Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Archiwalne nagranie glosu Pilsudskiego
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Sanacja do śmierci Piłsudskiego 1926-1935
Deffi
Witam!
Zaczne od tego, że szukałem gdzie umieścić post i tu chyba pasował najlepiej wink.gif.
Więc tak. Pamiętam jak raz
w szkole na historii przerabialiśmy smaczny temat przewrotu majowego. Równolegle na lekcji języka polskiego pewne wiersze z oddźwiękiem historycznym z tamtych czasów. Na tejże to właśnie pani profesor opowiedziała nam o nagraniu, w którym słychać głos Józefa Klemensa Piłsudkiego, który nagrał się świadomie, gdy zostało mu to urządzenie sprezentowane. Ciekawi mnie jak ono brzmiało. Podobno znajduje się w jakimś muzeum. Czy wiecie może gdzie w internecie można je znaleźć i odsłuchać? Bardzo ciekawi mnie uwieczniony tam głos naszego bohatera narodowego, tym bardziej ze względu na jego akcent.. tongue.gif.
Za pomoc serdecznie dziękuję a za błedy i pomyłki przepraszam smile.gif
Ironside
Słyszałem to raz. I o ile mnie pamięć nie myli, w programie Optimusa, "Encyklopedii Historycznej".
indigo
Nagranie to bylo skierowane do dzieci polskich. Pilsudski mowi tam miedzy innymi jesli dobrze pamietam, ze jego glos bedzie sprzedawany kiedys na rynku jak dzwiek katarynki.
alcesalces1
Nagrany głos Piłsudskiego znajdował się na internetowej wersji Polskiego Słownika Biograficznego, niestety strona ta z przyczyn technicznych jest
obecnie nieczynna. http://ww2.tvp.pl/5224.dzialy

Piłsudski mówił mniej więcej tak "Siedzę przed jakąś dziwaczną trąbą", a potem zanurzał się w rozważaniach, że głos może się oderwać od niego i w przyszłości być sprzedawany za 3 grosze.
Wlad
Bardzo ciekawi mnie uwieczniony tam głos naszego bohatera narodowego, tym bardziej ze względu na jego akcent..

Marszałek mówi z wileńskim akcentem (tak przypuszczam nie jestem lingwistą wink.gif )
Mam to nagranie na jakiejś promocyjnej płycie CD Polskiego Radia. Jak jest jakaś techniczna możliwość to mogę Ci przesłać.
legun
Plik mp3 z nagraniem i jego treść znajdziesz tutaj
Deffi
Dziękuję wszystkim za pomoc bardzo serdecznie smile.gif.
Szkoda tylko, że to część całej wypowiedzi wink.gif. Słuchając czekałem na chociaż jedną krótko aluzję polityczną, patriotyczną, jakiś krótki wątek, ale nie usłyszałem. Jednak nie rozczarowałem się co do tego doczytując link od legun'a biggrin.gif. tongue.gif
lipa33
Muszę przyznać, zę to jedna z tych rzeczy powiązanych z Marszałkiem, na której przypomnienie na mojej twarzy gości uśmiech. Pamiętam, że gdy po raz pierwszy to usłyszałam powiedziłam sobie: szkoda, że już go nie ma. Trzeba mu przyznać, że nagranie dobre, w końcu wiemy o jego istnieniu do tej pory, a nawet je słuchamy.
Thomuss
Gdyby ktoś był zainteresowany...:

http://www.youtube.com/results?search_quer...i+nagranie&aq=1

Chociaż już pewnie wszyscy wiedzą, w dobie Youtube... smile.gif

Pozdrawiam.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org