Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Silesia
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
Pages: 1, 2
swatek
17 śląskich miejscowości ma zamiar się połączyć i stworzyć jedną wielkie miasto - Silesię - informuje "Dziennik".

Budżet: kilkanaście mld zł, liczba mieszkańców: grubo ponad dwa mln, obszar: dorównujący Londynowi. Tak wielka ma być Silesia. Miasto, w którego granicach znajdą się Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Gliwice i kilka mniejszych. Co im to da? Przede wszystkim ułatwi dostęp do kieszeni inwestorów ze świata, których łatwiej będzie przyciągnąć tak dużej aglomeracji niż np. niewielkim Tychom działającym w pojedynkę.

Czy projekt uda się przeprowadzić?

http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/ch...awy,843314,2943

Czy jest sens tworzenia takiego tworu jak metropolia?
carantuhill
Tak, podstawowy agrument jest taki, że Warszawa przestanie być największym miastem w tym kraju, a to poprawi mi humor.
Poza tym ułatwi to administrowanie. Na Górnym Śląsku cieżko niekiedy wyznaczyć granice między jednym a drugim miastem.
Poza tym autonomiczny Śląsk musi mieć stolicę...
Nurglitch
Ma sens. W konurbacji śląskiej często granice między miastami są sztuczne. Z jednego miasta do drugiego, mijając jeszcze inne, możesz się dostać tramwajem. Ja, mieszkając w Katowicach, miałem o rzut kamieniem do Chorzowa a w 15 minut mogłem dostać się tramwajem do Siemianowic. Zresztą urodziwszy się w szpitalu w Siemianowicach mam w aktach wpisane "miejsce urodzenia: Katowice".

Niby trochę żal oddawać nazwę "Katowice", ale nazwa "Silesia" naprawdę bardzo mi się podoba.

W argument o ograniczeniu kosztów administracyjnych nie wierzę. Czy ktoś poważnie myśli, że urzędy połączą się i zmniejszą zatrudnienie? Że chociaż jedna biurwa straci pracę? Przeciwnie - "okres transformacji" stworzy prawdopodobnie cudowną okazję do zatrudnienia tysięcy krewnych-i-znajomych.
carantuhill
No ale chyba Silesia to miasta śląskie, nie Zagłębie kongresowskie?
Anakin
ciut wcześniej otworzyłem w Mównicyt temat: Miasto Metropolitarne Silesia, nowe największe

ale widzę, że prsówka lepiej chwyciła, więc napiszu tu co napisałem tam:
podobno wszyscy (zainteresowani) są ZA.

Z przyległych do siebie miast Górnego Śląska ma powstać metropolitarne miasto o wdzięcznej nazwie Silesia.

Wszystko ma zostać po starem - dotychczasowe miasta pewnie będą działać na zasadzie gmin-dzielnic Warszawy. Czyli będzie tyle ulic Kosciuszki i Piłsudskiego ile dzielnic (podobnie jest z Kosutami z Budapeszcie).
Ale razem do kupy będzie DUUUŻym miastem, co ma pomóc w pozyskiwaniu inwestorów.

Ciekawostką jest wypowiedź prezydenta Jaworzna: "Myślę, że byłaby do przyjęcia zarówno dla gliwiczanina, jak i mieszkańca Sosnowca". Może ktoś z Zagłebia by się wypowiedział, bo ja na UJ spotkałem sosnowieckiego imigranta z UŚ, który przeniósł sioę bo nie chciał jako obowiazkowej "historii lokalnej" uczyć się historii Śląska...

I co do nazwy. Czy przyjmując przez górnośląska aglomerację nazwy Silesia nie będzie zawłąszczeniem w stosunku do pozostałego Śląska.

oraz będe kontynuować

QUOTE(Nurglitch @ 11/12/2006, 12:07)
Ma sens. W konurbacji śląskiej często granice między miastami są sztuczne
*

ten argument mnie zawsze zadziwia. Granice sa jak najbardziej historyczne. Dodatkowo po 1989 odnawiane w przypadku gierkowskich już łaczeń by historyczne miasta mogły odzyskać podmiotowość. Teraz okazuje się, że tej podmiotowości nie potrzebują, albo starcza im zredukowana do dzielnicy.

