce,
Łozińskiego Polskie kaplice kopułowe...
Powodzenia
^^Scarlett^^
Jej dziękuję wam wszystkim bardzo bardzo serdecznie!!!!
No to ja powiem wam jak moja sytuacja wygląda!!!!
Uczę się w LO, bo do plastyka zabrakło mi wiary w ciebie, no gdzie ja tam!!!
No ale w październiku zeszłego roku mnie oświeciło mnie i stwierdziłam że niech się dzieje co chce i pisze maturę z Historii sztuki!!! Niestety nigdy nie miałam tego przedmiotu tak na poważne i na jakimś poziomie!!! Co prawda próbną która była już na początku grudnia zdałam ale tak ledwo, ledwo !!! (jeśli ktoś ją widział to się orientuje JAKIE były pytania)
No tylko ja tak naprawdę nie wiem czy dobrze robię!!!

Jeśli chodzi o materiały to mam sylabusy, informatory i dzięki nim wiem na co liczyć i pod jakim kontem się przygotowywać.
Przeglądam wiele książek i szukam tej naj odpowiedniej, ale trudno tak wybrać z pośród takich tomów!!!
Ja osobiście polecam „Wiedze o kulturze” z PWN;
Książkę Joanny Guze „Na tropach sztuki” (bardzo fajnie napisana tak luźno i zrozumiale nawet dla osoby która mało orientuje się w odpowiedniej terminologi)
Poza tym polecam pożyczanie zeszytów od osób, które chodzą do plastyka(ja tak zrobiłam, ale radzę uważać bo niektóre rzeczy po prostu są zbyt szczegółowe i raczej niepotrzebne na poziom podstawowy - choć zdaje rozszerzony)
Poza tym jest świetny informator z wydawnictwa „Piątek 13” -Twoja matura – Historia Sztuki – Katarzyny Jarkiewicz
Aha jeszcze coś fajnego – mianowicie „Szkolny Słownik Terminów Artystycznych”
I oczywiście "Wielcy malarze"- ale tez tylko ci najważniejsi przedstawiający te główne kierunki, szkoły itp.

Najlepszy i najbardziej pocieszający (przynajmniej mnie) jest informator maturalny z hist. Sztuki z roku 2002 – bo jest tak szczegółowy opis wymagań w zakresie treści programowych…(mam tylko nadzieję że nie uległo to jakiejś zmianie) bo przynajmniej ja nie umiałam ze sztuki gotyckiej w Polsce wybrać najważniejszych zagadnień !!! a teraz przynajmniej nie uczę się wszystkiego… bo i tak bym już nie zdążyła!!!

Tak sobie myślę, że może z architekturą jakoś to pójdzie ale z malarstwem to chyba jakąś gigantyczną klęskę poniosę, bo ja nigdy nie uczyłam się opisywać obrazu pod względem ekspresji(a w kluczu występuje np. zróżnicowanie materii) a ja bym nigdy na coś takiego nie wpadła że takie coś w ogóle można wyczytać z obrazy!!!

Dlatego też prosiła bym bardzo, żeby ktoś kto się na tym zna wrzucił tu jakiś obraz i wytłumaczył dlaczego tak a nie inaczej go opisał!!!
Opisuje się pod względem: kompozycji, światłocienia, kolorystyki, Ekspresji ...i w sumie to mam tylko problem z kompozycją i ekspresją !!!

Pozdrawiam.


P.S. Urime kochana jesteś wielkie dziki!!!
Urime
No to ciag dalszy - gotyk:)

