Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: BRUTUS
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Rzym > Postacie Historyczne Rzymu
wolfen
Czy orientuję się ktoś, co stało się z Brutusem po zamachu na Cezara? Niestety w Żywotach Juliusza znalazłem tylko jedno zdanie, które o tym traktuje (od razu zaznaczam, że szukałem na szybko więc możliwe, że coś przeoczyłem) i nie jestem pewien, czy dobrze je zinterpretowałem.

Lud cały zaraz po pogrzebie z pochodniami w ręku ruszył na dom Brutusa i Kasjusza i ledwie go stamtąd zdołano odeprzeć.

Tzn. co, lud nie dostał się do domu Brutusa i zostawił go w spokoju, znajdując sobie wcześniej inny obiekt wyładowania sowjej agresji?:

Po drodze pochód natknął się na Helwiusza Cynnę. Wzięto go przez pomyłkę nazwiska za Korneliusza, którego lud poszukiwał, jako że on przemawiał ostro przeciw Cezarowi dnia poprzedniego. Cynnę rozerwano w jednej chwili, głowę jego wbito na ostrze włóczni i obnoszono po mieście. Potem lud wystawił na rynku mocną kolumnę prawie dwudziestu stóp wysokości, z marmuru numidyjskiego.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś jednoznacznie wytłumaczył mi co się w końcu stało z najsłynniejszym egzekutorem Cezara.
arcadious
Sam niewiele wiem na ten temat, tym chętniej posłucham specjalistów w tej dziedzinie smile.gif Z tego co pamiętam zaś to po zamachu na Cezara Brutus sprzymierzył się z Kasjuszem, a po klęsce w bitwie pod Filippi w 42 p.n.e. popełnił samobójstwo..
wolfen
No właśnie, ja również znalazłem takie info, problem w tym, że natknąłem się również na teorię mówiącą o tym jakoby po jednej z bitew przeciwko Antoniuszowi (bodajże pod Mutiną), ten nasłał na Brutusa nasłał morderców i właśnie dlatego chciałbym uzyskać jakieś dokłądniejsze informacje o tej sprawie smile.gif .
arcadious
Wydaje mi się że mówimy o dwóch różnych Brutusach smile.gif Ten który został zamordowany po bitwie pod Mutiną z rozkazu Antoniusza to Decimus Iunius Brutus , a ten z "Et tu Brute contra me?" to chyba Marcus Iunius Brutus smile.gif Ale to tylko mi się tak wydaje - w razie czego prosze o korektę !
Maciek
QUOTE(arcadious @ Jan 6 2005, 01:31 AM)
Wydaje mi się że mówimy o dwóch różnych Brutusach smile.gif Ten który został zamordowany po bitwie pod Mutiną z rozkazu Antoniusza to Decimus Iunius Brutus , a ten z "Et tu Brute contra me?" to chyba Marcus Iunius Brutus smile.gif Ale to tylko mi się tak wydaje - w razie czego prosze o korektę !
*



Tak było dwóch Brutusów - braci Markus i Decimus. Decimus był oblegany w Mutinie przez Antoniusza a Markus udał się do Grecji gdzie montował armię przeciw Antoniuszowi. Po oblężeniu Mutiny (w której nie zdobyto miasta) doszło do bitwy w której zginęło dwóch konsulów wysłanych przez senat przeciw Antoniuszowi (Hircjusz i Pansa) jednak to Antoniusz bitwę przegrał i musiał uciekać w stronę Galii – przez Alpy. Oktawian, który stanął na czele armii po śmierci konsulów, dostał polecenie z senatu sprzymierzenia się z Brutusem, ale nie chciał tego zrobić, bo był on zabójcą jego przybranego ojca. Brutusa stopniowo opuszczali jego ludzie aż jedynie z garstką uciekł na wschód w stronę brata, jednak po drodze został napadnięty i zginął z rąk jakiegoś plemienia...nie pamiętam jakiego.

Marek Brutus zmontował natomiast olbrzymią armię, którą pokonali jednak triumwirowie. Wówczas Marek popełnił samobójstwo. Tak sprawdziły się obietnice Oktawiana, że wszyscy zabójcy jego ojca poniosą śmierć - pozostali spiskowcy też zginęli, i to w różnych okolicznościach.

