Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Ciekawe cytaty z okresu II WS
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
Pages: 1, 2, 3
Char
No to jeszcze coś z Pattona, a mianowicie wyjaśnienie o co chodzi w sztuce wojennej:
"Cała sztuka wojenna polega na chwyceniu wroga ogniem za pysk i daniu pożądnego kopa w dupę manewrem na tyły". biggrin.gif
marszalek113
Bardzo znany, nie wiem czy już był:
Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni
The Last Mohican
Dziwie sie ze ten cytat Pattona jeszcze nie pojawil się (moj ulubiony) :
Żołnierze mogą żreć pasy, ale czołgi muszą mieć benzynę
komar47
"Wollen Sie einen totalen Krieg? - Czy chcecie wojny totalnej?"
(Goebbels na wiecu po klęsce stalingradzkiej).
"Jaaaaa! - Taaaak!" (aktywiści NSDAP).

I z drugiej strony:
według relacji Zygmunta Berlinga, po wyjściu armii Andersa wśród Polaków w ZSRR panowała duża niepewność co do ich dalszych losów. Pewnego razu Berling został wezwany na Kreml do Stalina.
Stalin poinformował go, że kierownictwo ZSRR podjęło decyzję o utworzeniu oddziałów Wojska Polskiego w sile jednej dywizji.
Berling w uniesieniu zawołał:
Towarzyszu Stalin, Polska wam tego nigdy nie zapomni!
A na to Stalin odpowiedział:
Słuchajcie, towarzyszu Berling, i zapamiętajcie sobie: W POLITYCE NIE BYŁO, NIE MA I NIGDY NIE BĘDZIE SENTYMENTÓW.
Net_Skater
Kiedy czolgi 3 Armii Pancernej Gwardii utknely przy zdobywaniu miasta Baruth na drodze do Zossen, marszalek Koniew strofowal dowodce armii:
Towarzyszu Rybalko, glizda porusza sie szybciej niz wasze wojsko ! Jedna brygada walczy a reszta gwardzistow sie przyglada !
Pomoglo. Miasto zostalo wziete w dwie godziny.

zrodlo: Antony Beevor. The Fall of Berlin 1945.

N_S
Luj
Hitler gdy został w 1933 r. kanclerzem powiedział "Nie odejdę żywy z tego stanowiska".

Sprawdziło się.
El Gran Capitán
Polak, jakby go zamknąć pod szklanym kloszem nagiego, po dwu tygodniach będzie ubrany, umeblowany i będzie pędził bimber.
Powiedział to komendant któregoś z obozów hitlerowskich, cytuję z głowy, nie przypominam sobie nazwiska.
Bonsante
"Pakt jest tak długo ważny, jak długo służy celowi."

Adolf Hitler
marszalek113
Chryste, przebacz

- ponoć ostatnie słowa Hansa Franka
NORDWIND
"Co ja, mały W.C., mogę przeciwko wielkiemu W.C.?" -

- Wilchelm Canaris o Winstonie Churchillu.
JS-2
Stalin powiedział mało śmieszne zdanie:My w ACZ z największego tchórza robimy bohatera"
Metyl
1. Churchill zdaje sie latem 1940 powiedzial cos takiego, ze "nigdy sie nie poddamy. Bedziemy walczyc do ostatniego zolnierza". I ze jesli Niemcy zajma wyspy brytyjskie, to Anglicy beda kontynuowac wojne z terytorium Kanady itd. Rok pozniej powiedzial: "Nigdy sie nie poddamy. Bedziemy walczyc do ostatniego Rosjanina"
2. ponoc gdy Bradley zatrzymal wojska amerykanskie pod Argentan i nie pozwolil isc dalej, gdy w tym czasie Montgomery utknal pod Falaise Patton mial mu powiedziec: "Pozwol mi nacierac dalej na polnoc ! zepchne Anglikow az do Dunkierki !!"
gregski
„-You are going to Bastogne, you are going to be cut off!”
“-So what? We've always been cut off!”

