Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Najlepszy król dla Polski
historycy.org > Historia Polski > Historia Polski ogólnie
Pages: 1, 2, 3
Kacper
Z których królów był najlepszy dla Polski,jaka jest wasza opinia na ten temat. rolleyes.gif
Agnes
Myśle że chyba obojętnie,bo każdy ma swoje zdanie,Niektórym może podobać np Chrobry albo Łokietek ...........czy tak ma być smile.gif


Dla mnie Najlepszym królem był Przemysł II Ponieważ został pierwszym królem dzielnicowym,Zjednoczył i odnowił kraj dla Korony i zakończył się podział państwa na dzielnice smile.gif

A Drugi Władysław Jagiełło Ponieważ Poskromił Krzyżaków pod Grunwaldem Nadawał przywileje,Odnowił akademie krakowską dzieki testamentu Królowej Jadwigi smile.gif Oraz jego syn Władysław Warneńczyk Ponieważ podnósł bohaterską śmierć pod Warną
Kacper
QUOTE
Myśle że chyba obojętnie,bo każdy ma swoje zdanie,Niektórym może podobać np Chrobry albo Łokietek ...........czy tak ma być


Tak tak smile.gif

Dla mnie Kazimierz Jagiellończyk smile.gif
Agnes
ok smile.gif

Nie napisałes opinie Kazimierza Jagiellonczyka rolleyes.gif
Rothar
Dla mnie Bolesław Chrobry, bo wprowadził państwo do świata europejskiego. Polska zaczęła być akceptowana (choć przez niektóre państwa niechętnie) jako chrześcijańskie królestwo, nie jako plemię, czy księstewko. Poza tym świetnie spisywał się podczas przyłączania do Polski nowych terenów.
Przemysł
QUOTE
Dla mnie Kazimierz Jagiellończyk



QUOTE
Nie napisałes opinie Kazimierza Jagiellonczyka 




Pewnie nie zna historie K.Jagiellończyka skoro nie napisał ..
_chrobry_
A według mnie najlepszy był Kazimierz Wielki.Jest Samo przysłowie"Został Polskę drewniana, a zostawił murowaną" mówi, że Kazio dokonywał wielkick rzeczy biggrin.gif .
Budował zamki, miasta otaczał murami....

W sumie konsekwentnie mógłbym zagłosować na Chrobrego(móh nick) Ale zostanę przy Kaziku
Hever
Jestem za Władysławem Jagiełło. Wygrał bitwe pog Grunwaldem. Był on człowiekiem bardzo religijnym i "bał się" walczyć z rycerzami mającymi krzyże na płaszczach, mimo tego udowodnił, że potrafi z nimi wygrać rolleyes.gif . Szkoda troche, że Malborka nie zdobył... zagdługo szedł z wojskiem w stronę Malborka. Krzyżacy zdążyli nająć najemników i lipa. Jakby przybył wcześniej to garstka krzyżaków nie obroniła by tak potężnego zamku sad.gif
Qltura
QUOTE
Szkoda troche, że Malborka nie zdobył... zagdługo szedł z wojskiem w stronę Malborka. Krzyżacy zdążyli nająć najemników i lipa. Jakby przybył wcześniej to garstka krzyżaków nie obroniła by tak potężnego zamku


Wojska Jagiełły były zbyt zmęczone walką i nawet śmiem mówić - małego ducha.
Gdy Jagiełło oddał ciało Wielkiego Mistrza który poległ w bitwie, ciało umieszczono na wozie, którego skierowano w strone Malborka. Wiadomo jak długo taki wóz może jechac do Malborka - kilka dni. A wojska Jagiełły dotarły tam dopiero wtedy kiedy ciało zostało dowiezione!

Jagiełło może i był dobrym żołnierzem, ale nie królem.

QUOTE
A według mnie najlepszy był Kazimierz Wielki.Jest Samo przysłowie"Został Polskę drewniana, a zostawił murowaną" mówi, że Kazio dokonywał wielkick rzeczy  .
Budował zamki, miasta otaczał murami....


Oceniając króla nie patrzy się na jego pojedyncze czyny lecz na jego całe zycie.
Kazimierz uratował Polskę przed ''rozbiorem'' kosztem Śląska i paru innych strat.
Tez nie najlepszy...

