Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Pomylkowe atakowanie sil wlasnych
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
herbol
Czy na frontach dochodziło do celowych lub przypadkowych starć pomiędzy żołnierzami tej samej armii? Chociaż by szturm na wieś, która została wcześniej zajęta przez hmmm powiedzmy zaginiony patrol lub omyłkowy ostrzał arltylerii na okopy "swoich"

Oglądając amerykańskie filmy dokumentalny typu DISCOVERY (kicz?) takie sytuacje często zdarzały się w zakurzonym i zadymionym Stalingradzie gdzie żołnierze Wermachtu stracie orientację w mieście.

Obiło mi się o uszy, że dochodziło do starć w kryzysowej fazie podczas ofensywy na Moskwę w 1941. Wygłodniali żołnierze "podskakiwali" do oficerów. W paranoi oskarżali wyższych rangą o to, iż celowo zabierają dla siebie więcej zapasów żywności. Ataki szarych żołnierzy na ciężarówki z prowiantem też ponoć nie były rzadkością.

Czekam na ciekawe cyctaty smile.gif
Daweo
QUOTE(herbol @ 12/11/2017, 14:12)
Czy na frontach dochodziło do celowych lub przypadkowych starć pomiędzy żołnierzami tej samej armii? Chociaż by szturm na wieś, która została wcześniej zajęta przez hmmm powiedzmy zaginiony patrol lub omyłkowy ostrzał arltylerii na okopy "swoich"
*


Tak, jak najbardziej, kilka przykładów znajduje się w artykule na Wikipedii Bratobójczy ogień, jeżeli znasz angielski to w angielskiej Wikipedii jest taka lista, podobna lista znajduje się także na rosyjskiej Wikipedii.
Z ciekawostek można przytoczyć bomobwiec B-17 o nazwie własnej Miss Donna Mae II który został uderzony bombą zrzuconą przez inny bomobowiec tej samej formacji, co zostało uwiecznone na zdjęciu.
W wyniku bratobójczego ognia zginął marszałek Balbo.
Jeżeli interesują Cię przypadki bratobójczego ostrzału okrętów to zobacz ten temat
El_Slavco
Ja dorzucę jeszcze taką ciekawostkę (zasłyszaną z jednego z filmów dokumentalnych nie tak dawno):
podczas zdobywania Berlina w 1945 doszło do kuriozalnej sytuacji, gdy jeden z naczelnych dowódców Armii Czerwonej nakazał swoim ludziom ostrzał (w tym bodaj nawet artyleryjski) jednostek innego z dowódców, żeby to jemu przypadła chwała zajęcia miasta (czy też jakichś propagandowo ważnych budynków - nie pamiętam). chyba doszło do dość poważnych starć i interwencji sztabu generalnego jak dobrze kojarzę... wink.gif
Daweo
Przypadkiem bratobójczego ognia była operacja Cottage czyli zajęcie wyspa Kiska (Aleuty). Doszło do walki oddziałów kanadyjskich z amerykańskimi, przy czym co ciekawe w czasie gdy rozpoczęła się operacja Cottage, na wyspie nie było już Japończyków.
obodrzyta

W trakcie kampanii polskiej 11.09.1939r pod Długoborzem k. Zambrowa walczyły ze sobą III batalion 71-go Pułku Piechoty (z 18-tej DP) i 1 Pułk Ułanów (z Suwalskiej BK). Skutkiem tej tragicznej walki była śmierć wielu żołnierzy polskich, głównie kawalerzystów - w tym także dowódca 1-go Pułku Ułanów ppłk Jan Litewski.
Toki
Wrzesień 1939 roku widział więcej takich wypadków. Przykładowo, nad ranem 5 września pod Kamieniem IV baon ON został rozproszony ogniem I baonu. Nie jeden samolot z szachownicą spadł, ostrzelany przez własne oddziały. Z kolei najeźdźcy mieli omyłkowo prowadzić ogień do siebie nawzajem w wyniku akcji 2 psk w Kamieńsku, ale nie wiem, co na ten temat mówią dokumenty niemieckie.
herbol
A możecie coś napisać o potyczkach armii Węgierskiej i Rumuńskiej na frocie wschodnim? To prawda, że szybko i celowo zostały oddzielone przez 8 armię Włoską, gdyż w przeciwnym przypadku zanim doszłyby pod Stalingrad wytępiłyby się nawzajem?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org