Nie granice są sztuczne, lecz inwestycje na te granice nie zważały (słynny spór, że Huta Karowice w połowie leży na śląsku a w połowie w Małopolsce - jakby zapomniano, że budowano ją w poprzek zawsze istniejących granic gmin)

Czy granica między Śląskiem a Zagłebiem też jest sztuczna?

I przy tej okazji problem miast transregionalnych. W Polsce mamy przykład Bielsko-Białej, okrakiem twkiącej między Małopolską a Śląskiem. A po sąsiedzku Frydek-Mistek pomiędzy Śląskiem a Morawami.

Czy takie byty się sprawdzają. Czy tworzą nawą tożsamość?

Poza tym autonomiczny Śląsk musi mieć stolicę...
carantuhill

zawsze myślałem, że stolica Śląska był Wrocław...
carantuhill
Bielsko Biała to Śląsk, Małopolska kończy się na Żywcu!
Akurat na Dolnym niewiele osoób uznało się za "narodowości śląskiej", więc przyszły region powienien objąć tylko Górny i może Opolszycznę.
Nurglitch
QUOTE(Anakin @ 11/12/2006, 10:38)
ten argument mnie zawsze zadziwia. Granice sa jak najbardziej historyczne.

Co nie czyni ich ani odrobinę mniej sztucznymi. Granica między Wełnowcem a Duchem jest przecież historyczna - to były nic nie mające ze sobą wspólnego wioski. Obecnie są dzielnicami Katowic i nikt chyba tam nie chce powrotu do roli samodzielnej wsi. Niemal każda dzielnica każdego większego miasta była kiedyś wsią/osadą/miasteczkiem.

Granica jest sztuczna, bo miasta rozrosły się i stopiły w jedno. Potrafisz mi wskazać "naturalną" granicę między Katowicami a Chorzowem? Czas już chyba to stopienie się w jedno uznać za fakt i "zalegalizować" faktyczny stan rzeczy smile.gif
krzystofer

Mający 5 razy mniej mieszkańców niż GOP(tzn Silesia smile.gif)

No ale chyba Silesia to miasta śląskie, nie Zagłębie kongresowskie?

Nie, to niemożliwe, aby Sosnowiec był z nami, Polaczki z hanysami ...
Żaden przyzwoity człowiek się nie zgodzi, prędzej chyba nas połączą z Wagadugu niż z Zagłębiem.

W całą sprawę nie wierzę, a i żal będzie jeździć do Sosnowca bez paszportu.
Anakin
QUOTE(Nurglitch @ 11/12/2006, 12:48)
Granica jest sztuczna, bo miasta rozrosły się i stopiły w jedno. Potrafisz mi wskazać "naturalną" granicę między Katowicami a Chorzowem? Czas już chyba to stopienie się w jedno uznać za fakt i "zalegalizować" faktyczny stan rzeczy smile.gif
*

nie mnie bronić podmiotowości poszczególnych jednostek samorządowych i ich granic. Niech to robią sami zainteresowani, ja się tylko przyglądam zza miedzy (Przemszy).

Ale czy jednak nie popełnia się jednak jakiegoś nowego "błędu luksemburgizmu" stawiajac imperatyw organicznej jedności Górnego Ślaska (i Zagłębia)

Anakin

Mający 5 razy mniej mieszkańców niż GOP(tzn Silesia )
krzystofer

ta logika prowadzi do namaszczenie Silesii na stolicę Polski.

Nie liczba ludności decyduje o stołeczności (na palcach jednej ręki trudno wyliczyć stolic stanów USA - będących metropolitami). Bardziej położenie i aspekty - chyba na tym forum istatne - historyczne.
carantuhill
Wolałbym już Silesię niż Warszawę...
swatek
QUOTE(carantuhill @ 11/12/2006, 12:23)

A dlaczego nie Trójmiasto?
Anakin
QUOTE(carantuhill @ 11/12/2006, 13:23)
*

zmieni się tyle, że będziemy mieli Warszawę tylko, że na Górnym Śląsku.

a Sucha Beskidzka będzie ich Wołominem rolleyes.gif
carantuhill
Akurat to prędzej Bielsko Biała - mam nadzieję, że Tuxman nie czyta...
Nurglitch
Ja wolę, aby stolica została tam gdzie jest. Katowice to nie jest najpiękniejsze miasto na świecie, ale na taką karę boską jak Sejm sobie nie zasłużyło.
deu
z ekonomicznego punktu widzenia - to jest przekonywujący pomysł
ze społecznego - jednoczyć goroli z hanysami... dry.gif nie za bardzo to widzę.

