Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Ciekawostki na temat członków dynastii Jagiellonów
historycy.org > Historia Polski > POLSKA JAGIELLONÓW > Polska Jagiellonów ogólnie
Pages: 1, 2
Tyrus
Witam jestem tu nowy i mam jedną prożbe.Czy moglibyście mi napisać jakieś ciekawostki na temat dynastii Jagiellonów lub nakierować mnie na temat gdzie takie ciekawostki się znajdują.Będe bardzo wdzięczny.
Ramond
Np. trzech synów Kazimierza Jagiellończyka - Jan Olbracht, Aleksander i Fryderyk (ten ostatni prymas i kardynał) zmarło na syfilis przez swoje nieumiarkowane umi łowanie wdzięków kobiecych.
Jan Olbracht kiedyś "wizytował" prywatnie krakowskie spelunki, wdał się w nocy w uliczną burdę i dostał nożem po żebrach. Wszystko incognito.
Władysław IV Waza
Za czasów kazia IV nasze Polska(w unii z litwą) rozciągała się od bałtyku po morze czarne i morze białe( krótkotrwałe lenno polskie - Rep. Nowogrodzka).

pozdrawiam
Konstanthinos
Władysławowi Jagielle podobno sprowadzano wodę źródlaną z Litwy. A oprócz tego nie cierpiał jabłek.
Władysław IV Waza
nie pijał też alkoholu no i lubił spiew słowików smile.gif
Folkatka

Ae za to lubił długo spać i przyjmował swych gosci siedząć w wychodku (określenie Długosza). Nad tym ostatnim, to się wielokrotnie zastanawiałam, czy było to możliwe, bo przeciez Długosz króla nie lubił sleep.gif
mate21
a Jagiełło umarł bo przeziębił się słuchając w nocy śpiewu słowika w Gródku na Rusi. Od tego wydarzenia zmieniono nazwę Gródka na Gródek Jagielloński
Turoń
Nie cierpiał jabłek , ale kochał gruszki. rolleyes.gif
maniutek13
Władysław Jagiełło lubił długo leżeć w łóżku, nie chodził w bogatych strojach, kochał polowania, większość czasu spędzał na objazdach po kraju, Boże Narodzenie spędzał zazwyczaj w Wilnie, miał 4 żony, 2 córki i 3 synów.
Sarmata
Kiedy Kazimierz Jagielończyk był " w drodze" dwór spekulował, że król jest za stary(coś około 70lat) by mieć dzieci więc być może królowa zabawiała sie z kimś innym... Jednak Kazimierz okazał sie tak podobny do ojca - Jagiełły, że wszystkie wątpliwości zostały rozwiane rolleyes.gif
Elear Polski
QUOTE(mate21 @ 3/07/2006, 21:01)
a Jagiełło umarł bo przeziębił się słuchając w nocy śpiewu słowika w Gródku na Rusi. Od tego wydarzenia zmieniono nazwę Gródka na Gródek Jagielloński
*


Nieprawda!!!Owszem Jagiełło umarł z przeziębienia w nocy bo za długo zasłuchał się śpiewu słowika ale nie w Gródku tylko w Medyce koło Przemyśla(obecnie jest tam przejśćie graniczne). rolleyes.gif Pozdrawiam.
Turoń
Pewnego dnia powóz wiozący Jagiełłę trafił piorun. Ktoś chyba zginął , a Jagielle spalił się strój.
Elear Polski
QUOTE(Turoń @ 20/07/2006, 22:02)
Pewnego dnia powóz wiozący Jagiełłę trafił piorun. Ktoś chyba zginął , a Jagielle spalił się strój.
*


I Jagiełło przeżył czy to możliwe? confused1.gif Pozdrawiam.
Ramond
PIorun trafił blisko, padły konie i chyba ktośze służby, o paleniu się ciuchów na królu pierwsze słyszę.
Robert Wielki
Bona podczas polowania spadła z konia(była w ciązy i płód zmarł). Wie ktoś może jakiej płci było dziecko? Bo ciąża była dosyć zaawansowana i można było poznać jakiej jest płci.
Ramond
QUOTE
Wie ktoś może jakiej płci było dziecko?

