Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Ciekawe cytaty z okresu II WS
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
Pages: 1, 2, 3
Morgan Ghost
"Od lat pisze w tym miejscu coś, co badałem przez wiele lat: jego horoskop nie jest horoskopem wojennym. [...] Gdy wojna wybuchnie - i jeśli wybuchnie - nie on zada pierwszy cios, tylko inni"
R.H. Naylor, brytyjski astrolog, o horoskopie Adolfa Hitlera

Widać, że pomylił się i to jak...

"Musze przyznać, że moja wyobraźnia, pomimo iż staram się ją pobudzić, nie widzi dla łodzi podwodnej innego losu, jak tylko doprowadzenie do uduszenia się żywcem załogi i dryfowania w morzu"
Herbert George Wells, brytyjski pisarz, 1901

Mowa zapewne była o U-bootach, widać, że znów się pomylił i to jak...
florek-XXX
Herbert George Wells, heh, sądzę że nie pisał tego o U-bootach gdyż U-1 został wodowany w roku 1906. Pisał o ówczesnych okrętach podwodnych jakie na wyposażeniu miała wtedy Royal Navy. Wtedy, pan Wells miał dużo racji, która wygasała wraz z późniejszym rozwojem techniki.
osorkon
Cytat: kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą.Dotychczas przypisywałem to Goebelsowi ale ostatnio słyszałem że to Lenin kto jest autorem nie wiem ale przyznacie że stwierdzenie jest diabolicznie prawdziwe.
Bahr
ten cytat o kłamstwach to Goebbels:)

A teraz ja:
Wypowiedź E.A. Blair'a znanego póxniej jako Georg Orwell. Tekst zamieszczony w 1940r w "New English Weekly":

"Przypuścmy, że Hitler mógłby urzeczywistnic swój program z Mein Kampf". To co on sobie wyobraza za 100 lat, to jest centralistyczne państwo z 250mln ludzi oraz dużą ilością przestrzeni życiowej sięgającej aż do Afganistanu. Byłoby to bezmózgie imperium, w którym nie dzieje się nic istotnego poza przygotowywaniem młodych ludzi do wojny i nie mającą końca produkcją "mięsa armatniego"

Pzodro, Bahr
MPJ 78
Mój ulubiony cytat

"Głową muru nie przebijesz ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej metody" J. Piłsudski
Marcin R.
Meldunek wachtowego na ORP Piorun po zauważeniu Bismarcka: Namiar..., ależ stodoła! Albo wypowiedż Montego: Po zakończeniu operacji Market-Garden wojna skończy się do Świąt.
NELSON
Hitler byl raczej ponura postacia ,ale rozbawil mnie jednym textem. Relacjonujac Mussoliniemu ,kompletnie jalowa i bezowocna rozmowe z gen.Franco(pazdziernik 1940),kiedy to przez 9 godzin bezskutecznie namawial go na przylaczenie do wojny Hiszpanii ,stwierdzil:"...wolalbym dac sobie wyrwac trzy lub cztery zdrowe zeby niz przejsc przez ta rozmowe raz jeszcze".

Goring kiedy jeszcze myslal ,ze umrze smiercia naturalna (tj. w 1941 ) zaproponowal takie epitafium na swoj nagrobek:"MOGLBY ZYC DLUZEJ GDYBY NIE Messerschmitt 210"
mate21
Ja stawiam na wypowiedź Churchilla "Tylko krew, pot i łzy" oraz Stalina " Kim jest papież?, a ile on ma dywizji?
Ravenlord
Stalin powiedział jeszcze jedne słowa, które doskonale obrazują jego podejście do armii:

Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka
florek-XXX
"W wojnie i w uzbrojeniu wszystko się zmienia i niebezpiecznie jest polegać na analogiach z przeszłością."Fleet Admiral Ernest J. King

Nie muszę chyba wyjaśniać smile.gif

"Zawsze projektuj rzecz rozpatrując ją następnym, szerszym kontekście - krzesło w pokoju, pokój w domu, dom w dzielnicy, a dzielnicę na planie miasta".
Eliel Saarinem

Tutaj, zamiast krzesła, można podstawić wiele innych rzeczy, na przykład samolot albo okręt.

