Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Matura: przygotowanie sie do egzaminow
historycy.org > Forum > Historia - pozostałe sekcje > Matura z Historii i WOSu
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Tomek z Łodzi
Zachęcam do umieszczania w tym wątku linków do znalezionych w sieci interesujacych i przydatnych stron z materiałami dla maturzystów z historii, np. przykładowymi pytaniami, tekstami źródłowymi, zestawieniami, repetytoriami...

Zacznę od strony PTH w Łodzi (dział Dydaktyka). Znajdziecie tu zestaw przykładowych tekstów źródłowych z pytaniami i odpowiedziami przygotowany przez dra Jana Chańko z Uniwersytetu Łódzkiego oraz ciekawy artykuł na temat testów egzaminacyjnych z historii pod wiele mówiącym tytułem - Kochać czy nienawidzić :

Teksty źródłowe z historii
Testy egzaminacyjne z historii
Aldemus de Dodogne
www.poczet.com - świetna sprawa... idealne zestawienie wydarzeń z datami za panowania polskich królów.

www.historia.rosji.prv.pl - cała masa biogramów ważnych ludzi dla historii Rosji. Przede wszystkim warto zapoznać się z niektórymi biogramami ludzi żyjącymi w XX w., gdyż jest wśród nich kilka ważnych postaci omawianych w programie szkolnym.

Polecam także zapoznanie się z polska stroną o komuniźmie... niestety adresu nie pamietam.

Ale przede wszystkim książki książki książki smile.gif
IxyedaM
http://6plus.interklasa.pl/szesc/strony/str298.htm - ciekawa strona, polecam dział "jak żyli ludzie", można dowiedzieć się wielu interesujących i rzadko poruszanych w podręcznikach rzeczy.
vino_vajczyni
http://historia.pgi.pl/ - różne różności tongue.gif
Celt
www.nauka.pl

ponad 600 prac z historii... polecam
ania555
Mam wielką prośbe szczegolnie do nauczycieli historii mianowicie prosze o info jak dobrze napisać wypracowanie na maturze rozszezonej.
Belfer historyk
Podstawowa sprawa to zrozumieć temat wypracowania i pisać na temat, a nie o wszystkim byle tylko było napisane.
ania555
O tym wiem, natomiast potrzebny mi plan wypracowania.
pbhaal
eee no to taki standard przeciez :/ wstep-rozwiniecie-zakonczenie

i przykladowo - wstep: wprowadzasz pokrotce epoke, definiujesz pojecia zawarte w temacie, zakladasz ramy czasowe, mowisz czym sie zajmiesz ew. wskazujesz dlaczego uklad pracy jest chronologiczny/problemowy/mieszany

rozw: problemowy/chronolgiczny/mieszany sposob prezentacji wydarzen, dobrze jest podpierac sie datami lub dalszymi oznczeniami okresu historycznego (cokolwiek to znaczy tongue.gif) jak same lata, wieki (nie zna sie daty to lepiej napisac np II polowa XVII wieku niz nic). Dobrze jest powolywac sie na opinie znanych historykow jesli takowe znamy. Ze zdarzen wybieramy rzecz jasna tylko kluczowe dla tematu (mala objetosc :/) i powstrzymujemy sie od zbednego dywagowania, dygresje i tak nie bede zapewne pktowane, tylko zabieraja czas i miejsce. Rzecz jasna poza suchym przedstawianiem faktów nalezy je laczyc w logiczna calosc oraz komentowac dlaczego bylo tak a nie inaczej - krotko mowiac - wykazywac zwiazki przyczynowo-skutkowe.