Chyba wszyscy znają okoliczności tego dialogu.
Barto
Admirał Andrew Browne Cunningham podczas ewakuacji Krety do oficerów armii martwiących się o ilość straconych okrętów:

"It takes three years to build a ship; it takes three centuries to build a tradition"
Net_Skater
18 czerwiec 1940 r. Admiral Darlan do adiutanta, po przeczytaniu ostrej amerykanskiej noty zadajacej nieprzekazania Niemcom floty francuskiej:
A teraz Roosevelt zesral mi sie na glowe ...

N_S
Bormann
Churchill bodajże w liście do żony: Od sojuszników gorszy jest tylko ich brak
przemek77
"Kiedy natkniemy się na pole minowe, nasza piechota atakuje dokładnie tak, jakby go tam nie było"- marszałek Żukow (do generała Eisenhowera, 1945 rok)

"Właśnie zdobyłem Trewir dwoma dywizjami, mam go oddać?"- Patton (do Bradleya gdy ten powiedział, że Trewiru nie da się zdobyć mniej niż 3 dywizjami)
Eamr
Churchill, o angielskiej polityce wobec III Rzeszy:

Mieli do wyboru hańbę, albo wojnę. Wybrali hańbę, a wojnę dostaną i tak…

QUOTE(Luj @ 7/06/2009, 0:35)
Hitler gdy został w 1933 r. kanclerzem powiedział "Nie odejdę żywy z tego stanowiska". Sprawdziło się.
*

No to mam nr 2 jesli chodzi o proroctwa polityczne smile.gif Sprawdzone, w przeciwieństwie do różnych Nostradamusów i Wernyhor:)
Ciołek
"24 marca [1945 roku] Codman, Stiller, generał Eddy i ja przekroczyliśmy Ren pod Oppenheimem, zatrzymując się, aby splunąć do rzeki. Po drugiej stronie celowo się potknąłem i upadłem, aby wziąć garść niemieckiej ziemi, naśladując w tym Scypiona Afrykańskiego i Wilhelma Zdobywcę, którzy upadli i obaj obrócili to w żart, mówiąc: Widzę w swoich rękach ziemię Afryki względnie ...ziemię Anglii. Ja widziałem w swoich rękach ziemię Niemiec".

George S. Patton
Celt
tylko że z tym splunięciem to skłamał wink.gif jest wielu świadków - ba -fotografii nawet - na których widać że na środku mostu sika do Renu wink.gif
adamos2006
Hitler gdy został w 1933 r. kanclerzem powiedział "Nie odejdę żywy z tego stanowiska".

To gość był trochę niekonsekwentny,bo kilka lat póżniej w prywatnym gronie roztaczał wizję po zwycięstwie Rzeszy:u władzy namaszczony przez niego jego następca[może Schirach?],a on w Berchtesgaden lub innej samotni otoczony niemal boskim kultem wiodący spokojny żywot.I tylko w szczególnie skomplikowanych politycznych kwestiach ten następca zasięgałby opinii swojego poprzednika...

No to mam nr 2 jesli chodzi o proroctwa polityczne

A kto jest numero uno jeśli wolno spytać?

Może nie cytat,ale pewna rozmowa pokazująca do jakich czasami dochodziło paradoksów:
Gdy Rzesza wypowiedziała wojnę USA,to sojusznicy Niemiec chcąc nie chcąc musieli ucynić to samo.Gdy węgierski dyplomata informował o tym fakcie niezbyt zorientowanego w środkowoeuropejskiej polityce amerykańskiego urzędnika miał miejsce dialog:
-Królestwo Węgier wypowiada nam wojnę.Czyli macie króla?
-Nie,nie mamy króla.Rządzi nami admirał.
-Admirał?Czyli macie flotę?
-Nie,nie mamy floty,bo nie mamy dostępu do morza.
-Hmm,prowadzicie wojnę,więc macie pewnie jakieś żądania terytorialne?
-Tak,mamy.
-W stosunku do Ameryki?
-Nie,w stosunku do Ameryki żadnych żądań nie mamy.
-To wobec kogo?
-Wobec Rumunii.
-To z Rumunią również jesteście w stanie wojny?
-Nie,Rumunia to nasz sojusznik...
Ciołek
QUOTE(Celt @ 23/09/2009, 18:14)
tylko że z tym splunięciem to skłamał wink.gif jest wielu świadków - ba -fotografii nawet - na których widać że na środku mostu sika do Renu wink.gif
*