"Nie szukaj śmierci. Śmierć sama cię znajdzie. Ale poszukaj drogi, która uczyni śmierć spełnieniem."
Dag Hammarskjodl.

Śmierć jest nieunikniona ale dobrze jest żyć w taki sposób aby śmierć była dobrym zakończeniem twojego życia. Oczywiście nikt nie może wybrać czasu ani sposobu śmierci ale można wybrać sposób życia. Niech będzie to dobre życie.
NELSON
QUOTE(florek-XXX @ 16/09/2006, 17:29)
"W
Ernest J. King
Nie muszę chyba wyjaśniać  smile.gif

"Zawsze projektuj rzecz rozpatrując ją następnym, szerszym kontekście - krzesło w pokoju, pokój w domu, dom w dzielnicy, a dzielnicę na planie miasta".
Eliel Saarinem

Tutaj, zamiast krzesła, można podstawić wiele innych rzeczy, na przykład samolot albo okręt.

"Nie szukaj śmierci. Śmierć sama cię znajdzie. Ale poszukaj drogi, która uczyni śmierć spełnieniem."
Dag Hammarskjodl.

Śmierć jest nieunikniona ale dobrze jest żyć w taki sposób aby śmierć była dobrym zakończeniem twojego życia. Oczywiście nikt nie może wybrać czasu ani sposobu śmierci ale można wybrać sposób życia. Niech będzie to dobre życie.
*

Ktos powiedzial(nie pamietam kto niestety confused1.gif ze:"..generalowie przygotowuja zawsze armie na te wojne ,ktora juz byla"
S.Sosabowski
W Armii Czerwonej trzeba mieć więcej odwagi żeby się cofać, niż iść do przodu

Powiedział to Stalin. Wszyscy chyba wiedzą, o co chodzi, ale dla pewności wyjaśnię. Gdy Rosjanie walczyli o Stalingrad, Stalin wydał rozkaz o rozstrzeliwaniu wszystkich "tchórzów i dezerterów", którzy się wycofywali bez rozkazu swoich przełożonych.

Pzdr
NELSON
"Nie chce tak przekarmic polskiej gesi zeby zdechla na niemiecka niestrawnosc" .Powiedzial Churchill kiedy zaczal sie niepokoic wielkoscia obszarow przyznanych Polsce na zachodzie.Prorok?
Domowik
22 VI 1941- kominikat radzieckiej jednostki liniowej do dowództwa frontu: -"Jesteśmy pod ostrzałem! Co mamy robić???"
- "Zwariowaliście?! Czemu nie szyfrujecie komunikatów?!"

I jeszcze, z pewnością ogólnie znane, ale warte przypomnienia słowa Wąsatego Gruzina, że "zaprowadzać w Polsce komunizm to tak jakby siodłać krowę"
Mateusz1208
Po śmierci Stalina papież powiedział: "Teraz zobaczy moje dywizje" smile.gifOtto Bismarck powiedział: " Chcecie zniszczyć Polaków? Dajcie im wolność"

Przypominam: cytaty z okresu II WS !
MODERATOR N_S
Bormac
"Dajcie mi pięć lat, a nie poznacie Niemiec"

Niestety nie wiem, kiedy słowa te wypowiedział Adolf Hitler.
Andrzej80
CAŁY OBÓZ OBWADNIĘTY BYŁ JEGO OSOBOWOŚĆIĄ: SKROMNOŚCIĄ,SPOKOJEM,PEWNOŚCIĄ. NIGDY TAK BARDZO NIE PODOBAŁA MI SIĘ ANGIELSKA SKŁANNOŚĆ DO POWŚCIĄGLIWOŚCI I NIEDOMÓWIEŃ"