Dziecko było płci męskiej, a póki jeszcze oddychało (!) zostało ochrzczone imieniem Olbracht lub Wojciech (opracowania nie są zgodne lub podają obie wersje). Gdyby nie poronienie, byłby więc brat Zygmunta Augusta i dynastia Jagiellonów by tak szybko nie wygasła. A Bona spadła z konia, bo rzucił się na nią niedźwiedź wypuszczony z klatki...i koń poniósł...
Robert Wielki
A który to był rok?
Ramond
QUOTE
A który to był rok?

1527
mate21
pierwsze dziecko Jagiełły - Bonifacja umarło po kilku dniach, wraz z Jadwigą
mate21
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3dek_Jagiello%C5%84ski
http://www.strzyzow.pl/partnerstwo/gorodok.htm
Jagiełło nie umarł w Medyce ale w Gródku
Czartodziwa

QUOTE
Bona podczas polowania spadła z konia(była w ciązy i płód zmarł). Wie ktoś może jakiej płci było dziecko? Bo ciąża była dosyć zaawansowana i można było poznać jakiej jest płci.


Wypadek mial miejsce na Poszynie (nazwanej tak od poronienia Bony - po synu - pos(z)yna) w Puszczy Niepołomickiej. Para królewska od czasu do czasu bawiła na zamku w Niepołomicach, który przebudowany został na ich życzenie w stylu renesansowym z wczesniejszego zameczku mysliwskiego.
Chłopiec został pochowany w krypcie pod kościołem 10 000 Męczenników w Niepołomicach. Podobno mikroklimat tam panujacy ma uniemożliwić zwłokom rozkładanie się.
Szamil
1. Jagiełło był człowiekiem bardzo zabobonnym. Kultywował ruski zwyczaj, którego widać nauczyła go matka-Rusinka: przed wyjściem do ludzi, miał trzy razy obracić się dookoła, upuszczając i podnosząc źdźbło trawy (cytuję dość niedokładnie).

2. W średniowieczu na Litwie isniały jeszcze osady rdzennej ludności ugrofińskiej. Kiedyś zanotowano, że Jagiełło i Witold rozmawiali w nieznanym nikomu języku (pruski i litewski Krzyżacy znali, podobnie ruski i polski). Podejrzewa się, że było to jakieś narzecze ugrofińskie.

3. Jagiełło jest uważany przez dzisiejszych Litwinów za zdrajcę, bohaterem jest dla nich Witold.

4. Pobawiłem się na wiki wink.gif i wyszło na to, że Jagiełło był w prostej linii potomkiem księcia Wenecji - Palemona li Apolona (była to jednak tylko legenda): http://en.wikipedia.org/wiki/Palemon
szyms
Zmarłe dziecko było płci męskiej. Nazywało się Wojciech Olbracht.
szpek_chomik
Wojciech? dziwne imię jak na królewicza tongue.gif
Ramond
QUOTE
Wojciech? dziwne imię jak na królewicza