No cóż, wspomnienia Pattona miejscami przypominają pamiętniki W. T. Shermana... choć o tych pierwszych przynajmniej można powiedzieć, iż zostały napisane "w sposób możliwie zbliżony do szczerości" smile.gif

George S. Patton raz jeszcze:
"Wzięto tam [w Kassel] do niewoli niemieckiego generała i czterystu żołnierzy. Generał ten oświadczył, że wierzy, iż Niemcy jeszcze zwyciężą, ale jego teorie nie bardzo zgadzały się z czynami, bo się przecież poddał. Poza tym był to pierwszy generał niemiecki, który stwierdził, że wierzy w zwycięstwo Niemców. Wszyscy inni mówili, że Niemcy są pokonane, a oni kontynuują walkę tylko dlatego, że otrzymali taki rozkaz".
(4 kwietnia 1945)
Przemyslav55
Dodam:
"Spadochroniarstwo uczy nas być silnym, a tylko takich potrzebuje Ojczyzna" - gen.brygady Stanisław Sosabowski
"Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów ale umiera tylko dla Polski" - gen.broni Stanisław Maczek
pawelciol
Tekst wypowiedziany podczas jednej z moich ulubionych bitew w historii ( jest też w moim podpisie na forum ) :
"Bardzo Dobrze" słowa te wypowiedział kmdr. Hector Waller dowódca HMAS"PERTH" w momencie gdy japońska torpeda trafiła w Jego krążownik ( niwecząc szanse na ucieczkę i ocalenie ). Albo miał niezły humor albo pogodził się z losem ( Zginął kilkanaście minut później ) .
Przemyslav55
Dodam jeszcze inne:
"Wszystko, co robimy, robimy z myślą o Polsce" - gen. brygady Nikodem Sulik
"Trzeba było przeżyć pięć lat w cieniu Pawiaka, trzeba było słyszeć codzienne odgłosy salw, tak, że przestawała się je słyszeć, trzeba było asystować na rogu ulicy przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić." - płk Kazimierz Iranek - Osmecki
Max Heiliger
poczucie humoru Hermana po "nocy kryształowej" :

"Jeżeli prawo zmusza pana do wypłacenia pięciu milionów marek, i w pewnej chwili przychodzi do pana anioł, w nieco korpulentnej postaci, takiej, jak na przykład moja, i mówi: może pan z tej sumy zachować sobie milion. Nieba !!Czy to nie jest zysk ? "

Rozmowa Goeringa z Hilgardem, szefem ubezpieczalni w Niemczech, dotycząca wypłat odszkodowań za straty spowodowane w czasie pogromu.
Przemyslav55
Gdy żołnierze Afrika Korps zatrzymali się na zbyt długi postój, Rommel wyszedł do nich i krzyknął: "Jeśli natychmiast się nie ruszycie, to tak was kopnę w dupę, że od razu znajdziecie się w Kairze!". Następnie wsiadł do samochodu i jechał za żołnierzami.

Andrea$
''I teraz jestem pewien, że możemy odebrać Japończykom każdą rzecz, którą mają, i że Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych będzie istniał zawsze, bo marines są wieczni.''

Gen. H. Smith, dowódca V. AC po bitwie o Iwo Jimę

''Żołnierze 17. Dywizji Powietrzno-Desantowej! Wiemy że nadchodzicie. Nie będziecie potrzebowali swoich spadochronów. Ogień artylerii będzie tak gęsty, że pospadacie razem ze swoimi samolotami.''