SZTUKA GOTYKU
ARCHITEKTURA KONSTRUKCJA
Zasadniczą nowością jest pojawienie się łuku ostrego w architekturze, przede wszystkim przy wznoszeniu sklepień. W dekoracji architektonicznej jest stosowany cały szereg innych łuków, np.
ostry
podkowiasty
ośli grzbiet
łuk Tudorów
kotarowy
Wychodząc od sklepienia opartego na ostrym łuku powstało sklepienie krzyżowo-żebrowe, które wpłynęło na pojawienie się szeregu odmian takich jak :
sklepienie gwiaździste,
sieciowe,
palmowe,
kryształowe
wachlarzowe.
SPOSÓB BUDOWY SKLEPIENIA KRZYŻOWO - ŻEBROWEGO
Konstruuje się sklepienie z żeber kamiennych lub ceglanych, wolne miejsca wypełnia się wysklepką.
Dzięki umiejętności budowania sklepienia o różnych kształtach całe wnętrze mogło być nakryte jednolitym sklepieniem /zerwanie z systemem wiązanym/. Kościoły są bardzo wysokie, posiadają duże okna i stosunkowo cienkie mury. W celu wzmocnienia konstrukcji kościoły gotyckie posiadają na zewnątrz dostawione w równych odstępach szkarpy tzw. przypory. Nadal powstają zarówno kościoły halowe jak i bazylikowe.
ROZKŁAD SIŁ CIĄŻENIA SKLEPIENIA
W kościele halowym : siły ciążenia sklepienia przechodzą na filary między nawowe i ściany oporowe na boczne wzmocnione na zewnątrz skarpami. W bazylice są 2 różne systemy
- system łuków oporowych - Łuki oporowe przenosiły ciśnienie od ściany nawy głównej ponad dachami naw bocznych na wyciągnięte w górę zewn. szkarpy naw bocznych. System stosowany na terenach gdzie podstawowym materiałem był kamień.
- system filarowo - szkarpowy - szkarpy dostawione są we wnętrzu kościoła do filarów międzynawowych od strony naw bocznych. Nawy boczne posiadają osobny system oszkarpowania. System stosowany na terenach gdzie podstawowym materiałem jest cegła.
Urime
ciąg dalszy...

PLANY KOŚCIOŁÓW GOTYCKICH
Większość kościołów to trójnawowe bazyliki lub hale znacznie wydłużone - również znacznie wydłużone prezbiterium. Wokół prezbiterium wieniec kaplic i ambit. Kompleks nawowy poprzedza narteks. Większość kościołów posiada transept czasem 2 lub 3 nawowy.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE BRYŁY
-lekkość, przejrzystość, ogrom, strzelistość, zwartość, przewaga kierunków pionowych /wertykalizm/, wrażenie odmaterializowania, ekspresja, sklepienie we wnętrzu bardzo rozległe pociągające wzrok ku górze, dekoracja rzeźbiarska podkreśla konstrukcję.
FORMA - PORTALE
Większe od romańskich również zakończone schodkowo ale zamiast kolumienek występują w portalach postacie ludzkie które stoją na cokołach, nad głowami mają baldachimy, portale zakończone łukiem ostrym, często posiadają wimpergę /ostry trójkąt/.
OKNA
Znacznych rozmiarów, zakończone łukiem ostrym, podzielone laskowanie /pionowe pasy kamienne/ w górnej części dekoracji maswerki, okna wypełnione witrażami, w części zachodniej charakterystyczna, kolista rozeta.
DACHY
Bardzo strome ściany szczytowe ozdobione żabkami, wierzchołki ozdobione kwiatonami, wieże sił zakończone pinaklami. Wszystkie formy posiadają budowle geometryczną, można wykreślić je za pomocą cyrkla i linijki. We wnętrzu kościoła żebra sklepienne przechodzą w pasy na ścianach tzw. służki. Mogą schodzić aż do posadzki lub dochodzić do wspornika. Na sklepieniu przecięcia żeber podkreślają dekoracyjne zworniki. Powstają budowle kamienne jak i ceglane. W arch. ceglanej profilowane cegły, mur ceglany był czasem układany geometrycznie, wzory z czerwono-czarnej cegły. We wnętrzu występuje charakterystyczny układ strefowy :
- arkady międzynawowe
- empory
- ciąg ozdobnych triforiów
- strefa okien
Fasada zewnętrzna również kilkustrefowa
- w przyziemiu 3 portale
- fryzy arkadowe
- strefa rozety i okien
- strefa wież - kwadratowe, ciąg z fasadą zakończone prosto bez hełmu
ARCHITEKTURA ŚWIECKA
Rozwija się słabiej niż sakralna. Udoskonala się budownictwo obronne, miasta otoczone murami, bramy posiadają mosty zwodzone, dookoła fosa, główne bramy poprzedza BARBAKAN /wzmacnia on obronę miasta/ W zabudowie miasta najważniejszy jest ratusz na planie prostokąta z wysoką wieżą, mieściły siedzibę władz miejskich. Pojawiają się arsenały a także sukiennice - obszerne hale targowe.