PO św. WOjciechu...
POzatym, weźcie pod uwagę, że chrzczono dziecko tuż przed śmiercią i wszyscy o tym wiedzieli... NIe musieli mu nadaac "królewskiego" imienia.
POza tym, imię Wojciech jest traktowane jako równoważne imieniu Adalbert, Albert, Olbracht.
Za to nie wierzę, żeby dostał imię podwójne: Wojciech Olbracht. To by było niepotrzebne powtórzenie. Mógł dostać jedno z tych dwóch, ale nie oba naraz.
uczeń2000
19 grudnia 1442 roku zmarła nagle Elżbieta Luksemburska, wdowa po królu czeskim i węgierskim Albrechcie Habsburgu. Cztery dni wcześniej zawarła ona w Györ układ pokojowy z Władysławem (po ciężkiej dwuletniej wojnie domowej). Król polski i węgierski Władysław Warneńczyk miał ofiarować Elżbiecie szubę podbitą sobolami. Przyczyną śmierci królowej była ostra biegunka, co pozwala przypuszczać, iż została otruta. Na Węgrzech krążyła plotka, iż trucizną przesycona była sobolowa szuba od Władysława...
Dard
QUOTE(Szamil @ 31/07/2006, 0:32)
1. Jagiełło był człowiekiem bardzo zabobonnym. Kultywował ruski zwyczaj, którego widać nauczyła go matka-Rusinka: przed wyjściem do ludzi, miał trzy razy obracić się dookoła, upuszczając i podnosząc źdźbło trawy (cytuję dość niedokładnie).

*



cytuje za Długosza:
"Miał niektóre zwyczaje zabobonne. Wyrywał włosy z głowy, i poplatawszy je między palce, wodą ręcę obmywał. Zawsze, nim z domu wyszedł, 3 razy obracał się w koło i słomkę na 3 części złamaną rzucał na ziemię; nauczyła go tego matka greckiego wyznania. Ale dlaczego i w jakim celu to czynił, nikomu za życia nie chciał powiedzieć, ani też łatwo odgadnąć. Powiadają zaś, że miał w przysłowiu to zdanie często powtarzane: że słówko z ust ptaszkiem wyleci, ale jeśli było niedorzeczne, a chcesz je cofnąć, staje się wołem. Miał także zzwyczaj upomnieć żartem rycerzy, żeby w boju nie stawali nigdy na przodzie, ani w ostatnim szeregu, a nie chowali się również do środka"
Folkatka
QUOTE(Elear Polski @ 21/07/2006, 9:51)
QUOTE(Turoń @ 20/07/2006, 22:02)
Pewnego dnia powóz wiozący Jagiełłę trafił piorun. Ktoś chyba zginął , a Jagielle spalił się strój.
*


I Jagiełło przeżył czy to możliwe? confused1.gif Pozdrawiam.
*



Zginęła wówczas obsługa piesza królewskiego powozu, tj. człowiek (albo i dwóch) którego zadaniem było zabezpieczanie go przed upadkiem np. na zakrętach. Jagiełło stracił przytomność, i ogólnie był przerażony (czemu nie należy się dziwić sleep.gif ). Wypadek ten posłuzył niechetnym królowi osobom z kregu Oleśnickiego za pretekst do sformułowania tezy o karze Boga za małżeństwo z Granowską. NIe pamietam czym sie owa kobieta zasłuzyła, dość powiedzieć, że wyszła za króla bedąc już kobietą nie pierwszej młodości - miała po 40.Stąd też powstała satyra o tym, że król zwierząt lew, poślubił starą i brzydką maciorę. Jej autorem okazał się ktoś zatrudniony na dworze (bodaj sekretarz). Jagiełło wylał go z roboty
Ukłony
wink.gif


Kytof
QUOTE(Czartodziwa @ 30/07/2006, 22:30)
QUOTE
Bona podczas polowania spadła z konia(była w ciązy i płód zmarł). Wie ktoś może jakiej płci było dziecko? Bo ciąża była dosyć zaawansowana i można było poznać jakiej jest płci.


Wypadek mial miejsce na Poszynie (nazwanej tak od poronienia Bony - po synu - pos(z)yna) w Puszczy Niepołomickiej. Para królewska od czasu do czasu bawiła na zamku w Niepołomicach, który przebudowany został na ich życzenie w stylu renesansowym z wczesniejszego zameczku mysliwskiego.
Chłopiec został pochowany w krypcie pod kościołem 10 000 Męczenników w Niepołomicach. Podobno mikroklimat tam panujacy ma uniemożliwić zwłokom rozkładanie się.
*