''Axis Sally'', 24 marca 1945r. przez Radio Berlin do amerykańskich spadochroniarzy podczas operacji ''Varsity''

''Bzdury/g**no''

Gen. Anthony McAuliffe w odpowiedzi na niemieckie ultimatum dot. poddania Bastogne

Na wieść o tym, Patton zareagował:

''Nie możemy pozwolić zginąć takiemu elokwentnemu człowiekowi.''

''Jestem dowódcą Luftwaffe, lecz nie mam Luftwaffe''

Marsz. Robert Ritter von Greim chwilę przed zażyciem cyjanku potasu w więzieniu w Salzburgu, 24 maja 1945r.

''Szczęśliwego Jom Kippur! A teraz w drogę do Boga. Pewnego dnia bolszewicy powywieszają także Was. Heil Hitler!''

Julius Streicher, ostatnie słowa przed założeniem pętli na szyję.

''Stany Zjednoczone to ostatni kraj, z jakim Japonia powinna walczyć.''

Gen. Tadamichi Kuribayashi w liście do żony.

''Niech Bóg zlituje się nad moimi wrogami, bo ja na pewno tego nie zrobię.''

George P.

''Niezwykłe męstwo było zwykłą cechą.''

Adm. Chester Nimitz o Iwo Jimie; słowa te zostały wyryte na Marine Corps War Memorial.

''Nawet nie waż się mi pomóc!''

Adm. Takijiro Onishii, po popełnieniu seppuku do swojego adiutanta.

''Duce, przysyła mnie Fuhrer, jest Pan wolny!
Wiedziałem, że mój przyjaciel, Adolf Hitler, nie zapomni o mnie!''

Dialog między Mussolinim, a Skorzennym w Gran Sasso, 12. 09. 1943r.

''Strzelajcie, kanalie, jeszcze, bo nie umarłem!''

Ion Antonescu, podczas rozstrzelania, gdy pierwsza salwa go nawet ie drasnęła.

''Strzel mi w pierś!''

Mussolini w ostatnim życzeniu, 28 kwietnia 1945r.

''Są jeszcze wierność i odwaga na świecie.''

Adolf Hitler, gdy ujrzał Hannę Reitsch i Rittera von Greima w bunkrze berlińskim, 24 kwietnia 1945r.

Andrea$
Manco la Fortuna, non il Valore.

Słowa wyryte na pomniku upamiętniającym włoskich i niemieckich żołnierzy walczących pod El Alamein.

-Duce, przysyła mnie Fuhrer, jest Pan wolny.
-Wiedziałem, że mój przyjaciel, Adolf Hitler, nie zapomni o mnie!

Dialog między Skorzennym, a Mussolinim, 12.09.1943r.
Otto Skórzenny
Odpowiedź Reischmarschalla Goeringa na zarzuty, że jego felmarszałek lotnictwa Erhardt Milch jest pochodzenia żydowskiego:
- "W moim sztabie to ja decyduję, kto jest Żydem a kto nie" smile.gif

-----------------------------------------------------------------

"Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi i kamienie" - Albert Einstein po użyciu przez Amerykanów bomby atomowej.....

"To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, ale prawdopodobnie to koniec początku" - Churchil w swoim zagmatwanym stylu po El - Alamein rolleyes.gif

"W przyszłej wojnie pancerniki będą tak samo użyteczne jak katana - piękne, ale nieskuteczne."- Isoroku Yamammoto

------------------------------------------------------------------

I na koniec klasyka z Pattona:"Fortyfikacje są pomnikiem ludzkiej głupoty. Wszystko co zostało zbudowane przez człowieka może zostać przez niego zniszczone."
poldas372
Z całym szacunkiem;
Milch był tylko marszałkiem - bez przedrostka; "feld".