QUOTE
Dla mnie Bolesław Chrobry, bo wprowadził państwo do świata europejskiego. Polska zaczęła być akceptowana (choć przez niektóre państwa niechętnie) jako chrześcijańskie królestwo, nie jako plemię, czy księstewko. Poza tym świetnie spisywał się podczas przyłączania do Polski nowych terenów.


Jego panowanie było dobre dla Polski, ale doraźnie. Pozostawił po sobie jednak wrogo nastawionych sąsiadów. Mieszko II miał z nimi później problemy, więc na dłuższą metę strategia Chrobrego była tragiczna dla polski (wojny), lecz jeśli chodzi o dyplomację, to jak na pierwszego monarchę sprawował się świetnie.

QUOTE
Dla mnie Najlepszym królem był Przemysł II Ponieważ został pierwszym królem dzielnicowym,Zjednoczył i odnowił kraj dla Korony i zakończył się podział państwa na dzielnice


Za krótko żył by mozna było w pełni ocenić jego walory. Mozliwe ze by sie sprawdził...

------------------------------------

Moim faworytem jest Batory. Zreformował armię, prowadził udane kampanie. Wprowadził Trybunał Litewski i Koronny co pozwoliło mu na odciążenie się od obowiązków sądowniczych.
chrobry
Masz racje.Batory był dobrym królem,ale ja jestem uparty, wiec będę obstawał przy swoim biggrin.gif
chrobry
Hej Qltura!! Za pojedynczy wyczyn nie nadaje się przydomka "WIELKI"!!!!!!!!
Przemysł II
QUOTE
Masz racje.Batory był dobrym królem,ale ja jestem uparty, wiec będę obstawał przy swoim


Dla mnie Batory to nie był taki dobry król, nie przepadam za nim tongue.gif.Qltura napisał o Batorym hehehehehehe. A w sondzie nie ma Stefana Batorego nie wiem skąd sie wziął rolleyes.gif

Oczywiście że Chrobry był lepszym królem

QUOTE
Masz racje.Batory był dobrym królem,ale ja jestem uparty, wiec będę obstawał przy swoim