Tak powiedział Harold Mcmillan na temat obozu marsz.Aleksandra w Afryce.
NELSON
"Panowie,za sto lat wyswietlany bedzie piekny kolorowy film o strasznych czasach,ktore obecnie przezywamy.Czy nie pragniecie w nim zagrac?Wytrwajcie teraz ,aby za sto lat nie wygwizdano was ,gdy ukazecie sie na ekranie"Goebbels na naradzie w Ministerstwie Propagandy 17 kwietnia 1945 .
jubysz
[B]"wycofuję się w stronę nieprzyjaciela, po wyratowaniu wszystkich okrętów 3 floty zatopionych przez Radio Tokio"
Adm. Halsey po zwycięstwie jego sił powietrznych nad Formozą. Japońska propaganda ogłosiła natomiast jego całkowitą klęskę.
Andrzej80
"MOŻE Z POWODZENIEM BAWIĆ SIĘ W WOJNĘ W BUSZU LUB HARCOWAĆ NA ŚRODKOWYM WSCHODZIE,ALE NIE JEST WYSTARCZAJĄCO INTELIGENTNY,BY STAWIĆ CZOŁO ŚWIETNIE PRZYGOTOWANEMU WROGOWI".
gen. mjr Henry Pownall szef zarządu operacji
militarnych i wywiadu w ministerstwie wojny o
marszałku polnym Edmundzie Ironsaidzie.
NELSON
"Ty smierdzacy handlarzu szampana!Stul swoj cholerny pysk!"Goring do Ribbentropa w pewne urocze popoludnie 20 lipca 1944 w Wilczym Szancu rolleyes.gif
Andrzej80
"NASZE PANOWANIE W POWIETRZU BYŁO TAK PEŁNE,ŻE PRZY DOBREJ POGODZIE W CIĄGU DNIA USTAWAŁY CAŁKOWICIE WSZELKIE RUCHY PRZYJACIELA"
gen.Dwigh Eisenhauer słowa te pochodzą z
z operacji normandziej 1944r.
Mintho
To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku! - Churchil po zwycięstwie w Afryce

Ironside
A teraz słowa cytowanego już "Nieobliczalnego Admirała", wypowiedziane do załóg na wieść o podpisaniu kapitulacji Japonii:

"Pamiętajcie - jeśli pojawią się jakieś samoloty naszego niedawnego wroga, to mają zostać zestrzelone w przyjacielski sposób"
NELSON
''Kiedy bombarduje Luftwaffe', kryja sie Alianci,kiedy bombarduje RAF ,kryja sie Niemcy,ale kiedy bombarduja Amerykanie ,kryja sie wszyscy".

'POWINIEN BYL SIE ZASTRZELIC JAK DAWNI WODZOWIE,KTORZY PRZEBIJALI SIE WLASNYMI MIECZAMI ,KIEDY WIDZIELI ,ZE PRZEGRYWAJA!TO SIE ROZUMIE SAMO PRZEZ SIE!" Hitler na wiadomosc o kapitulacji von Paulusa.
Krzysztof M.
"Dlaczego moja armia nazywa się pancerną? - bo ma sześć czołgów"

Sepp Dietrich o stanie swojej 6 armii pancernej (SS) po walkach na Węgrzech (kwiecień 1945)
NELSON
MYSL,ZE HITLER PROWADZI WOJNE ,A CO GORSZA MOZE JA WYGRAC,JEST DLA MUSSOLINIEGO NIE DO ZNIESIENIA-napisal hrabia Ciano(minister spraw zagranicznych Wloch ,a prywatnie ziec Duce)w pazdzierniku 1939.
Damian867
"Nigdy nie mów ludziom JAK coś zrobić. Powiedz im CO zrobić, a oni zaskoczą cię pomysłowością." - George Patton