Edit - Jednak taki tytuł dostał; info

Pozdrawiam
poldas372
Otto Skórzenny
QUOTE(poldas372 @ 30/04/2010, 23:43)
Z całym szacunkiem;
Milch był tylko marszałkiem - bez przedrostka; "feld".

Pozdrawiam
poldas372
*

Dnia 19 lipca 1940 roku, wspólnie z Albertem Kesselringiem i Hugo Sperrlem, Milch został awansowany do stopnia feldmarszałka.
Monsieur_Joseph
"A więc wojna..." - Józef Małgorzewski pracownik Polskiego Radia w komunikacie 1 IX 1939

"Czy trzeba sięgać do takiej skrajności?"
Cesarz Hirohito kiedy dowiedział sie o pierwszej akcji pilotów kamikadze

"G***o" - gen. Anthony McAuliffe po otrzymaniu propozycji kapitulacji w Ardenach

"W przeciwieństwie do mnie, generał von Schweppenburg, który prawdopodobnie dobrze zna Brytyjczyków z czasów pokojowych, nigdy nie spotkał się z nimi w boju" gen. Rommel o gen. Schweppenburgu

"Ażeby wywołać złudzenie potęgi naszych sił, postanowiłem skonstruować w odległych o pięć kilometrów od Trypolisu warsztatach sporą ilość fałszywych czołgów. Zamontowane na podwoziach od Volkswagena do złudzenia przypominały prawdziwe kolumny wojsk pancernych." gen. Rommenl o swoich sztuczkach

"Jeszcze nigdy nie widziałem tak twardego oporu na tym afrykańskim placu boju." gen. Rommel po wyparciu Wolnych Francuzów z Bir Hakeim

"Lepiej mieć jedną dywizję w miejscu lądowania niż trzy dywizje w trzy dni później" gen. Rommel po tym jak Runsted i Schweppenburg stwierdzili, że lepiej umiescić czołgi w Paryżu 150 km od wybrzeży Normandii

"Mamy w Rommlu bardzo dzielnego, zdolnego przeciwnika i – mogę to powiedzieć na przekór spustoszeniom poczynionym przez wojnę – wielkiego generała." Churchill w Izbie Gmin w 1942

"To dzielny człowiek i bardzo zdolny dowódca niewielkich operacji, ale nie ma kwalifikacji odpowiednich do dowodzenia dużymi jednostkami" gen. Runstead po tym jak Rommel zaczął wydawać rozkazy jego podwładnym

"Ha! Nie żyje ta krwawa bestia!" Churchill kiedy dowiedział się o śmierci Mussoliniego

"Nie macie poczucia odpowiedzialności (...) Nie myślicie o przyszłości Europy, macie na myśli tylko swój własny, pożałowania godny interes!" Churchill do Mikołajczyka w czasie negocjacji wschodniej granicy Polski
Otto Skórzenny
"Wolę mieć dywizję niemiecką przed sobą niż francuska za sobą" - złotousty Patton

"Kłamstwo powtarzane tysiące razy staje się prawdą" - J. Goebbels

" Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą" - J. Goebbels

" Wolę aby ludzie się mnie słuchali ze strachu niż z poglądów. Poglądy się zmieniają ale strach pozostaje..." - Stalin

" Nie wymienię genrała za porucznika" - odpowiedź Stalina na niemiecką propozycję wymany wziętego do niewoli pod Stalingradem von Paulusa na wziętego przez niemców do niewoli syna Stalina, por. Jakowa Dżugaszwilego.
panzergrenadier
QUOTE:To dzielny człowiek i bardzo zdolny dowódca niewielkich operacji, ale nie ma kwalifikacji odpowiednich do dowodzenia dużymi jednostkami" gen. Runstead "

A moze jednak RUNSTEDT ??? elefant.gif
Eamr
Jeszcze raz mój ulubiony XX-wieczny polityk:

To wy byliście lwami – ja tylko ryczałem.