Przepraszam za nieścisłości których na pewno się nie ustrzegłem ale piszę z pamięci smile.gif jest późno i nie chce mi sie zaglądać w książki cool.gif
Stephanus
Tak siedzę sobie po nocy i doczytuję stare posty
i muszę się odezwać w tzw. "kwestii formalnej" :

Decimus Iunius Brutus i Marcus Iunius Brutus NIE BYLI braćmi !
Matką DECIMUSA Iuniusa Brutusa Albinusa była Sempronia, córka Gajusza Grakcha (tego Grakcha !!!) i Kornelii (tej Kornelii !!!)
ojcem był Decimus Iunius Brutus (syn pretora 82 - Decimusa Brutusa z drugim przydomkiem "Callaicus"). Tenże Decimus "ojciec" w czasie rewolty Lepidusa (77 r.) był konsulem.
Zaś w roku 83 trybunat ludowy piastował Marek Brutus, ojciec MARKA Iuniusa Brutusa Cepiona(drugiego z zabójców Cezara), którego matką była Serwilia (siostra przyrodnia Katona Młodszego).
Tenże Marek (którego napisałem dużymi literami) właściwie po adpocji nazywał się "Kwintus Serwiliusz Cepion Brutus" i to on był - obok Gajusza Kasjusza Longinusa głównym przywódcą spisku przeciw Cezarowi. I do niego to umierający Dyktator wyrzekł owe "I ty, Brutusie ...", choć wielu twierdzi, że jednak skierował te słowa do Decimusa, który był swego czasu jego zaufanym oficerem, wypróbowanym przyjacielem i - w testamencie - opiekunem Oktawiana.
Obaj Brutusowie byli zatem dalekimi kuzynami. Nie wiem niestety, w którym miejscu "zazębiało się" to pokrewieństwo, na pewno jednak nie byli braćmi.
Crassus
Zgadzam się ze Stephanusem i chciałbym uzupełnić rozważania na temat do kogo były powiedziane słowa ("Et tu Brute...") podczas zabójstwa Cezara. Otóż anegdota ta pochodzi ze Swetoniusza, który wyraźnie mówi o Marku jako adresacie. Ale jest to nielogiczne gdyż Marek był znanym optymatom, który został ułaskawiony przez Cezara po wojnie domowej, w związku z czym Cezar napewno wiedział jakie ma poglądy polityczne więc nie mógł być zaskoczony obecnością Marka wśród zamachowców. Natomiast na pewno był zaskoczony obecnością Decymusa, ponieważ był on jednym z jego zaufanych legatów i przyjacielem. W związku z czym prawdopodobnie popełnił tutaj błąd sam Swetoniusz który przecież pisał o tych wydarzeniach prawie dwieście lat później. Natomiast jeżeli chodzi o Decymusa to został on po porażce pod Mutiną zabity podczas przeprawy przez Alpy przez jakieś plemie galijskie.
Ale tej informacji nie jestem w stu procentach pewien. Polecam do rozświetlenia tej kwestii lekture listów Cycerona który korespondował z jednym i drugim Brutusem.
centurion88
Brutus Popełnia samobujstwo 24 parzdziernika 42 r p.n.e po przegranej bitwie pod Filippi osamotniony i otoczony przez wrogą armie. Uważam że spotkala go zasłużona kara zdradzil przyjaciela i swojego wodza
Crassus
QUOTE(centurion88 @ 9/08/2005, 0:06)
Brutus Popełnia samobujstwo 24 parzdziernika 42 r p.n.e po przegranej bitwie pod Filippi  osamotniony i otoczony przez wrogą armie. Uważam że spotkala go zasłużona kara zdradzil przyjaciela  i swojego wodza
*



Nie zgadzam się że to zasłużona kara!! Brutus nie był przyjacielem Cezara! Można go najwyżej uznać za niewdzięcznika gdyż zabił człowieka który podarował mu życie po wojnie domowej z Pompejuszem. Natomiast Marcus Iunius Brutus znany był ze swoich ultrarepublikańskich i antycezariańskich poglądów.

Pozdrawiam

centurion88
więc jaka była by zasłużona a może wogule na nią nie zasługiwał ?? jak iterpretować w takim wypadku słowa "I ty Brutusie przeciwko mnie..."skoro uważasz że nie był on przyjacielem cezara bo z tych słów można wywnioskować że sam cezar był innego zdania na ten temat
Crassus
QUOTE(centurion88 @ 10/08/2005, 18:49)
więc jaka była by zasłużona  a może wogule na nią nie zasługiwał ?? jak iterpretować w takim wypadku słowa "I ty Brutusie przeciwko mnie..."skoro uważasz że nie był on przyjacielem cezara bo z tych słów można wywnioskować że sam cezar był innego zdania na ten temat
*



Dlaczego miał zostac za to ukarany? Racje w tym wypadku ma ten kto wygrał czyli stronnictwo cezariańskie które wygrało pod Fillipi, gdyby wygrał Brutus wraz z Caiusem Casiusem Longinusem inaczej byśmy dzisiaj na tą sprawę patrzyli.