To i ja wrzucę co nieco o tej historyji:
Konia ze Stańczykiem niedźwiedź też przewrócił. Król Zygmunt I Stary śmiał się z błazna i powiedział:
- Począłeś sobie nie jako rycerz, ale jako błazen, żeś przed niedźwiedziem uciekał.
Na to Stańczyk:
- Większy to błazen, co mając niedźwiedzia w skrzyni, puszcza go na swoją szkodę.
W tej kwestii nazwanie Starego błaznem jest jak najbardziej słuszne tongue.gif (nawet dobry humor nie opuszczał Zygmunta - bo ważniejsze od śmierci syna jest polowanie na wielkiego zwierza).
Olcia87
Zygmunt II August najpierw ożenił się z Elżbietą z Habsburgów,której nie znosił fizycznie.Cierpiała ona na epilepsję.Zygmunt August będą mężem Elżbiety miał wiele kochanek m.in. Dianę di Cordona,Weissównę czy Barbarą Radziwiłłówną, w której się zakochał.Po śmierci Elżbiety odetchnął z ulgą i poślubił swoją ukochaną Barbarę.Wszyscy wiedzieli,że Barbara nie należy do kobiet cnotliwych i niektórzy oskarżali ją o syfilis.Była za to niezwykle piękna smile.gif Niestety dopadła ją ciężka choroba i zmarła;król się załamał.Ożenił się z Katarzyną,siostrą swojej pierwszej żony,która niestety też cierpiała na epilepsję.Król zaczął otaczac się kochankami,była to m.in.Giżanka,która była bardzo sprytną i podstępną kobietą.Była ona bardzo podobna do zmarłej żony król,Barbary,co zostało wykorzystane przeciw królowi.W 1569r. podczas seansu spirytystycznego,uczestniczył w nim m.in. Twardowski,ukazano mu ucharakteryzowaną Giżankę.Król zemdlał z wrażenia.Niedługo po tym zdarzeniu została ona wprowadzona na dwór królewski,powiła córkę,której rzekomo ojcem był Zygmunt August.Wpływy Giżanki były tak wielkie,ze dokonywała ona nominacji na marszałka wielkiego koronnego i biskupa krakowskiego. W roku 1572 króla dopadła śmierc,ale nim jeszcze rozpoczęła się jego agonia,Giżanka dokonała rabunku królewskiego mienia,a sam król nie miał nawet ubrania.
cukier
Zygmunt August tak mocno kochał Barbarę Radziwiłłównę, że gdy ta była ciężko chora i w pokoju w którym ona przebywała panował okropny smród, on-król siedział wraz z nią.
Donia
Też słyszałam tę informację, czy mógłbyś jednak podac źródło, skąd zaczerpnąłeś tę ciekawostkę? I skąd ten rzekomy smród? Słyszałam, że to raczej sytuacja opisywana później, by pokazać wielkość miłości między Augustem a Radziwiłłówną i nie wiem, czy można jej dawać taką wiarę.
Olcia87
Nie wiem czy się nie mylę,ale gdzieś kiedyś słyszałam,że ten "smród" spowodowany był faktem,iż Barbara cierpiała na raka narządów wewnętrznych,co spowodowało rozkładanie się jej ciała...Nie wiem czy informacja ta jest prawdziwa,ale właśnie jakoś mi się to nasunęło,jakby ktoś mi to kiedyś mówił! smile.gif
Donia
To możliwe, aczkolwiek nawet jeśli przyjąć, że był to nowotwór narządów wewnętrznych (należałoby sprecyzować jakich), to raczej należy wykluczyć gnicie ciała na taką skalę, by spowodowało to "smród" odczuwalny w całym pokoju. Chyba że były to problemy ze śledziona lub wątrobą. Rozkładanie ciała ma objawy zewnętrzne, a jak wiemy nowotwór trawi ciało od wewnątrz. "Smród" to na pewno efekt takich chorób jak trąd.
Nie jestem jednak w stanie powiedzieć tego na 100%. Może ktoś wie, czy informacja podana przez cukra jest prawdziwa?
Olcia87
A może wcale nie było żadnego "smrodu",tylko niektórzy przekazali daje taką informację,by pokazac jak bardzo Zygmunt August był zakochany w Barbarze,że nawet tak powalający,rzekomy,"smród" mu nie przeszkadzał?! smile.gif
Donia
Do tego właśnie zmierzałam smile.gif
cukier
Nie mam przy sobie moich notatek ani ksiazek, ale zdaje mi się, że to czytałam w Ossolinowskiej biografii Zygmunta Augusta.
wojtek_bartnik
Największa ciekawostka jest taka, dlaczego historia tak nie lubi Polski i takich gamoni jak Jagiellonowie nam na tron przywiodła.
Kytof
QUOTE(wojtek_bartnik @ 19/06/2008, 1:48)
Największa ciekawostka jest taka, dlaczego historia tak nie lubi Polski i takich gamoni jak Jagiellonowie nam na tron przywiodła.
*