…powiedział Winston Churchill do żołnierzy brytyjskich po zakończeniu II wojny światowej. Mam nadzieję, że mnie nikt nie uprzedził z tym cytatem. A nasi politycy powinni powiesić to sobie na łóżkami, i co wieczór kontemplować ten styl podlizywania się wyborcom…
Coobeck
Vitam

" Nie wymienię genrała za porucznika" - odpowiedź Stalina na niemiecką propozycję wymany wziętego do niewoli pod Stalingradem von Paulusa na wziętego przez niemców do niewoli syna Stalina, por. Jakowa Dżugaszwilego. (Otto Skórzenny)

Tyle mówiła sowiecka haigiografia. W rzeczywistości wyparł się Jakowa, mówiąc "Nie mam syna w niemieckiej niewoli".
Ironside
Tego dialogu jeszcze tu nie było:

Król Jerzy VI rozmawia z Szefem Imperialnego Sztabu Generalnego Alanbrookiem. Pyta marszałka o to, co ten sądzi o Montgomerym.
- Wasz Wysokość, zawsze gdy z nim rozmawiam, to mam wrażenie, że on czyha na moje stanowisko...
- No widzi pan... Jak ja z nim rozmawiam, to mam wrażenie, że czyha również na moje...
Andrea$
QUOTE(Monsieur_Joseph @ 23/05/2010, 19:53)
QUOTE(panzergrenadier @ 17/05/2010, 9:38)

A moze jednak RUNSTEDT ??? elefant.gif
*

BRAWO, mozesz sobie przyznac medal za to ,ze znalazles literowke
*

Jak już kopiujesz z Wikicytatów, to kopiuj ze zrozumieniem, bo tzw. ''literówka'' powtórzyła Ci się dwukrotnie(a za drugiem razem to nawet nie mialem pojęcia, kto to Runstead).
A żeby nie było pusto:

''Czy trzeba sięgać do takiej skrajności?'' - Cesarz Hirohito, gdy przedstawiono mu plan użycia kamikadze.
''Jeśli pan umrze nie zostanie nikt, kto będzie znał prawdę o bitwie o Okinawę. Proszę wziąć na siebie wstyd, ale spożytkować tę szansę. To rozkaz dowódcy armii.'' - gen. Mitsuru Ushijima do płk Hiromichi Yahary, gdy pułkownik zwrócił się do niego z prośbą o zezwolenie na popełnienie samobójstwa, 21 VI 1945r.
Net_Skater
''Bzdury/g**no''

Gen. Anthony McAuliffe w odpowiedzi na niemieckie ultimatum dot. poddania Bastogne

"G***o" - gen. Anthony McAuliffe po otrzymaniu propozycji kapitulacji w Ardenach

Jednoslowna odpowiedz generala brzmiala: NUTS. Idiomatyczne, potoczne okreslenie ktore na j. polski mozna przetlumaczyc uzywajac (znowu) idiomatycznego slowa "glaby" (kapusciane). General uzyl tego slowa jako ocene poziomu umyslowego tych ktorzy sugerowali mu kapitulacje.

N_S
Bormac
QUOTE(Net_Skater @ 23/05/2010, 20:33)
''Bzdury/g**no''

Jednoslowna odpowiedz generala brzmiala: NUTS. Idiomatyczne, potoczne okreslenie ktore na j. polski mozna przetlumaczyc uzywajac (znowu) idiomatycznego slowa "glaby" (kapusciane). General uzyl tego slowa jako ocene poziomu umyslowego tych ktorzy sugerowali mu kapitulacje.

