Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Skutki bitwy pod Grunwaldem
historycy.org > Historia Polski > POLSKA JAGIELLONÓW > Konflikt polsko-krzyżacki
mieczysław
dlaczego bitwa pod Grunwaldem nie została w pełni wykorzystana przez Polaków? Czy Jagiełło specjalnie nie zaatakował pomorza ?
gizo
Osobiście uważam, że rzeczywiście wiktoria grunwaldzka nie została w pełni wykorzystana. Przyłączenie do Korony Prus wraz z ich dobrze rozwiniętymi miastami mogło zupełnie odmienić przyszłe losy Polski. Możliwe, że doprowadziło by także do ukierunkowania polskiej ekspansji terytorialnej w kierunku zachodnim, co zapobiegło by powstaniu państwa pruskiego i w przyszłości Niemiec.
Z drugiej jednak strony uważam, że zwycięstwo pod Grunwaldem i tak było niezwykle ważne nie tylko dla Polski lecz całej Europy Środkowo - Wschodniej, gdyż zatrzymało na kilka stuleci ekspansję niemiecką na Wschód.
Według mnie znaczenie bitwy pod Grunwaldem najlepiej uzmysłowić sobie próbując znaleźć odpowiedziedź na pytanie: Jak potoczyły by się losy Polski, Litwy i całej Europy, gdyby to Krzyżacy wygrali?
mol_ksiazkowy27
to zwycięstwo nie zostało w pełni wykorzystane, bo przezyło 4 tyś krzyżaków... i oni sobie wybrali nowego mistrza, a potem powoli zaczynali się odbudowywać... Gdyby ich tam Jagiełło dobił, to potęga zakonu ostatecznie by się załamała, i może nie było by problemu dry.gif

czy czasem Jagiełło nie zaatakował Malborka? Bo moja nauczycielka coś takiego mówiła... ale Krzyżacy sobie dowozili rzeką jedzenie, i dlatego tam wygrali (to a propo tego :dlaczego nie zaatowali Pomorza), ale może się myle smile.gif
Maciaz
QUOTE(mol_ksiazkowy27 @ 25/10/2006, 14:53)
to zwycięstwo nie zostało w pełni wykorzystane, bo przezyło 4 tyś krzyżaków... i oni sobie wybrali nowego mistrza, a potem powoli zaczynali się odbudowywać... Gdyby ich tam Jagiełło dobił, to potęga zakonu ostatecznie by się załamała, i może nie było by problemu  dry.gif

czy czasem Jagiełło nie zaatakował Malborka? Bo moja nauczycielka coś takiego mówiła... ale Krzyżacy sobie dowozili rzeką jedzenie, i dlatego tam wygrali (to a propo tego :dlaczego nie zaatowali Pomorza), ale może się myle  smile.gif
*


1) Braci zakonnych było 800 smile.gif więc nie mogło ich przeżyć 4000...
2) Jagiełło aż do układów w Lubowli był uznawany konsekwentnie za schizmatyka i niepewnego neofitę, nie miał więc możliwości zrobić "czegoś więcej" po słynnej wiktorii.
3) Witold zabezpieczył interesy Litwy i ze swoimi siłami odstąpił od dalszych walk.
4) Jak rycerstwo (bez wojsk zaciężnych z odpowiednim sprzętem) miało oblegać fortyfikacje krzyżackie?
5) Nadal istniało niebezpieczeństwo wojny na 2 fronty z Węgrami mimo zwycięstwa pod Bardiowem.

>> Victoria Grunwaldzka została wykorzystana na tyle na ile mogła zostać wykorzystana przez Jagiełłę.
miturak
Grunwald umacnial Jagiellę na polskim tronie i unię pol-lit. Pozostawienie Krzyżaków na pólnocy dodatkowo zabezpieczalo korzyści z unii i pozostawienie rodu Jagielly na polskim tronie. Teoria spiskowa i polityka dynastyczna.
asceta
QUOTE(gizo @ 21/10/2006, 23:07)
  Według mnie znaczenie bitwy pod Grunwaldem najlepiej uzmysłowić sobie próbując znaleźć odpowiedziedź na pytanie: Jak potoczyły by się losy Polski, Litwy i całej Europy, gdyby to Krzyżacy wygrali?
*



No własne jak? 2 lat później dochodzi do kolejnej wielkiej bitwy i znowu Krzyżaacy musza wygrać. A jak wygrają to dwa lata później dochodzi do kolejnej wielkiej bitwy i Krzyżacy chcąc ciagle coś znaczyć musza wygrać...