nie wątpie wub.gif czy miał racje. Każdy ma swój pogląd wink.gif no comment tongue.gif
Patrycja
Dla mnie najlepszym królem z tych wymienionych był Chrobry. Na szczególną pochwałę zasługują jego podboje szczególnieo Milsko i Łużyce z Henrykiem drugim. Mimo przewagi liczebnej wroga Chrobry wyszedł na swoje w pokoju w Budziszynie z 1018 zatrzymał wszystkie ziemie. Także koronował się czyli uczynił z Polski zanczące państwo. Prowadził ważną politykę zagraniczną z Niemcami. Potrafił utrzymać dobre kontakty z cesarzem i dzieki temu Polska zasłynęła w Europie. I za to wszystko go podziwiam.
Maciek 1989
Zagłosowałem na Kazimierza Wielkiego gdyz uważam go za najwybitniejszego z grona powyższych.Tak naprawdę sądzę jednak że w ogóle polityka Piastów była najlepszą dla Polski.Oczywiście zdażali się i tu władcy nieudolni(Mieszko II, Władysław Herman)Były jednakże wśród Piastów tak wielkie umysły polityczne jak Mieszko I, Bolesław Chrobry,Bolesław Krzywousty czy zapomniany przez wielu Kazimierz Odnowiciel.Nawet po nieszczęsnym testamencie Krzywoustego i podczas rozbicia dzielnicowego mozna spotkać wiele umysłów które całą swoja siłe kierowały ku zjednoczeniu rozbitego kraju.Do takich mozna zaliczyc Mieszka III,Przemysła II,czy Henryka Brodatego.Piastom niezmiennie przyświecała idea łaczenia ziem gniazdowych.Dlaczego jednak Kazimierz Wielki.Postaram się tu odeprzec zarzuty pod jego adresem.Po pierwsze zarzuca mu sie bardzo często że zaniechał takich ziem jak Pomorze Gdańskie czy Śląsk ale postawmy sie na jego miejscu.Jego ojciec praktycznie cały czas walczył.Bez wytchnienia.Podjął się niezmiernie trudnego zadania spojenia wszystkich prowincji.Walczył z Wacławem II i Wacławem III oraz podporządkował sobie ziemie potomków Henryka Głogowczyka.Walczył takze na dwa fronty z Janem Luksemburskim i Krzyzakami.Co udało mu się wywalczyć.Pod swoim zwierzchnictwem miał Małopolskę ziemię brzesko-kujawską ziemię dobrzyńską Wielkopolskę o ile sie nie mylę Sandomierszczyznę i grody na Śląsu(księstwo świdnickie).Bardzo powyginany pas ziem,ale dobre i to.Umiera Władysław Łokietek.Schedę po nim przejmuje Kazimierz.Jest zagrożony wojna na dwa fronty więc musi kupić pokój.Polska po wielu latach rozbicia dzielnicowego i wojen o zjednoczenie jest słaba.Walka o Śląsk i Pomorze zamiast jej pomódz tylko umocniłaby ja w wojennym zamęcie.Polska potrzebowała wewnętrznej reformy pod kazdym względem.Kazimierz prawda zrzekł sie Śląska i Pomorza ale tylko dlatego że te prowincje były dla nas nie osiagalne a Krzyżacy byli w scisłej komitywie z Janem Luksemburskim i próba odzyskania tak jednej jak i drugiej prowincji oznaczałaby wojnę na dwa fronty z która musiał sie borykać Łokietek.Kazimierz zrzekł się Śląska i zawarł pokój wieczysty z Krzyżakami.A następnie zreformował armię zbudował mnóstwo grodów wzmacniających Polskę przed najazdami ustalił nową elitę(szlachtę)wówczas znacznie bardziej uległą władzy niz później zdobył Podole które rozwinął a także uzaleznił od siebie Mazowsze.Cena pokoju była olbrzymia ale gdyby nie te zrzeczenia nie byłoby dzieł Kazimierza które nastały na czas pokoju.
Wszechbor
Ja uważam, ze najlepszym królem był Władysłqm Jagiełło, oczywiście jak każdy człowiek popełniał błedy, choćby po złamaniu potegi teutońskiej w "Polsce północenej" nie zdobył Malborka...
Mimo tej wpadki argumenty "za" przeważają nad argumentami "przeciw"... laugh.gif
Sobiepan
Bolesław Wielki vel Chrobry!!!! Heja na Łużyce i mieczykiem o bramke Kijowską pobrzdękać....
W kasze sobie dmuchać by nie dał, więc wielu by się z nim liczyło i pewnie swoje korony przed nim zdejmowało.
BroVcu
Ja tam cenie przede wszystkim Kazimierza Wlk. Kaziu podwoił obszar kraj, zreformował kraj, obwarował i założył wiele miast i założył Akademię Krakowską .
Anakin
Najwieksza zasluga Lokietka bylo to, ze... splodzil Kazimierza Wielkiego.