to tyle, o gotyku - w pigułce:P:P
Urime
To jeszcze parę planików:)

1. Notre Dame w Paryżu

2. Chartres

3. Reims

4. Amiens

5. Sainte Chapelle w Paryżu


pozdrawiam:)
sarimatha
hej Scarlett smile.gif jeśli masz gadu to zagadaj do mnie 4162956 smile.gif widzę że obydwie zdajemy historię sztuki biggrin.gif
ja miałam z podstawowego 84% a z rozszerzonego 96% smile.gif
nie wydaje mi się że jest bardzo trudne i jasne rozwiazuj sobie te syllabusy ale to za mało sad.gif
musisz się obyć na tyle żeby rozpozpoznawać nie tylko te cechy odp.dla epoki ale również autorów i motywy dlatego polecam oglądać albumy, czytać i analizować bryły biggrin.gif
Białoszewski, Bogusz, Sztuka świata wyd.arkady czy cylke czaspopism warto przeglądać smile.gif
jak będziesz miała ochote to zagadaj, będziemy mogły sobie może pomagac do tego maja smile.gif
pozdrawiam sari cool.gif
Urime
Ja mam propozycje w takim razie:)
Możnaby załozyć w Sztuce Nowoczesnej temat dotyczący malarstwa relistów, impresjonistów, postimpresjonistów (i całej tej reszty) i pobawić się w opisywanie tego pod kątem matury.
Moja "wizja" polega na tym, że ktoś opisałby jakąś załączoną reprodukcję, a reszta dodawałaby brakujące rzeczy...

Co o tym myślicie? Powiedzcie, czy jest sens zakładać taki temat i czy byłybyście zainteresowane przyłączeniem się?

Też podaję swój nr. gg 3718686

Pozdrawiam:)
Herme$
Co prawda sam nie zdaję matury z historii sztuki a i moja wiedza w tym zakresie zzbyt imponująca nie jest smile.gif, jednak jestem otwarty na poszerzanie swoich horyzontów i popieram ten ciekawy pomysł. Pozdrawiam Ulrime smile.gif
Agnes
Ja bym poleciła ksiazkę Karol Estreicher zarys historii sztuki ona jest bardzo gruba i bardzo dokładnie opisana i jeszcze Krystyna Zwolińska Mała Historia Sztuki oraz Sztuka i Czasi Architektura sakralna. To sa najlepsze ksiązki ja sie uczyłam sie do matury z Hist sztuki potem egzaminu wstepnego Historii sztuki i Grafiki Komputerowej.
Agnes
Urime możesz załozyć taki temat smile.gif w dziale sztuka nowoczesna.
Te tematy które sa zwiazane z Historią sztuki czy architektura i malarstwa i rzeżby.
dzabp
Witam,
tak się złożyło, że mógłbym pomóc w zakresie historii architektury; zarówno Polskiej, jak i europejskiej. Z tej rodzimej to polecam się z arch. proto- i romańskiej ( jakby potrzebne było coś z przedchrześcijańkskiej to również służe pomocą ), oraz gotyku. Z europejskiej to w sumie wszystkie najważniejsze obiekty, do klasycyzmu włącznie. Chodzi o ogólne założenia, opisy poszczególnych obiektów, rzuty, przekroje, elewacje, perspektywy, detale...
Chętnych zaprszam do korespondencji via mail, gg, lub na forum.
Pozdrawiam.
Nr gg 8274424
Agnes
Możesz na forum przecież Bo sa też nowsi userowie którzy też beda korzystać z pomocy historii sztuki radzilabym najlepiej tutaj niż poza forum. Jak sa teorie- neopogańskie poglady to bedzie usuwany.
Ale mozna pisac tez neo ale związane z architekturą np neogotyk czy w sztuce to można pisać o tym smile.gif