Elethar
W.Churchill: "Gdyby Hitler najechał na piekło był bym zmuszony wesprzeć diabła"
era9999
QUOTE(osorkon @ 13/09/2006, 17:27)
Cytat: kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą.Dotychczas przypisywałem to  Goebelsowi ale ostatnio słyszałem że to Lenin kto jest autorem nie wiem ale przyznacie że stwierdzenie jest diabolicznie prawdziwe.
*

To chyba już bardziej pobratymcy obydwu: Napoleona, który twierdził, że "istnieje tylko jedna dobra figura retoryczna - powtarzanie"!
naat
W czasie wojny prawda staje się tak cenna, że powinna być chroniona przez strażników kłamstw - powiedział premier Winston Churchill. To on wydał polecenia utworzenia tajnych organizacji- London Controlling Section, Special Operations Executive, XX-Comittee, które przez lata prowadziły walkę z niemieckimi służbami: Abwehrą i Sicherheitsdienst smile.gif
vifon
Znany cytat z Pattona, który jeszcze się chyba nie pojawił- "Na wojnę nie idziesz po to aby zginąć za ojczyznę, ale po to aby tamten sk**** zrobił to za ciebie"
emigrant
Zawsze mi się podobało jak to Gorring mówił, że pozwoli się nazywać Millerem(chyba) jeśli choć jedna bomba spadnie na Niemcy tongue.gif
Beukot
Mówcie mi Meyer jeśli choć jedna bomba spadnie na Berlin.
emigrant
QUOTE(Bełkot @ 3/01/2009, 20:47)
Mówcie mi Meyer jeśli choć jedna bomba spadnie na Berlin.
*

Dziękuję za poprawienie. Może wiesz też dlaczego Meyer? Zawsze mnie to ciekawiło. Czy to w Niemczech symbol jakiegoś głupka?
Celt
To chodzi bardziej o to że Goering miał "wyrobione" nazwisko; jakoś -wówczas - dość dobrze kojarzone (I WS; walka z Wielkim Kryzysem).
Na dzisiejsze realia - tak jakby jakiś człowiek (np.śp.Kuroń) powiedział że jak mu coś nie wyjdzie - mówcie mi Kowalski wink.gif
Roderyk
Według moich informacji nazwisko Meyer bylo uznawane za nazwisko żydowskie a wiec silnie niepolityczne
marszalek113
"Ręka mi drży, ale serce nie"
Adolf Hitler, 1944 ( wiadomo, że Hitler miał objawy choroby Parkinssona )
"Dobre kłamstwo jest jak magiczne zaklęcie"
Adolf Hitler
k.u.k. Panzergrenadier
QUOTE(vifon @ 3/01/2009, 16:29)
Znany cytat z Pattona, który jeszcze się chyba nie pojawił- "Na wojnę nie idziesz po to aby zginąć za ojczyznę, ale po to aby tamten sk**** zrobił to za ciebie"
*

Ewentualnie w wersji rozbudowanej:
- Tylko kretyn uważa, że wojnę wygrywa się ginąc za ojczyznę. Wojnę wygrywa się zmuszając tych kretynów z przeciwka, żeby ginęli za swoją ojczyznę.
Miszczmet
- Jest pan dobrym dowódcą
- Nie, nie jestem. Dobry dowódca nie wywołuje wojny.

Admirał Yamamoto.