Poniżej wklejam linka, co na ten temat się mówi wśród zainteresowanych (czyt. Zagłębiaków) biggrin.gif
http://www.zaglebie.info/news_aktualnosci.php?n=2760
Ironside
Rany, ile patologicznych warszawofobów tu się zebrało... A szczególnie jeden wink.gif

Małe sprostowanie Anakinie: od 2002 Warszawa jest jedną gminą a dzielnice są standardowymi jednostkami pomocniczymi.

Coobeck
Vitam
...no właśnie, może niech się sami zainteresowani wypowiadają (tzn Ślązacy - proszę mi wybaczyć, ale z odległości kilkudziesięciu kilometrów ni w ząb nie mogę pojać róznicy między Zagłębiem i Śląskiem smile.gif )
Przy okazji - czyż wszystkie granice nie mają takiego "sztucznego" charakteru? Proponuję, żeby przyłączyć do Krakowa - Warszawę, jako jedną z dzielnic Grodu Kraka smile.gif biggrin.gif wink.gif
leszek
Według mnie takie łączenie miast jest zwykłym "skokiem na kasę" dla Katowic i trochę Gliwic. Reszta będzie miała z tego satysfakcję, nierozkopane ulice, korki na wiaduktach i przerwy w dostawie energii.
Pomysł nie jest nowy, Gierek też coś podobnego planował, z tym że miało być wybudowane nowe Centrum.
Anakin
ciekawe jest tło sprawy
inicjatywa "ustawy metropolitarnej" bieże się z fiaska związków metropolitarnych, które zawsze można tworzyć powierzając im część zadań poszczególnych jednostek samorządowych.

Jako, że najwyraźniej jednomyślności nie ma (gminy wchodza i wychodzą ze związków) koniecznie jest z góry im narzucić rozwiązanie ustawowe.
tuxman
QUOTE(carantuhill @ 11/12/2006, 12:33)
Akurat to prędzej Bielsko Biała - mam nadzieję, że Tuxman nie czyta...
*

Masz pecha - czyta...
Jak Bielsko-Biala stanie się Wolominem Silesii - to osobiście dopilnuję, żeby Sucha dostala upragnioną Autonomię (z otoczeniem zasiekami i zakazem naruszania Polskiej strefy powietrznej)... sleep.gif

Ad rem:
Moim nieskormnym zdaniem - pomysl poroniony... Pomyslodawcom wydaje się (jak to zwykle bywa dziennikarzom), że jak się rzuci porównanie do Londynu - to wszyscy uwierzą w cudowną przemianę która nastąpi jak za pstryknięciem palców...
Porównanie byloby bardziej odpowiednie do... Mexico City i kaktusa na mojej dloni...

Pozdrawiam
jur
Do :Coobeck,12/12/2006, 11:43]

ni w ząb nie mogę pojać róznicy między Zagłębiem i Śląskiem smile.gif )

No wiesz co, wstydziłbyś się. smile.gif

Proponuję, żeby przyłączyć do Krakowa - Warszawę, jako jedną z dzielnic Grodu Kraka smile.gif biggrin.gif wink.gif

Świetny pomysł - będzie referendum? smile.gif

Jaki będzie numer linii tramwajowej Bronowice - Krakowskie Przedmieście?
Ironside
Jaki będzie numer linii tramwajowej Bronowice - Krakowskie Przedmieście?

- chyba odzwierciedlajacy długośc trasy. W kilometrach.

A już na poważnie: dziwi mnie ten pomysł. Podobnie jak tuxman nie widzę tu wcale metropolizacji; raczej molochizację. Porównanie do Londynu czy jakiejkolwiek, powstałej w sposób naturalny metropolii jest śmieszne.
carantuhill
QUOTE(Ironside @ 11/12/2006, 16:41)
Rany, ile patologicznych warszawofobów tu się zebrało... A szczególnie jeden wink.gif

Małe sprostowanie Anakinie: od 2002 Warszawa jest jedną gminą a dzielnice są standardowymi jednostkami pomocniczymi.
*

confused1.gif Zaprawdę powiadam Ci kogo masz na myśli?
Ironside
Tak, podstawowy agrument jest taki, że Warszawa przestanie być największym miastem w tym kraju, a to poprawi mi humor.