Carnoks Iniro
Z tych których nam przedstawiłeś najlepszy jest zdecydowanie Kazimierz Wielki, doskonały administrator i co ważniejsze dyplomata, który to tak naprawdę wyprowadził Polske z kryzysu, i to malutkie państewko, który stworzył łookietek a w ostatnich altach anjwyraźniej próbował zniszczyc utrzymał, powikeszył i umocnił czyniąc z Polski państwo potężne i silne n askalę regionalną.
Zdziwił mnie natomaist niesamowicie Zygmunt Stary na tej liście-na pewno się nie pomyliłeś? Powinien być Zygmunt Augusut...
kleopatra
Postawiłam na Kazimierza Wielkiego...Wahałam się pomiędzy nim a Kazimierzem Jagiellończykiem..Ale w końcu to z Wielkim jest przysłowieo Polsce murowanej..A w moim mieście wybudował zamek i kościół, więc coś mu się należało.. tongue.gif
Folkatka
Anakin - zastanów się co piszesz, poczytaj sobie trochę o Władysławie Łokietku - chcę gorąco zaprotestować przeciwko pomniejszaniu jego zasług !! Podziwiam go i bardzo szanuję - dlatego, ze umiał w życiu pokonać tyle przeciwieństw i dopiąć swego celu, jakim była zjednoczenie kraju i koronacja. A w finale jeszcze złoił Krzyżakom skórę pod Płowcami. Natomiast w pełni zgadzam się z Tobą jeśli chodzi o Stefana Batorego.
W ankiecie zagłosowałam za Jagiellończykiem, dlatego że jestem fanką całej tej rodzinki i jej epoki biggrin.gif Ale tak naprawdę to uważam, że on, Łokietek, Kazimierz Wielki i Stefan Batory są sobie równi.A w tego typu rozważaniach nalezy zawsze brac pod uwagę skutki. Dlatego dołączam się do głosów krytycznych na temat Chrobrego. Dlatego też, z oczywistych przyczyn, nie umieściłabym na tej liście Śmiałego - IMHO jednego z największych talentów politycznych i militarnych w całej historii.
Pozdrawiam serdecznie cool.gif
Kulgossip
Dlaczego nie ma w ankiecie najwybitniejszego i na dobra sprawe jedynego naprawde wielkiego krola elekcyjnego Batorego? On byl krolem jesli nie najwybitniejszym, to przynajmniej jednym z najwybitniejszych. gdyby dane mu bylo porzadzic jeszcze kilkanascie lat to wedlug mnie mielibysmy drugi tytul Wielki.
krzystofer
Mój głos wędruje w stronę Kazimierza Wielkiego, jedynego władcy Polski, który zostawił następcy kraj scentralizowany, w miarę silny i stosunkowo bogaty. smile.gif
pbhaal
Kazimierz Wielki, uwielbiam czasy Jagiellonów, szanuje Jagiełłe, byl wspanialym czlowiekiem - ale ta dynastia jako taka byla pozbawiona wybitnych jednostek. K.W. moze poswiecil Slask, ale dzieki temu mogl zwrocic sie na Wschod i tam powiekszac terytorium Polski.
Hannibal
Zdecydowanie stawiam na Kazimierza Wielkiego. Dokonał wiele na niwie dyplomatycznej i wojskowej, jednak najwięcej w dziedzinie spraw wewnętrznych. Jako ostatni polski władca miał silną, niemalże absolutną władzę, większość po nim uszczuplała swoje prerogatywy nadając statuty i przywileje. Zreformował organizację państwa, która przetrwała (zmieniona jedynie nieznacznie w czasie ruchu egzekucyjnego). O kodyfikacji prawa to już nie wspomnę (podstawa aż do rozbiorow). Dbał o obronność państwa. Który władca, to poza nim czynił? Może Włoadysław IV, który kazał zbudowac twierdzę Kudak... W każdym razie żaden na taką skałę.
Nie starczyłoby nocy, żeby wymienić wszystkie zasługi tego władcy, którego śmiem porównać do geniusza Karola Wielkiego.
schultz
Moim faworytem jest Batory. Zreformował armię, prowadził udane kampanie. Wprowadził Trybunał Litewski i Koronny co pozwoliło mu na odciążenie się od obowiązków sądowniczych
Batory owszem może i dobry polityk a przede wszystkim bitny jednak trzeba pamiętać, że w swych poczynaniach dążył przede wszystkim do zjednoczenia sił polsko-litewsko-moskiewskich w jednym celu, żeby pokonać Turków, którzy opanowali jego ojczyznę Węgry. Polska faktycznie na tym skorzystała jednak nie był to władca, którego można uznać za kochającego nasz kraj za wszelką cenę.
Stawiałbym tu raczej na Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta przecież wiek XVI określany jest mianem "złotego wieku" był to najpomyślniejszy okres w całej historii państwa polskiego. Polska odzyskał a pomorze po wojnie trzydziesyoletniej. Za zachodzie Europy rozwijały się miasta, które chłonęły każdą ilość zboża i produktów leśnych a tych Polska i Litwa posiadała aż nadto.Wisłą szlachta spławiała zboże do Gdańska tam sprzedawano je kupcom a oni z zyskiem dalej na zachód Europy. R5ok 1525 Albrecht Hochenzolern składa Hopłd lenny Zygmuntowi Staremu , państwo krzyżackie przestaje istnieć. Bona sprowadza z italii do Polski artystów, uczonych przynosząc ze sobą kulturę rensansu. Zawarliśmy unię realną opartą na wspólnych instytucjach państwowych z Litwą w Lublinie 1569r.A później wolna elekcja i wszysto powoli zaczęło się sypać.
Mała Marika
Z tych królów wymienionych w ankiecie, mi najbardziej "podoba się" Bolesław Chrobry. Najlepszy ! smile.gif
Mała Marika
Drogi Kacprze ! Wydaje mi się, że pytanie w ankiecie jest źle zadane.
QUOTE
Najlepszy król dla Polski

