Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Portugalczycy w Brazylii
historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Imperium hiszpańskie i portugalskie
algeroth
Zastanawia mnie dlaczego Portugalczycy na zmasowana akcje kolonizacyjna wybrali wlasnie Brazylie? w Afryce zakladali w praktyce jedynie faktorie (choc klimat byl podobny do tego w Ameryce Poludniowej),a w Indiach zostali szybko wyparci przez Holendrow i Anglikow (posiadlosci w Brazyli natomiast bronili z wielka determinacja walczac m.in. z ww. Holendrami oraz Francuzami). Istnialy owszem male wyjatki jak chocby Goa (akcja aranzowania malzenstw przez Albuquerque:) ), ale z wielkiego imperium, co prawda nieco izulorycznego, w pewnym momencie pozostala Brazylia. Jak sadzicie, dlaczego?
Andrzej80
Wg mnie dlatego,że te tereny były terenami przeznaczonymi dla kolonizacji Portugalii i dlatego uważali te te tereny za swoje i je zaciekle bronili.
etubel
W XVII wieku tak naprawde posiadłości w Brazylii przed zakusami Holendrów (oraz naszego "starszego nad armatą" Krzysztofa Arciszewskiego) bronili Hiszpanie. Od roku 1588, czyli po wygaśnięciu dynastii Avis, oba iberyjskie królestwa znalazły się w stanie unii personalnej. Filip II, a po nim kolejni hiszpańscy Habsburgowie zasiadający na portugalskim tronie nie zamierzali tolerować wybryków znienawidzonych Holendrów. O ile nie udało im sie utrzyać większości swych posiadłości na Oceanie Indyjskimi i na Pacyfiku o tyle w Ameryce Południowej dysponowali oni nieporównywalnie większym potencjałem demograficznym niż na wschodzie. Koloniści hiszpańcy zorganizaowani byli w całkiem nieźle prosperujące Wicekrólestwo Nowej Kastylii (czyli Peru) oraz Kapitanie (np. Nowej Granady). Ponadto dzięki złotu z Potosi (w XVII wieku powoli ulegającemu wyczerpaniu) tamtejsze kolonie rozwijały się znacznie dynamiczniej niz np. Filipiny. Stąd możliwości powstrzymania niderlandzkich najemników przedstawiały się nie tak znowóż skromnie. Ponadto wydaje mi się, że uzależnieni od handlu przyprawami Holendrzy (co zresztą dało asumpt do rozwoju ich imperium morskiego ponieważ do chwili zerwania więzi z Hiszpanią zakupywali je w Kadyksie) byli znacznie bardziej zdeterminowani by przejąć kontrolę nad wschodnimi szlakami handlowymi. Hiszpanie i sprzymierzeni z nimi Portugalczycy już od schyłku XVI wieku zaczęli odczuwać konsekwencję mimowolnie wywołanej "rewolucji cen" a także wzmagającej się mniej lub bardziej formalnej (korsarze !) ekspansji Anglików. Stąd wynikła konieczność skupienia się na obronie posiadłości na półkuli zachodniej jako bardziej dochodowych. To samo zresztą dotyczy Holendrów, którzy mimo swej potęgi ekonomicznej i gęstego zaludnienia licznych miast nie dysponowali zbyt dużymi rezerwami ludzkimi, które mogłyby osiedlić się w Nowym Świecie. A pamiętajmy że niewielkie Zjednoczone Prowincje zmuszone były utrzymywać swe kontyngenty na tak rozległych obszarach jak Jawa i Sumatra, że o Afrycę (Kapsztad) już nie wspomnę.
bustagallorum
Gorączka złota i diamentów w Brazylii miała również pewien wpływ na kolonizację tych terenów.
Arbago
QUOTE
posiadłości w Brazylii przed zakusami Holendrów (oraz naszego "starszego nad armatą" Krzysztofa Arciszewskiego) bronili Hiszpanie. Od roku 1588, czyli po wygaśnięciu dynastii Avis, oba iberyjskie królestwa znalazły się w stanie unii personalnej.
etubel

W 1588 roku mimo zachowania autonomii Portugalia została przyłączona do Hiszpanii. Aneksji tej podlegała także Brazylia, mimo zachowania związków z autonomiczną Portugalią. Tymczasem na kontynencie od Hiszpanii w 1581 roku oderwała się Holandia. Wojna hiszpańsko-holenderska miała więc charakter priorytetowy dla obu państw. Była to wojna narodowo-wyzwoleńcza i religijna dla Holendrów, oraz prestiżowa i także religijna dla Hiszpanów. Tym należy tłumaczyć determinacje Hiszpanów w obronie portugalskiej Brazylii przed Holendrami.
Ramond
QUOTE
Tymczasem na kontynencie od Hiszpanii w 1581 roku oderwała się Hiszpania.

Chyba Holandia? A w zasadzie Zjednoczone Prowincje Niderlandów?
Arbago
QUOTE
Tymczasem na kontynencie od Hiszpanii w 1581 roku oderwała się Hiszpania.

Chyba Holandia? A w zasadzie Zjednoczone Prowincje Niderlandów?

Ramond

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Nie no, pewno, że nie Hiszpania oderwała się od Hiszpanii tylko Holandia, po długiej walce. Ta właśnie długą walką tłumaczę zaciekłość walki holendersko-hiszpańskiej o Brazylię.

Błąd poprawiłem.
Qubus
Przecież papież wyznaczył linię podziału świata na część hiszpańską i portugalską. Zachodnia Brazylia miała należeć do Portugalczyków.
marszalek113
Gdy Portugalczycy zaczęli docierać wgłąb Brazylii postanowiono przesunąć linię tak, aby cała Brazylia została przy Portugalii.
azloe
QUOTE(marszalek113 @ 7/06/2009, 15:51)
Gdy Portugalczycy zaczęli docierać wgłąb Brazylii postanowiono przesunąć linię tak, aby cała Brazylia została przy Portugalii.
*
Ku woli ścisłości to ten podział stał się na mocy traktatu z Tortedillas.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org