Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Podboje Osmanów w Indiach
historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Imperium osmańskie
Lebrongames
Na przestrzeni lat Osmanie przyłączyli do siebie ogromne tereny i posiadali wielką i silna armię. Czemu więc nigdy nie podporządkowali sobie Indii do których mieli dostęp a które były najbogatszym rejonem na świecie?
szapur II
A skąd Osmanie mieli dostęp do Indii?
Lebrongames
Mieli dostęp do morza czerwonego z którego bezproblemu mogliby dokonac inwazji
El_Slavco
Myślę, że na przeszkodzie stała Persja. To był zbyt potężny przeciwnik aby organizować wielką inwazję na Indie - nawet drogą morską. Persowie to nie byli polscy królowie elekcyjni, żeby dopuścić do otoczenia się z dwóch stron przez Osmanów (jak nasi władcy Prusami-Brandenburgią). Myślę, że taka akcja ze strony Turków skończyła by się zebranie perskiej armii i uderzeniem na państwo Wysokiej Porty żeby uniemożliwić zachwianie równowagi w regionie.

Poza tym Indie były zbyt oddalone od państwa osmańskiego, a flota turecka nigdy nie należała do jakichś super-potęg morskich. Wręcz przeciwnie, zdarzały się okresy kiedy flota nie potrafiła nawet wyjść z portu... W takiej sytuacji jak sobie można nawet próbować wyobrazić, że z Indii przez ocean i Morze Czerwone czy nawet Zatokę Perską (ta druga odpada moim zdanie od razu, bo za blisko Persji) mają docierać towary? Turcy nie byliby w stanie organizować skutecznej obrony transportów. Te stawałyby się stosunkowo łatwym łupem Persów.

Już bardziej zasadne jest pytanie czemu to Persowie nie rozszerzyli swojego władztwa na Indie? Co akurat jest opisane nawet na Wikipedii wink.gif
wysoki
QUOTE
Czemu więc nigdy nie podporządkowali sobie Indii do których mieli dostęp a które były najbogatszym rejonem na świecie?

Nie wiem czy Indie były najbogatszym rejonem na świecie, ale pytanie bez problemu można odwrócić.
A czemu Osmanowie, którzy podporządkowali sobie ogromne tereny i mieli ogromną armię nigdy nie podporządkowali sobie całej Europy, choć mieli do niej dostęp?

Widać ich zasoby na to nie wystarczały.
Ot, i odpowiedź działająca i co do Indii.

QUOTE
Mieli dostęp do morza czerwonego z którego bezproblemu mogliby dokonac inwazji

Poczytaj o wyprawach z czasów Sulejmana Wielkiego - najpierw paszy Hadyma, a potem paszy Ajasa.
Takie bezproblemowe to nie było wink.gif.

QUOTE
Myślę, że na przeszkodzie stała Persja. To był zbyt potężny przeciwnik aby organizować wielką inwazję na Indie - nawet drogą morską. Persowie to nie byli polscy królowie elekcyjni, żeby dopuścić do otoczenia się z dwóch stron przez Osmanów (jak nasi władcy Prusami-Brandenburgią). Myślę, że taka akcja ze strony Turków skończyła by się zebranie perskiej armii i uderzeniem na państwo Wysokiej Porty żeby uniemożliwić zachwianie równowagi w regionie.

Poza tym Indie były zbyt oddalone od państwa osmańskiego, a flota turecka nigdy nie należała do jakichś super-potęg morskich. Wręcz przeciwnie, zdarzały się okresy kiedy flota nie potrafiła nawet wyjść z portu... W takiej sytuacji jak sobie można nawet próbować wyobrazić, że z Indii przez ocean i Morze Czerwone czy nawet Zatokę Perską (ta druga odpada moim zdanie od razu, bo za blisko Persji) mają docierać towary? Turcy nie byliby w stanie organizować skutecznej obrony transportów. Te stawałyby się stosunkowo łatwym łupem Persów.

El_Slavco, Turcy wyprawili się flotą, zajęli z morza Basrę i co z tym zrobili Persowie?
Chyba ich nieco przeceniasz wink.gif.

Np. dla wspomnianego przeze mnie wyżej Sulejmana nie Persowie na morzu byli problemem...
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org