Chyba nie najlepszy król "dla Polski", tylko poprostu - najlepszy król Polski. Bo jeśli piszesz "dla" tzn. że teraz, np. kto byłby najlepszym królem dla Polski
A. Kwaśniewski
J.M. Rokita etc. , mam nadzieję, że rozumiesz moją sugestię smile.gif

A teraz do rzeczy wink.gif Każdy z tych królów ma swoje wady i zalety. I chyba nikogo nie dziwi wynik [ogromna przewaga] Kazimierza Wielkiego...w końcu z samego przydomka można wywnioskować że jest wielki biggrin.gif Powiedzmy sobie prawdę w oczy - kto zrobił najwięcej dla Polski ?
"Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną".
Jednak dla niektórych [antysemitów] może być wręcz 'przeklęty', bo "sprowadził" do Polski Żydów [jak wiadomo jego kochanki to były w 99% żydówki tongue.gif ]...

Pozdrawiam smile.gif

P.S.
A tamten poprzedni mój post, bardzo proszę moderatorów o skasowanie ! smile.gif
Akir
Ja tam szanuje Jana Kazimierza któy obją tron w trudnym okresie nie poradzil sobie z problemami (państwa nie koniecznie z własnej winy) i z honorem wycofał sie z życia politycznego -abdykował.
Rbit
QUOTE(Sobiepan @ Apr 25 2004, 02:35 PM)
Bolesław Wielki vel Chrobry!!!! Heja na Łużyce i mieczykiem o bramke Kijowską pobrzdękać....


Z tego co wiem wielka brama w Kijowie powstała jakieś 20 lat po smierci Bolesława, więc nie miał w co pobrzękiwać smile.gif
Ale to chyba temat na inną dyskusję.
Ciunek
Dla mnie najlepszym był Batory
Crassus
Chyba największym był ten który się prawie tak nazywa tj. Kazimierz Wielki.
Traktuje go bowiem jako drugiego po Mieszku I "budowniczego" państwa polskiego. Z tragicznej sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej wyprowadził nas na wyżyny czego dowodem jest pokój kaliski, sojusz z Węgrami, kongres krakowski no i Akademia.
Żaden inny król nie przeszedł tak długiej drogi: z państwa rozlatującego się do silnej i stabilnej monarchii. Szkoda tylko że nie miał potmka. Noa ale cóż! Nikt nie jest doskonały!