Zakonczenie: podsumowanie, wnioski do jakich doszlismy, jakis madry cytat jesli znamy tongue.gif, mozna odniesc do wspolczesnosci (ale na maturze to chyba zbedne), zamiast wykazywac sie umiejtnosciami pisarskimi mozna pojsc na latwizne i wykazac glowne skutki jakie wywarl na dzieje problem zawarty w temacie (latwizna - nie latwizna). Warto poczytac jakies krtkie eseje historykow, ksiazki historyczne tez sa budowane w oparciu o taki schemat (chyba wszstkie prae naukowe?)
metabolic
przydało mi sie co piszesz smile.gif

ale jednak może jakiś przykład takiej pracy? ;]
kumush
Szelągowska Krystyna
WYKŁADY Z HISTORII POWSZECHNEJ DLA LICEÓW I TECHNIKÓW, WSiP

Poczytaj sobie, to takie eseje o najwazniejszych zagadnieniach z hist. MOżesz przejżeć tez takie wydawnictwa dla maturzystów i kandydatów na studia, jak np. ZAGADNIENIA EGZAMINACYJNE NA WYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJi (Kościałkiewicz, Waglińska, Biegaj, Rusik, Rostecki), tylko z tym ostrożnie, bo jest trochę błędów.
Guest
Jeśli chcesz "formularz" rozprawki- napisz na polskaflota@wp.pl
Histbelfer smile.gif
August I Okrutny
Zaraz, zaraz. Z tego, co się orientuję, wypracowanie na maturze w zasadzie nie ma mieć formy wypracowania, ale 'opracowania'. Tam nikt nie ocenia formy tekstu, nie patrzą na rozwinięcią i inne humanistyczne duperele, za które dostaje się punkty na maturze z polskiego. Jest za to krwawy klucz, który zawiera spis punktowanych, bardzo konkretnych wydarzeń. W zasadzie, jeśli się nie mylę, można owoż wypracowanie napisać od kresek, bo i tak nic to nie zmieni... Czy nie jest tak?
August I Okrutny
Witam,

Coś nie mogę się doszukać podobnej kwestii na pierwszej stronie z tematami, więc zapytam wprost: jakie zakupić testy maturalne z historii? Myślałem nad OPERONEM, ale nie wiem, czy nie ma lepszych. Jakieś propozycje?

Z góry dzięki
Zdrowie
kumush
[QUOTE]

na wypracowaniu z historii nie ma takiego ścisłego klucza, jak na polskim. Jest kilka poziomów punktowych opisanych ogólnikamie, z których niewiele wynika, także właściwie każdy egzaminator sam uznaje, co było istotne, a co nie.

Co do formy, to nie mieści się jako taka w kluczu, natomist pod kluczem znajduje się taka notka, że "ponadto egzaminator zwraca uwagę na kompocyzję, język i formę wypowiedzi". Nie polecam więc pisania w punktach smile.gif
August I Okrutny
Mój szanowny nauczyciel historii, który poprawiał matury próbne, powiedział, że klucz jest bardzo ścisły i są wypisane konkretne wydarzenia, za które dostaje się punkty :S Resztę sam sobie wydedukowałem...

Groza.
kumush
nie wiem skąd Twój nauczyciel miał taki klucz....możliwe, że to była matura układana przez kogos innego niż CKE.

Na prawdziwej maturze klucz wygląda tak:
http://www.cke.edu.pl/images/stories/Matur...st_a2_model.pdf
August I Okrutny
Ja mówię o wypracowaniu, a nie tekstach źródłowych. Plik, który dałeś, nie zawiera klucza do wypracowań, które były na maturze próbnej. A przynajmniej ja niczego takiego nie znalazłem :S