To nie jest ciekawostka, tylko bzdura lub uogólnienie wink.gif
Cichor
Dynamiczna dynastia Jagiellonów autorstwa Małgorzat: Fabianowskiej i Nesteruk. Książeczka z serii Strrraszna Historia.
Książka nie jest poważną pozycją naukową, ale zawiera masę ciekawostek o Jagiellonach. Polecam
Donia
QUOTE(wojtek_bartnik @ 19/06/2008, 0:48)
Największa ciekawostka jest taka, dlaczego historia tak nie lubi Polski i takich gamoni jak Jagiellonowie nam na tron przywiodła.
*



To faktycznie jest uogólnienie. Akurat Jagiellonów nie przyrównałabym do gamoni.
cukier
Wojtek, uzasadnij dlaczego uważasz Jagiellonów za gamoni, bo ja akurat się z Tobą nie zgadzam, uważam że mieliśmy gorszych króli.
wojtek_bartnik
Dynastia Jagiellonów była przekleństwem dla Korony z wielu powodów. Pozwolę sobie wymienić główne:

1. Jako obca, słaba dynastia dopuścili do osłabienia władzy królewskiej poprzez przywileje. To oczywiście wina głównie polskiej "szlachty", co nie zmienia faktu, że tak zwana dynastia Jagiellonów nigdy nie zbudowała sobie silnego zaplecza w kraju w którym rządziła.

2. Mieli Polskę w d***e, o czym świadczy zachowanie Jagiełły po Grunwaldzie, kiedy ten dziad tak kombinował, żeby przypadkiem nie wzmocnić pozycji Korny wobec Litwy

3. Panowanie Zygmunta Starego, "Złoty Wiek Polski", śmiechu warte. Włoska baba musiała tego pierdołę uczyć polityki.

4. Syneczek Zigiego Starego, Auguścik. Doprowadził do wymarcia całą dynastię, bo mu Basiunia umarła. Jak się jest królem tak wielkiego organizmu, to chyba należy myśleć trochę dalej niż koniec własnego...

O tych Litwinach, którzy wielkim fartem stali się królami naszego kraju zawsze będę się wypowiadał bardzo niepochlebnie. Zmarnowali najlepszy okres w dziejach naszej ojczyzny i uważam za wielką pomyłkę historii, że persony typu Jagiełło, Jagiellończyk, Olbracht, Zygmunt Stary, Zygmunt August są uważane za wielkich królów.

Byli obcymi miernotami, którzy jechali na sile Polski, sile, która istniała wbrew, a nie dzięki, ich nieudolnym rządom.
Kytof
QUOTE(wojtek_bartnik @ 20/06/2008, 3:27)
Dynastia Jagiellonów była przekleństwem dla Korony z wielu powodów. Pozwolę sobie wymienić główne:

1. Jako obca, słaba dynastia dopuścili do osłabienia władzy królewskiej poprzez przywileje. To oczywiście wina głównie polskiej "szlachty", co nie zmienia faktu, że tak zwana dynastia Jagiellonów nigdy nie zbudowała sobie silnego zaplecza w kraju w którym rządziła.