N_S
*

Kwestię tłumaczenia tego idiomu bardzo ładnie opisał Franciszek Skibiński w swojej pracy pt "Ardeny" (Wyd. MON, wydanie II, 1968). W przypisie na stronach 160-161 czytamy:
QUOTE(Franciszek Skibiński)
Wyraz ten [Nuts] tłumaczono w Polsce z uporem, ale za to zupełnie fałszywie, jako nieprzyzwoite cambronowskie słówko na "g". A tymczasem słowa "Nuts", które dosłownie znaczy "orzechy", używa się w żargonie w znaczeniu, które chyba najbliżej oddaje polskie: "każcie się wypchać". Pułkownik Harper (dowódca 327 pułku) wręczając parlamentariuszom odpowiedź przetłumaczył ją (bo też nie rozumieli): "idźcie do wszystkich diabłów". Jednym z dowodów na takie właśnie, a nie inne znaczenie tego słowa jest tytuł sprawozdania korespondenta amerykańskiego "New York Daily News", na temat konferencji prasowej Montgomery'ego. Tytuł brzmi: "Nuts to you, Monty", czyli - "każ się pan wypchać, Monty" (bo przecież nie; "g... dla pana Monty"). Dziś w Bastogne jest muzeum "Nuts" i bar "Nuts" - a więc z pewnością - ani muzeum, ani bar nie nazwały się dobrowolnie "g...".

adamos2006
Panzergrenadier napisał:
A moze jednak RUNSTEDT ???

Śmiejesz się z literówki innego użytkownika, a sam piszesz błędnie to nazwisko. Ten feldmarszałek zwał się Rundstedt!
emigrant
Maj 1945 rok. Eisenhower odwiedził jedną z dywizji stacjonujących w Tyrolu i dowiedział się, że w miasteczku mieszka autor słów piosenki Lili Marleen, poeta Hans Leip. Rozkazał: -Przyprowadźcie go do mnie!
Adiutant wybąkał, że poeta właśnie położył się spać. Na co Ike po namyśle:
-Dobra, niech śpi spokojnie. To jedyny Niemiec, który w czasie tej wojny sprawił całemu światu przyjemność...
Johny_J
Ambasador polski w Berlinie do Hitlera tuż przed II wojną:

"Jak znajdzie pan sposób na Żydów to postawimy Panu w Warszawie piękny pomnik..."

I jeszcze tekst Pattona:
" To nie my mamy umierać za ojczyznę tylko sprawić by te skur***** umarły za swoją"
Obywatel NO
Z mojej strony cytaty szarych żołnierzy:
1."Kamienie wkręcaj ale masz strzelać!"
2."To nie bywałe! Toną i jeszcze krzyczą jego nazwisko!"
3."Czy są tu jacyś Polacy?"

1.Wrzesień 1939. Nie pamiętam rozmówców ale obydwaj Panowie byli Polakami.
2.Niemieccy marynarze z tonącego "Bismarcka" (prawdopodobnie), krzyczeli "HILFE" (pomocy), ale z powodu sztormowej pogody(?) Angielski Kapitan usłyszał "HITLER". Dodam że Anglika tak to wzburzyło że zabronił zabierać rozbitków na pokład.
3.Wspomnienia pewnego amerykańskiego oficera, który ze zdziwieniem zanotował to "dosłownie" ponawiane pytanie, zadawane przez Niemieckich żołnierzy.
Glasisch
QUOTE(Obywatel NO @ 8/12/2010, 23:41)
Z mojej strony cytaty szarych żołnierzy:
1."Kamienie wkręcaj ale masz strzelać!"
2."To nie bywałe! Toną i jeszcze krzyczą jego nazwisko!"
3."Czy są tu jacyś Polacy?"

2.Niemieccy marynarze z tonącego "Bismarcka" (prawdopodobnie), krzyczeli "HILFE" (pomocy), ale z powodu sztormowej pogody(?) Angielski Kapitan usłyszał "HITLER". Dodam że Anglika tak to wzburzyło że zabronił zabierać rozbitków na pokład.
*

2) coś chyba nie jest tak, bo z tego, co się orientuję, to pogoda sztormowa nie była tego feralnego dnia maja, więc skąd takie przypuszczenia, niemieckie "Hilfe" jest rozwinięciem "prymitywnej" odmiany germańskiego, stosowanego po dzisiaj przez Wyspiarzy, stąd ich "help".Te słowa są tak do siebie podobne, a sytuacja nie wskazywała na jakąś masową kąpiel w Atlantyku, więc, to chyba jakiś kiepski żart. A ratowanie przerwano, bo ktoś widział "wyimaginowany" peryskop. W przypadku "Scharnhorsta" sytuacja się powtórzyła.