?>?
kumush
przeczytaj dokładnie!!! strona 5, 6 - model odpowiedzi do wypracowania!!!
August I Okrutny
Ty chyba czegoś nie rozumiesz. Dajesz mi jakis generalny model klucza do wypracowania, podczas gdy do matury próbnej i wypracowań na niej zawartych był zupełnie inny, konkretny klucz z wytycznymi dla egzaminatorów. sleep.gif
Guest
Histbelfer:) nawet egzaminator maturalny:)
Ludzie smile.gif! W przypadku matury na poziomie rozszerzonym, przy tzw. rozprawce nie ma szczegółowego klucza. Jest klucz ogólny (powiedziałbym "luźny") do którego egzaminatorzy ustalaja szczegółowe wytyczne dopiero po maturze w trakcie sprawdzania. Innymi słowy: w grupie/grupach egzaminatorów okresla się daty, pojecia, wydarzenia które powinny być zawarte w rozprawce-a które kwalifikować ją bedą na poziom I ( do 5 pkt) II (do 10) III (do 15) i IV (do 20). Nie polecam pisania w "punktach" czy "myślnikach"!!!. Poza tym muszą być zawarte elementy składowe rozprawki (wstęp, nawiazanie do tematu, ramy czasowe i terytorialne, tezy itp). i prosze sie nie dziwić, ze klucz odp. w przypadku rozprawki tworzy sie w trakcie sprawdzania-inaczej nie mozna-jeden człowiek, który wymyśla pytania nie stworzy obiektywnego klucza. Dodam też od siebie, ze nie spotkałem się z przypadkiem pracy ocenionej na 20 pkt-raczej takiej nie było. Co do "konspektu" rozprawki-mogę go tu zamieścic. Nawet niegłupi:)
kumush
i właśnie taki przykładowy ogólny klucz znajduje się pod linkiem, który zamieściłam! Reszta zależy od egzaminatorów!
metabolic
QUOTE(Guest @ 7/02/2006, 12:06)
Co do "konspektu" rozprawki-mogę go tu zamieścic. Nawet niegłupi:)
*



zamieśc i sie nie pytaj! :]:]
Guest
metabolic, ale ty już to masz, ptrzesłałem ci to na e-maila. jestem na forum w temacie "podręczniki". E-mail o polskiej flocie:)
Histbelfer:)
Stanisław August
Również prosiłbym o ten konspekt. Z góry dziękuję. Mail: petrarski@gmail.com
August I Okrutny
Umiesc, umiesc. Chetnie obejrzę :0
Guest
Histbelfer:)
JAK NAPISAĆ PRACĘ PISEMNĄ Z HISTORII?

Aby napisać celującą smile.gif lub bardzo dobrą pracę z historii należy:

1. Dokładnie przeczytać, zrozumieć i przeanalizować temat pracy.
Bardzo podobne do siebie - na pierwszy rzut oka - tematy oznaczają niekiedy konieczność napisania zupełnie różnych prac. Złe odczytanie tematu przekreśla sens całego wysiłku!
2.Pracę musi poprzedzać wstęp.
W nim możesz pokazać, że nie tylko znasz fakty, ale rozumiesz proces historyczny, jesteś oczytany i inteligentny. Praca bez wstępu to dowód na tępe kujoństwo lub korzystanie ze ściąg, a dobry wstęp to połowa sukcesu!
We wstępie muszą się znaleźć:
a) Wyjaśnienie tematu. Szczególnie ważne jest tu wyjaśnienie i podanie pochodzenia pojęć historycznych podanych w temacie.
cool.gif ramy czasowe i przestrzenne opisywanych wydarzeń. Musisz opisywane fakty umiejscowić w danej epoce i na danym terytorium. Podane założenia musisz uzasadnić - nic nie wolno podawać na wiarę!
c) postawienie pytań i problemów badawczych - czyli - po co piszę tą pracę? co mnie interesuje? jakie problemy zawiera w sobie temat? Im lepiej postawisz sobie pytania tym łatwiej jest na nie odpowiedzieć! d) podanie przeczytanej przez siebie literatury dotyczącej opisywanego problemu. Człowiek wykształcony to człowiek oczytany! Nie wstydź się, że chętnie czytasz, musisz jednak pamiętać co czytasz i zapisać autora i tytuł książki w podany poniżej sposób:
J. Kowalski, Mity i opowieści, Warszawa 1979.
e) przedstawienie odległych przyczyn opisywanych zjawisk. Niekiedy korzenie wydarzeń sięgają setki lat wstecz. Możesz pochwalić się, że wiesz więcej, niż tylko to co wykułeś na dzisiejszą klasówkę!
3.Zasadniczą częścią pracy jest rozwinięcie.
W rozwinięciu przekazujesz posiadaną wiedzę-Pamiętaj, nie wolno tutaj ( i nigdzie indziej!) pisać co ślina na długopis przyniesie. Dobór treści musi być wynikiem Twojego myślenia!
W rozwinięciu musisz pamiętać o:
a) udzieleniu odpowiedzi na postawione pytania, cząstkowe wnioski dotyczące sformułowanych we wstępie problemów, tez. Nie wolno zostawić żadnego pytania bez odpowiedzi! To poważny błąd. Po udzieleniu odpowiedzi na każde pytanie musisz sformułować krótki wniosek cząstkowy.
cool.gif powiązaniu wydarzeń związkami czasowymi i przyczynowo-skutkowymi. Żadne wydalenie historyczne nie pojawiło się nigdy znikąd.
c) dokonaniu selekcji materiału. Nie wolno podawać faktów nie związanych z tematem. Pamiętaj: "Mądry wie co pisze, głupi pisze co wie!"
4. Ukoronowaniem sukcesu jest dobre zakończenie.
Praca bez zakończenia to jak dom bez dachu. Pamiętaj, to ostatnia część pracy czytana przez egzaminatora przed wystawieniem oceny! Możesz dzięki niemu wiele stracić lub zyskać. W zakończeniu musisz:
a) Zebrać wnioski cząstkowe w jeden wniosek końcowy. Jest on generalną odpowiedzią na problem postawiony we wstępie.
cool.gif Przedstawić swoją ocenę opisywanych zjawisk. O prawdziwej wiedzy i inteligencji świadczy osobiste i niebanalne zdanie na przedstawiany temat. Unikaj sformułowań - wytrychów!
c) Zastanowić się, jakie skutki opisywanych zjawisk mają wpływ na teraźniejszość. Unikaj jednak zbyt naciąganych porównań z różnych epok - nie porównuj np. Piłsudskiego do Cezara - to nie ma sensu
SK
Wszystko fajnie! smile.gif tylko mam jeszcze dwa pytania:
1.Czy jest ktoś w stanie zamieścić takei przykładowe prace? albo podać link!? bo teoretycznie to możemy pisac ale najlepiej zobaczyć w praktyce jak to wygląda!:P
2.Czy jest ktoś na tym forum kto byłby w stanie sprawdzić taką pracę? jakiś nauczyciel? bo ja niestety mam niestety niegramotnego nauczyciela!:(
histbelfer
Witam
Co do zamieszczania to byłby problem. Mam takie prace ocenione 19/20 pkt ale ich autorzy (moi uczniowie) nie byliby raczej zachwyceni gdybym ich dorobek intelektualny zamieszczał w internecie. Przykład takiej pracy (ocenionej bodajże na 9 pkt) był dołączony do próbnej matury 2002 lub 2003 roku (w tej chwili dokładnie nie pamiętam-tematy o polityce ZSRR i o sporze o inwestyturę). Co do sprawdzenia, to mogę się podjąć (raczej jestem gramotny smile.gif )
polskaflota@wp.pl
Pozdrawiam
SK
Właśnie widziałem ta pracę!:P ale jak wiadomo zawsze najlepiej czerpać wzorce od najlepszych prac!:) no ale jeśli uczniowie nie byliby zadowoleni to oczywiście nie będe nalegał! smile.gif Odpowiedż pozytywna na drugie pytanie bardzo mnie cieszy. Chodzi mi o to aby jakiś fachowiec stwierdził jakie błędy popełniam, co moge zrobić lepiej i co mam zmienić. Z góry dziękuje odezwe sie na mail w ciągu kilky dni!:)Szacunek!
angiem
mysle ze operon jest dobry wink.gif
Belfer historyk
Oto próbka testów OPERONu