Różnica potencjałów była tak olbrzymia na korzyść Królestwa Polskiego i Wlk Księstwa Litewskiego, że Krzyżacy musieli w końcu przegrać. Chyba, żeby im się udało rozbić unię.
Tymoteusz Bojczuk
Wogóle to było genialne - z Prusami Polacy bitwy wygrywali, ale nie potrafili ich spacyfikować, czyli budować twierdz na ich terytorium, posterunów, i ogólnie tworzyć inrastruktury. Polacy jak wiadomo nie są w tym najlepsi. Więc zaproszono Niemców, oni zrobili to w 200 lat (mybyśmy pewnie robili to w 500), a po tych 200 latach wygraliśmy jedną bitwę z nimi (Niemcy są mniej bitni), po odwaleniu przez nich czarnej roboty; i to niemal załatwiło wszystko na wieki. Lepiej tego rozegraś nie dało, chociaż później Prusy podniosły głowę. No cóż...
asceta
Panie Tymoteuszu, po czym pan wnioskuje, ze Niemcy są mniej bitni? Zwłaszcza ci średniowieczni? Tak z ciekawości. Nie to żebym uważał, że Polacy są jakoś mało bitni, tylko tak ot sobie; chcę wiedziec skąd się biora takie poglądy.
Tymoteusz Bojczuk
Ze skutków wojen krzyżackich, które doprowadziły do zajęcia wiekszej części i zhołdowania mniejszej części najpotężniejszego państwa niemieckiego przez Polskę.
krzystofer
QUOTE
Ze skutków wojen krzyżackich, które doprowadziły do zajęcia wiekszej części i zhołdowania mniejszej części najpotężniejszego państwa niemieckiego przez Polskę.


Panie, racz Pan pamiętać, że to walczyło tylko jedno z państw niemieckich z państwem polskim(wszystkich prawie Polaków) i Litwinów. Gdy oba narody walczyły ze sobą wynik konfrontacji był odmienny - wrzesień 1939.
Savary
QUOTE
Ze skutków wojen krzyżackich, które doprowadziły do zajęcia wiekszej części i zhołdowania mniejszej części najpotężniejszego państwa niemieckiego przez Polskę.


W roku 1410 Polske i Litwę zamieszkiwało łącznie 4-5 mln ludzi.Państwo zakonne 300 tys.Inny wynik tej wojny to istotnie byłby cud.
A w czasie wojny trzynastoletniej niemieccy mieszczanie Gdańska i Elbląga oraz polscy,niemieccy i pomorscy rycerze państwa zakonnego,których polska wspierała oddziałami czeskich najemników(najętych za pieniądze pozyczone od Gdańska i Elbląga)pokonali niemiecką i czeską armię najemną w służbie krzyżaków. smile.gif
Primo!
QUOTE(Savary @ 29/10/2006, 20:53)
W roku 1410 Polske i Litwę zamieszkiwało łącznie 4-5 mln ludzi.Państwo zakonne 300 tys.Inny wynik tej wojny to istotnie byłby cud.
*


Savary podajesz całkowicie błędne dane liczbowe i wprowadzasz forumowiczów w błąd. sad.gif

Na prośbę jednego z forumowiczów szacunki liczby ludności Królestwa Polskiego, Litwy i państwa krzyżackiego na początku XV wieku, umieściłem tutaj -->
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=14904&hl=
Tymoteusz Bojczuk
Co do liczby ludności, odzwierciedla ją liczba rycerstwa pod Grunwaldem, które jest szacunkowe oczywiście. Krzyżacy mieli posiłki z Europy, ale w końcu te posiłki to też byli Niemcy w większości (Germanie). Ponadto ta nasza Litwa i oddziały wschodnie, wiadomo, nie miały najlepszej opinii, ani uzbrojenia. Ponadto może Litwa nawet uciekła w czasie samej bitwy (choć może był to manewr).
Państwo Krzyżackie było równe Koronie (a mieszczaństwa pracującego może miało wiecej) a Litwa dużej przewagi dla nas nie robiła.
Primo!
QUOTE(Tymoteusz Bojczuk @ 30/10/2006, 1:26)
Co do liczby ludności, odzwierciedla ją liczba rycerstwa pod Grunwaldem, które jest szacunkowe oczywiście.
*


Nie do końca. Zaludnienie państwa to jedna rzecz, a stopień militaryzacji społeczeństwa to drugi. W państwie krzyżackim w porównaniu z Królestwem Polski większy procent ludności był zobowiązany do służby wojskowej. Klucz tkwi nie w liczbie mieszkańców, lecz w organizacji wojska, o której kilkakrotnie już pisałem w innych tematach o "Wielkiej wojnie" 1410 roku.