Pozdrawiam
zbigwt
Znowu będe praktyczny. Kazimierz Wielki zbudował duzo grodów, zamkówi murów obronnych które jednak nikomu nie były potrzebne a utopiły niesamowite pieniądze. Wiekszosc obwarowań które wzniósł Kazimierz nie widziała przez wieki żadnego wroga, rozpadła się ze starosci lub została zniszczona przez Szwedów. Z drugiej strony ograniczała rozwój miast.
Apokaliptyk
Ja zagłosowałem na Władysława Jagiełe wink.gif Poniewarz:
1.Był protoplastą jednej z najwspanialszej dynastii w histori Polski, Jagielonów.
2.Połączył Polske i Litwe na wiele wieków.Unia w Krewnie uważam za jedno z najwarzniejszych wydarzeń w histori Polski.
3.To on doprowadził do zwycięstwa pod Grunwaldem(Zakonem Krzyżackim),zwycięstwo zostało wykorzystane przez jego syna(błąd sad.gif , powino być wykorzystane przez Jagiełe)
pre_historia
Myślę, że główne kryterium to zasługi dla kraju- moim skromnym zdaniem dla gospodarki i społeczeństwa. wojny swoją drogą, ale nie przez przypadek najwięcej głosów ma Kazimierz Wielki, wiele ma zasług na swoim koncie, ale najwazniejsze, które przyczyniły się do dużego kroku naprzód Polski to Akademia Krakowska 1364 r. oraz unowocześnienie budwonictwa, wspaniałe mury obronne i wile innych.
Konstanthinos
Kaznimierz Wielki - zrobił z naszego, podrzędnego na tamte czasy i warunki państwa, małe mocarstwo, zdobył część Rusi, walczył dzielnie o zjednoczenie ziem Polskich, co mu się udało tylko w części, wreszcie zreformował naszą gospodarkę, wojsko i zaczął budować, ach budować... Był też chyba najlepszym dyplomatą, który nami rządził; tak zbajerował Węgrów, że pomagali nam prawie bez korzyści wspólnych.
OverHaul
Wg mnie Kazimierz Jagiellończyk. Zwycięstwo z Krzyżakami w wojnie trzynastoletniej... Jednak gdyby byli tu królowie elekcyjni, zagłosowałbym chyba na Władysława IV.
piotrb
zagłosowałem na Władysława Jagiełło, chociaz uważam że i on i Kazimierz Wielki byli najbardziej zasłużonymi królami Polski.
Krzysztof Grodzicki
Mam takich fudamentalnych władców.

Dla Kazia Wielkiego podwaliny wykonal ojciec-Władysław Łokietek.

Dla Bolesława Chrobrego-Mieszko I

Dla Jagiellonów-Kazimierz Wielki.
Frost
Witam rolleyes.gif zagłosowałem na Władysława Jagiełło jakoze połaczył Litwe i Polske w jedno(Unia w Krewnie).

Ale miałem problem gdyz równie wybitnymi władcami byli
Bolesław Chrobry oraz Kaznimierz Wielki

Jednak to Władysława Jagiełło wprowadził wiarę katolicką w Księstwie Litewskim. To za jego Rządow powstało jedno z najwiekrzych panstw u tego okresu Europie. To on dał wycisk krzyżakom, co prawda nie zajoł całego teremu, ale wiadomo było, ze polska jest znaczacym krajem zarowno militarnie jak i politycznie. Poza tym w 1426 r. Władysław wzmocnił zależność Mazowsza od Polski. W 1430 r. wydał przywilej jedlneński.
Miedzy innymi dlatego uwazam, iż to Władziu jest The Best

(Ale to tylko moje skromne zdanie wink.gif )
Elear Polski
Zagłosowałem na Chrobrego chociaż Kazimierz Wielki byłtaką samą ważną osobistośćią w histori polski jak Chrobry.Chciałbym zauważyć ze ankietac tak jest bardzo wybrakowana brakuje tu takich osobistośći jak:Batory,W4W czy Jan III Sobieski. rolleyes.gif Pozdrawiam.
alcesalces1
ALEksander (car I, król polski II tegoż imienia) Romanow- przywrócił Królestwo Polskie, po tym jak miało zniknąć na zawsze zniknąć z mapy Europy. Za jego panowania powstała sprawna dobrze wyposażona armia polska. Ufundowano Uniwersytet Warszawski. Nie darmo lud śpiewał "Przed twe ołtarze zanosim błaganie
- króla polskiego pobłogosław PANIE!
wacol
Co do Bolesława Chrobrego- to tak jak napisano wcześniej- byłbym "wstrzemięźliwy". Był świetnym władcą (królem i to w dodatku pierwszym w Polsce- sam "wywalczył" korone) i pod względem politycznym i militarnym ALE chyba przeliczył się troche z atakami na sąsiadów. Pozostawił Polske w wielkim nioebezpieczeństwie- ciągle wojny i wewnętrzne (Bezprym) i zewnętrzne.... Władcą był świetnym i wiele mu zawdzięczamy ale dość "krótkowzrocznym"

Stefan Batory także jeden z lepszych- jak nie najlepszy władca Polski ale jakiś taki "mało patriotyczny"- oczywiście w moim skromnym mniemaniu.