paoline
Wreszcie znalazłam osoby, które zdają historię sztuki (w dodatku tak przyjaźnie nastawione smile.gif ). Co prawda mam maturę dopiero a może aż za 1,5 roku ale byłabym wdzięczna za jakiekolwiek materiały (pozwoliłam sobie skopiować zamieszczone tutaj notatki - są b. przydatne).
podaję moje gg:4615423
Pery
Witam pisałem dzisiaj nową no i chciałbym skonfrontwać moje odpowiedzi z innymi. I tu mam prośbe rozwiązałby ją ktoś.
Zwłaszcza zadania: 1,3(zakreliłem D)5, 9,10,13(wpisałem Izba Gmin)16,
18(a)pokoj w tylży b)wersal c)jałta-poczdam) 19, 23(nie wiem czy C dobrze mam-wony napoleońskie)25 B i C, 27-z ziemniakami prawda czy fałsz? 32 no i 33 wpisałem
a-1, b-3, C-5, 34.
Napisałem całosc ale chciałbym się upewnić z góry dziekuje za choćby jedno zadanie.
oto link(nie z cku.edu.pl wiec bardzo dobrze chodzi smile.gif )

http://www.tkdami.net/~lato/hist_A1.pdf
Polidaktyl
Heh wydaje się być prosta a jak ci co zdawali twiedza? Gdybym ją pisał nie sprawiła by problemu. Troszke zamotane wypracowania ale tez dało radę
Apsu
prosta ale dziwna. a rozszerzona to juz wogole, prawie wos...wink.gif
mysle ze bedzie dobrze (tylko czemu wyniki tak pozno)
Gość_karolina_*
jestem zrospaczona tą maturą na żadne z pytań nie byłam pewna osobiście uważam że była za trudna jak na poziom podstawowy
szczerze mówiąc w wielu przypadkach strzelałam
Akir
Moim skromnym zdaniem tematy conajmniej były durne (zresztą jak cała rozszerzona).
corvinus
3 C
10 Hieronim (biskup) i Jan (kasztelan poznański)
16 Anna, Iwan VI Elżbieta, Piotr III, Katarzyna II
18 Tylża, Wersal, Poczdam
27 A-prawda, B i C-fałsz
32 A-falsz, B i C -prawda
33 A-2 (wagony tylko dla Niemców nie pojawiły sie podczas IWŚ), B-3, C-5
Guest
http://serwisy.gazeta.pl/edukacja/0,52265,2427835.html

czekam na wyniki smile.gif
Scobin
QUOTE(Akir @ May 12 2005, 03:40 PM)
Moim skromnym zdaniem tematy conajmniej były durne (zresztą jak cała rozszerzona).
*



Durne to było pytanie o ziemniaki (strzeliłem, że prawda). ;-)

Ogólnie chyba do przyjęcia. Podane tematy wypracowań rzeczywiście mogły sprawić trudności, choć ja akurat średniowiecze bardzo lubię i mnie one nie przeszkadzały.


Pozdrowienia
Scobin
Guest
QUOTE(Pery @ May 12 2005, 02:48 PM)
18(a)pokoj w tylży b)wersal c)jałta-poczdam) 27-z ziemniakami prawda czy fałsz?

*



Jałta, Poczdam albo oba naraz. Ja wpisałem Poczdam, ale jestem bardzo ciekaw, co wskaże CKE.

Przy ziemniakach wpisałem prawda, ale... wink.gif


Dzięki za link!
Pery
corvinus wielkie dzieki.
Miałbym szczególną prośbe do zadania nr.5
Napisałem tam
Powstanie zakonu krzyżackiego w prusach.
Chrzest Litwy.

Macie jeszcze jakies pomysły?
mrta
Ludzie!! czy my pisalismy te samo mature???!!! to byla totlana porażka i pogrom. ona nie byla trudna- byla straszna!!!! nie zalamujcie mnie bardziej
Pery
Tak piszemy o tej samej maturze która pełna była podchwyliwych pytań, głownie chodziło o zastosowanie swojej wiedzy.
Scobin
QUOTE(mrta @ May 12 2005, 07:10 PM)
Ludzie!! czy my pisalismy te samo mature???!!! to byla totlana porażka i pogrom. ona nie byla trudna- byla straszna!!!! nie zalamujcie mnie bardziej
*



Hmm... Wiesz, często okazuje się tak, że rzeczywistość przynosi wyniki zupełnie odwrotne do oczekiwanych. Kto wie, może ja się w czerwcu zmartwię, a Ty -- ucieszysz?

