Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Karne bataliony na frontach
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > III Rzesza i państwa osi > Wojska Lądowe (głównie Heer i Waffen SS)
herbol
Ciekawy jestem co nie co na temat karnych jednostek w III Rzeszy. Kiedy się pojawiły, jakie było ich znaczenie(prócz odbycia kary)? Czy w karnych batalionach żołnierze zachowywali stopnie czy wszyscy byli zdegradowani do szeregowych?

Jak wyglądała struktura? 300-600 chłopa szło naprzód czy byli dzieleni na kompanie, plutony? Jak z zaopatrzeniem i jedzeniem? Czy karne jednostki było oznaczane na mapach czy raczej były traktowane jako "niewidoczny" dodatek.

Na razie przeczytałem "Walczyliśmy w piekle. Raporty niemieckich generałów z frontu wschodniego."
Peter G. Tsouras
i ani strony o tych formacjach.

Teraz biorę się za "Krwawy śnieg" Günter K. Koschorrek- tylko musi mi wyschnąć, bo kot zalał mi piwem smile.gif . Jak coś będzie od razu zacytuję na forum smile.gif
El_Slavco
QUOTE
Ciekawy jestem co nie co na temat karnych jednostek w III Rzeszy. Kiedy się pojawiły, jakie było ich znaczenie(prócz odbycia kary)? Czy w karnych batalionach żołnierze zachowywali stopnie czy wszyscy byli zdegradowani do szeregowych?

Jak wyglądała struktura? 300-600 chłopa szło naprzód czy byli dzieleni na kompanie, plutony? Jak z zaopatrzeniem i jedzeniem? Czy karne jednostki było oznaczane na mapach czy raczej były traktowane jako "niewidoczny" dodatek.


Oto co ustaliłem na podstawie niemieckiej i angielskiej Wikipedii:
- przed wojną istniało 9 jednostek specjalnych zajmujących się "trudnymi przypadkami" w wojsku i z nich można było trafić do zwykłych oddziałów (jeśli się taki "przypadek" poprawił), bądź trafić nawet do obozu w Sachsenchausen (oporni);
- po rozpoczęciu II wojny światowej w miejsce rozwiązanych wcześniej jednostek powołano tzw. bataliony karne o zbiorczej nazwie Bewährungsbataillon lub Strafbattalion. Dzieliły się na dwa zasadnicze rodzaje;
- Bewährungsbataillon 500 - "bataliony próbne"; nazwa od "próby", którą mieli przejść członkowie żeby wrócić do statusu normalnego żołnierza. "Próba" polegała na wykonywaniu szczególnie niebezpiecznych zadań, a powrót do normalnej służby (z czym wiązało się również przywrócenie praw obywatelskich) następował po wykazaniu się wyjątkową odwagą lub szczególnymi zasługami (stąd wysoka śmiertelność) - umożliwiono to jednak dopiero od kwietnia 1941. Służbę w tej jednostce odbywać mogli wyłącznie żołnierze, których skazano po raz pierwszy. Odmowa wstąpienia do jednostki skutkowała wyegzekwowaniem zasądzonego wyroku. Jednostkę powołano tajną dyrektywą Adolfa Hitlera z grudnia 1940 r. Do maja 1945 przez "500-tkę" przewinęło się ok. 27 000 ludzi (z czego ok. 25% to sprawujący nadzór, dowództwo i straż oficerowie,podoficerowie i konwojenci). Członkowie "500-tki" walczyli głównie na froncie wschodnim, a szczególny udział mieli w walkach pod Kamjanką, posiadłością Gruzino (pod Czudowem) i pod Siniawinem (rejon leningradzki). Garnizon: Wrocław (później Skierniewice).
- Bewährungsbataillon 999 - jednostka znana jako 999 Brygada Afrykańska, następnie przekształcona w 999 Lekką Dywizję Afrykańską (ma artykuł na polskiej Wikipedii). Stworzono ją w październiku 1942 dla więźniów politycznych (35% stanu osobowego) i kryminalistów (65%). W zamian za służbę i odwagę w walce każdy z członków jednostki miał mieć anulowany wyrok. Jednak każdy, kto odmówił wstąpienia do 999-tki pozostawał w więzieniu bez prawa do warunkowego zwolnienia lub zsyłano go do obozu koncentracyjnego. Przez jednostkę przeszło ok. 28 000 ludzi. Część sił (m.in. 961 i 962 Pułki Strzelców, 999 Pułk Artylerii) walczyły w Tunezji (marzec-maj 1943) gdzie zostały wzięte do niewoli. Pozostałe formacje rozlokowano w Grecji (tworzyły załogi garnizonowe), tłumiły ruch partyzancki na Bałkanach oraz brały udział w walkach na froncie wschodnim. Kilkuset członków 999-tki zdezerterowało i przyłączyło się do aliantów (część wsparła aktywnie ELAS czyli Greckie Ludowe Wyzwoleńcze Wojsko). Ostatecznie jednostka skapitulowała 5 maja 1945. Garnizon mieścił się w Baumholder (Nadrenia-Palatynat).

Trzecią, specjalną formacją była Feldstrafgefangenen-Abteilungen - Polowa Dywizja Karna. Formację powołano kolejnym tajnym zarządzeniem Hitlera z 2 kwietnia 1942. Celem było pozbawienie skazanych możliwości ominięcia linii frontu czasie odbywania kary. Pierwsze trzy oddziały (200 ludzi) sformowano w Kłodzku, Germersheim oraz więzieniu Wehrmachtu Anklam. Pod koniec wojny istniały 22 oddziały, każdy sformowany w kompanie (4-6). Średnio w jednostce przebywało 20 000 ludzi, a przeznaczone był dla żołnierzy skazanych na 3 miesiące więzienia. Formacja była nieuzbrojona, miała charakter pomocniczy. Członkowie byli kierowani na front wschodni, gdzie zajmowali się wznoszeniem bunkrów, umocnień, rozminowywaniem terenu i odzyskiwaniem ciał poległych z pól bitewnych.
herbol
W filmie "Stalingrad" (1993) głowni bohaterowie trafili do karnego batalionu. Który to mógł być?
obodrzyta
Feldstrafgefangenen-Abteilung (FGAs) to Polowy Oddział Więźniów szczebla batalionu, a nie jak napisał wyżej El_Slavco - Polowa Dywizja Karna.

Poniżej lista wszystkich FGAs:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliede.../Gliederung.htm
Co interesujące ale żaden z nich nie został zniszczony w kotle stalingradzkim razem z 6-tą Armią.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org