Wolałbym już Silesię niż Warszawę... (w aspekcie stołeczności)

- Ciebie wink.gif tongue.gif

carantuhill
To, że jestem za wprowadzeniem wiz dla nich nie znaczy, że mam coś przeciwko nim...
Ironside
Wiz?? A tego jeszcze nie słyszałem... Poza tym ja też jestem mieszkańcem tej parszywej, wielkiej, snobistycznej, brzydkiej i w ogóle fe stolicy RP tongue.gif
carantuhill
QUOTE(Ironside @ 13/12/2006, 0:22)
Wiz?? A tego jeszcze nie słyszałem... Poza tym ja też jestem mieszkańcem tej parszywej, wielkiej, snobistycznej, brzydkiej i w ogóle fe stolicy RP tongue.gif
*

To był element mojej kampanii wyborczej sleep.gif oprócz rozwiązania miasta Warszawy. Wracając do Silesi, to myślę, że pomysł wypali jak rodzieli się Ślązaków od Audreichów wink.gif
Coobeck
Vitam

jak rodzieli się Ślązaków od Audreichów (Carantuhill)

Od kogo?? Kto zacz Audreichy?

To, że jestem za wprowadzeniem wiz dla nich nie znaczy, że mam coś przeciwko nim... - Wiz?? A tego jeszcze nie słyszałem... - To był element mojej kampanii wyborczej (dialog Carantuhila i Ironside'a)

Oooo, bardzo przepraszam, ale to chyba ja pierwszy wzniosłem tu kiedyś okrzyk Niepodległa Małopolska!

No wiesz co, wstydziłbyś się. (Jur)

Mogę się powstydzić, czemu nie. Ale i tak nie rozumiem i nie rozróżniam.

Jaki będzie numer linii tramwajowej Bronowice - Krakowskie Przedmieście? (Jur)

Zależy, czy Carantuhill uprze się przy tych wizach i czy trzeba będzie postawić szlaban i zrobić punkt przesiadkowy. Wtedy będa dwie linie.

...i kaktusa na mojej dloni...(Tuzman)

Mości Hetmanie, a taki kaktus na dłoni, to on pomaga czy przeszkadza gromić pohańców? Znaczy, jest-li on ode środka dłoni (wtedy qpa, bo nie ma jak miecza ująć) zali od zewnątrz (i można nim w pysk wraży zajechać)?

A tak na poważnie:

Jako, że najwyraźniej jednomyślności nie ma (gminy wchodza i wychodzą ze związków) koniecznie jest z góry im narzucić rozwiązanie ustawowe. (Anakin)

No własnie to mnie kompletnie zaskoczyło. Dlaczego to ma być obowiązkowy zwiazek miast?
carantuhill
Małopolska niepodległa oczywiście, ale bez tarnowskiego...
A tak najlepiej to wrócić do sytuacji z XV wieku, czyli osobno Polska osobno Śląsk, a pomiędzy niezależne Księstwo Zatorskie. rolleyes.gif
Coobeck
Vitam
A dlaczego bez tarnowskiego?? Małopolska sięga na zachodzie i północy po Pilicę i Wieprz, na wschodzie pierwotie po Wisłok, ale smiało można dziś powiedziec że aż po Bug i San.
tuxman
QUOTE(Coopeck @ 13/12/2006, 16:36)
...i kaktusa na mojej dloni...(Tuzman)

Mości Hetmanie, a taki kaktus na dłoni, to on pomaga czy przeszkadza gromić pohańców? Znaczy, jest-li on ode środka dłoni (wtedy qpa, bo nie ma jak miecza ująć) zali od zewnątrz (i można nim w pysk wraży zajechać)?

Szanowny MSZ-ecie...
Zapewniam, że jak mi wyrośnie - nie omieszkam poinformować o jego zadach bądź waletach. wink.gif

A na poważne:
Jak do tej pory z jedyną wzmianką o SIlesii spotkalem się w... Wirtualnej Polsce. Tam wszak już mamy prezydenta Tuska i premiera Rokitę. Możemy więc mieć też Metropolię Silesię... Nie jestem przeciwny, wręcz przeciwnie nie mam nic na przeciwko... smile.gif

Pozdrawiam
Hetman-Elekt RP wg. Historyków.org
carantuhill
Tuxmanowi zwyczajnie żal, że przyłączą Bielska do tej metropolii... Czy innych Łodygowic...
Anakin
QUOTE(carantuhill @ 15/12/2006, 12:28)
Tuxmanowi zwyczajnie żal, że przyłączą Bielska do tej metropolii... Czy innych Łodygowic...
*

nikt nie mowi o przyłączeniu B-B do Silesii. Bielsko już przyłączono do Białej. Czy też Białą do Bielska.