Przemysł II jak i Łokietek- dużo im zawdzięczamy, jednak to Kazimierz Wielki "postawił kropkę na i" i jego uważam za najlepszego władcę polskiego.
Jak wiele innych państw było zbieraniną licznych "państewek" (chociażby Niemcy dopiero 1871 rok). Zjednoczenie to była wielka rzecz (chodzi oczywiście o umocnienie państwa itp)
Grocal
Kazimierz Wielki - z wiadomych względów .

Pozdrawiam.
Potocki
stawiam na Kazimierza Wielkiego. do tego wszystkiego co napisaliscie wczesniej dodam jeszcze, że był on Piastem - czyli rodowitym polakiem - a wiec najbardziej dbal o dobro Polski. drugie miejsce na podium Jagiełło (w koncu Grunwald to najwiekszy Polski sukces w historii, chyba ze w 600 rocznice Grunwaldu Polacy pokonaja Niemców w finale MŚ w Piłce Nożnej). Brązowy medal należy sie mimo wszystko Chrobremu (patronowi mojej szkoły;) )
grot
Niewątpliwe najlepszym królem był Kazimierz Wielki. Był władcą wszechstronnym, wiedział że o sile państwa decyduje gospodarka, dyplomacja i siła militarna oraz dobre prawo. Powiększył terytorium ze 102 tys do prawie 244 tys km2, stworzył sprawną administrację, dbał o dochody budżetu państwa, prowadził może nie bardzo widowiskowe ale za to skuteczne wojny. Nie byl ideałem jako człowiek ale jako król sprawdził się znakomicie. Aż strach pomyśleć gdyby człowiek jego formatu rządził np. zamiast Zygmunta III Wazy. Mielibyśmy teraz granice od Łaby do Władywostoku.
krzystofer
QUOTE
Aż strach pomyśleć gdyby człowiek jego formatu rządził np. zamiast Zygmunta III Wazy. Mielibyśmy teraz granice od Łaby do Władywostoku.


Nie trwóż się Grocie, gdyby Kazimierz Wielki panował nam miłościwie 1587-1632 słynący zresztą z umiarkowania i umiejętnej wyceny własnych sił oraz dalekowzroczności, a więc na pewno nie podbijałby Rosji, zaś sądzę, że odzyskałby Śląsk, Prusy Książęce, a shołdowałby Pomorze Zachodnie.
Wątpię, aby wybrał wschodni kierunek polityki zagranicznej. Sądzę, że związałby się z obozem francuskim, a z Rosją oparłby stosunki na zasadzie wzajemnej neutralności.

[EDIT - kosmetyczna korekta wypowiedzi na prośbę Andrzeja80]
Andrzej80
"Kazimierz Wielki panujący nam miłościwie 1587-1632" napisał krzystofer. Mam nadzieje,że to pomyłka. Może to popraw bo takie błędy głupie nie przystoją modowi.
krzystofer
QUOTE
"Kazimierz Wielki panujący nam miłościwie 1587-1632" napisał krzystofer. Mam nadzieje,że to pomyłka. Może to popraw bo takie błędy głupie nie przystoją modowi.


Może moderatorowi nie, ale stażyście może tak rolleyes.gif
Oj Andrzeju, zaufaj pilnującym porządku, jeszcze wiem kiedy Kazimierz Wielki rządził smile.gif

Grot napisał:

QUOTE
Aż strach pomyśleć gdyby człowiek jego formatu rządził np. zamiast Zygmunta III Wazy. Mielibyśmy teraz granice od Łaby do Władywostoku.


A ja odpisałem co zrobiłby wg mnie Kazimierz Wielki panujący nam miłościwie 1587-1632(czyli w czasach Zygmunta III Wazy). Tak zwana historia alternatywna smile.gif

Pozdrawiam

Andrzej80
ale wyszło tak "Kazimierz Wielki panujący nam miłościwie 1587-1632" jeśli ktośby niewiedział np jak ja że chodzi o historię alternatywną teraz po wyjasnieniu wiem to by tak jak ja pomyslał. Było to jakoś zaakcentować bo słowo panujący kojarzy się raczej z czasem terażniejszym a jakbyś napisał szanowny kolega np że panowaby nam miłościwie... to zupełnie inaczej oddałbyś sens.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org