A w sprawie "Et tu Brute..." to przeczytaj mój pierwszy post w tej dyskusji.

Pozdrawiam
centurion88
tak czy tak brutus byl raczej negatywna postacja w dziejach rzymu
Pozdrawiam
Crassus
QUOTE(centurion88 @ 11/08/2005, 0:57)
tak czy tak brutus byl raczej negatywna postacja w dziejach rzymu
Pozdrawiam
*



Całkowicie się nie zgadzam!!! Co to znaczy negatywną?!? Czy możesz podać jakieś argumenty?

Pozdrawiam
centurion88
Oczywiście że moge jak sam przyznałeś był niewidzięcznikiem dotego był rządny władzy i jeszcze wiekszego bogactwa Dotego Brutus przez związek z Kasjuszem wprowadził niepotrzebny zament A co dał Rzymowi w zamian ???
Crassus
QUOTE(centurion88 @ 11/08/2005, 22:43)
Oczywiście że moge jak sam przyznałeś był niewidzięcznikiem dotego był rządny władzy i jeszcze wiekszego bogactwa Dotego Brutus przez związek z Kasjuszem wprowadził niepotrzebny zament A co dał Rzymowi w zamian ???
*

]

Jakieś dziwne rzeczy wypisujesz?!?
Po pierwsze był niewdzięcznikiem tylko dlatego że Cezar kierując się łagodnością(clementia) po Farsalos darował mu życie.
Po drugie pierwsze słysze żeby był żądny władzy. Był zatwardziałym republikaninem więc nie mógł być żądnym władzy.Czy możesz podać źródła na których się opierasz?
Po trzecie co to znaczy niepotrzebny zamęt? Przecież zamę!t w Rzymie trwał od czasu Grakchów! Po za tym z tego co mi wiadomo to ustrojem miasta Rzym była republika więc jeśli ktoś wprowadzał zamęt to Cezar!
A co dał mu w zamian? Oczywiście nic - bo przegrał. Więc jak można to wogóle rozpatrywać.

Pozdrawiam


K uruś 1623
QUOTE(wolfen @ 6/01/2005, 1:18)
No właśnie, ja również znalazłem takie info, problem w tym, że natknąłem się również na teorię mówiącą o tym jakoby po jednej z bitew przeciwko Antoniuszowi (bodajże pod Mutiną), ten nasłał na Brutusa nasłał morderców i właśnie dlatego chciałbym uzyskać jakieś dokłądniejsze informacje o tej sprawie  smile.gif .
*



To był bodajże kuzyn tego Brutusa
Crassus
Kuzynami z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić że jakimiś byli, pytanie jest: którego stopnia? bo na pewno nie pierwszego!!!
(patrz:wywód Stephanusa post #6)

Pozdr.
Crassus
Eriu
Dziwne relacje łączyły Cezara i Brutusa. Niektórzy historycy sugerują, że był to jego syn. Na pewno bardzo go faworyzował, chociaż bardzo wiele ich dzieliło. Brutus w wojnie domowej poparł Pompejusza Wielkiego, który był zabójcą jego ojca. Często krytykował jego politykę. Ożenił się z Porcją, wielką republikanką, córką Katona Młodszego, wielkiego wroga Cezara. Jednak brutus był synem Serwilii wieloletniej kochanki Cezara, być może widział w nim swojego następcę. Trudno oceniać postępowanie ludzi po dwóch tysiącach lat.
mate21
[QUOTE]Brutus w wojnie domowej poparł Pompejusza Wielkiego, który był zabójcą jego ojca. Często krytykował jego politykę. Ożenił się z Porcją, wielką republikanką, córką Katona Młodszego, wielkiego wroga Cezara. Jednak brutus był synem Serwilii wieloletniej kochanki Cezara, być może widział w nim swojego następcę. Trudno oceniać postępowanie ludzi po dwóch tysiącach lat.
To raczej wątpliwe, bo po co adoptował Oktawiana, mial jeszcze syna Cezariona, oraz Marka Antoniusza, który nigdy go nie zdradził, był przy nim w ciężkich czasach walk z Pompejuszem.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org