Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Chłopi w I Rzeczypospolitej i w dobie zaborów
historycy.org > Forum > Pomoc > Od 1492 do 1914 Pomoc
Tornadziak
Witam
Piszę z pytaniem dotyczącym sprawy chłopskiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także w czasie zaborów. Interesuje mnie ta kwestia, a do tej pory nie miałem okazji głębiej wejść w temat. W XIX w. zaczęto dostrzegać rolę chłopów m.in. w dążeniu do odzyskania niepodległości, zaczęto także pracować nad ich świadomością narodową.

Czy możecie wypowiedzieć się na ten temat? Jak podchodzono do chłopów w I Rzeczypospolitej? Jak podejście to zmieniło się pod zaborami? Zapraszam do odpowiedzi oraz jeśli to możliwe o zaproponowanie literatury traktującj o tej sprawie.
Pozdrawiam. smile.gif
El_Slavco
Co do książek to na początek wystarczą jakieś podręczniki (typu "Historia Polski", "Rzeczpospolita Obojga Narodów").

Sprawa chłopska w I RP sprowadzała się generalnie do zasady: "To niewolnicy, dodać im jeszcze pańszczyzny". Zaczęło się to zmieniać dopiero w okresie panowania Poniatowskiego, kiedy zwiększyła się świadomość szlachty i magnaterii co do roli jaką chłopi odgrywają chłopi (i jaką odrywać mogą --> wojsko). Ale zdecydowana większość szlachty była zbyt mocno zapatrzona w pomnażanie majątku i przywiązanie do "tradycji" żeby dostrzec zmiany zachodzące w świcie i społeczeństwie. Niestety, ale pomimo upływu czasu, sytuacja zaczęła się stopniowo poprawiać dopiero w XIX w. i to na skutek działań zaborców (głównie spowodowanych tym, aby "patriotyczna" szlachta nie miała oparcia w masach chłopskich, gdyby udało się te masy "oświecić").
Prawy Książę Sarmacji
CODE
To niewolnicy

Precyzując - niewolnictwo to coś drastycznie innego niż poddaństwo osobiste, które w istocie występowało.
viciousny
Jeśli chodzi o sytuację chłopów przed rozbiorami to polecam lekturę tego tekstu.

https://www.facebook.com/HistoriaWKieliszku...896118184043783
Tornadziak
El_Slavco , dzięki za to krótkie opisanie smile.gif

Prawy Książę Sarmacji , zrozumiałem, ale dziękuję za sprostowanie smile.gif

viciousny , dzięki za podsunięcie tekstu, zaraz się zapoznam wink.gif
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org