Na razie trzeba się skupić na pozostałych maturach (ja piszę jeszcze WOS i niemiecki). Obyśmy szybko zapomnieli o dzisiejszym stresie!
Scobin
QUOTE(Pery @ May 12 2005, 02:48 PM)
Witam pisałem dzisiaj nową no i chciałbym skonfrontwać moje odpowiedzi z innymi. I tu mam prośbe rozwiązałby ją ktoś.
Zwłaszcza zadania: 1,3(zakreliłem D)5, 9,10,13(wpisałem Izba Gmin)16,
18(a)pokoj w tylży b)wersal c)jałta-poczdam) 19, 23(nie wiem czy C dobrze mam-wony napoleońskie)25 B i C, 27-z ziemniakami prawda czy fałsz? 32 no i 33 wpisałem
a-1, b-3, C-5, 34.
*



Zajrzałem teraz do arkusza.

3 -- kalifat arabski nie może być, bo w ogóle nie ma Półwyspu Arabskiego. Trajan nie, bo nie ma Brytanii. Aleksander nie, bo nie ma dalekiego wschodu. Zostaje tylko Justynian: C.

9 -- obstawiam C.

10 -- Jan i Hieronim.

13 -- Izba Gmin, tak.

16 -- np. Anna, Elżbieta, Piotr III

18 -- a) i cool.gif OK, ale w c) raczej Poczdam

19 -- pojęcia nie mam. smile.gif

23 -- A5 ("Pikieta powstańcza" Gierymskiego), B3 (noc listopadowa), C4 (chyba), D1 (przysięga Kościuszki na rynku krakowskim)


I tak dalej. :-) Część pewnie kopiuje się z odpowiedziami GW, ale na przykład oni mają Jałtę, a ja Poczdam. Dlatego nie sugerowałbym się w stu procentach ich odpowiedziami (choć ogólnie są przydatne); lepiej poczekać na oficjalne informacje CKE.
Pery
19)Na 99% dry.gif
A 4
B 3
C 2
D 1


A w zadaniu 3 zaznaczyłem czoywiście C. tutaj tylko źle napisałem.
Ananasek
Ja pisałam podstawowy i rozszerzony- orłem z historii raczej nie jestem, moim przedmiotem jest bardziej język angielski, ale to co dzisiaj przeżylam to był szok, uczyłam się do tej matury całkiem duzo , no i przyznam że faktycznie rozszerzony to WOS wink.gif osobiście nie liczę na cuda - mam nadzieję na wyniki powyżej 70 % z podstawy no a z rozszerzonej - z tego kosmosu nie mam pojęcia... jestem zawiedziona, liczylam na coś w stylu próbnej, a tu Graet surprise:/ unfortunatelly
fiaa
QUOTE
no i przyznam że faktycznie rozszerzony to WOS

No i bardzo dobrze. Wreszcie docenicie przedmiot, który mam przyjemność wykładać. wink.gif
Polidaktyl
fiaaa na uczelni czy LO ;-)

bo ja wiem raczej historia społeczna a nie WOS nawyze II temat wypracowania
Kilgore
Jak myślicie co mniej więcej trzeba było zawrzeć w temacie drugim?
Pao
Hmmm... moje wrażenia? Więcej tam było logiki i myślenia niż historii, w związku z czym maturzyści, którzy rzekomo zdawali historię tak naprawdę zdawali przedmiot historiopodobny. Matura jednak sama w sobie była do zdania, natomiast nie jestem pewna ilości punktów (tzn. ile zdobyłam oprócz tych 30% tongue.gif). Niektóre pytania były wręcz śmieszne, niektóre (jak dla mnie) z kosmosu. W sumie odniosłam wrażenie, że rozszerzona była łatwiejsza od podstawowej, ale to pewnie dlatego, że tuż przed maturą przerobiłam średniowiecze, a na ustnej z polskiego miałam polską szlachtę...