1. Twórca teorii pochodzenia gatunków droga doboru naturalnego jest:
a) Kartezjusz
b) Linneusz
c) Karol Darwin
2. Objętość puszki mózgowej australopiteków wynosiła:
a) 150–250 cm
b) 380–500 cm
c) 500–800 cm
3. Określenie sapiens jednego z gatunków homo oznacza:
a) wyprostowany
b) południowy
c) rozumny
4. Rewolucja neolityczna dotyczyła:
a) ustroju
b) religii
c) rolnictwa
5. Brąz składa się z:
a) miedzi i cynku
b) miedzi i żelaza
c) miedzi i cyny
6. Językiem indoeuropejskim nie jest język:
a) polski
b) węgierski
c) niemiecki
7. Najsłynniejszy kromlech europejski znajduje się w:
a) Cro-Magnon
b) Lascaux
c) Stonehenge
8. Kult Wielkiej Matki zwiazany był z:
a) gwiazdami
b) księżycem
c) słofcem
9. Pierwsze systemy irygacyjne powstały w:
a) VI tysiacleciu p.n.e.
b) III tysiacleciu p.n.e.
c) II tysiacleciu p.n.e.
1. Za datę założenia Rzymu uznaje się:
a) 763 r. p.n.e.
b) 756 r. p.n.e.
c) 753 r. p.n.e.
2. System republikański wprowadzono w Rzymie w:
a) 599 r. p.n.e.
b) 569 r. p.n.e.
c) 509 r. p.n.e.
3. Liczba wojen z Samnitami to:
a) jedna
b) dwie
c) trzy
4. Wojny punickie toczone były z:
a) Fenicja
b) Pontem
c) Kartagina
5. Cenzorzy w republikańskim Rzymie zajmowali sie:
a) nakładaniem podatków
b) sadownictwem
c) kontrola wydatków państwa
6. „Kości zostały rzucone” to słowa:
a) Gajusza Juliusza Cezara
b) Oktawiana Augusta
c) Seneki
7. Okres zwany dominatem rozpoczał się od:
a) Oktawiana Augusta
b) Hadriana
c) Dioklecjana
8. Panteon poświęcony był:
a) Jowiszowi
b) Marsowi
c) wszystkim bogom
9. Akwedukty służyły do:
a) dostarczania wody
b) walk gladiatorów
c) wyścigów rydwanów

1. Ostatniego cesarza zachodniorzymskiego zdetronizowa?:
a) Narzes
b) Belizariusz
c) Odoaker
2. W roku 313:
a) wydano edykt mediolański
b) przywrócono kulty pogańskie w cesarstwie
c) zdetronizowano ostatniego cesarza zachodniorzymskiego
3. Bitwę pod Poitiers w roku 732 stoczyli:
a) Karol Młot i Arabowie
b) Karol Młot i Ostrogoci
c) Karol Wielki i Sasi
4. Ikonodulowie byli:
a) zwolennikami ikonoklazmu
b) przeciwnikami ikonoklazmu
c) przeciwnikami doktryny o istnieniu Trójcy Świętej
5. Z dynastii Liudolfingów pochodził:
a) Karol Łysy
b) Ludwik Niemiecki
c) Henryk Ptasznik
6. W skład quadrivium nie wchodziła:
a) astronomia
b) dialektyka
c) muzyka
7. Jedna z przyczyn schizmy wschodniej w 1054 r. był spór o:
a) używanie w eucharystii niezakwaszonego chleba
b) pobieranie annat i świętopietrza
c) pochodzenie aniołów
8. Dokument wydany przez Grzegorza VII w 1075 r. nosił tytuł:
a) Ut unum sint
b) Magna Charta Libertatum
c) Dictatus papae
9. Pierwsza rycerska wyprawa krzyżowa do Ziemi Świętej rozpoczęła się w:
a) 1095 r.
b) 1097 r.
c) 1099 r.

Te pytania ułożone są częściowo pod podręcznik OPERONU więc jeśli ktoś z niego korzysta to powinien być zadowolony.
Władysław IV Waza
QUOTE
podręcznik OPERONU więc jeśli ktoś z niego korzysta to powinien być zadowolony.


jest w tym kraju osoba zadowolona z tego podręcznika bo ja takiej nie znam
muzz
A wiecie czy na kursach maturalnych uczą tego jak pisać wypracowania, jak powinny one wyglądać itp.? może ktoś chodził na takie kursy?thx
greypc
A ja mam takie pytania:

1. Jak zrobić selekcję faktów do danego tematu. Wiadomo, że nie można pisać wszystkiego co się tylko wie, ale trzeba wybrać ważniejsze wydarzenia i nimi się dokładniej zając.

