Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Jednostki utworzone w latach 1939-41 poza Polska
historycy.org > Historia Polski > II WOJNA ŚWIATOWA A POLSKA > Polacy w siłach zbrojnych Aliantów
a-l-e-x
Niestety mam taki dylemat jest mi potrzebny spis jednostek utworzonych poza Polską w latach 1939-1941. Niestety nigdzie nie mogę tego znaleść. Prosze pomóżcie confused1.gif confused1.gif
Anakin
Francja 1939-40
1 Dywizja Grenadierow
2 Dywizja Strzelcow Pieszych
3 Dywizja Piechoty
4 Dywizja Piechoty
Brygada Strzelców Podchalańskich
10 Brygada Kawalerii Pancernej

Syria 1940
Brygada Strzelcow Karpackich

Wielka Brytania 1940-1941
I Korpus Polski
1 Dywizja Pancerna
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa
a-l-e-x
Wielkie dzięki chłopie rządzisz biggrin.gif
Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jakie mieli trasy bojowe?? Bo nigdzie nie mogę znaleść lub chociaż powiedz mi gdzie na jekiejś stronce mozna znaleść
lupus
QUOTE(Anakin @ Jan 17 2005, 01:16 AM)
Francja 1939-40
1 Dywizja Grenadierow
2 Dywizja Strzelcow Pieszych
3 Dywizja Piechoty
4 Dywizja Piechoty
Brygada Strzelców Podchalańskich
10 Brygada Kawalerii Pancernej

Syria 1940
Brygada Strzelcow Karpackich

Wielka Brytania 1940-1941
I Korpus Polski
1 Dywizja Pancerna
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa
*


Drobne braki w tym wykazie: brak jednostek tworzonych w ramach układu Sikorski-Majski w ZSRR. Dywizje od 5 wzwyż ostatecznie ewakuowane na Bliski Wschod.
Byla to podstawowa sila napedowa polskiej armii na wygnaniu. Przez calą wojne dywizji ostatecznie bylo 5, w róznym stopniu sformowania, z nich wydzielono pozniej II Korpus Andersa.
Anakin
QUOTE(lupus @ Jan 29 2005, 06:11 PM)
drobne braki w tym wykazie brak jednostek tworzonych w ramach układu sikorski-majski w ZSRR dywizje od 5 w zwyż ostatecznie ewakuowane na bliski wschod
*



do grudnia 1941 zaczeto tworzyc 2 (nr 5, 6) dywizje.
Miro
Poza Polską utworzono równiez 1 Armię Wojska Polskiego (Ludowego) (pierwotnie 1 Dywizję Piechoty). 2 Armia powstała już po utworzeniu Polski "Lubelskiej". Jak by nie oceniał mocodawców, były to jednotki polskie. Tworzone początkowo z tych, którzy nie "załapali" się na Addersa.
orzel85A
Walczyły także okręty. W przeddzień wojny do Angli zostały wysłane 3 polskie niszczyciele: ORP Błyskawica, Burza i Grom(operacja "Pekin"). Po rozpoczęciu wojny dwóm okrętom podwodnym udało się przebić przez Cieśniny Duńskie i także dopłynąć do Anglii. Były to ORP Orzeł i ORP Wilk. Pod Narwikiem zatonął ORP Grom. Za tą stratę dostaliśmy od Anglików ORP Garland, a póżniej ORP Piorun. Z okrętów podwodnych dostaliśmy ORP Sokół, ORP Jastrząb (zatonął ale załoga ocalała) i ORP Dzik. Otrzymaliśmy także 2 lekkie krążowniki: Conrad i Dragon, niestety oba zatonęły.
leszek
QUOTE(orzel85A @ 3/09/2007, 20:30)
Walczyły także okręty morskie. W przeddzień wojny do Angli zostały wysłane 3 polskie niszczyciele: OORP Błyskawica, Burza i Grom( operacja "Peking"). Po rozpoczęciu wojny dwóm okrętom podwodnym udało się przebić przez cieśniny duńskie i także dopłynąć do Angli. Były to ORP Orzeł i ORP Wilk. Pod Narwikiem zatonął ORP Grom. Za tą stratę dostaliśmy od anglików ORP Garland, a póżniej      ORP Piorun. Z okrętów podwodnych dostaliśmy ORP Sokół, ORP Jastrząb(zatonął ale załoga ocalała) i ORP Dzik. Otrzymaliśmy także 2 lekkie krążowniki: Conrad i Dragon, niestety oba zatonęły.
*



Hej, nie przesadzaj, "Dragon" nie zatonął tylko został ciężko uszkodzony i osadzono go na dnie jako element sztucznego portu. Natomiast "Conradowi" nic się nie stało.
Kurokow
http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Korpus_Polski

W skład I Korpusu Polskiego wchodziły Kadrowe Brygady Strzelców ale jak się patrzy w ich skład to wcale nie wyglądają na brygady a raczej jak bataliony. Dlaczego więc nazywały się brygadami?
oskar(zet)
Bez przesady, raczej pułki. Nazewnictwo wynikało z tego iż te siły stanowiły z pewnością rdzeń brygady, który w razie potrzeby uzupełniany był by poborowymi.
Monteregnum
QUOTE(oskar(zet) @ 14/04/2008, 21:58)
Bez przesady, raczej pułki. Nazewnictwo wynikało z tego iż te siły stanowiły z pewnością rdzeń brygady, który w razie potrzeby uzupełniany był by poborowymi.
*



Tylko że poborowych nie było skąd wziąć sad.gif
skrzypol1
Wielka Brytania 1940-1941
I Korpus Polski
1 Dywizja Pancerna
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa
*

[/quote]

1 Dywizja Pancerna powstała oficjalnie w 1942 r.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org