Najgorszą rzeczą był chyba czas. Pisanie zadań jednocześnie patrząc na zegarek jest ciężkie, ledwo zdążyłam. Pewnie jakbym miała więcej czasu, to mogłabym się lepiej zastanowić :/. No ale trudno.
Polidaktyl
Egzaminator weryfikator powiedział mi ze konkretnego klucza tak jak na polskim do wypracowan nie ma. Sa jedynie pewne ramy modułowe typu okreslenie miejsca i czasu ale tez ogolnie bo mozna bylo zaczac od 45 albo od konstytucji 52 i tez bylo by dobrze zalerzy jaki elemnet uczyniono punktem wyjścia podobnie z zakończenim
Gość_kłos_*
Moim zdaniem matura z historii była absurdalna! Jak można coś takiego wymyśleć... Po co przez trzy lata wpajano nam konflikty polityczne, wszystkie wojny, przywileje, skoro tego od nas nie wymagano na maturze... To może zlikwidujmy wszystkie podręczniki pełne opisów wojen (wtedy zaprzeczyć byłoby trzeba samej historii, bo przecież o to w dużym stopniu w niej chodzi). Weźmy też np. takie zadanie z godłami, to dla mnie szczyt głupoty. Wyglądu godła z okresu Księstwa Warszawskiego albo Powstania Styczniowego nie spotkałem w żadnym nowym podręczniku. Naprawdę jestem zbulwersowany faktem, że na obu poziomach wymagano od nas tylko znajomości problemów natury społecznej. Podobnie jak inni moi znajomi odniosłem także wrażenie, że poziom rozszerzony matury był łatwiejszy... Naprawdę, ogromne gratulacje dla ludzi z komisji. Spisali się nad wyraz idiotycznie smile.gif

Pozdr.
kłos
Dla mnie kwestia konferencji jest bardzo niewyraźna, jeżeli uznać ustalenie granic to miało to już miejsce w Jałcie, ale przecież konferencją powojenną był Poczdam. Uważam, że powinno się uznać obie odpowiedzi.
Polidaktyl
Co do godła...
Gdyby skojarzyć ze jednym z haseł powstania styczniowego była Rzeczpospolita Trojga uciśnionych narodów (Litwinów Rusinów-Ukraińców i Polaków) to łatwo rozpoznać godło podzielone na 3 części. A jeśli Przemysł był królem Polski z dyn. Przemyślidów to miał on elementy heraldyki Polskiej i rodowej ... historia to nie nauka odtwórcza większość abiturientów zapewne spodziewała się testów typu:
Żakeria były to rozruchy chłopskie w roku
a/b/c/s
lub teksty uzupełnianki w stylu
Pierwszym królem Polski był...koronowany przez....w ...roku (vel egzaminy wstępne na UAM) i tak się uczyło. Pewnie większość miała też takie sprawdziany w szkolach i dlatego nie oglądała obrazków, mało znała map itd. Chwała tym nauczycielom którzy robili

kłos
Witam, czy możecie mi podać dokładne wymagania na egzamini z WOSu, dokładniej chodzi mi o to, czy np. można używać w czasie matury Konstytucji RP ?
Polidaktyl
nie można mieć na WOS konstytucji podstwy trzeba znać szczegóły bedą podane jkao tekst źródłowy
fiaa
Pytanie rychło w czas. Polecam dokładną lekturę informatora maturalnego. To naprawdę nie boli, a można się ciekawych rzeczy dowiedzieć.
Już raz polecałem tę stronę, ale co mi szkodzi.
http://www.ceo.org.pl/index.php?wysw=7&sgl=1&dzial=1025
Tam znajdziesz wszystko co potrzebne do matury z WOS:
informator, arkusze, przykładowe pytania i wiele innych ciekawych wiadomości.
A zadane przez ciebie pytanie świadczy, że jeszcze żadnego arkusza nie widziałeś na oczy, bo gdybyś chociaż jeden rozwiązał, to byś wiedział, że tekst Konstytucji jest na maturze z WOS-u zbędny, ponieważ wszystkie teksty źródłowe potrzebne do rozwiązywania zadań są zawarte w arkuszu egzaminacyjnym.
fiaa
Do wszystkich, którzy narzekają na rzekomo trudną maturę z historii.
Ona wymagała przede wszystkim myślenia. Naprawdę, czasem warto spróbować. To naprawdę nie boli.
Wszystkie pytania były skonstruowane w ten sposób, że przy minimum wiedzy można było na nie odpowiedzieć. Wystarczyło twórczo pomyśleć, a nie szukać odpowiedzi w wyuczonych na pamięć regułkach. Ale to się umie, albo nie i nie ma zo zwalać winy na nauczycieli, bo nikt was nie nauczy myślenia, tylko wy sami.
Ps. Ile przykładowych arkuszy rozwiązaliście przed maturą?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org