Nie jestem na 100 % pewien poprawności tego co napisałem smile.gif
Podwodniak
Admirał Isoroku Yamamoto po ataku na Pearl Harbor: "Obawiam się, że wszystko czego dokonaliśmy, to obudzenie śpiącego olbrzyma i napełnienie go straszliwą determinacją"
tuliusz1971
Tak mi się nasunęły dwa cytaty Churchila (nie zauważyłem,żeby ktoś zamieścił):
-"Obiecuję wam pot,krew i łzy" po objeciu teki premiera w 1940r.
-"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele,tak nielicznym" w różnych wersjach:o polskich pilotach myśliwskich lub o wszystkich pilotach myśliwskich po bitwie o Anglię.
WernerusMaximus
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą- gen.George Patton
Generał Anders z II korpusu polskiego śmiejąc się powiedział mi, że jeżeli jego wojska dostaną się pomiędzy armię niemiecką, a rosyjską to nie będzie mógł się zdecydować z kim bardziej chce walczyć. - Patton opisuje spotkanie z Władysławem Andersem w Afryce 1943 roku.
poldas372
"Rodacy - Bracia i Siostry..."
Początek przemówienia I Sekretarza WKPb z pocz. Lipca 1941r.
Cóż za metamorfoza retoryczna! (wymuszona opłakaną sytuacją dyktatora)
Wcześniej było jedynie - "Towarzysze".
pzdr.
Baszybuzuk
Patton to kopalnia niezłych cytatów, trochę jak Churchill, tylko bardziej kowbojsko niż wyrafinowanie. Chociaż nie wszystkie.

I tak na przykład:

"Mam gdzieś jaki masz kolor skóry - po prostu rozwal tylu skurwieli w zielonym, ilu tylko możesz."

"To głupota opłakiwać tych którzy polegli - powinniśmy być wdzięczni Bogu, że tacy jak oni istnieli."

"Odwaga moralna jest najwartościowszą - jak również najrzadszą - z ludzkich cech."

I na koniec (przed operacją "Overlord") - dość luźne tłumaczenie:

"Chcemy się stąd zabrać w cholerę. Im szybciej posprzątamy ten bajzel, tym szybciej możemy zabrać naszą małą wycieczkę do tych zasranych Japońców i pozamiatać ich nory... zanim ci cholerni Marines zbiorą wszystkie laury."
zgrywus
Stalin "Szczerość w polityce występuje tak często jak smoki"
Jest człowiek, jest problem, nie ma człowieka, nie ma problemu- Stalin

Śmierć jednostki to tragedia, śmierć milionów to czysta statystyka-Stalin

Wydaje mi się że mogłem przeinaczyć te cytaty jeśli są błędne proszę o poprawę..
Drewniak
Patton na pytanie zwiadowców co mają robić: ''Jedziecie w tamtą stronę dopóki was nie rozpieprzą.''

Frost, dowódca spadochroniarzy w Arnhem, będąc w całkowitym okrążeniu, odpowiada Niemcom na ich 'Propozycję kapitulacji': ''Przykro mi, ale nie mam ani wystarczająco dużo ludzi ani miejsca żeby wziąć was wszystkich do niewoli.''

pathar
"Niewiele jest zalet, których Polacy by nie mieli, i niewiele jest też wad, których umieliby się ustrzec."

— Winston Churchill, przemówienie

"Myślałem, że posyłamy tam tygrysa, a to tylko wieloryb wywalony na plaży."

(dotyczy nieudolnego generała alianckiego z bitwy pod Anzio, jego nieudolność przyczyniła się do dużych strat wojsk alianckich, które swym czekaniem dały czas hitlerowcom na przygotowanie do obrony)

— Winston Churchill, pamiętniki
tuliusz1971
"Myślałem,że posyłamy tam tygrysa,a to tylko wieloryb wywalony na plaży"

Skierowane pod adresem głównodowodzącego operacią Shingle-gen.dyw.Johna Lucasa.On z koleji powiedział pod adresem Churchilla w kontekście tejże operacji cyt."Ta operacja z daleka śmierdzi Gallipoli,a ten sam amator,który planował tamtą operację,siedzi na ławce trenera".
Drewniak
Przypomniało mi się właśnie o 'Chesty' Pullerze, legędzie w USMC. Podobno kiedy dywizje marines otoczyli Japończycy powiedział ''Jesteśmy otoczeni... to wszystko upraszcza.'' Jest jeszcze 2 wersja w której miał powiedzieć ''Otoczyli nas. Doskonale, teraz nam nie uciekną.'' Należe dodać że wyrwał się z okrążenia.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org