Taka była zasada. Ty przychodzisz, my cię uznajemy, ale nic za darmo.

QUOTE
2. Mieli Polskę w d***e, o czym świadczy zachowanie Jagiełły po Grunwaldzie, kiedy ten dziad tak kombinował, żeby przypadkiem nie wzmocnić pozycji Korny wobec Litwy


Zakładając, że nie chciał wzmacniać Korony wobec Litwy, to robił to z myślą o tym, by unia się nie zakończyła. To była korzyść dla obydwu ciał unii. Można też założyć, że po prostu nie zdążył pod Malbork, bo przyjmował hołdy od miast i zdobywał inne twierdze, by mieć czyste tyły.

QUOTE
3. Panowanie Zygmunta Starego, "Złoty Wiek Polski", śmiechu warte. Włoska baba musiała tego pierdołę uczyć polityki.


A i owszem.

QUOTE
4. Syneczek Zigiego Starego, Auguścik. Doprowadził do wymarcia całą dynastię, bo mu Basiunia umarła. Jak się jest królem tak wielkiego organizmu, to chyba należy myśleć trochę dalej niż koniec własnego...


Że co? Chcesz oskarżać władcę o to, że nie miał potomka? rolleyes.gif

QUOTE
Zmarnowali najlepszy okres w dziejach naszej ojczyzny i uważam za wielką pomyłkę historii, że persony typu Jagiełło, Jagiellończyk, Olbracht, Zygmunt Stary, Zygmunt August są uważane za wielkich królów.


Z Olbrachtem przesadzasz. Kto go uznaje za wybitnego władcę? Co do Starego zgoda, też dziada nie lubię, ale trzech pozostałych to akurat dobrzy władcy.
Donia
QUOTE
Zakładając, że nie chciał wzmacniać Korony wobec Litwy, to robił to z myślą o tym, by unia się nie zakończyła. To była korzyść dla obydwu ciał unii.


Zgadzam się - zarówno gospodarczo jak i politycznie było to korzystne dla obydwu państw.

QUOTE
Że co? Chcesz oskarżać władcę o to, że nie miał potomka?


Oskarżać zawsze można, pomóc już nie za bardzo wink.gif

QUOTE
Z Olbrachtem przesadzasz. Kto go uznaje za wybitnego władcę?


Nikt? Ja na pewno nie. Nie był to wybitny władca. Za to Jagiełło i Jagielończyk owszem.
wojtek_bartnik
Na krótką metę, owszem unia polsko-litewska była OK.

Ale weźcie pod uwagę, że to z terenów WKS przyszły do Korony takie wynalazki jak Radziwiłłowie i inna zaraza.

To unia i Jagiellonowie doprowadzili do tego, że Polska zamiast po bożemu stać się państwem absolutystycznym, gdzie król jest królem, stała się jakąś pokraką "rzeczpospolitą szlachecką", wszyscy wiemy jak to się skończyło.
Ramond
QUOTE
Z Olbrachtem przesadzasz. Kto go uznaje za wybitnego władcę?

Ja.
QUOTE
1. Jako obca, słaba dynastia dopuścili do osłabienia władzy królewskiej poprzez przywileje. To oczywiście wina głównie polskiej "szlachty",

Znów te same stare bajania o "osłabieniu władzy królewskiej" - to było budowanie nowego, nowoczesnego, demokratycznego ustroju. Każdy z przywilejów, jakie zostały na Jagiellonach wymuszone, był korzystny dla państwa i jego obywateli (czyli w tym przypadku - szlachty).
QUOTE
co nie zmienia faktu, że tak zwana dynastia Jagiellonów nigdy nie zbudowała sobie silnego zaplecza w kraju w którym rządziła.