I drugie pytanie:

2. Jesli jest np. temat:
"Powstanie panstwa polskiego w X wieku"
to chyba wypracowanie powinno opisywać także wczesniejsze wydarzenia (słowianie, podział słowian)? Czy tak? Czy w takim temacie trzeba też skupić się na organizacji powstałego państwa polskiego, gospodarki, kultury, czy też trzymać się ściśle tematu i opisywać tylko proceś powstania?

Pomóżcie smile.gif
Belfer historyk
Co do pierwszego pytania to trudno odpowiedzieć tak jednoznacznie. Zalezy jaki jest temat. Oczywiście selekcja powinna obejmować fakty od najważniejszych (najistotniejszych) do najmniej ważnych. Oczywiście ważne jest trzymanie się tematu wypracowania, a nie zbaczanie z niego. Warto sobie zrobic na początek plan pracy i zapisac tam w punktach najważniejsze fakty, pojęcia, postacie itp.
Co do drugiego pytania to przy takim temacie nalezy jako wstęp napisac właśnie o Słowianach, ich wędrówce i podziale oraz o plemionach polskich. A w rozwinieciu opisac nie tylko polityczny proces formowania się państwa, ale także jego organizację, czyli rozwój kultury gospodarki, społeczeństwa. Są to wszystko ważne elementy każdego państwa.
greypc
a ile można dostac max punktów jeśli nie powoła się na jakiegoś historyka, książki historyczne?
Stanisław August
20 ... wallbash.gif
greypc
ja slyszalem, ze uczeń nie mozę dostać 20 pkt, jesli nie powoła się na opinie historyków, najlepiej jeszcze kilku. Można też z tymi opiniami polemizowac itp.

To jak w koncu?

Stanisław August
Pytałem się mojego nauczyciela i powiedział, że zależy to od egzaminatora; więc jeśli trafisz na jakiegoś "ludzkiego" to da ci 20 za pracę, nawet jeśli nie masz żadnego nazwiska historyka wypisanego. Oczywiście musi być ona idealna. Także, teoretycznie to można dostać dwadzieścia.
Zapalniczka
Mnie również zastanawia kwestia przyznawania punktów za wskazywanie odpowiednich historyków i ich publikacji oraz polemizowanie z opiniami tychże panów (pań). Nie mam pamięci jak Galaktyka żeby pamiętać co, kto i gdzie powiedział...

I szczerze mówiąc nie bardzo orientuję się, co powinnam czytać, ażeby "zabłysnąć" odpowiednią wiedzą... Zapoznać się z całą lista lektur na Olimpiadę Historyczną (która, swoją drogą, i tak jest niezdobywalna)?
Guest
a skad mozna dostac taka ksiazke z Operonu ??
Stanisław August
Z internetu lub z księgarni...
Guest
"Pozycja dla nauczycieli uczących z podręczników Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON - GRATIS" niestety, ani w zadnej ksiegarni, ani w internecie jej nie ma. Mam na mysli oczywiscie testy sprawdzające których autorką jest P. Edyta Pustuła. A moze ktos z forumowiczow jest w posiadaniu tejze ksiazki !? Niestety nie jestem nauczycielem szkoły średniej i taki gratis mi nie przysługuje. Byłbym wdzieczny jesli byłby ktoś tak miły i udostępnił mi te materiały.
Belfer historyk
Testy do matury wydawnictwa OPERON jak i sam podręcznik można bez problemu kupić na www.allegro.pl. Jest tam tego zatrzęsienie.
Guest
Chodzilo mi nie o testy do matury a testy sprawdzające, które są dostępne tylko dla nauczycieli szkół srednich.
Belfer historyk
No to teraz wiem o co Ci chodzi. Wg. mnie to dobrze, że książka E. Pastuły jest dostępna tylko dla nauczycieli. Dla uczniów są testy przygotowujące do matury i tak powinno być. Po co uczniowi te testy? Są przecież dziesiątki innych ogólnie dostępnych.
Guest
Z tego co widze to zwracają uwage na najmniejsze szczegóły co moze się przydać. Ponawiam prośbę o "udostępnienie" materiałów.

Pozdrawiam
T-o-m-e-k
Do tej próbki Operonu podaną przez Belfrahistoryka ma ktoś odpowiedzi?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org