QUOTE(Tymoteusz Bojczuk @ 30/10/2006, 1:26)
Państwo Krzyżackie było równe Koronie (a mieszczaństwa pracującego może miało wiecej) a Litwa dużej przewagi dla nas nie robiła.
*


Państwo krzyżackie łącznie z Inflantami liczyło wówczas połowę ludności Królestwa Polskiego. Dokładniejsze dane, zob. link z mojego wcześniejszego postu.
Tymoteusz Bojczuk
Tak czy inaczej mowa była o męstwie, czyli porównując liczbę wojowników pod grunwaldem wychodzi tak jak wychodzi, czyli że mieliśmy przewagę, ale była ona niwelowana przez gorszą jakość oddziałów wschodnich u nas, a zakon mimo, że relatywnie mniejszy, miał posiłki.

A co do kampanii wrześniowej w II wojnie (ktoś tu pisał), to nawet gdyby kilku supermenów walczyło po naszej stronie, to byśmy tej kampanii nie wygrali. Ciężko walczyć z towarzystwem ukrytym za stalą czołgów i samolotów. A to, że Niemcy je posiadali świadczy tylko o ich pracowitości i zmyśle organizacji znów. Ale osiągnięcia techniczne nie świadczą o odwadzę.
Primo!
QUOTE(Tymoteusz Bojczuk @ 30/10/2006, 13:28)
Tak czy inaczej mowa była o męstwie, czyli porównując liczbę wojowników pod grunwaldem wychodzi tak jak wychodzi, czyli że mieliśmy przewagę,
*


Jakby nie liczyć strona polsko-litewska miała całkiem sporą przewagę liczebną.

QUOTE(Tymoteusz Bojczuk @ 30/10/2006, 13:28)
ale była ona niwelowana przez gorszą jakość oddziałów wschodnich u nas, a zakon mimo, że relatywnie mniejszy miał posiłki.
*


Uzbrojenie podobne do litewskiego mieli również Prusowie, znajdujący się w szeregach armii krzyżackiej. Zaciężni i goście w armii Zakonu nie stanowili więcej niż 15-20% całego jej stanu.
Tymoteusz Bojczuk
Niech będzie. Ale pod Koronowem już było 2 do jednego na korzyść Krzyżaków.
A po za tym bitwom pod Grunwaldem, Koronowem, Wilkomierzem i Świecino Niemcy w tym okresie mogą tylko przeciwstawić Chojnice.
dorcia13
Chcialam sie zapytac czy wiecie gdzie moge znalezc ciekawostki o bitwie pod grunwaldem?? jest mi to bardzo potrzebne!!!
Primo!
Ciekawostki? confused1.gif Jakich ciekawostek poszukujesz? confused1.gif Książek na ten temat jest sporo, ale jest to raczej poważna literatura. wink.gif
Rychuv2
Zgadzam się z Wami,iż Polacy i Litwini nie wykorzystali zwycięstwa pod Grunwaldem.Ale za to złamali większą część armii zakonnej.Za tamtych czasów sforsowanie murów miasta Malborka za pomocą ówczesnych machin oblężniczych było wprawdzie niemożliwe.Dopiero czescy najemnicy nie opłacani przez Krzyżaków,odali twierdzę.Polska za to miała szanse zdobycia pomorza Gdańskiego oraz ziem przy granicy z Polską oraz z Litwą.



Pozdrawiam!!! smile.gif
PedroM
Polska nie wykorzystała Grunwaldu, ponieważ miała zbyt nadszarpaną reputację. Gdyby Polacy zajęli pomorze, narazili by się wielu krajom , m.in. Czechom. Lecz Grunwald był przełomem - po nim krzyżacy już nie odbudowali swojej potęgi.
masti
Bitwa pod Grunwaldem pokazała że możemy pokonać zakon i tyle (pamiętajmy że po obydwu stronach walczyli również sojusznicy). Dopiero faktyczne skutki przyniosło zwycięstwo grunwaldzkie i wojna trzynastoletnia. Obydwa konflikty przyczyniły się do likwidacji stolicy w Malborku w 1457 roku oraz przyłączenia do Polski miast pruskich w 1454 roku (np. Toruń, Gdańsk), a ostania wojna z zakonem zakończona traktatem krakowskim 1525 roku (jednym z jego postanowień był hołd pruski. Poza tym sekularyzacja zakonu krzyżackiego i przejście na luteranizm Albrechta Hohenzolerna)) doprowadziła w końcu do rozwiązania problemu krzyżackiego i likwidacji tego państwa.
lancelot
QUOTE
po nim krzyżacy już nie odbudowali swojej potęgi.
odbudowali wystarczająco, w czasie wojny trzynastoleniej spuścili nam jeszcze kilkakroć srogie baty. Ostatecznie wojne Królestwo polskie jednak wygrało i dopiero ona przyniosła wymierne rezultaty, Grunwald raczej wyłącznie psychologiczne.Nawet eksterminowana starszyzne zakonna udało się odbudować.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org