(a propos: czy to nie jest jedyne miasto używające łącznie dwóch herbów?)
Coobeck
Vitam

Jak do tej pory z jedyną wzmianką o SIlesii spotkalem się w... Wirtualnej Polsce. (Tuxman)

No to już mamy 3 źródła, bo jeszcze Program 3 PR (w którym o tym usłyszeliśmy, znaczy Aniela i ja, świtem bladym) i Wyborcza.

Bielsko już przyłączono do Białej. Czy też Białą do Bielska. (Anakin)

A to przy okazji zapytam: Czy to Suchą przyłączono do Beskidzkiej, czy Beskidzką do Suchej? biggrin.gif
krzystofer
Z tym pomysłem to wszystko prawda moi drodzy. W 'Dzienniku Zachodnim' bez przerwy o tym mowa. Była już nawet konferencja z udziałem wojewody Tomasza Pietrzykowskiego, marszałka sejmiku, prezydenta Katowic Piotra Uszoka i eksmarszałka, a obecnie europarlamentarzysty Jana Olbrychta z PO. PO i PiS pomysł popierają, gorzej będzie z Hanysami, którzy z Sosnowcem nigdy w alianse wchodzić nie będą. No i mnie jakoś tak będzie smutno kolegów z Sosnowca o paszport na AE nie pytać ... rolleyes.gif
carantuhill
QUOTE(Coobeck @ 15/12/2006, 15:47)
Vitam

Jak do tej pory z jedyną wzmianką o SIlesii spotkalem się w... Wirtualnej Polsce. (Tuxman)

No to już mamy 3 źródła, bo jeszcze Program 3 PR (w którym o tym usłyszeliśmy, znaczy Aniela i ja, świtem bladym) i Wyborcza.

Bielsko już przyłączono do Białej. Czy też Białą do Bielska. (Anakin)

A to przy okazji zapytam: Czy to Suchą przyłączono do Beskidzkiej, czy Beskidzką do Suchej? biggrin.gif
*

Prędzej Kraków przyłączą do Suchej B. sleep.gif Po raz pierwszy w ten weekend stałem w korku do mojego miasta, a przede mną same krakusy dry.gif
Coobeck
Vitam

Prędzej Kraków przyłączą do Suchej B. (Carantuhill)

Raczej S.B. do Krakowa smile.gif. Tak już się stało z innymi miastami, z których co najmniej 2 też miały ambicję przyćmic Kraków tongue.gif
Anakin
przed Suchą jest jeszcze Wieliczka i Skawina do wchłonięcia. Ale jest coś z tego co carantuhill mówi. Gminy podmiejskie jako tańsze a czasem sprawniejsze lepiej się zabudowują. Przykładem jest zabudowany klin wiejskiej gminy Zielonki w pola uprawne i łąki miasta Krakowa.

Co do samej metropolitaryzacji - kiedy Trójmiejskie Miasto Metropolitarne?
Coobeck
Vitam

Przykładem jest zabudowany klin wiejskiej gminy Zielonki w pola uprawne i łąki miasta Krakowa. (Anakin)

Przykłady można mnożyć. Choćby bujnie rozkwitająca kolonia dacz krakusów opodal rodzinnego domq Anieli pod Limanową. Kto wie, może też się kiedyś tam pobudujemy... smile.gif
jur
Do : Coobeck,13/12/2006, 17:36]

Zależy, czy Carantuhill uprze się przy tych wizach i czy trzeba będzie postawić szlaban i zrobić punkt przesiadkowy. Wtedy będa dwie linie.

Z jednej strony niedobrze, bo z kontrabandą byłoby trudniej, z drugiej strony - zyski kontrabandzistów by wzrosły. smile.gif

Zyski z kontrabandy są, z oczywistych przyczyn, nieopodatkowane. Sam miód. rolleyes.gif
Coobeck
Vitam
Kontrabanda? W świecie wolnego handlu??
Zresztą, niech sobie przemycają do Wawy co chcą...
jur
Do : Coobeck,18/12/2006, 16:48]
Vitam
Kontrabanda? W świecie wolnego handlu??
Zresztą, niech sobie przemycają do Wawy co chcą...