3)Co do tego, czy są tutaj Polacy, to też pewnie naciągane, jakby Niemcy nie mieli nic innego do roboty, tylko szukać Polaków, ach...

no to ja się zrewanżuję czymś takim:

Ruhe in den Telefonen. Denkt daran, daß auch in England auf jeden Mann eine Mutter wartet!“ KzS Helmuth Brinkmann Kommandant der „Prinz Eugen“ in der Dänemarkstrasse am 24. Mai 1941, nachdem die „Hood” kurz davor explodiert worden war.

Spokój w telefonach! Pamiętajcie, że też w Anglii na każdego mężczyznę czeka jego matka! Kmdr Brinkamm, dowódca "Prinz Eugena" na Drodze Duńskiej 24 maja 1941 r., kiedy "Hood" ledwo co wyleciał w powietrze.

Macie podobny przykład?

I jeszcze jedno. Niemcy mówili o wrogach - der Kamerad von der anderen Feldpostnummer - czyli towarzysz broni spod innego numeru poczty polowej, jakże to kontrastuje z epitetami stosowanymi przez tzw. "dobrą" stronę?

Panzerarmee Afrika
Wojna zostanie wygrana lub przegrana na plażach. Będziemy mieli tylko jedną szansę zatrzymania przeciwnika, właśnie wtedy, kiedy on będzie walczył w wodzie, aby wydobyć się na brzeg....feldmarszałek Erwin Rommel (na temat alianckiej inwazji na kontynent w 1944r)

Historię piszą zwycięzcy. ...Robert Brasillach
adamos2006
Glasisch napisał:
coś chyba nie jest tak, bo z tego, co się orientuję, to pogoda sztormowa nie była tego feralnego dnia maja, więc skąd takie przypuszczenia, niemieckie "Hilfe" jest rozwinięciem "prymitywnej" odmiany germańskiego, stosowanego po dzisiaj przez Wyspiarzy, stąd ich "help".Te słowa są tak do siebie podobne, a sytuacja nie wskazywała na jakąś masową kąpiel w Atlantyku, więc, to chyba jakiś kiepski żart. A ratowanie przerwano, bo ktoś widział "wyimaginowany" peryskop.

Trzy kwestie:
1. Jakoś nie dostrzegam wielkiego podobieństwa, między "Hilfe", a "help". W każdym razie fonetycznie, to "Hilfe" z pewnością bliżej jest do "Hitler", aniżeli do "help".
2. Pogoda może nie była sztormowa, ale była zła, widzialność pozostawiała wiele do życzenia, a morze było wzburzone. Było tak wzburzone, że uniemożliwiało spuszczenie szalup.
3. Pewny jesteś, że ten peryskop był "wyimaginowany"? Nie mógł to być peryskop U-556 krążącego wokół już od poprzedniego wieczora? Albo U-74?
von Munchhausen
Jeśli dobrze kojarzę fakty to U 556 znajdował się względnie niedaleko, wciąż jednak w odległości co najmniej kilku mil.
Nie wiem, czy obserwatorzy na którymkolwiek z brytyjskich okrętów przy ówczesnym stanie morza faktycznie mogli coś dostrzec ale wątpię.
Pugor
"Lepiej umrzeć na nogach, niż żyć na kolanach"
Emiliano Zapata*

"Żołnierz będzie walczył długo i ciężko za kawałek kolorowej wstążki"
Napoleon I

"Patrioci zawsze mówią o umieraniu za ojczyznę lecz czy wspomnieli kiedyś o zabijaniu dla niej?"

George S. Patton

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę lecz sprawienie aby tamci umierali za swoją"
George S. Patton

*Jakoś tak się nazywał
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org