Nie no, jasne, a ten drobny fakt, że nikt nigdy nie rozważał na serio osadzenia jakiegoś nie-Jagiellona na tronie nie jest dowodem istnienia poparcia dla tej dynastii?
QUOTE
2. Mieli Polskę w d***e, o czym świadczy zachowanie Jagiełły po Grunwaldzie, kiedy ten dziad tak kombinował, żeby przypadkiem nie wzmocnić pozycji Korny wobec Litwy

Znów te same stare bajania, zmyślone jeszcze przez Długosza. Nawet gdyby Zakon Krzyżacki został w 1410 roku pobity i zlikwidowany (co jest wątpliwe), to zniknąłby jedyny wspólny wróg łączący oba państwa, co skończyło by się definitywnym zerwaniem jakiejkolwiek unii i mielibyśmy większą, agresywną quasi-Rosję jako wrogiego sąsiada tuż nad Wisłą.
QUOTE
3. Panowanie Zygmunta Starego, "Złoty Wiek Polski", śmiechu warte. Włoska baba musiała tego pierdołę uczyć polityki.

Ta włoska baba sama była durną intrygantką, dla której polityka w innym wydaniu niż włoski sztylet i trucizna była niezrozumiała i niedopuszczalna. Narobiła w ten sposób więcej szkody niż pożytku - wystarczy wspomnieć bezrozumne i niepotrzebne wymuszenie elekcji vivente rege Zygmusia II, co odbiło się czkawką zarówno podczas wojny kokoszej, jak i w XVII wieku. I po co? Przecież i tak nikt nie pomyślałby o osadzeniu na tronie kogoś innego, zwłaszcza w sytuacji, gdy Zygmunt August był już wielkim księciem litewskim.
QUOTE
4. Syneczek Zigiego Starego, Auguścik. Doprowadził do wymarcia całą dynastię, bo mu Basiunia umarła. Jak się jest królem tak wielkiego organizmu, to chyba należy myśleć trochę dalej niż koniec własnego...

Nie widzę logiki w rozumowaniu. Czemu Barbara miałaby przeszkadzać w uzyskaniu potomka? Byłaby do tego bardzo dobrą kandydatką gdyby nie umarła tak szybko (i gdyby Zygmunt August nie był bezpłodny). Na pewno lepszą, niż pierwsza żona. A po jej śmierci - co, zaszył się na pustelni? Ślubował dozgonny celibat? Nie, wyszedł trzeci raz za mąż i to na pewno nie kierowany wybujałym popędem seksualnym, ale jak podkreślano - dynastyczną powinnością.
QUOTE
O tych Litwinach, którzy wielkim fartem stali się królami naszego kraju zawsze będę się wypowiadał bardzo niepochlebnie. Zmarnowali najlepszy okres w dziejach naszej ojczyzny i uważam za wielką pomyłkę historii, że persony typu Jagiełło, Jagiellończyk, Olbracht, Zygmunt Stary, Zygmunt August są uważane za wielkich królów.

Byli obcymi miernotami, którzy jechali na sile Polski, sile, która istniała wbrew, a nie dzięki, ich nieudolnym rządom.

Tak, a ciekawe która to dynastia była tak idealna dla Polski?
Kytof
QUOTE(wojtek_bartnik @ 20/06/2008, 16:57)
Ale weźcie pod uwagę, że to z terenów WKS przyszły do Korony takie wynalazki jak Radziwiłłowie i inna zaraza.
*



A czego chcesz od Radziwiłłów?

QUOTE
Ja.


No to chyba, że tak, Twoja wola wink.gif

QUOTE
Tak, a ciekawe która to dynastia była tak idealna dla Polski?


Hm, z pewnością Wazowie tongue.gif
wojtek_bartnik
Panowanie Jagiellonów umożliwiło powstanie ustroju pokracznego, który nazywa się "demokracja szlachecka". Doskonale wiesz, jak opłakane skutki przyniosła ta "zmiana ustroju".

Donia
To wiemy wszyscy, ale nawet demokracja szlachecka była pewnym krokiem do rozwoju ustroju w Polsce.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org