Staram się być konsekwentny, skoro wizy, to znaczy i granica, a skoro granica, to musi być i kontrabanda. smile.gif

P.S. Może rozwinie się przemyt ludzi, np. tych, co nie dostali wiz?
Jasnogród
Trzeba połączyć ewentualną Silesię z Krakowem i okolicami,bo to przecież rzut beretem.Nazwie się ten konglomerat,tak ,aby cudzoziemcy mogli to spokojnie wymówić i nie musieli się trudzić próbami w prymitywnym i niemodnym tubylczym narzeczu.Może być South Metropolitan Area - SMA - esemej [jadę z Esemej do Wawy - mogą mówić autochtoni],albo po prostu The Southland lub też w innym ważnym języku - Grossraumwirtschaft Süd - GRW Süd.
Konstanthinos
Trzeba połączyć ewentualną Silesię z Krakowem i okolicami,bo to przecież rzut beretem

To dołączmy jeszcze Bielsko-Białą, Częstochowę, Opole - to przecież rzut beretem. Tak można mnożyć, aż cała Polska nie zostanie jednym wielkim miastem.

dla mnie absurd.
T34
A czy Bytom ma być w granicach Silesii?
krzystofer
Drogi kolego T34(zza miedzy smile.gif), Bytom ma być w tej Silesii.
Jeszcze dojdzie do tego, że będziemy mieszkali w jednym mieście smile.gif
carantuhill
Ale drogi Coobecku,
Jeśli by miano w przyszłości przyłączać Suchą do Krakowa, to mam nadzieję, że będzie to już takie drugie Gorlitz, czyli po dwóch stronach granicy. No chyba, że cała Małopolska ogłasza niepodległość?
Coobeck
Vitam

Jeszcze dojdzie do tego, że będziemy mieszkali w jednym mieście (Krzystofer)

No i w ten sposób Tysko-Bieruńska wojna wygasa jak ręką odjął... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

No chyba, że cała Małopolska ogłasza niepodległość? (Carantuhill)

Cała, cała. Aż po Pilicę, Wieprz i Bug!
rdzeń_mysław
Ahoj, witojcie moi rostomili.
Richtig prowda godaja a bez to i recht maja co by tukej u nos stolica wyrychtowoli. Ino nikkaj nie umia pokapować , kieremu na łep pizło co to Dabrowa, Altreich i inksze gorolskie burgi wciepać do nos kiejby jakes stare fuseckle do rugsoka.
Ano w Szlonsku nie było nikej tak co by my tu stolica mieli.
Wadzic sie z warszowiokomi nie bydymy, chachary my nie som, malta gibko wyrychtujemy i terozki wy nom Pałac Kultury obsztalujcie.
trojden
A pamiętacie jak władza jakieś 3 lata temu ogłaszała połączenie Warszawy z Łodzią? O ile pamiętam to Leszek Miller - ówczesny premier III-ciej RP był patronem tej szopki a TVP pokazywała prezydentów obu miast podpisjących "deklarację zjednoczeniową". Plany były ambitne; szybka kolej, autostrada, wspólne lotnisko itd...A wyszło jak zwykle g.... I dobrze bo głupie pomysły zwykle głupio się kończą.
To samo tyczy się projektu "Silesia". Zadałbym proste (ale chyba dość logiczne) pytanie: po co? Jaka korzyść, poza niewątpliwie nowymi stanowiskami urzędniczymi?
No a skorośmy "historycy-Polacy" to co z tą nazwą? Bo słowo Silesia to zdaje się nie jest polskie...I w dodatku z języka wymarłego wzięte. To może konkretnie: Stalinogród? Brzmi po polsku, historyczne podstawy są, itd...smile.gif Pewnie zachowały się jeszcze jakieś pamiątki, tablice do wykorzystania.
A jeśli Stalin nie pasuje to może Kaczogród? Byłoby na czasie i ku pamięci a politycznie jak najbardziej poprawnie wink.gif

P.S.
A co do pomysłów żeby przyłączać cokolwiek do Krakowa; stanowcze nie. Kraków najchętniej podziękowałby reszcie RP za "wieloletnią współpracę" - mnie się marzy powrót do Rzeczpospolitej Krakowskiej z granicą celno paszportową w Michałowicach dla kmiotów ze "stolicy" tongue.gif A ze Śląskiem zawsze się dogadamy.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org